Решение по дело №9/2022 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 февруари 2022 г.
Съдия: Елица Симеонова Димитрова
Дело: 20227200700009
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                                                                                                                       29

 

гр. Русе, 11.02.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично заседание на 26 януари през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ДИАН ВАСИЛЕВ

ЧЛЕНОВЕ:

ЙЪЛДЪЗ АГУШ

 

ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

 

 

при секретаря                НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА      и с участието на прокурора           ДИАНА НЕЕВА   като разгледа докладваното от съдия ДИМИТРОВА КАН дело 9 по описа за 2022 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на И.И.М. против решение № 598/01.12.2021г. постановено по АНД 1537/2021г по описа на РРС, с което е потвърдено наказателно постановление №21-1085-000172/10.02.2021г. на началник сектор ПП при ОД на МВР-Русе ,с което за нарушение на чл.6 т.1 вр.чл. 179 ал.1 т.5 пр.1 от ЗДвП е наложено адм.наказание глоба в размер на 150лв.

Като касационно основание се сочи допуснато от въззивната инстанция нарушение на процесуалния и материалния закон. Иска се отмяната на въззивното решение и решаване на делото по същество чрез отмяна на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба не взема становище

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за неоснователност на жалбата и оставяне в сила решението на РС - Русе.

Съдът, като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, след касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок, от надлежна страна, срещу невлязъл в сила съдебен акт, поради което подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Касационната инстанция напълно споделя изложените от районния съд съображения по тълкуването и приложението на закона, към които тя препраща на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН. Събраните доказателства са обсъдени и проверени в тяхната съвкупност, както изискват чл. 107, ал. 3 и ал. 5 от НПК, като въз основа на тях районният съд е достигнал до обосновани фактически и правни изводи.

Фактическата обстановка, нарушението и авторството на деянието са правилно установени в хода на протеклото административнонаказателно производство пред наказващия орган и в производството пред първата съдебна инстанция. Всички съществени, необходими, релевантни за съставомерността и индивидуализацията на деянието факти и обстоятелства, които обуславят административнонаказателната отговорност, са доказани по делото. При установяване на нарушението няма допуснати съществени процесуални нарушения. Районният съд е обсъдил събраните доказателства подробно, в тяхната съвкупност и взаимна връзка, като въз основа на тях правилно е установил фактическата обстановка. Въззивната инстанция е анализирала приложимите правни норми, обсъдила е и всички, наведени от процесуалния представител на жалбоподателя възражения.

Депозираната касационна жалба реално преповтаря доводите на въззивната такава, на които в оспореното решение е даден отговор.  

Неоснователен е доводът на касатора за несъставомерност на състава на административното нарушение, за което е санкциониран и за допуснати процесуални нарушения от въззивната инстанция при оценката на доказателствата.

За да даде отговор на основното възражение на жалбоподателя, според което деянието му е несъставомерно, тъй като е преминал през процесното кръстовище на жълта светлина на светофарната уредба, РРС е назначил СТЕ, чието заключение подробно обсъдил на база другите доказателства.Така е установил, че в момента, в който управлявания от касатора л.а  пресича „стоп-линията“ светлинният сигнал на светофара е жълт, а когато преминава върху пешеходната пътека, непосредствено след „стоп-линията“, светофара превключва на червен сигнал. Именно при същият сигнал касатора е навлязъл и преминал през кръстовището, каквото е и административнонаказателното обвинение. Контролираната инстанция е анализирала разпоредбата на чл. чл.31, ал.7, т.4, изр.1 и изр.2 от ППЗДвП и правилно е посочила с оглед на конкретно установените по експертен път обстоятелства, че изключението не е налице, тъй като е налице  целенасочено, при вече включен жълт сигнал на светофара, увеличаване на скоростта, и съответно навлизането в кръстовището на червен сигнал

Правилни и напълно обосновани са изводите на РС – Русе, че авторството на нарушението, обективните му признаци се установява по несъмнен начин.

По изложените съображения следва да се приеме, че районният съд е приложил правилно материалния закон. Съдът е постановил правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Предвид изложеното и на основание чл. 63в, от ЗАНН, във връзка с чл.221, ал. 2 пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В  СИЛА Решение № 598 от 01.12.2021 г., постановено по АНД № 1537/2021 г. по описа на Районен съд – Русе.

Решението е окончателно.

   

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            

 

 

                                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                  

                                                                               2.