Решение по дело №5909/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2937
Дата: 10 май 2018 г. (в сила от 18 юли 2019 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20171100105909
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 май 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

гр. С., 10.05.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 22 състав, в публичното съдебно заседание на трети май през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

при участието на секретаря И.Коцева , като разгледа гр.д. №5909 по описа на СГС за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

М.Б.Б. ЕГН ********** от гр.С.иска да се осъди ЗАД „ОЗК-З.“ гр.С.ЕИК ******* да й заплати на основание чл.432 ал.1 КЗ във вр.чл.477 КЗ сумата от 30 000 лева – застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ и сумата от 604,82 лева  застрахователно обезщетение за имуществени вреди /разходи за лечение и медикаменти/ от ПТП на 06.09.2016 г , около 8 ч в гр.С., на пешеходна пътека на бул*******по вина на И.И.П. управлявал т.а. Ивеко Дейли с рег.№*******; при което ПТП Б. е получила травма на четириглавия мускул и сухожилията му , травма на няколко структури на коляното , закрито счупване на коститe на носа и открита рана на клепача и околоочната област ; ведно със законната лихва върху посочените главници от 23.03.2017 г до окончателното им заплащане .

Ищцата твърди , че от ПТП получила значителни болки и страдания , за един месец не можела да се обслужва , а да се движи нормално 4-5 месеца . Изпитва страх от автомобили и е тревожна , а за лечение заплатила 604,82 лева  . Ответникът признал за плащане само имуществените вреди и сумата от 10 000 лева обезщетение за неимуществените вреди , но не ги заплатил .

Ответникът признава иска за имуществени вреди и частично иска за неимуществени вреди до размера от 10 000 лева . Не се оспорва противоправното поведение на И.И.П. управлявал т.а. Ивеко Дейли с рег.№*******, но се твърдят разлики в механизма на ПТП. Прави възражение за съпричиняване , тъй като ищцата е пресичала неправилно и не е съобразила наближаващото МПС. Прави възражение за наличие на съпътстващи заболявания , но не уточнява какви са те .

От фактическа страна съдът приема за установено следното :

Ищцата представя констативен протокол за ПТП от 06.09.2016 г , според който на пешеходна пътека на бул*******И.И.П. управлявал т.а. Ивеко Дейли с рег.№*******; не спазва знак Д-17 и хоризонтална пътна маркировка и удря ищцата .

Ищцата представя епикриза от УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“ АД , според която е постъпила на 06.09.2016 г и е изписана на 12.09.2016 г . Установени са травма на четириглавия мускул и сухожилията му , травма на няколко структури на коляното , закрито счупване на коститe на носа и открита рана на клепача и околоочната област. Извършена е операция на четириглавия мускул , както и имобилизация , а лицевите рани са обработени

Ищцата представя фактури и касови бележки за олекотена колянна превръзка , ядрено-магнитен резонанс , потребителска такса , лекарства, голяма превръзка .

Ищцата е предявила претенция до ответника на 10.11.2016 г като е представила констативен протокол , епикриза и фактури с касови бележки .

С писмо от 23.02.2017 г ответникът е предложил подписване на споразумение като е признал имуществените вреди и 10 000 лева обезщетение за неимуществени вреди .

На 21.03.2017 г ответникът е отказал да преразгледа предложените обезщетения .

Не се спори между страните и е видно от справка от ИЦ на ГФ на стр.25 от делото , че ответникът е застраховател по „ГО“ на И.И.П. управлявал т.а. Ивеко Дейли с рег.№*******.

С наказателно постановление от 20.09.2016 г на СДВР , Отдел „Пътна полиция“ И.И.П. е глобен за процесното ПТП , при което е нарушил чл.119 ал.1 ЗДвП като не е пропуснал ищцата като пешеходец при наличие на Знак Д17 и маркировка за пешеходна пътека . Приложени са сведение от Пенев , докладна записка и скица .

Според амбулаторни листове от 19.10.2016 г , 15.11.2016 г , 19.12.2016, 17.01.2017 г  ищцата има травма на четириглавия мускул и сухожилията му . Движенията й са затруднени и болезнени , има оток и куцаща походка .

Ищцата представя направление за хоспитализация от 24.01.2017 г .

Ищцата представя епикриза от „НСБФТР“ ЕАД –Овча купел за рехабилитационни процедури от „февруари 2016 г“ . В епикризата очевидно погрешно е изписана годината /2016 г вместо правилната 2017 г/ , защото се посочва , че травмите на ищцата са от септември 2016 г . Констатирана е променена стойка и походка на ищцата , ограничени и болезнени движения на лява колянна става и хиротрофия на бедрената мускулатура .

Според изслушаната по делото съдебно-медицинска експертиза на вещото лице д-р А.М. от ПТП ищцата е получила тежко навяхване на лявото коляно , разкъсване на левия бедрен четириглав мускул , лезия на медиалния менискус на ляво коляно , излив на течност в колянната става ; контузия , подкожен хематом и разкъсно-контузна рана на челото вляво и на носа ; счупване без разместване на костите на носа . Ищцата е изпитвала силни болки и страдания за около 2-3 месеца и е била затруднена в движенията на левия си крак за срок от поне 6-7 месеца . Контузията и разкъсно-контузната рана на носа са преминали за 10-12 дви , а счупването на носа – за около 3 седмици . Ищцата е провеждала рехабилитация , като по време на прегледа продължава да се оплаква от болки в лявото коляно при промяна на времето и претоварване . При спане държи крака си на възглавница и има оплаквания от болки в коляното . На коляното ищцата има белег от операцията около 9 см. Претендираните са разходи са оправдани и са във връзка с ПТП .   

В о.с.з вещото лице М. уточнява , че ищцата има разкъсани връзки на коляното и като остатъчно явление са останали болки при натоварване и промяна на времето . След ПТП ищцата поне месец е била на легло , а после се започва лека рехабилитация – движения в коляното. Ищцата към момента на прегледа е възстановила мускулатурата на крака и походката си .

Според изслушаната по делото СТЕ на вещото лице инж.П.Д. ; ударът е настъпил в предната дясна част на автомобила . Към момента на навлизане на ищцата на пешеходната пътека автомобилът е бил на около 38 метра , а опасната зона преди пешеходната пътека „Зебра“ е била 36 м .

В о.с.з вещото лице Д. уточнява , че ако наистина ищцата е стояла по-дълго време на пешеходната пътека , значи ударът е бил още по-предотвратим .

Според разпитания като свидетел И.П. , пътят бил мокър , не видял навреме ищцата на пешеходната пътека и не могъл да реагира навреме и да спре . Свидетелят признава , че е виновен за ПТП , а ищцата се колебаела на пешеходната пътека напред-назад .

Според разпитания пред съда свидетел Ц.Б./съпруг на ищцата/ , след ПТП лицето на ищцата било в кръв , рани и ожулвания . Оперирали коляното на ищцата , стояла седмица в „Пирогов“ и й сложили шина за 40 дни  . Ищцата изкарала рехабилитация в „Пирогов“ и в Специализираната болница в „Овча купел“. Трудно се възстановявала и не можела да си сгъва коляното . На ищцата останали белези по носа и слепоочието . Ищцата вече се страхува да шофира и търси помощ при пресичане на улицата .

  

При така събраните доказателства съдът приема от правна страна следното :

Предявени са преки искове по чл.432 ал.1 КЗ във вр.чл.477 КЗ за обезщетение от пострадало /увредено/ лице при ПТП срещу застраховател по „ГО на автомобилистите“ на виновния водач .

Претендираните обезщетения произтичат от следните обстоятелства : причинна връзка от виновно и противоправно деяние на лице-виновен водач при ПТП , чиято гражданска отговорност към датата на деянието е застрахована при ответника . Твърди се , че от деянието са настъпили неимуществени вреди /болки и страдания/ от посочените увреждания ; както и имуществени вреди  /разходи за лечение , лекарства и консумативи /.

Прието е за безспорно между страните , че ответникът е застраховател по „ГО на автомобилистите“ на виновния водач .

Съдът счита , че от събраните по делото доказателства се установява противоправно поведение и вина на И.И.П. за процесното ПТП . Съгласно чл.20 ал.2 ЗДвП водачът на МПС е длъжен да се съобразява с пътните условия и характера и интензивността на движението . В случая според показанията на самия П. , той не е съобразил пътните условия /хлъзгав път , ограничена видимост поради наличие на множество автомобили/ и не е избрал съобразена скорост , за да може да спре на пешеходна пътека зебра . Нарушен е чл.119 ЗДвП като не е пропуснал движещи се по пешеходна пътека .

Не се доказа от ответника съпричиняване от страна на ищцата . Според свидетеля П. и САТЕ пешеходецът е бил извън опасната зона на автомобила , ако същият се е движел с разрешена скорост , а още повече ако виновният водач беше избрал скорост съобразена с пътните условия /хлъзгав път/ .

При доказан ФС на деликта и недоказано съпричиняване от ищеца съдът следва да определи справедлив размер на обезщетението за неимуществени вреди . При преценка по чл.52 ЗЗД съдът преценява характера и тежестта на уврежданията, интензитета и продължителността на болките, психическите и физически последици настъпили в резултат на телесните увреди. Относимо обстоятелство е и икономическата конюнктура в страната към момента на увреждането с цел формиране на обществено-оправдана мяра за  справедливост / решение № 99/08.10.2013 г. по т.д.№ 44/2012 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО, решение № 66/03.07.2012 г. на ВКС по т.д.№ 619/2011 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО/, при определяне на паричният еквивалент на вредите. Релевантните обстоятелства, примерно посочени в ППВС № 4/1968 г., следва да бъдат преценени и анализирани в тяхната съвкупност /решение № 93/23.06.2011 г. по т.д.№ 566/2010 г., на ВКС, ТК, ІІ ТО; решение № 158/28.12.2011 г. по т.д.№ 157/2011 г. на ВКС, ТК, І ТО и др./, за да бъде размерът на обезщетението надлежно обоснован респ.справедлив .

В случая като обстоятелства обосноваващи сравнително по-висок размер на обезщетението  следва да се отчетат :

-     наличието на няколко увреждания  - травма на четириглавия мускул и сухожилията му , травма на няколко структури на коляното , закрито счупване на коститe на носа и открита рана на клепача и околоочната област;

-     трудности при възстановяването - силните болки и страдания са били за около 2-3 месеца. Ищцата е била затруднена в движенията на левия си крак за много продължителния срок - поне 6-7 месеца според СМЕ . При прегледи на 19.10.2016 г , 15.11.2016 г , 19.12.2016 г и 17.01.2017 г е констатирано , че движенията на крака на ищцата са затруднени и болезнени , има оток и куцаща походка . През февруари 2017 г е проведена рехабилитация ;

-     налице са остатъчни болки в коляното , както и от операцията и от травмите са останали белези ;

-     според св.Булиев ищцата има страх от пресичане на улици и от управление на МПС . 

 

Обстоятелства обосноваващи сравнително по-нисък размер на обезщетението при сходни увреждания не се констатират .

  

Като съобразява така събраните доказателства съдът приема , че като справедлив размер на обезщетението за неимуществени вреди сумата от 25 000 лева. Предложеното преди делото от ответника обезщетение от 10 000 лева е занижено . Сумата от 25 000 лева адекватно отстранява описаните по-горе болки и страдания . Макар и със затруднения и след рехабилитация ищцата е възстановила нормалната си стойка и походка . За разликата до претендираните 30 000 лева искът трябва се отхвърли .

Основателен е искът за имуществени вреди . Същият е признат от ответника и е доказан от заключението на СМЕ .  

Върху обезщетенията се дължат лихви за забава от претендираната дата 23.03.2017 г , тъй като на 21.03.2017 г ответникът окончателно е отказал заплащане на обезщетения .

 С оглед изхода на спора ответникът дължи на ищцата сумата от 2431,63 лева деловодни разноски по компенсация  .

                                      

Водим от горното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА ЗАД „ОЗК-З.“ гр.С.ЕИК ******* да заплати на М.Б.Б. ЕГН ********** от гр.С.на основание чл.432 ал.1 КЗ във вр.чл.477 КЗ сумата от 25 000 лева – застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ и сумата от 604,82 лева  застрахователно обезщетение за имуществени вреди /разходи за лечение и медикаменти/ от ПТП на 06.09.2016 г , около 8 ч в гр.С., на пешеходна пътека на бул*******по вина на И.И.П. управлявал т.а. Ивеко Дейли с рег.№*******; ведно със законната лихва върху посочените главници от 23.03.2017 г до окончателното им заплащане .

 

ОТХВЪРЛЯ посочения иск за неимуществени вреди за разликата над 25 000 лева до предявения размер от 30 000 лева ; ведно със законната лихва от 23.03.2017 г до окончателното заплащане на сумата .

 

ОСЪЖДА ЗАД „ОЗК-З.“ гр.С.ЕИК ******* да заплати на М.Б.Б. ЕГН ********** от гр.С.сумата от 2431,63 лева деловодни разноски .

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-С.в двуседмичен срок от връчване на страните .

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :