Решение по дело №1301/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2310
Дата: 8 декември 2022 г.
Съдия: Георги Христов Пасков
Дело: 20227180701301
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 май 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

      

 

 

РЕШЕНИЕ

 

№ 2310

гр. Пловдив,  08.12.2022 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, II отделение, XIIІ състав, в открито заседание на тринадесети юли две хиляди и двадесет и втората година в състав:

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГЕОРГИ ПАСКОВ

 

          при секретаря ПЕТЯ ПЕТРОВА, като разгледа докладваното от Председателя административно дело № 1301 по описа за 2022 год. и взе предвид следното :

Производство по реда на чл. 144 от АПК във вр. с чл. 24, ал.4 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях/НУРКПУПСНД/.

          Производството по делото е образувано по жалба на М.А.А., ЕГН **********,***, чрез процесуалния й представител адв. Б., против Заповед №1б-РДСП-0003/28.02.2022г. на Директора на РДСП- Пловдив, за заличаване от Регистъра на утвърдени приемни семейства по чл. 31 от Закона за закрила на детето,, като професионално приемното семейство на М.А.А., потвърдена с Решение № РД04-0044/15.04.2022 на Директора на ДСП гр. Пловдив.

         Недоволна  от така издаденото решение, жалбоподателката обосновава твърдения за неговата незаконосъобразност, поради което настоява за отмяната му.

Ответникът по жалбата - Директор на РДСП Пловдив, чрез процесуалния му представител ю-т Г., намира същата за неоснователна по изложени в представеното по делото писмено становище. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Пловдивският Административен Съд - ХІІІ състав, след като прецени поотделно и в съвкупност събраните в настоящото производство доказателства, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в преклузивния 14-дневен срок, от лице с правен интерес от оспорването и срещу акт подлежащ на съдебен контрол, което налага извод за нейната процесуална ДОПУСТИМОСТ.

От фактическа страна съдът намира за установено следното:

Със Заповед № ЗД-РДПГ01-3169/27.06.2016 г. на ИД Директор на РДСП – Пловдив/л.248/ е било наредено жалбоподателката да се впише в Регистъра на утвърдени приемни семейства.

В периода юни 2016- ноември 2019 се в нейното приемното семейство  са били настанявани четири деца.

След прекратяване на настаняването на последното дете жалбоподателката е подала 5  броя заявления/л.148, л.136, л.127, л.125 и л.76/ с които е изискала да не се настанява дете в семейството й.

В първите три заявления тя е заявила,че не желае да се настанява дете в семейството й, поради пандемичната обстановка и лични причини, а в последните две е посочила трудова заетост по 2 бр. граждански договори и обучение В ПУ „Паисий Хилендарски“.

Изготвен бил доклад от К. А. – социален работник, ОЕПГ – Пловдив относно настъпила промяна, свързана с ППС/л.74-75/ в който е било изразено становище, че в нормативната уредба не е регламентирано за какъв период от време професионалното приемно семейство може да бъде свободно поради лични причини, поради което не съществува основание приемното семейство да бъде предложено за заличаване от РУПС воден от РДСП Пловдив.

Социалният доклад е бил  представя на Комисията по приемна грижа, която е провела заседание на 23.02.2022г. обективирано в Протокол № 6 /л.59-71/. Комисията е взела решение да предложи на Директора на РДСП Пловдив приемното семейство на жалбоподателката да бъде заличено от Регистъра на утвърдени приемни семейства.

С обжалваната в настоящето производство Заповед №1б-РДСП-0003/28.02.2022г. /л.55-57/ Директорът на РДСП- Пловдив е наредил да бъде заличена жалбоподателката от Регистъра на утвърдените приемни семейства, воден от РДСП Пловдив,

Заповедта е била обжалвана пред Директора на ДСП гр. Пловдив, който със свое Решение № РД04-0044/15.04.2022г. е потвърдил изцяло същата като законосъобразна.

По наведените доводи от страните и от правна страна съдът намира за установено следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 124, ал.2 от НУРКПУПСНД при установяване наличието на промяна в обстоятелствата по чл. 32 от Закона за закрила на детето или по чл. 10, при които съществува опасност от увреждане на физическото, психическото, нравственото, интелектуалното и социалното развитие на детето, социалният работник по ал. 1 изготвя социален доклад за оценяване.

В случая обаче социалният работник не е констатирал наличие на промяна на обстоятелствата при които да  съществува каквато и да е  опасност от увреждане на физическото, психическото, нравственото, интелектуалното и социалното развитие на детето, т.е. социалният доклад е изготвен без да са налице законовите основание за това.

От друга страна, както се посочи, по-горе социалният работник е изложил становище, че не съществува основание приемното семейство да бъде предложено за заличаване от РУПС воден от РДСП Пловдив, т.е.  Комисията по приемна грижа не е била надлежно сезирана, за да вземе решение да предложи на Директора на РДСП Пловдив приемното семейство на жалбоподателката да бъде заличено от Регистъра на утвърдени приемни семейства.

В мотивите на процесната заповед Директорът на РДСП е посочил, че жалбоподателката не  отговаря на изискванията на чл. 10, ал.3 от НУРКПУПСНД, тъй като тя не разбира  същността и ролята на приемната грижа и й липсва на мотивация за предоставяне на социалната услуга.

В случая административният орган разполага с правомощията да издаде процесната заповед, само ако вследствие на тази промяна съществува опасност от увреждане на физическото, психическото, нравственото, интелектуалното и социалното развитие на детето, а наличието на такава опасност нито се твърди нито се доказва по делото.

Ето защо съдът намира, че заповедта е издадена от компетентен орган, но   без да са налице фактически и правни основания за издаването й, поради което административният акт се явява незаконосъобразен и като такъв следва да бъде отменен.

При посочения изход на спора и съобразно своевременно направеното искане от  жалбодателката, ответникът следва да заплати на жалбоподателката сторените от нея разноски по делото както следва: 10 лв. за внесена ДТ;  500лв. за възнаграждение за адвокат или общо 510 лв.

Мотивиран от изложеното, Пловдивският административен  съд

  

Р Е Ш И :

 

         ОТМЕНЯ Заповед №1б-РДСП-0003/28.02.2022г. на Директора на РДСП- Пловдив, за заличаване от Регистъра на утвърдени приемни семейства по чл. 31 от Закона за закрила на детето,, като професионално приемното семейство на М.А.А., потвърдена с Решение № РД04-0044/15.04.2022 на Директора на ДСП гр. Пловдив.

ОСЪЖДА  Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Пловдив да заплати на  М.А.А., ЕГН **********,***, сумата в размер на 510/петстотин и десет/ лева.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд на Република България в 14 - дневен срок от съобщаването на страните за постановяването му. 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: