Решение по дело №1622/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1323
Дата: 14 октомври 2020 г.
Съдия: Даниела Динева Драгнева
Дело: 20207040701622
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 1323             Година 14.10.2020           Град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-БУРГАС, ХVІ-ти състав, на седемнадесети септември две хиляди и двадесета година, в публично заседание, в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела ДРАГНЕВА

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.Атанаска АТАНАСОВА

                                                                                           2.Димитър ГАЛЬОВ

 

Секретаря Й.Б. 

Прокурор Андрей Червеняков

Като разгледа докладваното от съдия Драгнева касационно наказателно административен характер дело номер 1622 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по касационна жалба подадена от „Хоум Текс Интериори С“ ЕООД с ЕИК ********* и седалище и адрес на управление гр.Дупница, ул.“Плиска“ № 15, представлявано от управителя С.М.срещу решение № 699/25.06.2020г. постановено по н.а.х.д. № 828/2020г. на Районен съд Бургас. Съдебното решение се обжалва като неправилно и необосновано, постановено при съществени нарушения на материалния закон и процесуалните правила. Не споделя мотивите на съда обосновали изменение на издаденото наказателно постановление. Счита, че е нарушено правото на защита на санкционираното дружество и прави искане да се отмени постановеното съдебно решение и измененото наказателно постановление.

Ответникът – Дирекция „Инспекция по труда” Бургас, редовно уведомен, чрез процесуалния си представител оспорва касационната жалба, като неоснователна.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Бургас дава становище за неоснователност на касационната жалба и оставяне в сила на първоинстанционното съдебно решение, като обосновано и законосъобразно.

Административен съд Бургас намира, че касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд Бургас е изменил наказателно постановление Наказателно постановление № 02-0002273/10.02.2020г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Бургас, с което за нарушение на чл.62, ал.1 и чл.230, ал.1 от Кодекса на труда и на основание чл.416, ал.5 във връзка с чл.414, ал.3 от КТ, на „Хоум Текс Интериори С“ ЕООД е наложена  имуществена санкция в размер на 2 500 лева, като съдът е намалил нейния размер на 1 500 лева. Прието е, че при съставяне на акта и издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения, като АУАН е съставен, а НП издадено в съответствие с чл.42 и чл.57 ЗАНН. По същество съдът е обосновал извод, че е осъществен състава на нарушението, поради което правомерно е ангажирана отговорността на дружеството, за неспазване на трудовото законодателство. Посочено е, че не са налице предпоставки за приложение на чл.415в от КТ, а относно размера на наложената имуществена санкция съдът е счел, че същата следва да бъде намалена до минималния, тъй като не са налице обстоятелства, които да обуславят по-високия и́ размер.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на  обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Възраженията на касатора са неоснователни.

Съдебното решение е съобразено с материалния закон и процесуалните правила. При постановяването му, съдът пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка, като изложените мотиви относно ангажирането на административнонаказателната отговорност на касатора се споделят и от настоящия съдебен състав.

Правилно е прието от първоинстанционния съд, че от непосредствените възприятия на длъжностните лица, извършили проверката на място, се установява, че на 18.12.2019г. М.Д.е престирала труд, като същата „консултира клиенти” в магазин за спално бельо, находящ се в гр.Бургас, ул.„Александровска“ № 82, без да има сключен трудов договор, в надлежната писмена форма.

Нормите на трудовото законодателство вменяват задължение на работодателя да сключи трудов договор с работника преди постъпването му на работа, като чл.62, ал.1 от КТ поставя изискването за форма, а именно, че трудовият договор следва да се сключи в писмена форма. Тези задължения не са изпълнени от дружеството, като неговата отговорност е безвиновна и за да бъде ангажирана е достатъчно само обективно да бъде констатирано неизпълнение на определеното задължение, както е в настоящия случай. Дружеството правилно е санкционирано заради това, че е допуснал до работа работник, без сключен трудов договор в писмена форма, подписан от двете страни, което нарушение е подробно описано в съставения акт и издаденото въз основа на него наказателно постановление.

Възраженията относно несъставомерност на нарушението, поддържани и пред настоящата инстанция са неоснователни и се опровергават от събраните в хода на производството доказателства. Добрева се е вписала в списък на работещите като работеща в стопанисвания от дружеството търговски обект – магазин за спално бельо, на длъжност „продавач консултант“, в период на обучение, с работно време от 10:00-19:00 часа, за събота от 10ч. до 15ч., почивен ден – неделя и конкретно посочено трудово възнаграждение, за което е положила и подпис. От ангажираните свидетелски показания на актосъставителя И. се установява престирането на работна сила от страна на Добрева на 18.12.2019г., като същата е консултирала клиент в магазина, поради което е било налице полагане на труд, без сключен трудов договор, в надлежната писмена форма. Ето защо, правилно дружеството, в качеството му на работодател е санкционирано за неспазване на трудовото законодателство.

Въпреки изложеното, дори и да се приеме тезата на касатора, че към момента на извършената проверка от длъжностните лица, Добрева не е престирала труд в полза на дружеството, а се е обучавала за продавач-консултант, това не води до извод различен от изложения. Съгласно чл.230, ал.1 от КТ „С трудовия договор с условие за обучение по време на работа работодателят се задължава да обучи работника или служителя в процеса на работата по определена професия или специалност, а работникът или служителят – да я усвои. Такъв договор с един и същ работник или служител в едно и също предприятие за обучение по същата професия може да се сключва само веднъж“. Видно от цитираната норма, ако едно лице се обучава, с него отново следва да бъде сключен трудов договор, с условие за обучение, тъй като в този случай безспорно има престиране на труд в полза на работодателя.

Твърденията, че лицето е било ангажирано по трудово правоотношение с друг работодател, като по времето на проверката е било в законоустановен отпуск поради временна нетрудоспособност, което е възпрепятствало възможността да сключи трудов договор с касатора, са неотносими към спора, тъй като са без значение причините довели до липса на трудов договор. Законодателят изисква трудовия договор да бъде сключен с лицето преди постъпването му на работа и ако не бъде сключен такъв, без значение поради какви причини, то лице не следва да започва да полага труд. В този смисъл и първоинстанционният съд не е допуснал съществено процесуално нарушение, като не се е произнесъл по направеното доказателствено искане да бъде извършена проверка в ТД на НАП гр.Бургас и НОИ гр.Бургас, лицето М.Д.към датата на проверката имала ли е сключен трудов договор, с кое дружеството и била ли е в законоустановен отпуск поради временна неработоспособност, тъй като фактите които ще се установяват посредством направеното доказателствено искане са неотносими към правния спор. Непроизнасянето на съда по това доказателствено искане е процесуално нарушение, но същото не е съществено, тъй като дори и да е било уважено и да се установят твърдените от касатора обстоятелства за наличието на трудов договор на лицето с друг работодател, това не води до отпадане на задължението му да не го допуска до работа преди да сключи писмен трудов договор с него.

Неоснователни са и възраженията, за допуснати съществени процесуални нарушение при постановяване на обжалваното решение, които да са довели до нарушаване правото на защита на касатора. Действително е налице пропуск да бъде изписана една буква от наименованието на дружеството, което по своята същност представлява техническа грешка, но това не е съществено процесуално нарушение, доколкото касаторът е надлежно индивидуализиран посредством посочване на неговите ЕИК, седалище и адрес на управление.

В случая, правилно първоинстанционния съд, след като е съобразил тежестта и характера на нарушението, е преценил, че наложеното на дружеството наказание е необосновано завишено и с оглед целите на административните наказания, визирани в разпоредбата на чл.12 от ЗАНН е определен минималния предвиден от законодателя в нормата на чл.414, ал.3 от КТ размер, а именно 1 500,00 лева. Този размер е подходящ да осъществи функциите на административното наказание, свързани със специалната и генерална превенция.

С оглед изложеното и на основание  чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, обжалваното решение, като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото, направеното от ответника искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение се явява основателно, поради което и на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН следва да му се присъди в размер на 80,00 лева, определено на основание чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ.

Мотивиран от изложеното Административен съд гр.Бургас, ХVІ-ти състав

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 699/25.06.2020г. постановено по н.а.х.д. № 828/2020г. на Районен съд Бургас.

ОСЪЖДА „Хоум Текс Интериори С“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Дупница, ул.“Плиска“ № 15, представлявано от управителя С.М.да заплати в полза на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Бургас юрисконсултско възнаграждение в размер на 80,00 лева (осемдесет лева).

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

                                                                                                2.