Определение по дело №187/2014 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 2894
Дата: 4 юли 2014 г.
Съдия: Атанас Маскръчки
Дело: 20141200200187
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

Определение № 683

Номер

683

Година

16.08.2010 г.

Град

Кърджали

Окръжен Съд - Кърджали

На

08.16

Година

2010

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Деян Георгиев Събев

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Пламен Александров Александров

Въззивно частно гражданско дело

номер

20105100500252

по описа за

2010

година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.278 от ГПК.

Постъпила е частна жалба от Н. С. Ю., С. Т. С. и С. Т. Ю., и тримата от С. П., общ. Черноочене, обл.Кърджали, против определение № 2087 от 24.06.2010 г. на Кърджалийския районен съд по гр.д.№ 1044/2010 г., с което е прекратено производството по делото. Считат, че обжалваното определение е незаконосъобразно, като се излагат съображения за неприложимост на регламентът по чл.69 – 71 от ЗГР. Молят съда да отмени обжалваното определение и да върне делото на районния съд за решаването му по същество.

Въззивният съд, като съобрази обстоятелствата по делото, прие следното:

Гражданско дело № 1044/2010 г. по описа на Кърджалийския районен съд е образувано по молба на Н. С. Ю., С. Т. С. и С. Т. Ю., и тримата в качеството си на законни наследници на Т. С. Юсуфов, за „обявяване за умрял Т. С. Юсуфов” и за съставяне на акт за смърт на лицето. В молбата се твърди, че лицето било починало в Република Турция на 13.04.1997 г., като акт за смърт не бил съставен своевременно. Твърди се също така, че Т. С. Ю. пострадал при пътно – транспортно произшествие и вследствие на получените увреждания починал, както и че е било издадено „Удостоверение за преглед на труп” № 1997/5607 от Прокуратурата на кв. Кючюк Чекмедже, гр.Истанбул, Република Турция и „Удостоверение за разрешение на погребение, съставено за мъртъвци, които ще излязат от страната, издадено от Главна дирекция на здравеопазването на Република Турция.

С обжалваното определение първоинстанционният съд е прекратил производството по делото, като е приел, че предявения иск е недопустим, поради наличие на административен ред за снабдяване с акт за смърт, а именно – този по чл. 69 – 71 от Закона за гражданската регистрация, която процедура не била предприета от ищците. Приел е, че при това положение ищците нямат правен интерес от търсената с предявения иск защита.

Действително, в чл.69 – 71 от Закона за гражданската регистрация е уредена процедурата по съставяне на акт за гражданско състояние, в това число и акт за смърт на български гражданин, починал в чужбина, от чуждестранните местни органи по гражданското състояние в мястото, където са настъпили събитията, подлежащи на регистрация. В случая обаче, за преценката относно допустимостта на предявения иск, от значение е причината, поради която не е бил съставен акта за смърт на лицето – дали поради това, че ищците не са предприели необходимите действия, регламентирани в чл.69 – 71 от ЗГР, при което за същите не съществува правен интерес от предявения иск, така, както е приел районния съд, или поради това, че не могат да се снабдят с необходимия им документ или със заместващото го удостоверяване от органите на държавата, на чиято територия е настъпил фактът-било защото органите на чуждата държава са отказали да разгледат молбата им или защото няма възможност да се отправи такова искане, в който случай същите могат да искат установяването на този факт по съдебен ред – по реда на чл.548 от ГПК. Съгласно посочената разпоредба, когато фактите по чл. 542, в това число смъртта на едно лице, са настъпили в чужбина, тяхното установяване може да се иска по реда на тази глава само ако бъде доказано, че молителят не може да се снабди с необходимия му документ или със заместващото го удостоверяване от органите на държавата, на чиято територия е настъпил фактът. Доказването на тази пречка става с документи, издадени от компетентните органи на чуждата държава, или с удостоверение на Министерството на външните работи, че органите на чуждата държава са отказали да разгледат молбата на заинтересованото лице или че няма възможност да се отправи такова искане.

С други думи, причините, поради които не е бил съставен документът, посочени в чл.548 от ГПК, представляват процесуални предпоставки за образуването и разглеждането по същество на искането по чл.548 от ГПК за установяването на даден факт, настъпил в чужбинта и съставяне на съответния документ. Това е така, тъй като съгласно чл.548 от ГПК, предпоставка за допустимостта на искането до съда за установяването на даден факт с правно значение, настъпил в чужбина и съставянето на съответен надлежен документ, е молителят да не може да се снабди с необходимия му документ или със заместващото го удостоверяване от органите на държавата, на чиято територия е настъпил фактът.

В тази връзка, следва да се посочи, че в исковата молба не са изложени причините, поради които не е бил съставен акт за смърт, което обстоятелство е от значение при преценката за допустимостта на предявения иск, т.е. същата не отговаря на изискванията на чл.127, ал.1, т.4 от ГПК, а именно – не съдържа изложение на релевантните обстоятелства, на които се основава искът.

Ето защо е следвало районният съд да остави без движение молбата на Н. С. Ю., С. Т. С. и С. Т. Ю. и да им даде срок, в който да отстранят констатираната нередовност, като посочат релевантните обстоятелства, на които се основава искът, а в случай, че се сочат причините по чл.548 от ГПК – да се представят и изискуемите официални документи, установяващи причините, поради които не е съставен акт за смърт. Едва след отстраняване на констатираната нередовност районният съд е следвало да прецени налице ли са процесуалните предпоставки, посочени по – горе, за разглеждане по същество на искането по чл.548 от ГПК.

Предвид изложеното, следва да се отмени обжалваното определение на районния съд и делото да се върне на същия съд, който следва да остави исковата молба без движение и да даде срок на ищците да отстранят констатираната нередовност, като посочат релевантните обстоятелства, на които се основава искът, а в случай, че се сочат причините по чл.548 от ГПК – да се представят и изискуемите официални документи, установяващи причините, поради които не е съставен акт за смърт. След отстраняването на констатираната нередовност, в зависимост от изложените причини, поради които не е бил съставен акт за смърт на лицето Т. С. Юсуфов или в зависимост от представените документи, първоинстанционният съд следва да извърши преценка за допустимостта на така предявения иск.

Водим от изложеното и на основание чл.278 от ГПК, Окръжният съд

О П Р Е Д Е Л И :

ОТМЕНЯВА определение № 2087 от 24.06.2010 г. по гр.д.№ 1044/2010 г. на Кърджалийския районен съд и ВРЪЩА делото на същия съд за изпълнение на указанията, дадени в мотивировъчната част на настоящото определение.

Определението не подлежи на касационно обжалване.

Председател : Членове : 1. 2.

Определение

2

ub0_Description WebBody

196EF5CB0CD3B597C2257781002A561A