Решение по дело №3243/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260126
Дата: 1 март 2021 г. (в сила от 19 март 2021 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20205530203243
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер:                                          01.03.2021 г.                          гр.Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският районен съд                                Шести наказателен състав

На двадесет и четвърти февруари                         Година: 2021

В публичното заседание в следния състав:

 

                                                                         Председател: Златко Мазников

                                                            Съдебни заседатели:

 

Секретар: Светла Иванова

Прокурор:

 

Разгледа докладваното от съдията Златко Мазников

а.н.дело № 3243 по описа за 2020 година

 

 

                 и за да се произнесе, съобрази:

                 Обжалвано е НП (наказателно постановление) № 20-1228-003592 от 30.10.2020 год., издадено от ..А. на длъжност Началник група в Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Стара Загора.

                 Жалбоподателят А.А.П. твърди, че НП е незаконосъобразно, и моли същото да бъде отменено. Претендира за направените по делото разноски.

                 Въззиваемата страна ОД на МВР гр.Стара Загора, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание.

                 Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на НП в обжалваната му част, намери за установено следното:

                 С обжалваното НП, издадено в хипотезата на чл.36, ал.2 от ЗАНН – въз основа на постановление от 16.10.2020 год. на РП-Стара Загора, с което се прекратява наказателното производство по досъдебно производство № 1228-зм-129/2020 год. на Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Стара Загора, жалбоподателят е санкциониран на основание чл.175, ал.3, предложение първо от ЗДвП – Закон за движението по пътищата (Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер) за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП („По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа, се допускат само пътни превозни средства, за които са изпълнени задълженията по установяване на размера и заплащане на пътните такси по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата“), изразяващо се в това, че на 06.05.2020 год. около 02,00 часа по пътя от хижа „Муралей“ към с. Дълбоки управлявал собствения си мотоциклет „КТМ 450“ с английска регистрация – рег.№ L.., рама № ..закупен от него през 2019 год. без договор за покупко-продажба, който не е бил регистриран по реда на Наредба № I-45/2000 год. (Норедба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства).

                 В случая досъдебно производство № 1228-зм-129/2020 год. на Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Стара Загора, приложено към настоящото дело, е било образувано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.345, ал.2 от НК, изразяващо се в това, че на 06.05.2020 год. по пътя от хижа „Муралей“ към с. Дълбоки, община Стара Загора, е управлявано моторно превозно средство – мотоциклет „КТМ 450“, което не е регистрирано по надлежния ред, а в постановлението си за прекратяване на наказателното производство прокурорът е приел, че жалбоподателят формално е осъществил състава на  престъплението по чл.345, ал.2 във връзка с ал.1 от НК, като на 06.05.2020 год. в с.Дълбоки по пътя от хижа „Муралей“ е управлявал моторно превозно средство – мотоциклет „КТМ 450“, рама № рама № ..което не е било регистрирано по надлежния ред, но поради своята явно незначителна обществена опасност по смисъла на чл.9, ал.2 от НК не съставлява престъпление, а административно нарушение по ЗДвП, без да сочи какво е то (коя разпоредба от ЗДвП е била нарушена. Изложеното означава, че постановлението на прокурора не би могло изиграе процесуалната роля на АУАН, още повече, че:

                 видно от постановлението, то е било изпратено на Началника на Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Стара Загора по компетентност, но не за издаване на НП по фактически и юридически формулирано в него административно нарушение, а с оглед на преценка за осъществяване на правомощията му;

                 постановлението на прокурора не е било връчено или поне липсват данни да е било връчено на жалбоподателя, т.е. до получаване на НП той не е имал никаква представа за вмененото му впоследствие асдминистративнонаказателно обвинение. 

                 Недопустимо е обаче административнонаказателното обвинение да бъде формулирано в неговата цялост (фактически и юридически) за първи път в НП и едва с получаването на последното санкционираното лице да научи за какво нарушение е ангажирана отговорността му. Ето защо обжалваното НП не е трябвало да бъде издадено в хипотезата на чл.36, ал.2 от ЗАНН, а следвало да бъде съставен АУАН, с който (след като това не е било направено в постановлението на прокурора, препис от което при това не е бил връчен на привлеченото впоследствие към отговорност лице) на жалбоподателя да бъде повдигнато административнонаказателно обвинение, съответстващо на посоченото в НП, за да може той реализира правото си на защита, гарантирано му от закона още от този предхождащ издаването на НП момент – чл.44 от ЗАНН. Следователно, като не е бил съставен АУАН за нарушението, за което жалбоподателят санкциониран с НП, доколкото не е била налице хипотезата на чл.36, ал.2 от ЗАНН за издаване на последното (наказателно производство по случая действително е било образувано, но срещу неизвестен извършител, а в постановлението на прокурора за прекратяването му не е било формулирано административно нарушение, съответстващо от фактическа и правна страна на формулираното от административно-наказващия орган), обжалваното НП се явява незаконосъобразно издадено и следва да бъде отменено на посоченото формално (процесуално) основание, без да е необходимо разглеждането на спора по същество. С оглед на това, че жалбоподателят беше защитаван в настоящото съдебно производство от упълномощен защитник – адвокат, на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН въззиваемата страна следва бъде осъдена да му заплати направените от него разноски за платено на защитника му адвокатско възнаграждение в размер на 400 лева съобразно представения договор за правна защита и съдействие (л.4 от делото).

Водим от горните мотиви, съдът

РЕШИ:

       ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 20-1228-003592 от 30.10.2020 год., издадено от ..А. на длъжност Началник група в Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР гр.Стара Загора.

       ОСЪЖДА ОД на МВР гр.Стара Загора да запрати на А.А.П. ***, ЕГН **********, сумата в размер на 400 (четиристотин) лева, представляваща направени разноски за адвокатско възнаграждение в производството по а.н.дело № 3243/2020 год. на Районен съд Стара Загора.

       Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: