Решение по дело №4340/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260286
Дата: 28 септември 2020 г. (в сила от 20 октомври 2020 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20205330204340
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юли 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                            № 260286

                                     гр. Пловдив, 28.09.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на двадесет и шести август две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

                                                                                         

          при участието на секретаря  Мария Колева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 4340/2020 г. по описа на РС-ПЛОВДИВ, XX нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от АБЙОН ЕООД, представлявано от А.Н.А., седалище и управление : гр.Пловдив ул.Даме Груев № 31, ет.2, ап.6 против Електронен фиш за налагане на имуществена санкция серия Г № 0003284, с който на дружеството жалбоподател за нарушение на чл.483, ал.1 т.1 от Кодекса за застраховането КЗ/  във вр. чл.683, ал.4 от КЗ  е наложена „имуществена санкция“  в размер на 2000 лв. С жалбата се моли наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно да бъде отменено.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се представлява от адв. Й. от АК-Пловдив, който поддържа жалбата по направените в нея оплаквания.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител, не взема становище по жалбата.

Жалбата е допустима – подадена е от лице, което има право на обжалване, в указания в закона срок и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното :

Издаден е Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за установено на 15.02.2019 г. в 09:13 ч. в гр.Пловдив, ул. „Цар Симеон“ до № 2 с МПС л.а. „Хюндай Теракан“ с рег.№ ***  нарушение на КЗ, заснето с автоматизирано техническо средство /система №SD2D001.

Към обжалавния Електронен фиш е приложен снимков материал, удостоверение за одобрен тип средство за измерване, справка за собственост на МПС, справка за сключена застраховка „Гражданска отговорност“.

При проверка относно спазване на процесуалните изисквания при издаване на Електронния фиш и с оглед   разпоредбата на чл.647 от КЗ съдът прие,  че налагане на административно наказание за нарушения по КЗ се реализира чрез съставяне на АУАН и издаване на НП за всички за нарушения по КЗ, с изключение на нарушението по чл.483, ал.1. В случая доколкото в обжалвания Елекронен фиш е посочено, че е нарушена именно разпоредбата на чл.483,ал.1 от КЗ, то правилно е издаден Електронният фиш.

При това положение по отношение на съдържанието на Електронния фиш съдът прие, че относимата разпоредба и при нарушението на чл.483, ал.1от КЗ, е  разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП,  която постановява, че електронният фиш трябва да съдържа данни за : териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи

Действително посочената разпоредба относно съдържанието на Електронния фиш не изисква детайлно и подробно описание на нарушението, предвид наличието на електронен запис. В случая обаче настоящият състав констатира, че е налице пълна липса на описание на нарушението. Посочването на нарушената норма, правната квалификация на нарушението не изчерпва изискването за минимално необходимо съдържание, на което трябва да отговаря описанието на нарушението. Дори и  в хипотезата на издаден електронен фиш, за който е приет образец,  наказващият орган  е длъжен да сочи конкретните обективни признаци на вмененото нарушение, а не само да посочва нарушената материалноправна норма. С посочването в Електронния фиш на административнонаказателната разпоредба на чл.638 ал.1 т.1 от КЗ, предвиждаща размера на наказанието, също  не може да се замества изискуемото от закона описание на нарушението.

Същите са съображенията на съда и относно приложените към административнонаказателната преписка писмени доказателства. Независимо от това, че административнонаказателната преписка съдържа доказателствен материал, послужил за издаване на обжалвания Електронен фиш, това не може да санира допуснатото нарушение, което е съществено и   правото на нарушителя чрез словесно описание на нарушението да разбере за какво е санкциониран.

Предвид констатираният пропуск, който е съществен, съдът намира, че е в невъзможност да провери обективността на фактическата обстановка, а също и правилността на дадената правна квалфикация и приложението на съответната на нарушението санкционна разпоредба.

Поради изложеното обжалваният електронен фиш като неправилен и незаконосъобразен следва да бъде отменен.

Ето защо съдът

 

РЕШИ :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на имуществена санкция серия Г №0003284, с който на АБЙОН ЕООД, представлявано от А.Н.А., седалище и управление : гр.Пловдив ул.Даме Груев № 31, ет.2, ап.6, ЕИК ********* за нарушение на чл.483, ал.1 т.1 от Кодекса за застраховането  във вр. чл.683, ал.4 от Кодекса за застраховането  е наложена „имуществена санкция“  в размер на 2000 лв.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава ХII от АПК и на основанията по НПК, пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на страните .

 

                                    Районен съдия :.......................................................

 

Вярно с оригинала! МК