Решение по дело №651/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 674
Дата: 16 май 2022 г.
Съдия: Евелина Иванова Попова
Дело: 20227050700651
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 март 2022 г.

Съдържание на акта

       Р Е Ш Е Н И Е

 

   №……../……..2022 г.

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд, Варна, ШЕСТИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публичното съдебно заседание на четиринадесети април две хиляди двадесет и втора година в състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ            ЕВЕЛИНА ПОПОВА

                              МАРИЯНА БАХЧЕВАН 

 

При участието на секретаря ГАЛИНА ВЛАДИМИРОВА и на прокурора ВЛАДИСЛАВ ТОМОВ като разгледа докладваното от съдия ЕВЕЛИНА ПОПОВА к.н.а.х.д. № 651 по описа на съда за две хиляди двадесет и втора година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на глава ХІІ АПК вр. чл. 63в ЗАНН. Образувано е по жалба на РД „Автомобилна администрация” – Варна, подадена чрез пълномощник мл. експерт В. С., лице с юридическа правоспособност съгласно удостоверение за правоспособност № 784/23.08.2017 г. на МП, срещу решение № 91/23.12.2021 г. на Районен съд –Девня, І състав, постановено по н.а.х.д. № 281/2021 г., с което е отменено НП № 23-0001231/13.07.2021 г. на директора на РД „Автомобилна администрация” – Варна, с което на „БКК превози” ЕООД за нарушение на чл. 96 ал. 1 т. 1 ЗАвП е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 3 000 лв. По съображения за допуснато от въззивния съд нарушение на закона поради неправилност на преценката му относно наличието на предпоставки за прилагането на чл. 28 ЗАНН се иска решението да бъде отменено и наместо него да се постанови ново по съществото на спора от касационната инстанция, с което оспореното по реда на чл. 59 ЗАНН наказателно постановление да се потвърди и на РД „Автомобилна администрация” – Варна да се присъди юрисконсултско възнаграждение за процесуалното й представителство по делото от лице с юридическа правоспособност.    

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се представлява.  

 Ответната по касация страна – „БКК превози” ЕООД, редовно призована, също не се представлява и не изразява становище по основателността на касационната жалба.

Заключението на прокурора от Окръжна прокуратура - Варна е  обжалваното решение да се остави в сила поради отсъствието на основания за отмяната му.

След преценка на процесуалната допустимост и основателност на касационната жалба, извършена в рамките на касационната проверка по чл. 218 АПК вр. чл. 63в ЗАНН, съдът намира следното:

По допустимостта на жалбата: Предявена е срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт, съгласно изричната разпоредба на чл. 63в ЗАНН; от процесуално легитимирано лице, съгласно чл. 210 ал. 1 АПК; и в преклузивния срок за упражняване на правото на жалба, визиран в чл. 211 ал. 1 АПК – съобщение за изготвеното въззивно решение е получено редовно от касатора на датата 11.01.2022 г. /л. 23 от н.а.х.д. № 281/2021 г. на ДРС/, а според поставения върху касационната жалба печат на въззивния съд, чрез който е предявена, тя е подадена по пощата на 25.01.2022 г. С нея е сезиран родово и местно компетентният съд. Кумулативното наличие на обсъдените положителни процесуални предпоставки обуславя извод за допустимост на касационното производство.

Разгледана по естеството на изложените оплаквания и в рамките на задължителната касационна проверка по чл. 218 ал. 2 АПК, касационният състав намира жалбата за основателна.

С обжалваното пред Районен съд – Девня наказателно постановление е ангажирана административнонаказателната отговорност по чл. 96 ал. 1 т. 1 ЗАвП на превозвача „БКК превози” ЕООД за това, че като притежаващ лиценз на Общността за извършване на международен автомобилен превоз на товари № 16103, валиден до 23.09.2026 г., е допуснал на датата 22.10.2020 г. да се извърши обществен превоз на товари с товарен автомобил марка „МАН”, рег. № В****НХ, който не е включен в списъка на превозните средства към издадения на дружеството лиценз на Общността.

При постановяване на решението по делото съдът въз основа на събрания доказателствен материал (пътен лист № 0024333/22.10.2020 г.; товарителница № 0220467/22.10.2020 г.; тахографски лист от 22.10.2020 г.)  обосновано е приел, че на посочената от АНО дата 22.10.2020 г. превозвачът  „БКК превози” ЕООД действително е допуснал извършването на процесния превоз с индивидуализирания в наказателното постановление товарен автомобил, невключен в списъка на превозните средства към притежавания от дружеството лиценз на Общността със срок на валидност до 23.09.2026 г. Оттук съдът съответно на приложимите законови разпоредби е приел, че превозвачът е осъществил състава на посоченото в НП административно нарушение по чл. 96 ал. 1 т. 1 ЗАвП, предвиждащ в една от изчерпателно изброените си хипотези налагането на административно наказание „глоба” или „имуществена санкция” във фиксиран размер от 3000 лв. на лице, което допусне извършването на превоз с моторно превозно средство, невключено в списъка на превозните средства към лиценза на Общността.

Неправилно обаче с въззивното решение случаят е квалифициран като маловажен по смисъла на чл. 28 ЗАНН и на това основание наказателното постановление е отменено.

За да бъде едно нарушение маловажно, то трябва да се отличава със значително по-ниска степен на обществена опасност от обичайните случаи на нарушения от същия вид. Осъщественият от превозвача „БКК превози” ЕООД състав на административно нарушение по чл. 96 ал. 1 т. 1 ЗАвП по нищо не се отличава от останалите случаи на административни нарушения от този вид. Изискването за включване на всяко едно моторно превозно средство, с което превозвачът извършва дейност, в издадения му лиценз на Общността следва от разпоредбата на чл. 7 ал. 1 ЗАвП, съгласно която за всяко такова превозно средство министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията или оправомощено от него длъжностно лице издава съответно заверено копие на лиценза на Общността. Разпоредбата предвижда, че завереното копие на лиценза се издава, ако моторното превозно средство е с българска регистрация и за него има документ с неизтекъл срок на валидност за извършена проверка за техническа изправност, с който превозното средство се допуска за движение по пътищата, отворени за обществено ползване и същевременно превозвачът е доказал финансова стабилност по реда, определен с наредбата по ал. 3. С тази редакция разпоредбата на чл. 7 ал. 1 ЗАвП гарантира ефективността на контрола по отношение на превозните средства, с които лицензираните превозвачи осъществяват дейността си, така че във всеки момент да е налице яснота относно индивидуализацията им и същевременно да се предотврати използването от превозвачите на технически неизправни превозни средства с цел да не се компрометира безопасността на движение по пътищата. 

Изхождайки от същественото значение, което притежава включването на използваните от превозвача превозни средства в списъка на превозните средства към издадения му лиценз на Общността, касационният състав намира, че в случая не са установени и доказани каквито и да било обстоятелства, които да обусловят по-ниската степен на обществена опасност на извършеното противоправно деяние.  Поради това, предвид доказаната му съставомерност и като се отчете компетентността на актосъставителя и на АНО, а също и отсъствието на допуснати съществени процесуални нарушения в производството по издаване на наказателното постановление, касационният състав намира, че въззивното решение, с което то е отменено, следва на свой ред да бъде отменено като наместо него се постанови друго по съществото на правния спор, с което наказателното постановление да се потвърди.

При този изход на спора и предвид изрично направеното в касационната жалба искане, жалбоподателят следва да бъде осъден да заплати на РД „Автомобилна администрация” – Варна,  на основание чл. 63д ал. 4 вр. ал. 5 ЗАНН, юрисконсултско възнаграждение в минимално предвидения размер от 80 лв. по чл. 27е от Наредба за правната помощ.

Воден от изложеното, съдът

 

                       Р   Е   Ш   И

 

ОТМЕНЯ решение № 91/23.12.2021 г. на Районен съд –Девня, І състав, постановено по н.а.х.д. № 281/2021 г., с което е отменено наказателно постановление № 23-0001231/13.07.2021 г. на директора на РД „Автомобилна администрация” – Варна, с което на „БКК превози” ЕООД за нарушение на чл. 96 ал. 1 т. 1 ЗАвП е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 3 000 /три хиляди/ лв. И НАМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 23-0001231/13.07.2021 г. на директора на РД „Автомобилна администрация” – Варна, с което на „БКК превози” ЕООД за нарушение на чл. 96 ал. 1 т. 1 ЗАвП е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 3 000 /три хиляди/ лв.

ОСЪЖДА „БКК превози” ЕООД, ЕИК *********, да заплати на РД „Автомобилна администрация” – Варна юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция в размер на  80 /осемдесет/ лв.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                   ЧЛЕНОВЕ: 1/                  2/