Решение по дело №78/2022 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 81
Дата: 7 юни 2022 г. (в сила от 7 юни 2022 г.)
Съдия: Ваня Георгиева Бянова Нейкова
Дело: 20227280700078
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 81/7.6.2022г.                                              гр.Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ЯМБОЛ, ПЪРВИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ

На деветнадесети май 2022 год.

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :   ДИМИТРИНКА СТАМАТОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ :   ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

 СТОЯН ВЪЛЧЕВ

                                                                                                                                                                       

Секретар   Ст.Гюмлиева

Прокурор   М.Божидаров

като разгледа докладваното от  съдия ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

КАНД №78 по описа за 2022 г.

За да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационното производство пред Административен съд - Ямбол е образувано по касационна жалба от  Национална агенция за приходите чрез Е.В.Е. - гл.юрисконсулт, срещу Решение №49 от 23.02.2022г. по АНД №20212330201094 по описа за 2021 година на Районен съд Ямбол. Със съдебния акт е отменено Наказателно постановление(НП) №550624-F580199 от 19.01.2021г. на  началник отдел „Оперативни дейности“ Бургас в ЦУ на НАП, с което на „К. ТРЕЙД ЛОГИСТИК“, ЕИК *********, гр.* за нарушение на чл.31,ал.4 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006г. на МФ във връзка с чл.118, ал.4, т.1 от ЗДДС, на основание чл.185, ал.2 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева.

Решението се счита за постановено при неправилно приложение на закона, въз основа на следните съображения: При извършена проверка на 18.11.2020г. в 15:15ч. на търговски обект-склад на едро, находящ се в гр. ****, стопанисван от „К. ТРЕЙД ЛОГИСТИК“ООД, ЕИК ********* е констатирано, че за извършена операторска грешка при маркиране на сума за плащане в брой в размер на 14045лв. е издаден ФКБ с №011281/03.07.2020г., за която не е документирана сторно операция, чрез монтираното и работещо в обекта фискалното устройство до 7-мо число на месеца следващ месеца в който е допусната грешката. Това се потвърждава от генериран отчет от фискалната памет на ФУ за периода 01.07.2020г.-07.08.2020г. от който е видно, че няма регистриран сторно оборот.За извършената проверка и направените констатации е съставен ПИП №0051212/18.11.2020година. Въз основа на акта за допуснатото нарушение е било издадено и обжалваното наказателно постановление.При съставяне на АУАН и при издаване на НП, не са допуснати процесуални нарушения. АУАН е съставен при спазване на процедурата, предвидена в чл. 40 и чл. 43 от ЗАНН. АУАН и НП са съставени в сроковете по чл. 34, ал.1 и ал.3 от ЗАНН и съдържат изискваните в чл.42 и чл.57 от с.з. реквизити. Допуснатото нарушение е описано пълно и точно в АУАН и НП от фактическа и юридическа страна. На жалбоподателя е било ясно кога, къде и как е извършил административното нарушение и коя административно-наказателна норма е нарушил. Затова извода на съда, че НП не е достатъчно обосновано, се счита за неправилен.Фактическа обстановка в НП ясно и точно показва какво нарушение е допуснато. В случая АНО след като е разгледал административната преписка, е издал НП в този размер на административна санкция, с цел да се накара нарушителя да спазва определения данъчен ред в Република България.Иска се отмяна на решението на Районен съд Ямбол и потвърждаване на НП. Претендират се разноски за юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция.

 

 

В съдебно заседание касаторът НАП, редовно призован, изпраща процесуален представител главен юрисконсулт Е.Е., който поддържа жалбата, по изложените в нея съображения.

Ответникът по касацията „К. ТРЕЙД ЛОГИСТИК“ООД, гр.*, редовно призован, се представлява от адв.С.Е. ***, която моли съдът да остави касационната жалба без уважение, тъй като в същата няма направени конкретни възражения нито формирани доводи относно конкретни касационни основания. Счита, че съдебният акт, който се атакува, е мотивиран, правилен и законосъобразен.Поради това моли решението на ЯРС да се потвърди и се присъдят разноски за адвокатски хонорар, по представен списък.

Участващият по делото прокурор от ЯОП намира касационната жалба за бланкетна и неоснователна, съответно че решението на районния съд не страда от касационни отменителни основания. Солидаризира се само с част от мотивите на решението в насока, че процесният случай попада в пределите на чл.28 от ЗАНН  и като такъв за него не следва да се търси ангажираната с наказателното постановление отговорност.

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване. Разгледана по същество е неоснователна.

Ямболски районен съд е преценил събраните по делото писмени и гласни доказателства и установил фактическа обстановка, която сочи за незаконосъобразност на наказателното постановление.Споделят се доводите на съда по приложението на закона – конкретно досежно разпоредбите на. чл.185, ал.1 и чл.185, ал.2 от ЗДДС. Приложимостта на ал. 1 или ал.2 от санкционната норма на чл.185 ЗДДС зависи от обстоятелството дали нарушението води или не до неотразяване на приходи. То трябва да бъде изследвано, установено и доказано от административнонаказващият орган, за да е ясно коя от хипотезите приема за осъществена и основателни ли са изводите му. Същото е задължително както за осъществяване на защита от санкционираното лице, така и за реализиране на контрол за законосъобразност от страна на съда. Решението на Ямболски районен съд е съобразено изцяло с константната практика на Административен съд  Ямбол, като са изложени и отделни мотиви за маловажност на случая, които касационният състав споделя – касае се за операторска грешка при маркиране на сума за плащане в брой в размер на 14045 лв. и издаден ФКБ с № 011281/03.07.2020г., като до 7-мо число на месеца следващ месеца, в който е допусната грешката не е документирана сторно операция чрез монтираното в обекта ФУ. Това е единична проява в дейността на дружеството, поради което санкция не следва да се налага, по аргумент за приложение на чл.28 от ЗАНН.

Решението на Ямболски районен съд като валидно, допустимо и правилно следва да бъде оставено в сила, като изходът на спора обуславя отхвърляне на претенцията на касатора за разноски, представляващи юрисконсултско възнаграждение, съответно уважаване на  претенцията на ответника по касацията за разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 500лв..

Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №49 от 23.02.2022г. по АНД №20212330201094 по описа за 2021 година на Районен съд Ямбол.

 

ОСЪЖДА Национална агенция за приходите да заплати на „К. ТРЕЙД ЛОГИСТИК“, гр.*, ЕИК: *********,  сумата от 500(петстотин) лева разноски за касационната инстанция.

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователна претенцията на касатора Национална агенция за приходите за разноски, представляващи юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението е окончателно.

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ не се чете                                      ЧЛЕНОВЕ:  1. /п/ не се чете                                                            

        

                                                                                                                      2. /п/ не се чете