Решение по дело №297/2020 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 260090
Дата: 8 март 2021 г. (в сила от 1 април 2021 г.)
Съдия: Маргарита Пламенова Алексиева
Дело: 20201510200297
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

08.03.2021

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                      Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Н.о. II

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

04.03.

 

2021

 
 


на                                                                                                           Година

Маргарита Алексиева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Росица Ганева

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

АН

 

297

 

2020

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

 

Производството е по реда на чл. 59  и сл. от ЗАНН.

А.Б.Ц., ЕГН ********** с адрес: *** обжалва Наказателно постановление № 30-0000065/17.02.2020 г., издадено от Началник Областен отдел ,,Автомобилна администрация“ гр. София, с което на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАвПр му е наложено административно наказание ,,глоба” в размер на 2000.00 (две хиляди) лева за нарушение на чл. 4 от Наредба № 2 от 15.03.2002 г. на МТС.

Жалбоподателят излага доводи за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление и моли да бъде отменено.

Въззиваемата страна, в съпроводителното писмо изразява становище за потвърждаване на наказателното постановление.

Съдът, като взе предвид  събраните по делото доказателства, преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа страна:

На 29.01.2020 г. С.И.К. на длъжност инспектор при ОО ,,АА“ гр. Кюстендил в присъствието на свидетеля Б.И., съставил Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 271236 срещу А.Б.Ц. за това, че на същата дата около 07:00 ч. в района на гр. Дупница на ул. ,,Саморанска“ при № 37 с посока към Автогара Дупница управлява автобус  ,,Рено 40АЦЕ744“ от кат. М3 с рег. № КН9908ВН, обозначен с табела ,,Специализиран превоз“ от дясно по посока на движението на предно челно стъкло, което МПС е собственост на Тодор Николов Гювийски, с пътен лист серия ВА № 534855 от 29.01.2020 г. и маршрутно разписание за специализиран превоз на пътници от 25.11.2017 г., договор към него между ,,Рила Транс“ Сапарева баня и ,,Май Пикус“ ЕООД от 25.11.2017 г. със заверено копие към лиценз на Общността № ********** като извършва гореописания превоз на 29 бр. пътници. В хода на проверката е установено, че от собственоръчно обяснение от Д.  Н.  Й., същата не е служител на фирмата ,,Май Пикус“ ЕООД, възложител по договора на описаното по-горе разписание, което е в противоречие със специализиран превоз на пътници, същата е служител на фирма ,,Итранс“ ЕООД.

В съставения АУАН е посочено, че жалбоподателят е нарушил чл. 4 от Наредба № 2 от 15.03.2002 г. на МТС. Въз основа на така съставения акт е издадено и атакуваното наказателно постановление, с което на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАвПр на жалбоподателя е наложена ,,глоба”  в размер на 2000 лв. за нарушение на чл. 4 от Наредба № 2 от 15.03.2002 г. на МТС.

Описаната фактическа обстановка изцяло се потвърждава от представените по делото гласни и писмени доказателства. От показанията на свидетелите К., И., М.П. и Д. Иванова се установи, че извършили проверка на пътниците в автобуса, при която било установено, че св. Иванова не е служител на фирмата, с която превозвачът има сключен договор за извършване на специализиран превоз на пътници. Същата е служител на фирма ,,Итранс“ ЕООД.

Съдът кредитира изцяло събраните доказателства, тъй като са обективни, последователни и логични и пряко относими към предмета на доказване по делото.

При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима като подадена в законния срок от лице, имащо правен интерес от обжалване, а разгледана по същество е основателна.

При извършване на служебна проверка за законосъобразност на обжалвания акт, съдът констатира допуснато съществено процесуално нарушение при административното наказване, засягащо нарушението описано в обжалвания административен акт, опорочаващо законосъобразността му и обосноваващо отмяната му.

Както АУАН, така и в  обжалваното НП, словесното описание на нарушението не отговаря на неговата правна квалификация. Възможните предположения, с оглед събраните доказателства, не биха могли да санират това. Пропускът се отнася към законосъобразното издаване на наказателното постановление. Нарушението е описано, както следва: ,, от собственоръчно обяснение от Д.  Н.  Й., същата не е служител на фирмата ,,Май Пикус“ ЕООД, възложител по договора на описаното по-горе разписание, което е в противоречие със специализиран превоз на пътници, същата е служител на фирма ,,Итранс“ ЕООД“.

Съгласно чл. 4 от Наредба № 2 от 15.03.2002 г. на МТС, превозите по утвърдени транспортни схеми изискват разпределяне на линиите и курсовете между лицата по чл. 2 и сключването на договори за обществен превоз.

Съдът счита, че нарушението не е описано според изискванията на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. Допуснатото нарушение на процесуалните правила е съществено. Същото е накърнило правото на защита на наказаното лице, което е било лишено от възможността да разбере конкретно за какво нарушение е било наказано.

Смисълът на разпоредбите на чл. 57, ал. 1, т. 5 и т. 6 от ЗАНН е в НП да бъдат посочени всички съставомерни елементи на деянието, обстоятелствата при които е извършено и законовата разпоредба която е нарушена, по начин, даващ възможност да се направи индивидуализация на административното нарушение. Това от една страна е от значение за съдебния контрол за материална законосъобразност на издаденото наказателно постановление - дали и доколко с фактически установеното и удостоверено по надлежния ред деяние /действие или бездействие/ на административнонаказаното лице, се осъществява определен нормативно регламентиран състав на административно нарушение - т.е. за правилното приложение на материалния закон при определяне съставомерността на деянието и неговата правна квалификация. На следващо място чрез конкретизацията на нарушението от фактическа и правна страна се обезпечава правото на защита на лицето, привлечено към административнонаказателна отговорност, в съдържанието на което се включва и правото му да знае точно какво административно нарушение се твърди, че е извършил, за да може да организира защитата си в пълен обем.

Допуснатите нарушения на процесуалните правила при съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаване на обжалваното наказателно постановление е съществено и налага отмяна на последното само на това основание.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 30-0000065/17.02.2020 г., издадено от Началник Областен отдел ,,Автомобилна администрация“ гр. София, с което на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАвПр, на А.Б.Ц., ЕГН ********** с адрес: *** е наложено административно наказание ,,глоба” в размер на 2000.00 (две хиляди) лева за нарушение на чл. 4 от Наредба № 2 от 15.03.2002 г. на МТС, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, пред Административен съд-Кюстендил на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ АПК.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: