Решение по дело №84/2020 на Районен съд - Елхово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 юни 2020 г. (в сила от 27 юни 2020 г.)
Съдия: Яна Вълкова Ангелова
Дело: 20202310200084
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 103 

 

гр. Елхово, 11.06.2020 година

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЕЛХОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД в публично съдебно заседание на единадесети през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                          Председател: ЯНА АНГЕЛОВА

 

при секретаря П. НИКОЛОВА и с участието на прокурора АНА САРАКОСТОВА, като разгледа докладваното от съдията АНД № 84 по описа за 2020 година,

 

Р  Е  Ш   И   :

 

ПРИЗНАВА обвиняемият Ц.К.К., роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, български гражданин, с висше образование, женен, търговски представител на „Тайтън машинари България“ със седалище гр.София и представителство село Хаджиево, общ. Айтос, обл.Бургас, неосъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 16.10.2019 година, около 15.30 часа, в село Голямо Крушево, община Болярово, област Ямбол, по ул. „Христо Милев", пред дом №9, управлявал двуколесно моторно превозно средство, марка ***, с номер на рама***, с двигател с № ***, тип L1e-B, което не е регистрирано по надлежния ред, съгласно правилата, установени в разпоредбите на чл.140, ал.1 и ал.2, вр. чл.149, ал.1, т.1 от ЗДвП, вр. с чл.4, т.1 и т.2, б. „а“, подточка ii" и Приложение I от Регламент /ЕС/ №168/2013 година на Европейския парламент и на Съвета от 15.01.2013 година относно одобряване и надзора на пазара на дву-, три- и четириколесните превозни средства, вр. с чл.1, ал.4, чл.2, чл.4, ал.1 и чл.5, ал.1 от Наредба №1-45 от 24.03.2000 година за регистриране,отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства - престъпление по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК, като на основание чл.78А от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1000.00 /хиляда/ лв., която да заплати в полза на Държавата.

ОСЪЖДА Ц.К.К., ЕГН **********, на основание чл. 189, ал.3 от НПК, ДА ЗАПЛАТИ направените по делото разноски в размер на 218.40 лева в приход на републиканския бюджет по сметка на ОД на МВР – Ямбол, както и 5.00 лева държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист в приход на  бюджета на съдебната власт по сметка на РС – Елхово.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране пред Ямболски окръжен съд чрез Елховски районен съд в 15-дневен срок.

 

 

Районен съдия:......................

                                                           /Яна Ангелова/        

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Решение от 11.06.2020 година, постановено по АНД № 84/2020 година по описа на РС- Елхово:

 

Съдебното производство е образувано по реда на чл. 376, ал. 1 от НПК, по внесено от Районна прокуратура - гр. Елхово предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на Ц.К.К., роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, български гражданин, с висше образование, женен, търговски представител на „Тайтън машинари България“ със седалище гр.София и представителство село Хаджиево, общ. Айтос, обл.Бургас, неосъждан, ЕГН **********, за престъпление по чл. 345, ал.2, вр. ал.1 от НК.

В съдебно заседание предложението се поддържа от участващият по делото прокурор от РП -  Ямбол.

Обвиняемият Ц.К. се явява лично и с упълномощен защитник в съдебно заседание, като не оспорва изложената в постановлението на РП – Ямбол фактическа обстановка и заявява, че се признава за виновен по предявеното му обвинение. Пледира налагане на минимално предвиденото в закона наказание, предвид доходите, които получава и семейното и имотното си състояние.

Защитникът на обвиняемия – адв. Вълчев от АК – Бургас, не оспорва, че обвиняемият К. е извършил от обективна страна деяние по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК. Пледира невиновност на обвиняемия, като излага доводи за приложението на чл. чл.9, ал.2 от НК, предвид на това, че в случая обществените отношения, които се охраняват от нормата на чл. 345, ал.2, вр. ал.1 от НК не са застрашени или увредени. Обосновава искането си и с процесуалното поведение на обвиняемия, който е оказал пълно съдействие на полицейските органи и на органите на разследването, осъзнал е грешката си и се разкайва за извършеното. Защитникът е направил и алтернативно искане, а именно в случай, че съдът не възприеме изложените доводи за малозначително деяние по см. на чл.9, ал.2 от НК, да приеме, че са налице предпоставките на чл. 78 А от НК и освободи обвиняемият К. от наказателна отговорност, като му наложи административно наказание „глоба“ в минимален размер, предвид семейното и имуществено състояние на обвиняемия.

След преценка на събраните в хода на съдебното дирене доказателства както поотделно, така и в тяхната съвкупност, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Обвиняемият Ц.К.К. притежавал двуколесно моторно превозно средство, марка „***, с номер на рама***, с двигател с №***, тип L1e-B. Същото моторно превозно средство не било регистрирано по надлежния ред, съобразно правилата, установени в разпоредбите на чл.140, ал.1 и ал.2, вр. чл.149, ал.1, т.1 от ЗДвП, вр. с чл.4, т.1 и т.2, б. „а", подточка „и" и Приложение I от Регламент /ЕС/ №168/2013 година на Европейския парламент и на Съвета от 15.01.2013 година относно одобряване и надзора на пазара на дву-, три- и четириколесните превозни средства, вр. с чл.1, ал.4, чл.2, чл.4, ал.1 и чл.5} ал.1 от Наредба №1-45 от 24.03.2000 година за регистриране,отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства. С оглед липсата на регистрация, за посоченото моторно превозно средство не било издадено свидетелство за регистрация и не са му били предоставени табели с регистрационен номер.

На 16.10.2019 година, около 15.30 часа, обвиняемият Ц.К.К. управлявал посоченото моторно превозно средство - двуколесно моторно превозно средство, марка „***, с номер на рама***, с двигател с №***, тип L1e-B, по улица „Христо Милев“ в село Голямо Крушево, община Болярово, област Ямбол. На същата улица по това време с полицейски автомобил, се намирали свидетелите Христо Маджаров и Георги Върбанов, двамата младши автоконтрольори към група „Охранителна полиция“ при РУ - Елхово. Полицейските служители забелязали, че водача на горепосоченото моторно превозно средство, движещо се в срещуположна на тях посока, е без защитна каска, поради което решили да му извършат проверка. Обвиняемият, виждайки полицейските служители направил обратен завой и продължил движението си по улица „Христо Милев“. Полицейските служители го последвали, като подали сигнал за спиране. Пред дом №9 на улица „Христо Милев“ в село Голямо Крушево, обвиняемият К. преустановил движението на двуколесното моторно превозно средство. При проверката полицейските служители установили, че управляваното от К. моторно превозно средство не е регистрирано по надлежен ред.

Против обвиняемия Ц.К. бил съставен акт за установяване на административно нарушение, серия GA, с №121114/16.10.2019 година за нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП, а именно за това, че управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния.

В хода на разследването по ДП № 379/2019 година по описа на РУ – Елхово е бил извършен оглед на управляваното на инкриминираната дата от обвиняемият К. двуколесно моторно превозно средство, при което било установено, че същото е с двигател с вътрешно горене с обем 49 куб.см. и е с номер на рама***.

От заключението на вещото лице Николай Христов по назначената в хода на досъдебното производство автотехническа експертиза, което се възприема от съда като обективно и компетентно и не е оспорено от страните по делото, се установява, че процесното двуколесно моторно превозно средство, марка „***, с номер на рама***, с двигател с №***, тип „L1e-B“, е моторно превозно средство, подкатегория L1e-В- двуколесен мотопед.

От приложената по делото справка за съдимост се установява, че обвиняемият Ц.К.К. не е осъждан, както и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на Глава VIII от НК.

Горната фактическа обстановка, съдът прие за доказана по несъмнен начин въз основа на показанията на разпитаните по делото свидетели Христо Маджаров и Георги Върбанов, дадени в хода на ДП, от обясненията на обвиняемия, дадени също в хода на ДП, от писмените доказателства, приложени по ДП– АУАН серия GA, №*** от 16.10.2019г., Протокол за оглед на веществено доказателство от 16.12.219г.с приложен към него фотоалбум, справка за нарушител - водач на Ц.К. справка за съдимост на обвиняемия, автотехническа експертиза и др.

От така изложената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

От обективна страна съдът прие за безспорно установено, че на 16.10.2019 година, около 15.30 часа в село Голямо Крушево, община Болярово, област Ямбол, по ул. „Христо Милев", пред дом №9, управлявал двуколесно моторно превозно средство, марка „***, с номер на рама***, с двигател с № ***, тип L1e-B, което не е регистрирано по надлежния ред. Надлежния ред за регистрация на превозни средства е регламентиран в специален подзаконов нормативен акт - Наредба № 1-45/24.03.2000 година за регистриране, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните ППС, Закона за движение по пътищата и Регламент /ЕС/ №168/2013 година на Европейския парламент и на Съвета от 15.01.2013 година относно одобряване и надзора на пазара на дву-, три- и четириколесните превозни средства. Съгласно чл.140, ал.1 от ЗДвП, по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Съгласно разпоредбата на чл. 140, ал.2 от ЗДвП условията и редът за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, се определя с наредба на министъра на вътрешните работи, съгласувано с министъра на транспорта информационните технологии и съобщенията и министъра на отбраната Разпоредбата на чл.149, ал.1 от ЗДвП определя категориите на моторните превозни средства, като съгласно т.1 от посочената разпоредба, категория L са моторни превозни средства, определени в чл.4 от Регламент /ЕС/ № 168/2013 година. Съгласно чл.4, т.1 от Регламент /ЕС/ №168/2012 година на Европейския парламент и на Съвета от 15.01.2013 година относно одобряване и надзора на пазара на дву-, три- и четириколесните превозни средства, към превозните средства от категория L спадат дву-, три- и четириколесните моторни превозни средства, чиито категории са описани в настоящия член и в приложение I, включително велосипедите с двигател, дву- и триколесните мотопеди, дву- и триколесните мотоциклети, мотоциклетите с кош, леките и тежките четириколесни превозни средства за движение по пътищата, леките и тежките четириколесни превозни средства с повишена маневреност. Разпоредбата на чл.4, т.2, б. „а“, подточка „ii от Регламента, определя категорията и подкатегорията на превозното средство, а именно L1e-B превозно средство /двуколесен мотопед/. Категорията и подкатегорията на превозното средство, се определят и в Приложение I на посочения регламент. Съгласно чл.2 от Наредба №1-45/24.03.2000 година за регистриране, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните ГШС, моторните превозни средства и ремаркетата, предназначени за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, се представят за регистриране от звената „Пътна полиция“ при Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР) или областните дирекции на МВР (ОДМВР) по постоянния адрес на собственика - за физическите лица, или по адреса на регистрация - за стопанските субекти. Наредбата не е приложима за регистрация по реда на същата, само за някои видове превозни средства, а именно- тролейбусите; верижните, строителните, селскостопанските и другите самоходни машини; моторните превозни средства, предназначени за състезания по затворен маршрут; велосипедите с допълнително монтиран двигател; инвалидните колички с двигател /чл. 1, ал.4/, каквото не представлява процесното моторно превозно средство. Разпоредбата на чл.4, ал.1 от Наредбата задължава собственикът на моторното превозно средство да го представи, ведно с необходимите документи в определен срок за извършване на регистрация, промяна или прекратяване на регистрацията. Регистрацията на превозните средства се извършва по идентификационен номер (VIN), категория, марка и други данни /чл.5, ал.1 от Наредбата/.

От субективна страна деянието е извършено от обвиняемия виновно, при форма на вина пряк умисъл по смисъла на ч. 11, ал.2 от НК, като същият е съзнавал, че управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, както и е бил наясно с установения ред и правилата за регистрация на превозните средства, т.е. бил е наясно, че не може да се движи без регистрационни табели и че такива се издават от оправомощените органи след преминаването през съответни процедури по регистрацията. Обвиняемият напълно съзнателно управлявал двуколесно моторно превозно средство, задвижвано от електрически двигател, което не е било регистрирано по надлежния ред.

Съдът, след като съобрази квалификацията на деянието и данните за личността на извършителя намери, че са налице предпоставките за приложение на чл.78 А от НК по отношение на обвиняемия Ц.К.К.. В санкцията на правната норма на чл. 345, ал.2, вр. ал. 1 от НК, законодателят е предвидил наказание “лишаване от свобода” до една година, или глоба от 500.00 лв. до 1000.00 лв. Обвиняемият не е осъждан за престъпление от общ характер, не е бил освобождаван от наказателна отговорност  по реда на раздел IV от глава VIII от Общата част на НК. В пряк и непосредствен резултат от инкриминираното деяние не са настъпили имуществени вреди. С оглед наличието на материалноправните предпоставки, визирани в чл. 78 а, ал. 1 от НК, съдът намери, че следва да освободи Ц.К. от наказателна отговорност, като му бъде наложено административно наказание “глоба”.

Предвиденият от закона размер на това административно наказание е от 1000 лв. до 5000 лв. Съдът определи размера на административното наказание, което следва да бъде наложено на обвиняемия на 1000.00 лв., т.е. минималният. При определяне размера на административното наказание глоба, съдът отчете наличие на смекчаващи отговорността обстоятелства – съдействието на обвиняемия за разкриване на обективната истина по делото, както и взе предвид неговото семейно и имотно състояние, като прецени, че в случая целите на административното наказание, предвидени в нормата на чл.12 от ЗАНН биха били постигнати като на обвиняемия бъде наложено административно наказание глоба в размер към минималния, предвиден в закона, а именно глоба в размер на 1000 лв.

Съдът прецени, че това наказание, наложено на обвиняемият би било съответно на извършеното от него деяние и ще постигне целите както на генералната и най-вече на специалната превенция, предвидени в ЗАНН.

На основание чл. 189, ал.3 от НПК, съдът осъди обвиняемият Ц.К. да заплати направените по делото разноски в размер на 218.40 лева в приход на републиканския бюджет по сметка на ОД на МВР – Ямбол, както и 5.00 лева държавна такса при служебно издаване на изпълнителен лист в приход на  бюджета на съдебната власт по сметка на РС – Елхово.

Доводите на защитникът на обвиняемия за приложението на чл. 9, ал.2 от НК, не се споделиха от настоящия съдебен състав. Разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК обявява за непрестъпно това деяние, което, макар формално да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление, поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна. В конкретния случай, от събраните по делото доказателства не може да се приеме, че извършеното от обвиняемият К. е с явно незначителна степен на обществена опасност или не е общественоопасно поради своята малозначителност. Престъплението по чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1 от НК е формално такова и за осъществяването му законодателят не е предвидил настъпването на общественоопасен резултат. То е с ниска степен на обществена опасност, което релевира в предвидената от закона санкция. В казуса обвиняемият е управлявал МПС – мотопед, което не е регистрирано по надлежния ред, без да са били налице форсмажорни обстоятелства, при това в населено място.

Мотивиран от изложеното, съдът постанови съдебния си акт.

 

 

Районен съдия:

                                                  /Яна Ангелова/