Определение по дело №459/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 534
Дата: 5 ноември 2019 г. (в сила от 13 ноември 2019 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20191400200459
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                    гр.Враца, 05.11.2019 год.

    

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на пети ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

с участието на секретаря Г. Емилова и прокурора Н. Лалов, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД N 459 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК.

 Образувано е въз основа на молба от Д.И.Б., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание "лишаване от свобода". В молбата се навеждат доводи, че молителят към  момента на подаване на същата е придобил право на УПО.

Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Д.Б..

В съдебно заседание осъдения Б. поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 2/3 от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

С протоколно определение, постановено по НОХД №171/2019г. на PC  Монтана одобрено споразумение по силата на което на л.св. Д.Б. е наложено наказание в размер на 11 месеца лишаване от свобода, за престъпление по чл.196, ал.1, т.2 вр. чл.195, ал.1, т.4, вр. чл.194, ал.1 вр. чл.29, ал.1, б. „а“ и „б“. НК, което е започнал да търпи на 05.03.2019г., като към настоящият момент е изтърпял фактически 8 месеца, от работа му се зачитат 26 дни или общо изтърпяната част е 8 месеца и 26 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 2 месеца и 4 дни.

При това положение, съдът намира, че осъденият Б. е изтърпял фактически повече от 2/3 от наложеното му наказание, така, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.2 НК.

От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че при първоначалната оценка се регистрира рискът от рецидив отчита средни стойности- 62 т. Високи показатели са отчетени в следните раздели, където има нужда от корекция: Отношение към правонарушението - има известна самокритичност, но на повърхностно ниво; Образование и обучение- има завършено начално образование, но е неграмотен. Желае да повиши образователното си ниво; Начин на живот и обкръжение - в условия на свобода основно контактува с криминално проявени лица, склонен е към безразсъдно и рисково поведение, което обичайно го подтиква към извършване на правонарушения; Злоупотреба с алкохол- употребата на алкохол е пряко свързана с извършените престъпления.Склонен е да преосмисли поведението си в известна степен. Умения за мислене- не се замисля от последиците на своите действия, не разпознава и не решава проблеми по адекватен начин, действа импулсивно. Рискът от сериозни вреди за обществото след освобождаване от затвора е отчетен нисък. Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода е отчетен нисък по отношение на служителите и околните лишени от свобода, като същия е обусловен от факта, че не са определени конфликтни ситуации от близкото минало. Рискът от самонаранявания е отчетен нисък към момента, тъй като няма индикации за подобни действия. Не декларира дискриминационни нагласи спрямо различните лишени от свобода. Риск от извършване на бягство също е отчетен нисък.

В първоначалния план на присъдата са включени цели, насочени към коригиране на основните дефицити, по които има повече необходимост от корекция, като: отношение към правонарушението, образование и обучение, начин на мислене; начин на живот и обкръжение. Проследявания период на поведение на лишения от свобода и приложените мерки за корекция дават обнадеждаващи резултати за промяна на мисленето и действията на осъдения в контролирана среда. В затвора има контакти с криминално обкръжение,тъй като е такова естеството на средата, но л.св. Б. се стреми да се дистанцира от отрицателни прояви и показва защитни реакции на отдръпване от субкултурна дейност. При регулярните срещи с него е оказвано терапевтично въздействие и помощ за снижаване на напрежението, възникнало в резултат от противоречия, които са характерни за затворната среда.

Стреми се да се ангажира и да осмисля свободното си време. Взема участие в организирани спортно-масови дейности и културни прояви. Ученик. Посещава редовно учебните занятия. Рискът от сериозни вреди по време на изтърпяване на присъдата се запазва нисък спрямо околните лишени от свобода, служители и са самия него. Тук се има предвид липсата на конфликтни и други отрицателни прояви с негово участие, които биха оказали негативно въздействие върху околните.

Според затворническата администрация при направената ревизия на оценката на рискът от рецидив се запазва на средно ниво -60т. Реални позитивни промени се наблюдават в следните зони: начин на живот- в контролирана среда е толерантен към околните и не извършва дисциплинарни нарушения. Не са регистрирани нерегламентирани отношения с другите. Спазва режимните изисквания. Не създава проблеми на НОС и администрацията на затвора.Отношение към правонарушението - осъзнава в голяма степен вината за правонарушенията и изказва намерение да живее законосъобразно. Доказателство за това е примерното поведение в затвора и недопускане на нарушения. Близките контакти с роднините е индикатор, че в условия на свобода ще има подкрепа, с чиято помощ би могъл да се предпази от извършването на нови престъпления.Образование и обучение- има завършено начално образование, но е неграмотен.Желае да повиши образователното си ниво; Злоупотреба с алкохол- употребата на алкохол е пряко свързана с извършените престъпления.Склонен е да преосмисли поведението си в известна степен. Умения за мислене - в затвора се проявява като по-улегнал и няма импулсивни и необмислени действия; в провежданите беседи е насочван към формулиране на ясни и изпълними социални цели. Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода остава също нисък до този момент по отношение на служителите и околните лишени от свобода. Този риск се обуславя от факта, че не са фиксирани конфликтни ситуации около самия него. Нисък е отчетен рискът за обществото след освобождаването му. Изпълнението на плана на присъдата се осъществява с регулярни консултативни срещи, при които се работи индивидуално с лишения от свобода. По отношение плана на присъдата се старае да проявява активност за неговото реализиране. Останалите планирани мероприятия продължават да се усвояват в нужния обем. Не е награждаван.Не е наказван.

В обобщение, следва да се посочи, че изготвената и приложена по делото изцяло положителна оценка е индикатор за положителни промени у осъдения.

В случая, от данните по делото е видно, че са налице и двете законови предпоставки за УПО, а именно Б. е изтърпял фактически повече от 2/3 от наложеното му наказание и същият с поведението си е дал доказателства за своето поправяне.

При това положение Д.Б. следва да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му наказание, която към настоящия момент е в размер на 2 месеца и 4 дни. Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК, на Б. следва да бъде определен изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, а именно 2 месеца и 4 дни.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т. 2 и ал.6 НК, Врачанският окръжен съд

 

                    О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му наказание "лишаване от свобода" Д.И.Б., роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, с ЕГН **********, по НОХД №171/2019г. на РС Монтана в размер на 11 месеца, с остатък от наказанието 2/два/ месеца и 4/четири/ дни.

 

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на Д.И.Б. изпитателен срок в размер на 2/два/ месеца и 4/четири/ дни.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

 

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца и на РС Враца– Бюро "Съдимост" за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

 

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: