Решение по дело №354/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 декември 2020 г.
Съдия: Бойка Михайлова Табакова Писарова
Дело: 20207240700354
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

    Р Е Ш Е Н И Е  415

 

       гр. Стара Загора, 14.12.2020 г.

 

        В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

 

Старозагорският административен съд   в публичното  заседание                                       на десети декември две хиляди и двадесета година в състав:

 

    Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                                      Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                   РАЙНА ТОДОРОВА                                                                                       

при секретаря   Минка Петкова

и в присъствието на  прокурора   Нейка Тенева

като разгледа докладваното от  БОЙКА ТАБАКОВА   к.а.н.дело     354 по описа  за 2020 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

           Образувано е по касационна жалба от „РАЯ ТТ” ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Стара Загора, ул.“Иван Вазов“ № 9, вх.В, ап.13, подадена чрез пълномощника му адв. П.К. ***, против Решение № 260064/ 30.09.2020г., постановено по АНД № 1649/ 2020г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление /НП/ № 508451-F531344 от 27.04.2020г., издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“ Пловдив в ЦУ на НАП, с наложено на касатора административно наказание-имуществена санкция в размер на 500 лева за нарушение на чл.33,ал.1 от Наредба № Н-18/13.12.2006г.  на МФ. В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение  на закона - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като необоснован направения от въззивния съд извод, че в НП е направено пълно описание на извършеното нарушение след като  не е отбелязано, че сумата 20лв е отразена в касовата книга на обекта за дата 12.12.2019г в графа „начална касова наличност“. Поддържа, че нарушението, за което е санкциониран,  представлява маловажен случай и е налице основание за прилагане нормата на чл.28 от ЗАНН. С подробно изложени съображения по наведеното касационно основание е направено искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено  обжалваното НП и да бъдат присъдени направените разноски за двете съдебни инстанции.

 

Ответникът по касационната жалба – Териториална дирекция на НАП – Пловдив, с писмен отговор оспорва жалбата изцяло като неоснователна. Счита НП за формално изрядно, а наложената санкция – за съобразена с ч27, ал.2 от ЗАНН. Моли за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

 

   Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за основателност на касационната жалба. Предлага съдебното решение и НП да бъдат отменени поради това, че при издаване на НП са допуснати процесуални нарушения.    

 

   Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

 

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

        Разгледана по същество, се явява неоснователна.

 

           Предмет на съдебен контрол пред Районен съд  Стара Загора е НП № 508451-F531344 от 27.04.2020г., издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“ Пловдив в ЦУ на НАП, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № F531344 от 16.12.2019г., на „РАЯ ТТ”ЕООД гр.Стара Загора, на основание чл.185, ал.2 във вр. с чл. 185, ал.1 от ЗДДС, е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева, за нарушение на чл. 33, ал.1  от Наредба № Н – 18/ 13.12.2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства във вр. с чл.118, ал.4, т.1 от ЗДДС. Като административно нарушение са преценени обстоятелствата, че при извършена оперативна проверка на 12.12.2019г. в 11:52ч  в обект – траурна агенция „Рая“, находяща се в гр.Стара Загора, ул.“Генерал Столетов“ № 11, стопанисвана от „РАЯ-ТТ” ЕООД гр.Стара Загора, е установено чрез проверка на касова наличност на намиращото се в обекта фискално устройство модел Tremol ZS-KL-V2 с рег.№ в НАП 4197427, че проверяваното лице не е отбелязало в ЕКАФП промяната в касовата наличност в размер на 20лв чрез операцията „служебно въведени суми”, съгласно изискването на чл. 33, ал.1  от Наредба № Н – 18/ 13.12.2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Фискалното устройство конструктивно притежава възможност да се извършват операциите „служебно въведени“ и „служебно изведени“ суми. Видно от обяснението на управителя на дружеството, сумата 20лв е служебни помени в касовата наличност и представлява сума в началото на работния ден, а неизползването на функцията „служебно въведени суми“ е поради незнание.

 

           Старозагорският районен съд е потвърдил обжалваното НП по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Въззивният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания и процесуални правила, като наказателното постановление съдържа изискуемото по чл. 57 от ЗАНН описание на нарушението, обосноваващо в необходимата степен от фактическа и правна страна повдигнатото административнонаказателно обвинение. Обстоятелството, че сумата е въведена в касовата книга е прието за ирелевантно относно формалната и материална изрядност на НП. Въз основа на събраните по делото и обсъдени в решението писмени и гласни доказателства е направен извод, че по безспорен и несъмнен начин е доказана описаната в НП фактическа обстановка и извършването от санкционираното лице на нарушение на изискването по чл. 33, ал.1  от Наредба № Н – 18/ 13.12.2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства във вр. с чл.118, ал.4 от ЗДДС, правилно квалифицирано като административно нарушение по чл.185, ал.2 във вр. с чл. 185, ал.1 от ЗДДС, за което на нарушителя е наложена предвидената в закона санкция, определена в нормативно регламентирания минимален размер. В мотивите към решението са изложени съображения, че не са налице обстоятелства, сочещи на маловажен случай на административно нарушение, като основание за освобождаване от административнонаказателна отговорност при прилагането на чл.28 от ЗАНН.

 

          Решението на Старозагорския районен съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона.  

 

Изцяло се споделя изводът на въззивния съд, че извършването от санкционираното лице на нарушение на чл. 33, ал.1  от Наредба № Н – 18/ 13.12.2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, е установено и доказано по безспорен начин. Съдът, въз основа на събраните по делото и обсъдени в решението писмени доказателства подробно е мотивирал направения извод, че фискалното устройство модел Tremol ZS-KL-V2 с рег.№ в НАП 4197427конструктивно притежава възможността да извършва операциите "служебно въведени" и "служебно изведени” суми, като съществен елемент от обективната страна на вмененото на „РАЯ-ТТ” ЕООД  нарушение. Обосновано е приел, че не е налице съществен порок на НП поради факта, че сумата 20лв е отразена в касовата книга на обекта за дата 12.12.2019г в графа „начална касова наличност“, тъй като това не освобождава търговеца от задължение за служебното й въвеждане във фискалното устройство.

 

В съответствие и при правилно приложение на закона е направеният от районния съд извод, че нарушителят не следва да бъде освободен от административнонаказателна отговорност при прилагането на чл. 28 от ЗАНН. Обосновано съдът е приел, че установените по делото факти не сочат наличието на смекчаващи обстоятелства, обуславящи определянето на деянието като такова с по-ниска степен на обществена опасност спрямо типичните нарушения от този вид. Касаторът нито твърди, нито сочи доказателства за съществуването на обстоятелства от обективен характер, релевиращи невъзможност да изпълни вмененото му задължение по чл.33, ал.1 от Наредба № Н – 18/ 13.12.2006г. на МФ. Само обстоятелствата, че нарушението е първо по ред, че не е налице щета за бюджета и невъведената сума е с нисък размер не са достатъчни нарушението да бъде определено като „маловажен случай” по смисъла на чл.93, т.9 от ДР на НК във връзка с чл.11 от ЗАНН, което да обуслови приложението на чл.28 от ЗАНН. Тези обстоятелства могат да бъдат преценено като смекчаващи  по смисъла на чл.27, ал.2 от ЗАНН, релевантно за определяне размера на административна санкция, и са взети предвид от административнонаказващия орган при реализиране на отговорността по чл.185, ал.2 от ЗДДС чрез налагане на имуществена санкция в законово регламентирания минимален размер в хипотезата, когато нарушението не води до неотразяване на приходи. 

 

          При установената фактическа, правна и доказателствена обоснованост на административнонаказателното обвинение за допуснато от „РАЯ-ТТ” ЕООД нарушение на чл. 33, ал.1  от Наредба № Н – 18/ 13.12.2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства във вр. с чл.118, ал.4 от ЗДДС, като основание за налагане на административна санкция по чл. 185, ал.2 във вр. с чл. 185, ал.1 от ЗДДС, при правилно приложение на закона Старогазорският районен съд е потвърдил НП № № 508451-F531344 от 27.04.2020г., издадено от Началник отдел „Оперативни дейности“ Пловдив в ЦУ на НАП. Не е налице твърдяното касационно основание, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо и постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

 

          При този изход на спора искането на ответника по касационната жалба за присъждане на разноски следва да бъде уважено, като на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН /ДВ бр.94/  29.11.2019г./ следва да бъде осъдено да заплати на Териториална дирекция на НАП – Пловдив сумата от 80 лева, представляваща възнаграждение за осъществената от юрисконсулт правна защита в касационното производство, определено съгласно чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ.

 

                   Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

              ОСТАВЯ В СИЛА Решение  № 260064/ 30.09.2020г., постановено по АНД № 1649/ 2020г. по описа на Районен съд Стара Загора.   

 

            ОСЪЖДА ”РАЯ-ТТ” ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Стара Загора, ул.“Иван Вазов“ № 9, вх.В, ет.5, ап.13 да заплати на Националната агенция за приходите сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща разноски за юрисконсултско възнаграждение. 

 

   Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

                                   

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.     

                                                                         

 

                                                                                    2.