Определение по дело №465/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260139
Дата: 11 декември 2020 г. (в сила от 19 декември 2020 г.)
Съдия: Веселка Цокова Иванова
Дело: 20201400200465
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 декември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

    Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на единадесети декември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                                Председател: ВЕСЕЛКА ИВАНОВА

 

                      

с участието на секретаря ГАЛИНА ЕМИЛОВА

и прокурора КАМЕЛИЯ ТРИФОНОВА, 

като разгледа докладваното от съдията Иванова

ЧНД N 465 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от В.Б.З., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр.Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване. Няма наложени наказания, работи на външен работен обект, изпълнява ЗИНЗС и не влиза в пререкания с надзирателите и лишените от свобода в затвора.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр.Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения В.Б.З..

В съдебно заседание, чрез видео-конферентна връзка по скайп, осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца с изрична заповед № Л-2638/03.12.2020 г. С. С. М.- инспектор "РД", изразява становище за основателност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

От данните по делото се установява, че с определение по НОХД № 132/2020 г. по описа на РС-Оряхово е одобрено споразумение, по силата на което В.Б.З. търпи наказание "лишаване от свобода" в размер на 8 месеца, при първоначален "общ" режим, за престъпление по чл.343б, ал.1 НК.

     Началото на наказанието е на 16.07.2020 г. Осъденият е изтърпял фактически – 4 месеца и 25 дни, от работа–1 месец. Или всичко е изтърпял 5 месеца и 25 дни. Остатъкът е 2 месеца и 5 дни.

Тези данни сочат, че осъденият В.З. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК. Следователно налице е първата материално-правна предпоставка за приложение института на условното предсрочно освобождаване по реда на чл.70 НК.

На второ място съдът трябва да прецени дали осъденият е дал доказателства за своето поправяне.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата безспорно сочат, че лишеният от свобода З. се поправя и превъзпитава.  При първоначалната оценка рискът от рецидив при осъдения е определен в долните граници на средния на 42 точки. В профила на криминогенни нужди с дефицитни стойности са зоните:

     -"отношение към правонарушението"-осъденият приема само отчасти отговорността за извършеното деяние и не разбира напълно мотивите за криминалното си поведение;

     -"умения за мислене"-не се замисля за негативните последици от поведението си, действа импулсивно;

     Рискът от вреди е определен като среден за служителите и останалите лишени от свобода. Рискът от суицид и самоувреждане е с ниски стойности. Рискът от вреди за обществото е със средни стойности и се определя от характера на извършените престъпления.

     В първоначално изготвения план на присъдата като цели са заложени подобряване на уменията за разпознаване и разрешаване на проблемите, формиране на ясни и реалистични цели, формиране на самокритичност и осъзнаване на нанесените вреди, подкрепа на мотивацията за законосъобразно поведение, приучаване към социално приемливи порядки в затворническото общежитие, съхраняване на социалните контакти, системно полагане на труд и запазване на позитивното отношение към труда, осъзнаване на вредите от престъплението и възможните негативни последици от употребата на алкохол.

     Не  е изготвяна текуща оценка на риска, поради краткия срок на наложеното наказание.

     В доклада е отразено, че за изтеклия период от изтърпяване на присъдата осъденият З. не показва враждебни нагласи и не влиза в конфликти. Не е констатирана злоупотреба с гласувано доверие. Същият има примерно и дължимо поведение, спазва реда и дисциплината; общува толерантно с останалите лишени от свобода; изпълнява разпорежданията на НОС и съдейства на администрацията; проявява интерес към предлаганите възможности за смислено оползотворяване на престоя в затвора.

     Рискът от вреди е понижен до нисък за служителите, останалите лишени от свобода и самия него. Рискът от вреди за обществото е среден и се определя от извършените престъпления.

     При постъпване в ЗООТ "Враца" и след преминаване на адаптационния период е изявил желание за работа. От 19.09.2020 г. е разпределен на външен работен обект в гр.Враца във фирма "Спътник 96". Справя се добре с възложената работа. Има изградени трудови навици и умения за работа в строителството.

     По отношение на извършеното престъпление осъзнава вината си и съжалява за деянието. Постигнати са позитивни промени в зоната "умения за мислене", като лишеният от свобода З. е подобрил уменията си за разпознаване и разрешаване на проблемите. Освен това поема отговорност за постъпките си и обмисля възможните последици от действията си. Поставя си адекватни, изпълними и законосъобразни цели. Всичко това е индикатор за подобрени умения за самоконтрол и намалява риска от извършване на импулсивни и необмислени постъпки при живота на свобода.

     В доклада е посочено, че осъденият осъзнава тежестта на извършеното деяние и възможните негативни последици и е склонен да ограничава собственото си поведение в съответствие с правилата и нормите установени в обществото. В зона "нагласи" се маркира критично отношение към престъплението. Изградена е мотивация за просоциална промяна и нагласи, подкрепящи законосъобразно поведение. Регистрират се коректни и етични отношения на работното място и със съкилийниците, не са маркирани агресивни и гневни изблици при попадане в конфликтни ситуации.

     Осъденият З. има положително отношение към плана на присъдата, договорените в него цели и задачи са изпълнени, което води до намаляване на риска от рецидив на престъпно поведение.

     Освен това е със съхранени социални контакти, жилищно устроен е и е с формирани трудови навици и умения, което ще спомогне за успешната и адекватна реинтеграция след освобождаването му.

В обобщение, становището на затворническата администрация е, че с цялостното си поведение и отношение към режимните изисквания, изграденото критично отношение към деянието, участието в трудовия процес и показаната съвестност при изпълнение на трудовите задължения, осъденият З. е дал достатъчно категорични доказателства за позитивна промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот при освобождаване.

     Съдът приема оценката, дадена от служителите на затворническата администрация като обективна, тъй като е направена от лица, които имат пряко и непосредствено впечатление от  поведението на осъденото лице.

При тези данни съдът счита, че към настоящия момент са налице и двете материално-правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл.70, ал.1 НК - фактическо изтърпяване на повече от 1/2 от наказанието и наличието на убедителни доказателства за поправянето на осъдения, което обуславя предсрочното му условно освобождаване от неизтърпяната част от наказанието лишаване от свобода в размер на 2 месеца и 5 дни.

Съобразно разпоредбата на чл.70, ал.6 НК на осъдения следва да се определи изпитателен срок в размер на остатъка от неизтърпяната част от наказанието.

   Воден от горното и на основание чл. 440 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения В.Б.З. - роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, българин, български гражданин, женен, с основно образование, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, ЕГН ********** от изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода в размер на 8 месеца по НОХД № 132/2020 г. на РС–Оряхово, с остатък от наказанието в размер на 2 (два)месеца и 5(пет)дни.

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на В.Б.З. изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наложеното наказание, а именно 2 (два) месеца и 5 (пет) дни.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране пред САС в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца, както и на РС гр. Оряхово – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения В.Б.З..

 

 

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: