Решение по дело №171/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 544
Дата: 29 март 2022 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20227180700171
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2022 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

Р Е Ш Е Н И Е

544/29.3.2022г.

гр. Пловдив,    29.03.2022 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав, в открито заседание на седемнадесети март през две хиляди двадесет и втора година в състав:                      

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                   ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА ДИЧЕВА

                                                        ХРИСТИНА ЮРУКОВА

 

при секретаря СТАНКА ЖУРНАЛОВА и участието на прокурора ДАНИЕЛА СТОЯНОВА, като разгледа докладваното от Председателя КАНД № 171 по описа за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на ОД на МВР – Пловдив, чрез представлявано от ВПД директор старши комисар Д.Б., чрез процесуалния представител юр. Б., против Решение № 2165 от 06.12.2021 г., постановено по АНД № 5710 по описа за 2021 г.
на Районен съд - Пловдив,
VI н.с., с което е отменен Електронен фиш (ЕФ) серия К № 4817939, издаден от ОД на МВР – Пловдив, с който на И.Й.С. ***, на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 (триста) лева за нарушение на чл. 21, ал. 2 във връзка с ал. 1 от ЗДвП.

С касационната жалба се претендира отмяна на решението на районния съд поради неправилност и незаконосъобразност, включително и в частта за разноските. Излагат се съображения, че обстоятелството за липса на знак В-26 на мястото на установяване на нарушението не би могло да се квалифицира като съществен порок, ограничаващ правото на защита на санкционираното лице. Нарушението е достатъчно ясно и коректно описано и не води до никакво объркване на санкционираното лице за какво точно нарушение е наложената глоба. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът – И.Й.С., чрез пълномощника адв. О., в съдебно заседание и в нарочен отговор оспорва жалбата. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

         Представителят на Окръжна прокуратура - гр.Пловдив дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Съдът, като разгледа становищата и възраженията на двете страни и след преценка на събраните доказателства и наведените касационни основания, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

По допустимостта на касационната жалба:

Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. Ето защо е ДОПУСТИМА.

По същество:

Пловдивският районен съд е бил сезиран с жалба на И.С. срещу ЕФ серия К № 4817939, издаден от ОД на МВР – Пловдив. С оспорения ЕФ, С. е санкционирана за това, че на 17.04.2021г. в 17:07ч. в път II 56, км. 75 + 300, до градински център „Азалия“, посока гр. Раковски, при ограничение на скоростта за населено място 60 км/ч и допълнителна табела Т 13 000м и отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 км/ч, МПС мерцедес амг глс 63 рег. № ***се е движило със скорост 99 км/ч, при разрешена стойност на скоростта – 60 км/ч. Нарушението е установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1-М 648.

За да отмени електронния фиш, районният съд е приел, че в обстоятелствената част на процесния ЕФ липсват данни, че е въведено ограничение на скоростта с пътен знак В 26, забраняващ движението със скорост, по-висока от означената. Посочването на пътния знак и индивидуализирането му е съставомерен елемент на деянието, част от фактическия му състав, който следва да намери израз в описанието на нарушението.

Въззивният съд е приел също, че мястото и времето на нарушението са отразени по надлежния ред достатъчно подробно в електронния фиш. Нарушението безспорно е установено от приложения по делото снимков материал от техническо средство, като се касае за превишение на скоростта с 39км/ч спрямо ограничението от 60км/ч. Същевременно, обстоятелството, че ограничението на скоростта е въведено с пътен знак В 26 се установява едва в хода на съдебното производство, съгласно данните в писмо на Агенция „Пътна инфраструктура“, ОПУ – Пловдив, ведно с пътна схема. От тези доказателства се установява, че на процесния участък път II 56, км. 75 + 300 в двете посоки между гр. Раковски и гр. Пловдив има поставени действащи пътни знаци В 26/60/30км/ч в комплект табелки Т 1/3000/2000.

Районният съд е посочил, че правилно е определен субектът на административнонаказателната отговорност, а именно И.С., като законен представител на дружеството собственик на МПС „ИНСА“ ЕООД, която не се е възползвала от процедурата по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП.

По отношение на размера на наложената глоба в мотивите на съдебния акт е посочено, че същият е правилно определен съобразно размерът посочен в чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП.

Решението е неправилно.

При несъмнено установен факт на нарушението, при ясно описани време и място на извършване на нарушението и правилно определен субект, липсата на изрично посочване в обстоятелствената част на електронния фиш, че въведеното ограничение на скоростта е с пътен знак В 26 не е съществена непълнота, която да е довела до ограничаване правото на защита на санкционираното лице и да е основание за отмяна.

В разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, както и в утвърдения образец на електронния фиш, няма изискване за изчерпателно описание на всички елементи от фактическата обстановка по нарушението, включително и вида на знака, с който е въведено ограничението на скоростта. Последното не е и необходимо, доколкото касае не факта, а доказателствата за нарушението. Несъмнено е в случая посочването на самото ограничение на скоростта, отбелязано е и наличието на допълнителна табела Т1 с оглед установяване периметъра на ограничението. Всичко това,съпоставено с праввната квалификация на нарушението, дава пълна яснота за санкционираното лице какво именно е предявеното обвинение и за какво точно нарушение е наказан.

Отделно от това, видно от преписката е, че в протоколът по чл. 10 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. се съдържа номер на първото статично изображение и номер на последното статично изображение, ведно с отразени брой установени от АТСС нарушения. Наличието на номерата на първото и на последното статично изображение от деня на заснемането, в обхвата на които попада номерът на статичното изображение, на което е заснето МПС, потвърждава и връзката между представения по делото протокол и снимковия материал така, щото да е ясно мястото и времето на извършване на нарушението.

Изложеното до тук налага да се приеме, че обжалваното пред касационната инстанция решение на районния съд следва да се отмени и вместо това да се потвърди електронния фиш, който не страда от пороци, представляващи основания за неговата отмяна.

Предвид изхода на спора, в полза на ответника следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 (осемдесет) лв., на основание чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН, вр. с чл. 27е от Наредба за правната помощ.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 2165 от 06.12.2021 г., постановено по АНД № 5710/2021 г. на Районен съд - Пловдив, VI н.с.

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш серия К № 4817939, издаден от ОД на МВР – Пловдив, с който на И.Й.С. ***, ЕГН ********** на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 (триста) лева за нарушение на чл. 21, ал. 2 във връзка с ал. 1 от ЗДвП.

 

ОСЪЖДА И.Й.С., ЕГН ********** да заплати на ОД на МВР - Пловдив сумата от 80 /осемдесет/ лева юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

      ЧЛЕНОВЕ:     

                            1.

                            2.