Решение по дело №2315/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1725
Дата: 19 ноември 2020 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20207050702315
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

              …/…

 

гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, трети касационен състав, в публично съдебно заседание на пети ноември през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГАНЧЕВА

        ЧЛЕНОВЕ:ДАРИНА РАЧЕВА

                        ИСКРЕНА ДИМИТРОВА

 

При участието на секретаря Теодора Чавдарова и прокурора Силвиян Иванов, разгледа докладваното от съдията Ганчева кас. адм. нак. д. № 2315/2020 г. по описа на АдмС-Варна и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от А.В.С., с ЕГН **********,***, против Решение № 260001/12.08.2020 г. на ВРС, постановено по НАХД № 1812/2020г. по описа на същия съд, с което е потвърдено НП № 19-0819-007306/16.01.2020 г. на Началник група към ОДМВР – Варна, сектор „Пътна полиция“, с което на С. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месеца, на основание чл. 175 ал.1 т.4 от ЗДвП , за нарушение на чл. 103 от ЗДвП, както и „Глоба” в размер на 30 лв., на основание чл. 183 ал.3 т.5 от ЗДвП , за нарушение на чл. 6 т.1 от ЗДвП, и „Глоба” в размер на 50 лв., на основание чл. 183 ал.4 т.6 от ЗДвП, за нарушение на чл. 104А от ЗДвП.

Касаторът сочи, че решението на ВРС е незаконосъобразно, постановено при допуснати нарушения на процесуалните правила. Поддържа, че неправилно ВРС е анализирал събраните по делото доказателства, позовал се е на показания депозирани от полицейските служители, които са непоследователни и нелогични. Счита, че са налице противоречия по основни факти - относно това къде са се намирали полицейските служители, подаден ли е сигнал със стоп-палка, къде и кога е спрян автомобила управляван от С.. Не е установено има ли приета организация на движението в местност "Салтанат". По изложените доводи моли да се отмени решението и да се постанови друго с което се отмени НП.  В с.з. касаторът поддържа жалбата, сочи, че неправилно ВРС не е кредитирал показанията на водените от него свидетели, които били "репресирани" в хода на производството.

Представителят на ВОП счита, че жалбата е неоснователна, а касираното решение правилно и законосъобразно, поради което моли да бъде потвърдено.

Административен съд – Варна, при преценка на допустимостта на жалбата и след като извърши касационна проверка на обжалваното решение, с оглед наведеното с жалбата касационно основание и правомощията си по чл. 218 ал.2 от АПК, установи следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 ал.1 от АПК от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна поради следното:

Районният съд е приел, че на 10.12.2019 г. полицейски служители били позиционирани в гр. Варна, бул. "Княз Борис I" на отбивка за Делфинариума. Към датата бил забранен достъпа до морската градина за МПС, поради което бил изграден КПП, обслужван от двама служители, които контролирани влизането в парка. На отбивката на булеварда към парка полицейските служители видели л.а. "Ауди" с ДК № В6999ВТ, да завива от булеварда към изграденото КПП и да навлиза по пътя, на който имало поставен знак "В2". Свид. Божанов подал сигнал със стоп палка на водача да спре, сигналът бил ясен, видим и разбираем. Полицейския служител бил с униформено облекло и до служебно обозначен автомобил. Водача на автомобила не се съобразил с подадения сигнал, като махнал на полицейския служител. Докато автомобила преминавал край служителите, те видели, че водача на МПС говори по мобилния си телефон. За видяното било съобщено в дежурната част,  ил извикан екип за установяване на нарушителя. След установяването му бил съставен АУАН, въз основа на който е издадено НП. При постановяване на решението си, като е обсъдил събраните по делото доказателства, въззивният съд е достигнал до изводите, че АНП е проведено в съответствие с административнопроизводствените правила; АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените от закона срокове, налице е единство между фактическо и юридическо обвинение; правилна е дадената квалификация на деянията, като вменените нарушения се установяват по безспорен начин от събраните по делото доказателства. Съдът е приел, че показанията на свид. Панайотова и Божанов са последователни и непротиворечиви,  от тях се установява, че са видели водача на автомобила, той също ги е възприел, вкл. и подадения сигнал със стоп-палка, но не е спрял, а е продължил движението си на територията на парка, като по време на управлението е говорил и по телефона си. Съдът е ценил показанията на Инджова и Тодорова, като е взел предвид както отношенията на свидетелите с наказаното лице, така и противоречието им с останалия събран по делото доказателствен материал.

Обжалваното решение настоящата инстанция намира за правилно и законосъобразно. Не са налице наведените касационни основания. При постановяване на решението районният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуални правила, извършил е цялостна проверка на обжалваното НП съгласно задължението по чл.312 и чл.313 ал.1 от НПК, приложими по препращане от чл.84 от ЗАНН. В тази връзка е изследвал дали АУАН и НП са издадени при спазване разпоредбите на ЗАНН и съответстват на изискванията за съдържанието им, като е направил законосъобразен извод, че не са допуснати съществени процесуални нарушения при постановяването на обжалвания акт.

Районният съд не е нарушил и процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства; обсъдил е същите /както писмени така и гласни/. В мотивите към решението, е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящия съдебен състав, като съобразени с приложимите материално-правни разпоредби.

Съдът не споделя доводите на касатора, че показанията на разпитаните по делото полицейски служители са нелогични и са налице противоречия по основни факти. Настоящия съдебен състав споделя доводите на ВРС, счита, че показанията на Панайотова, Божанов са последователни, логични и се подкрепят с останалия събран по делото доказателствен материал. Събраните доказателства разгледани в тяхната съвкупност налагат извода, че касатора е осъществил вменените му във вина нарушения. От показанията на двамата свидетели се установява ясно мястото на което са се намирали, действията които са предприели, както и поведението на С.. Твърденията на С., че водените от него свидетели били „репресирани“  в хода на съдебния процес, съдът приема като защитна теза, неподкрепена и от  протоколите от проведените открити с.з.  Към административната преписка е приложена Заповед № 4966/27.11.2019 г. с която е одобрен окончателен проект за актуализация на „Генерален план за организация на движението на територията на Община Варна“, факта, че заповедта е обжалвана е ирелевантен за настоящото производство. Не е спорно между страните, че на мястото и по времето посочено  в АУАН и НП е бил наличен поставен знак „В2“, а съгласно  чл. 6 т.1 от ЗДвП участниците в движението, включително и касатора следва да съобразява поведението си с пътните знаци.

Видно от гореизложеното обжалваното решение не страда от посочените в касационната жалба пороци, което обуславя липсата на касационни основания за отмяна по чл. 348, ал. 1 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. При извършената извън обхвата на касационната жалба служебна проверка на обжалваното решение, не се установиха пороци във връзка с неговите валидност и допустимост, поради което същото следва да се остави в сила.

С оглед изхода на спора и своевременно направеното искане за разноски на ответника по касация на основание чл. 63, ал.3 от ЗАНН следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер определен в чл.37 от Закона за правната помощ, съгласно препращащата разпоредба на чл.63, ал.5 от ЗАНН. Съгласно чл.37, ал.1 от ЗПП заплащането на правната помощ е съобразно вида и количеството на извършената дейност и се определя в наредба на Министерския съвет по предложение на НБПП. В случая за защита по дела по ЗАНН чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощ предвижда възнаграждение от 80 до 120 лева. Производството по делото не е с фактическа или правна сложност, поради което следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в минималния предвиден в нормата размер от 80 лева.

Водим от горните съображения, съдът

 

Р    Е    Ш    И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260001/12.08.2020 г. на ВРС, постановено по НАХД № 1812/2020г. по описа на същия съд.

ОСЪЖДА А.В.С., с ЕГН **********,*** да заплати на ОДМВР Варна сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  

 

 

 

                       ЧЛЕНОВЕ: