Решение по дело №917/2019 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 581
Дата: 9 декември 2019 г.
Съдия: Екатерина Тихомирова Георгиева Панова
Дело: 20194400500917
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И E

В ИМЕТО НА НАРОДА

гр.Плевен,………………г.

Плевенски окръжен съд, гражданска  колегия , в публичното заседание на  двадесет и осми ноември         през двехиляди и деветнадесета     година в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕКАТЕРИНА  ПАНОВА

ЧЛЕНОВЕ:МЕТОДИ ЗДРАВКОВ

                                                                                      ЖАНЕТА ДИМИТРОВА

при секретаря  Анелия  Докузова        като разгледа докладваното от ЧЛЕН СЪДИЯ ПАНОВА възз.гр. дело № 917 по описа на Плевенски окръжен съд за 2019 г и за да се произнесе взе предвид следното:

              Производството е по реда на чл. 258 и сл. От ГПК .

              С решение  № 1698 от 18.09.2019г по гр. Дело № 3284/2019 г по описа на РС – Плевен състав на същия съд е ОТХВЪРЛИЛ  като неоснователни предявените от С.С.Д. от с. Долни Луковит, ЕГН **********, против „ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ“ АД гр. София искове както следва:

-иск с правно основание чл. 344 ал. 1 т. 1 от КТ, с който се иска да бъдат отменени като незаконосъобразни заповеди84/ 15. 04. 2019 год. и № 583/                15. 04. 2019 год., и двете на изпълнителния директор и прокуриста на „ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ“ АД гр. София;

-иск с правно основание чл. 344 ал. 1 т. 2 от КТ, с който се иска да бъде възстановен ищецът на заеманата преди уволнението длъжност „електромеханик“  

-иск с правно основание чл. 344 ал. 1 т. 3 във вр. с чл. 225 ал. 1 от КТ, с който се иска в полза на ищеца да бъде присъдена сумата от 3 459, 42 лв., представляваща обезщетение за оставане без работа в резултат на незаконното уволнение за периода от 23. 04. 2019 год. до 23. 10. 2019 год.

Съдът се е произнесъл и по въпроса за разноските.

 

            Въззивна жалба срещу решението е постъпила  от  С.С.Д. като  се правят оплаквания, че решението на РС    е незаконосъобразно. Възразява се ,че  изводът за наличието на извършено нарушение на трудовата дисциплина се основава само на твърденията в атакуваната заповед, но не и на обсъждане на събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност. По делото са налице доказателства, че не са установени липси от горивото на съответния обект при работодателя, поради което, според жалбоподателя, не е установено по делото отклоняването на гориво. Възразява се, че не ясно как иззетите бутилки са предоставени на лабораторията, с последната работи работодателят, няма доказателства какво е горивото, продавано в бензиностанциите. Възразява се, че жалбоподателят не е съобщил на никого за закупеното от него гориво, тъй като е бил сам. Претендира се отмяна на постановеното решение в атакуваната му част  и постановяване на друго, с което да се  уважат исковете.

                Въззиваемата страна оспорва жалбата като неоснователна. Възразява се ,че съдът е обсъдил всички доказателства по делото, приел е, че е изпълнена разпоредбата на чл. 193 ал.1 от КТ и  е установено  нарушение на трудовата дисциплина. Възразява се срещу твърденията на жалбоподателя, че не е давал обяснения, че горивото е закупено от бензиностанция. Възразява се, че възраженията за липса на установено отклоняване на гориво от обемите при работодателя, са неоснователни и неотносими към спора. Възразява се ,че не се прави  ежедневно при всяка смяна инвентаризация.Възразява се, че всички възражения в жалбата са израз на защитната теза на другата страна и не почиват на събраните по делото доказателства.  Претендира се потвърждаване на атакуваното решение.

                 Въззивният съд, като обсъди оплакванията в жалбата,взе предвид направените доводи, прецени събраните доказателства и се съобрази  със законовите изисквания, намира за установено следното:

                СПОРНИТЕ ВЪПРОСИ касаят  законосъобразността на налагането на дисциплинарно наказание „уволнение“ и прекратяване на трудовото правоотношение между страните – наличие на описаното в заповедта за дисциплинарно наказание извършено нарушение на трудовата дисциплина, неговата квалификация, изискването на обяснения, обстоятелствата относно наличието на условия за уважаване на иска по чл. 225 ал.1 от КТ

                 ЖАЛБАТА  е   ДОПУСТИМА И ОСНОВАТЕЛНА

                 Районен съд   - Плевен  е приел в решението си  за безспорно по делото , че ищецът С.С.Д. е работил при ответника „Проучване и добив на нефт и газ“ АД гр. София на длъжността „електромеханик” до 23. 04. 2019 год., когато със заповед № 583/               15. 04. 2019 год. на изпълнителния директор и прокуриста на ответното дружество е било прекратено трудовото му правоотношение поради наложено дисциплинарно наказание „уволнение” с предходна заповед № 84/ 15. 04. 2019 год.

     РС е приел, че при налагането на дисциплинарното наказание работодателят е съобразил императивната разпоредба на чл. 195 ал. 1 от КТ. Последната предвижда определени изисквания към съдържанието на заповедта за уволнение. Касае се за задължителни реквизити- сведения относно нарушителя, конкретното нарушение, описано с обективните и субективните му признаци, времето на извършване на нарушението, видът на наложеното наказание и правното основание, въз основа на което се налага дисциплинарното наказание. Изискването за мотивиране е продиктувано от принципа за равнопоставеност на страните по едно гражданско правоотношение, каквото е трудовото. Липсата на изискуеми се от закона реквизити в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание е толкова съществено, че то не може да бъде санирано в хода на съдебния спор, тъй като се касае се до задължително спазване на предвидена в закона форма.                  Според РС процесната заповед № 84/ 15. 04. 2019 год. отговаря на посочените по- горе изисквания. В същата подробно и изчерпателно е описано съдържанието на твърдените от работодателя нарушения на трудовата дисциплина, които са отразени и в предхождащите заповедта рапорт от Д.Й.Т.  /охранител мобилна група/ с дата 12. 03. 2019 год. и докладна записка                       вх. № 94- Б- 191/ 14. 03. 2019 год. от Б.Т.П.  /старши сътрудник охрана/. Поради това съдът  е приел, че в тази насока няма допуснато съществено нарушение на процесуалните правила на дисциплинарното производство.

 Според РС при издаването на заповедта работодателят е спазил и разпоредбата на  чл. 194 ал. 1 от КТ, регламентираща сроковете за налагане на дисциплинарно наказание. Видно е било , че управляващите органи на ответното дружество са узнали за допуснатите нарушения на 12. 03. 2019 год., когато е получен рапортът на Д.Й.Т. . Следователно до момента на налагане на дисциплинарното наказание /15. 04. 2019 год./ не е бил изтекъл предвиденият в закона двумесечен срок и дисциплинарната отговорност на ищеца не е била погасена.

Съдът  е счел, че не е допуснато нарушение от страна на работодателя и на разпоредбата на чл. 193 ал. 1 от КТ. Съгласно последната преди налагане на дисциплинарно наказание работодателят е длъжен да изслуша работника /служителя/ или да приеме писмените му обяснения и да събере и оцени представените доказателства. По приложението на визираната по- горе разпоредба е налице изобилна и непротиворечива съдебна практика, чиито основни положения могат да се обобщат в следното: при снемане на обясненията работодателят не е длъжен да уведомява работника, респ. служителя, че е започнал процедура по ангажиране на дисциплинарната му отговорност                     /срв. решение № 322- 2010- ІІІ г. о., решение № 237- 2010- ІV г. о.,                         решение № 8- 2011- ІV г. о. и др./. Това е така, доколкото в Кодекса на труда не е предвидено изискване за формално иницииране на дисциплинарно производство, нито за форма на покана на работодателя за даване на обяснения, още по- малко за посочване в тази покана, че тя следва да се счита за начало на дисциплинарното производство. Горният извод обаче не е основание да се приеме, че искането за даване на обяснения не следва да отговоря на определени условия. Както е посочено в решение № 419- 2010- ІV г. о., обясненията по чл. 193 ал. 1 от КТ са „обяснения по повод на дисциплинарното нарушение, а не обяснения въобще”. Поради това, за да изпълни точно вмененото му от закона задължение субектът на дисциплинарна власт е длъжен да уведоми работника /служителя/ за конкретните нарушения, за които му иска обяснение, като посочи техните съществени признаци  /така и опр.  № 203- 2009- І г. о., решение № 432- 2010- ІІІ г. о., опр. № 42- 2012- ІІІ г. о. и др./. В конкретния случай е било видно, че работодателят е изискал обяснения за допуснатите нарушения от ищеца и последният е депозирал писмени такива с вх. № 94- С- 209А/ 22. 03. 2019 год. Поради това  РС е приел, че от страна на работодателя е спазена процедурата, регламентирана в чл. 193 ал. 1 от КТ, а оттам и че няма основание за отмяна на заповедта за дисциплинарно наказание без спорът да се разглежда по същество.

Що се отнася до материалната законосъобразност на процесната заповед  № 84/ 15. 04. 2019 год. съдът  е приел, че изложените в последната фактически основания са се доказали по безспорен и категоричен начин в хода на съдебното дирене. Като основна причина за налагането на дисциплинарно уволнение в заповедта е посочено извършено от ищеца тежко и умишлено нарушение на трудовата дисциплина, а именно: на 11. 03. 2019 год. е извършил отклоняване на гориво и е отнел 13 литра гориво- газьол за промишлени нужди, собственост на работодтеля „Проучване и добив на нефт и газ“ АД гр. София. Ищецът не отрича,според РС,  че на посочената по- горе дата към 23. 00 часа при извършена проверка от охранителите Д.Й.Т.  и И. С. П. на служебен автомобил *** с ДК№ ** **** ** в негов сак /раница/ са открити бутилки с гориво 2 бр. Х 4 литра и 2 бр. Х 2, 5 литра.  Според РС обясненията на ищеца за откритите бутилки с гориво са неясни и противоречиви: докато в рамките на образуваното дисциплинарно производство същият е твърдял, че е закупил горивото от бензиностанция, но не запазил касовата бележка, то в  исковото производство се излагат други доводи: че горивото било предадено на ищеца от свидетеля Д. Д., който го бил закупил от бензиностанция на изхода на гр. София. И двете групи твърдения са неправдоподобни и нелогични. Ищецът не е изложил убедителни съображения какво е наложило процесното гориво да бъде закупувано, респ. да му бъде доставено от свидетеля Д. в късните часове на денонощието на работното му място; защо не е уведомил охранителите или други служители на работодателя за същото; защо отнетото гориво представлява газьол за промишлени и комунални цели, което при извършения анализ в акредитирана лаборатория за горива към „Б.П.Р. “ ЕООД, е с установено съдържание на сяра 0. 074 % /m/m/, което изключва възможността да е закупено от бензиностанция /където продаваните горива са със съвсем различни характеристики/ и т. н. Поради това съдът  е приел, че защитната теза на ищеца се опровергава изцяло от събраните по делото доказателства и нарушението на трудовата дисциплина в случая е доказано:           касае се за посегателство върху имущество на работодателя /горива/ по смисъла на             чл. 25 ал. 2 т. 14 от Правилника за вътрешния трудов ред на „Проучване и добив на нефт и газ“ АД гр. София, което е основание на налагане на дисциплинарно наказание. В по- общ план конкретният случай попада в хипотезата на чл. 187 ал. 1 т. 8 от КТ: налице е злоупотреба с доверието на работодателя, доколкото ищецът, възползвайки се от служебното си положение, е извършил преднамерени действия с цел извличане на имотна облага.  РС е приел, че в заповедта за уволнение работодателят не е посочил горната правна норма, а разпоредбата на чл. 187 ал. 1 т. 9 от КТ, която е неотносима към настоящия случай. Константната съдебна практика обаче е последователна:                             при противоречие между текстовата част на заповедта за уволнение и нейното цифрово изражение за правната квалификация на уволнението е от значение съдържателната /текстовата/ част на заповедта. Въз основа на нея ще се прецени законността на уволнението, като задължение на съда е да определи неговото действително правно основание /срв. опр. № 258- 2019- III г. о., в което са посочени и многобройни други решения на ВКС на РБ в същата насока/.

С оглед на гореизложеното съдът  е приел, че по категоричен начин в хода на съдебното дирене се доказа наличието на опит от страна на ищеца С.С.Д. за отнемане на 13 литра гориво от патримониума на неговия работодател. Обстоятелството, че горивото не е било изнесено от територията на предприятието не се дължи, според РС,  на намерението на ищеца, а на действията на служителите на охранителната фирма, обслужваща ответното дружество.                 От друга страна дори и имуществените последици от действията на ищеца да не са значителни, извършеното нарушение е достатъчно тежко, доколкото сериозно засяга доверието, което следва да съществува между страните в трудовото правоотношение. Ето защо и при съобразяване на критериите, въведени в разпоредбата на чл. 189 ал. 1 от КТ, се налага изводът, че наложеното на ищеца дисциплинарно наказание е съразмерно и съответства на тежестта на извършеното нарушение, законосъобразно е и не подлежи на отмяна.              

 

       Решението на РС е незаконосъобразно

       РС –  Плевен  е изложил  мотиви за решението си, които не се споделят от настоящата инстанция изцяло.

       Правилни са изводите на РС относно изпълнение на разпоредбите на чл. 193 ал.1 и чл. 195 от КТ  и  липсата на предпоставки за отмяна на атакуваните заповеди на процесуално основание. В тази връзка следва да се отбележи,  че, видно от доказателствата по делото,  са налице две заповеди - № 84  от 15.04.2019 г за налагане на дисциплинарно наказание «уволнение «  и № 583 от 15.04.2019 г за прекратяване на трудовото правоотношщение. Видно от исковата молба  в обстоятелствената част на същата първоначално се възразява само срещу  първата заповед, но при излагането на факта на връчването на тази заповед се твърди и прекратяване на трудовото правоотношение. С решението си Пл РС се е произнесъл и относно двете заповеди като е отхвърлил исковете за тяхната отмяна. Исковата молба не е оставяна без движение за уточняване на посочените обстоятелства. Няма приемани изменения на предявените искове в този смисъл. Липсват оплаквания в жалбата в тази връзка, но въззивният съд следи служебно за допустимостта на решението в обжалваната му част. Въззивният съд приема ,че от фактическите твърдения в исковата молба може да се направи  извод, че са предявени искове за отмяна и на двете заповеди доколкото се възразява срещу налагането на дисциплинарно наказание и прекратяването на трудовото правоотношение. В този смисъл Пл ОС приема ,че решението е допустимо и в частта относно произнасянето по отношение на  заповед № 583 от 15.04.2019 г за прекратяване на трудовото правоотношщение.

       Въззивният съд обаче не споделя изводите на Пл РС относно установяването на визираното в заповед № 84 от 15.04.2019 г нарушение на трудовата дисциплина, както и относно наличието на разминаване между текстовата част на заповедта и цифровата квалификация на посоченото нарушение.

        В  мотивите на заповед № 84 от 15.04.2019 г е посочено като нарушение отклоняване на гориво от С.С.Д., а като правна квалификация на извършеното нарушение е посочено чл. 187 ал.1 т. 9 и 10 от КТ. Посочено е също така, че не е изпълнено задължение на работника да  пази грижливо имуществото, което му е поверено или с което е в досег при изпълнение на възложената му работа. Съгласно т.9 на посочения такст нарушението е увреждане на имуществото на работодателя и разпиляване на материали, суровини, енергия и други средства, а съгласно т.10  нарушението е  неизпълнение на други трудови задължения, предвидени в закони и други нормативни актове, в правилника за вътрешния трудов ред, в колективния трудов договор или определени при възникването на трудовото правоотношение.Пл РС е приел, че е налице злоупотреба с доверието на работодателя като е счел, че е налице извличане на определена облага за работника. Увреждането на имуществото на работодателя по т. 9 се свежда до ефективно накърняване на  имуществото на работодателя , в случая отклоняване на определено количество гориво, собственост на работодателя. Въззивният съд приема, че е допустимо наличието едновременно и на нарушения по т. 8 и т.9, но в конкретния случай преценката на работодателя, който е орган на дисциплинарната валаст , е посочената в заповедта. В този смисъл не е налице разминаване между текстова  част и цифровото основание в заповедта.

      Същественото в случая е дали са извършени визираните в заповедта  нарушения  - отклоняването на гориво, което представлява както увреждане на имуществото, така и неизпълнение на задължението за грижливо пазене на имущество с което е в досег при изпълнение на възложената му работа.

   Въззивният съд приема, че по делото не е установено по категоричен начин, че горивото, което е намерено в бутилки в раница на въззивника,  е било собственост на работодателя и е идентично с него. По делото не са били спорни обстоятелствата относно намирането на бутилките с гориво, у кого са намерени, колко са били. Спорни са въпросите относно произхода на това гориво. В обясненията въззивникът е посочил, че горивото е закупено от бензиностанция, но не разполага с касова бележка. При разглеждане на делото пред първата инстанция  са събрани гласни доказателства за произхода на горивото. С. Д. Д. е твърдял пред съда, че е занесъл на въззивника четири бутилки нафта, някъде през м. март 2019 г, понеделник или неделя, около 21,30 – 22 ч. Факти в този смисъл не се съдържат в обясненията на въззивника, които са предоставени на работодателя в хода на дисциплинарното производство и може да се приеме наличието на непоследователност  в твърденията му или непосочване на всички факти и обстоятелства по случая. Следва да се отбележи обаче, че тежестта на доказване относно извършеното нарушение на трудовата дисциплина е на работодателя, т.е другата страна е тази, която по категоричен начин следва да установи , че въззивникът е отклонил гориво  собственост на работодателя. По делото са налице доказателства, че при работодателя не е установено наличието на липса на гориво – част от показанията на св. Е. Д. и св. И. П. Такава липса не се и твърди по делото от работодателя, не се посочва в заповедта да е извършвана такава проверка и да е установена липса на гориво. В писмените бележки  на въззиваемата страна и ответник пред РС се твърди, че пломбите на техниката и машините имат само контролно – превантивна функция и възражението за липса на нарушение на пломбите и липса на гориво от другата страна е неоснователно. Не е ясно какво разбира въззиваемата страна и ответник пред РС като контролна функция на пломбите, но контролът означава именно възможност за проверка на наличността на гориво в съответните съдове при работодателя.Представеното доказателство по делото относно параметрите на изследваното гориво в лицензирана лаборатория установява само характеристиките на изследваното гориво без да извършва сравнение между него и проба от горивото  при работодателя за установяване на идентичност. Такова сравнение в представеното писмено доказателство липсва. Що се касае до представеното писмено доказателство на л. 93 от първоинстанционното дело – сертификат за качество на гориво от определен вид, доставено с определен транспорт и с отбелязване, че тестовете са реализирани в  лаборатория на Р., то с така представеното доказателство по никакъв начин не се установява по категоричен начин, че намереното у въззивника гориво е на работодателя. С този сертификат се установяват отново само едни характеристики на гориво, които характеристики са различни от тези, установени  от лицензираната лаборатория, но не установяват идентичност на горивото с това на работодателя. Тежестта на доказване на обстоятелството ,че намереното гориво е отклонено от цистерни  на работодателя е именно негова и наличието на непоследователност в обясненията на въззивника не отменят това. Такова доказване не е проведено успешно, а са били налице указания на съда за това с постановения по делото доклад. Фактът на отклоняване на гориво , собственост на работодателя, всъщност осъществява съставите на визираните нарушения на трудовата дисциплина, а неустановяването по категоричен начин на това отклонение на гориво означава и неустановяване на посочените в заповедта нарушения. Това прави незаконосъобразни актовете на работодателя, с които е наложено дисциплинарното наказание и е прекратено на това основание трудовото правоотношение.Отделно от това следва да се приемат за основателни и възраженията относно липсата на доказателства, че са изследвани точно бутилките, които са иззети от въззивника доколкото в протокола за изпитване на л. 77 от първоинстанционното дело не е описано от кого са предадени пробите и в какъв вид са били те.

  Следва да се отмени атакуваното решение и да се постанови друго такова, с което да се уважат предявените искове. Липсват твърдения от другата страна, че въззивникът е започнал работа по трудово правоотношение след прекратяването на отношенията между страните, а липсата на такова е отрицателен факт, който не следва да се доказва от въззивника. Искът по чл. 225 ал.1 от  КТ следва да се уважи в предявения размер  съобразно приетото изменение на иска в съдебно заседание на 4.09.2019г в размер на 3459,42 лв, макар че към момента на постановяване на въззивното решение е изтекъл целия шестмесечен период, за който може да се предяви иска.Изменение на иска обаче досежно периода не е направено и не е допуснато, а оплаквания в този смисъл липсват от страните.  Прихващане не следва да се извършва със съдебното решение поради липса на доказателства за изплатено обезщетение по чл. 224 от КТ и неговия размер и при спорност на вземанията.

 

       При този изход на делото следва да се осъди въззиваемата страна да заплати държавна такса по сметка на Пл ОС в размер на 268,37 лв при 4% такса върху иска по чл. 225 ал.1 от ГПК,  30  лв за неоценяемия иск за възстановяване на работа и по 50 лв за останалите, както и разноски за ВЛ в размер на 100 лв по сметка на Пл ОС.  Следва да се осъди въззиваемия да заплати на другата страна разноски за двете инстанции в размер на 560 лв като това е адвокатско възнаграждение за първата инстанция  при липса на възражение за размера като доказателства за разноски пред въззивната инстанция липсват.

 

                      Водим от горното, съдът

                                     Р           Е        Ш         И          :

 

                   ОТМЕНЯ  РЕШЕНИЕ  1698 от 18.09.2019г по гр. Дело № 3284/2019 г по описа на РС – Плевен КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО И ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА :

          ОТМЕНЯ на осн. Чл. 344 ал.1 т.1 от КТ заповеди84/ 15. 04. 2019 год. и № 583/ 15. 04. 2019 год. и двете на изпълнителния директор и прокуриста на „ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ“ АД гр. София, с които е наложено дисциплинарно наказание „уволнение“ и е прекратено трудовото правоотношение със С.С.Д.  ЕГН ********** КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНИ

          ВЪЗСТАНОВЯВА С.С.Д.  ЕГН ********** на заеманата от него длъжност до уволнението – „електромеханик“

          ОСЪЖДА „ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ“ АД гр. София  ЕИК *** ДА ЗАПЛАТИ на осн. Чл. 344 аб.1, т.3 вр. с чл. 225 ал.1 от КТ  на С.С.Д.  ЕГН ********** обезщетение за оставането му без работа поради уволнението в размер на 3459,42 лв  за периода от 23. 04. 2019 год. до 23. 10. 2019 год.

         ОСЪЖДА „ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ“ АД гр. София  ЕИК *** ДА ЗАПЛАТИ на осн. Чл. 344 аб.1, т.3 вр. с чл. 225 ал.1 от КТ  на С.С.Д.  ЕГН ********** деловодни разноски в размер на 560 лв за двете инстанции

         ОСЪЖДА „ПРОУЧВАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ“ АД гр. София  ЕИК *** ДА ЗАПЛАТИ по сметка на Плевенски окръжен съд държавна такса в размер на 268,37 лв и разноски в размер на 100 лв

        РЕШЕНИЕТО    подлежи на КАСАЦИОННО обжалване при условията на чл. 280 от ГПК пред ВКС на РБ в месечен срок от връчване на съобщенията за изготвянето му

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ :                     ЧЛЕНОВЕ :