Решение по дело №1939/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260113
Дата: 10 март 2021 г. (в сила от 1 юли 2021 г.)
Съдия: Борислава Илиева Якимова
Дело: 20204430201939
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ ……..

гр. Плевен, 10.03.2021г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателна колегия - ДЕВЕТИ наказателен състав, в открито съдебно заседание на петнадесети  февруари, две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

при участието на секретаря Валя С., ***о разгледа докладваното от съдията АНД № 1939/2020г. по описа на РС-Плевен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

 

С Наказателно постановление №193/15.09.2020г. на ***на ***, на А.Ц.Б., ЕГН ********** ***, ***о управител /собственик на фирма ***е наложено наказание „глоба“ в размер на 500 лв., на основание чл. 53, чл. 27, чл. 24, ал. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 30, чл. 28, ал. 1 и чл. 3, ал. 1 от Наредба № 14 на ***за търговс***а дейност на територията на ***, за нарушение по чл.3 ал.1 от Наредба №14 на ***.

Недоволен от така издаденото наказателно постановление е останал жалбоподателят, който го обжалва и моли съда да бъде отменено, ***о неправилно и незаконосъобразно. В съдебно заседание се   представлява от адв. Г.Г..

Ответникът по съдебното производство  се представлява в съдебно заседание от юрк. П.П.. Изразява становище, че Наказателното постановление следва да се потвърди ***о правилно и законосъобразно.

Съобразявайки събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

С оглед датата на връчване на наказателното постановление и датата на депозиране на жалбата пред наказващия орган, съдът счита, че последната е подадена в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН, поради което се явява допустима и следва да бъде разгледана.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Акт за установяване на административно нарушение №351з е съставен на 23.08.2020г., за това, че около 01.20 часа в с.***, ******, мотел “***“ работи след законоустановеното работно време след 24.00 часа, без издадено разрешение за удължено работно време. С това виновно е нарушен чл.3 ал.1 от Наредба №14 на ***. В акта ***о възражение било отбелязано, че  написаното не отговаря на истината и касовият апарат е приключен в 23.59ч.

Въз основа на акта било издадено обжалваното НП, в което било отразено нарушението, посочено и в акта, а именно: След проверка по чл.52, ал. 4 от ЗАНН се установява следното от правна и фактическа страна: Не се намират нарушения на правилата на административно наказателното производство и не са налице основания за прекратяване на същото. АУАН е съставен в присъствието и връчен срещу подпис на нарушителя. В графа възражение е вписано „Написаното не отговаря на истината. Кас. апарат приключен - 23:59ч. ”. Писмено възражение не е регистрирано в законовия срок. Според справка от регистър БУЛСТАТ физическото лице А.Ц.Б. е управител и едноличен собственик на капитала на „***- ***, с. ***, ЕИК ***, в този смисъл ръководи дейността на дружеството, и по аргумент от чл. 24, ал. 2 от ЗАНН, чл. 30 от местния нормативен акт, отговоря за административните нарушения извършени при тази дейност. Осъществяването на дейност след посочените часове, в случая 24:00ч., е допустимо само след издаването на нарочно разрешение за това, при условията на чл. 3, ал. 2 и ал. 3 от приложимата наредба. В тази връзка не са намерени искания от „***- ***, респективно от физическото лице А.Ц.Б., постъпили през 2020г., за издаване на разрешение за удължено работно време, следователно всяка дейност в обекта след 24:00ч. безспорно е в нарушение на разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от наредбата. Въз основа на обсъденото, намирам, че горе описаните действия съдържат признаците на посочената ***о нарушена нормативна разпоредба, при което актът е обоснован и законосъобразен, съставен срещу отговорно лице. Актосъставителят и свидетелят, са полицейски служители, длъжностни лица изпълнявали служебните си задължения, поради което действията им се приемат за непредубедени и добросъвестни и не будят съмнение в тяхната неутралност и безпристрастност, с оглед което приемам, че актът отразява обективно фактическа обстановка. Няма сведения за влязло в сила наказание срещу соченото лице за предходно, сходно по вид нарушение, в период от една година преди съставяне на разглеждания акт, следователно извършеното следва да се приеме за ***нарушение. Предвиденото административно наказание за деянието извършено от физическо лице е глоба в размер от 200 до 2500лв. След съвкупна оценка на предходно описаното, предвид времето, мястото и начина на извършване, вида и характера на извършеното, намирам за справедливо и относимо административно наказание глоба в размер на 500лв.

Посочено е ,че А.Б. нарушил чл.3  ал.1 от Наредба №14 на ***.

Според показанията на свидетелят А.Г.А. -съставил акта в качеството си на полицай в ***РУ, с колегата му Р.И. били на смяна. Било в тъмната част на денонощието, след 12 часа, когато получили сигнал за нарушаване на нощна тишина и установили на място, че заведението  работи. В служебното си качество и друг път бил ходил там за същите проблеми.    При пристигане на място там вече били и други служители от ***. Те имали проблем със собственика, т.к. синът му бил паркирал автомобила си успоредно на всички други и пречел на  останалите да излязат от паркинга  на  мотела. Имало диджей при влизането им в заведението, сервирали се напитки. Собственикът го нямало.  Сервитьорки разнасяли напитки в тяхно присъствие. Имало силна музика. Дошъл собственикът. Представил документи и му бил съставен акт  за  работа извън законоустановеното време, без надлежно разрешение за това и за вдигане на шум по Наредба на Общината.  Собственикът не бил съгласен с това  и казал, че от доста време си процедирали така. Не било нужно разрешение и отказал да подпише акта. Това се случило в ресторанта, пред бара от където имало видимост към затворената част на ресторанта, но отвън не се виждало. Имало хора пред тоалетната в ресторанта. По масите хора нямало. Свидетелят не бил излизал навън и не видял дали под навесите на масите седели хора. Когато съставил акта в ресторанта присъствали служители на *** и жена, която свидетелят предполага, че била съпруга на управителя. Дошъл и управителя. Сервитьорки имало, но после „ изчезнали“. Имало „клиенти“, които чакали да ползват тоалетна и си тръгвали. Имало хора извън заведението, в лятната градина. Не бил ходил вън, но съдел по думите на колегата си. Той не бил излизал и не бил видял под навесите навън хора по масите. Представена им била приключена отчетна книга, видял обаче други бележка, на която  имало ценоразпис, имало напит***а и  отсреща цената, но нямало ЕИК. Такава касова бележка видял и дори барманът предоставил такава бележка, която бележка обаче избеля, но свидетелят не знаел къде е тази бележка. Не прикрепили бележ***а към акта, защото не можели да докажат, че е взета от там. Апаратът бил приключен. Акта за шума бил прекратен, т.к по Наредба 1   отпаднала възможността да се санкционират този вид нарушения, предвид изменения на Закона за опазване шума на околната среда.

Според свидетелят Р.И. *** на мястото били изпратени от ***за нарушаване на тишината при   мотел  „***“ - силна музика.  С колегата А. тръгнали натам и спрели на паркинга, зад самият мотел. Там били колеги от  ***, които имали подаден сигнал по-рано за паркирани автомобили и поради това изчаквали управителя на въпросния обект. Тъй ***о той не бил още там , полицаите също изчакали навън.  През цялото време, до***о били там се чувало музика от музикална уредба, идваща от мотела. Когато  дошъл управителят, влезли и поискали документи на обекта, за да видят ***егоризацията и работното време. Установили от документите  коя  фирма управлява обекта, кой е управителят. Попитали  го дали има удостоверение за удължено работно време. Той казал, че няма такова нещо и че от край време си работят така - до 02 часа. За констатираното нарушение бил съставен акта.Вътре в заведението бил бармана и имало една или две сервитьорки, които „изчезнали“. В закритото помещение, където се намирал бара нямало клиенти. Имало хора в лятната градина. На въпроса дали под навесите към заведението е имало хора, свидетелят твърди, че не помнел къде били навесите. На предявената на свидетеля карта от ***за имота  - Схема на поставяне  в  зона къмпинг на обект  парк- музей „***“, свидетелят  посочва, че клиентите били в зелената площ,  около големия басейн, между заведението и басейна, в зелената част. В жълтия участък /навесите към ресторанта/ нямало хора. В зеления участък имало хора. Имало сложени  надписи за кръщене. Най-близките сгради били от другата страна на пътя. Къщите на селото започвали  след  ***. Наблизо нямало къщи.

Според показанията на ***М.Г.- били изпратени от ***на ***РУ по сигнал за силна музика. Отишли на адреса, където имало мотел с басейн. Вътре в ресторанта нямало хора по масите, но в двора  имало празненство със силна музика. Имало диджей. Храната  и напитките били от ресторанта на мотела. Били съставили актове за силна музика и   за работното време, т.к.  то било до 24:00часа . Г. бил свидетел на отказа нарушителят да подпише акта. По време на провер***а бил вътре в ресторанта. Диджея бил в градин***а до ресторанта. На масите на ресторанта хора нямало , а хората били в тревната площ в страни от ресторанта. Имало барман и сервитьор . Видял, че сервитьора изнася чиния навън, но къде я носи, не видял.

Съдът дава вяра на показанията на посочените свидетели, ***о от тях става ясно, че клиенти по масите в ресторанта не е имало.

В тази насока са показанията и на свидетеля ***-  помощник - управител  на заведението и хотела. Според нея на 22/23.08.2020г. в заведението дошли трима полицаи. Двама от тях седнали на маса в заведението и извадили бланки на актове. Единият  поискал  ***егоризацията на заведението,  разрешителни, нотариални актове. Всичко му било представено. В момента, когато  полицаите дошли, вътре в ресторанта и в зоната на ресторанта отвън нямало клиенти. Били само свидетел***а, нейният приятел , а по-късно дошъл собственикът. Мотелът бил частна собственост, а басейните били Общинска. По време на провер***а заведението било приключило. Само тя взела безалкохолно за себе си. Виждало се, че в заведението хора няма. Мотелът и ресторанта се намирали в парк, без огради, със свободен достъп на хора. Персоналът си тръгвал след ***о се отчете  и ресторанта се подреди  и  подготви за следващия ден. В мотела имало гости с включена закуска в ресторанта.Свидетелят ***твърди също, че на  този обект работи от 20 години и  шатри никога не е  имало. Не си спомняла дали е имало или не  Заявление от името на  „***“  до ***на *** за издаване  разрешение за провеждане на тържество. / По делото има представено такова/.На въпроса на юрк. П. обслужвани ли  са от ресторанта масите около басейна. Свидетелят заявява, че никога не е  имало  маси около басейните.

Съдът кредитира с доверие показанията на посоченият свидетел ***. Те не противоречат на показанията на останалите свидетели, подкрепени са от писмените доказателства и дават отговор на въпроса  какво са правели тя и хора от персонала в заведението- почиствали са и са подготвяли ресторанта за сутринта. Обстоятелството, че ресторанта се почиства и се подреждат чаши, както правилно отбелязва адв. Г.,  не може да се приеме за „работи“ на заведението.

По делото са представени скици на заведението ,  снимки от заведението / от които се вижда, че хора вътре и под навесите няма, няма чинии, чаши и пребори по масите/, копие от касовата книга-приключила в 23.59 ч. на 22.08.2020г., карта от ***за имота  - Схема на поставяне  в  зона къмпинг на обект  парк- музей „***“

По същество Съдът намира отразеното в НП за недоказано от обективна  страна. От показанията на свидетелите се  установи, че на отразената в акта  за установяване на административно нарушение дата, служителите  на полицията  посетили заведението, където всъщност клиенти нямало. Сигналът бил за нарушаване на нощната тишина. Около басейните имало хора. Чувала се и силна музика. Не се спори по делото, че мотелът и ресторанта са частна собственост, а  басейните - ***собственост. Безспорно се установи, че клиенти в заведението не е имало, а хората били в района на басейните.

  Неподкрепени останаха твърденията, че ресторантът е работел. От снимките се вижда, че хора в ресторанта и в градината му няма. Касовата книга е приключила. Дори в обекта да са се намирали сервитьори както твърди св. А., то обяснението на пом. управителя ***, че сервитьорите се отчитат и подготвя ресторанта за следващият ден логично обяснява присъствието на сервитьори в заведението. Това твърдение на св. А., че  сервитьорите носели поръчки не се подкрепя от показанията на  другите трима изслушани свидетели.

  Воденото производство е от административно наказателен характер. Същественото при него е да се установи има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение (по смисъла на чл. 6 ЗАНН), дали това деяние е извършено от лицето посочено в акта и НП  и  дали е извършено от него виновно.

    Тези предпоставки следва да бъдат установени и доказани от административно наказващия орган, ***о представител на административно наказателното обвинение.

    Следва да се има предвид също така, че отразеното в акта за констатиране на административното нарушение не се счита за доказано, т. е. за безспорно установено. В тежест на административно наказващия орган (по аргумент от чл. 84 ЗАНН във връзка с чл. 103 ал. 1 НПК), тъй ***о именно той е субекта на административно наказателното обвинение, е да докаже по безспорен начин пред съда, с всички допустими доказателства, че от обективна страна  има административно нарушение и, че от субективна страна  е извършено виновно от лицето, посочено ***о нарушител. Съставеният акт няма презумптивна доказателствена сила. Изложените в акта твърдения и обвинения трябва да имат ***егорични и ясни очертания – кое е лицето нарушител, какви действия е извършил или какво бездействие е налице, съставляват ли те административно нарушение и основание ли са за ангажиране на административнонаказателна отговорност. Тази яснота е от важно значение, тъй ***о отразява какво е нарушението, кой е нарушителя и субективното му отношение към нарушението, т. е. неговата вина.

В този смисъл актосъставителят е процесуален орган на административното обвинение, чиято основна функция е да разследва нарушението, да събира доказателства, да разобличава нарушителя и да създава процесуално условие за издаване на законосъобразно и обосновано наказателно постановление.  

Водим от горното, Съдът

                                   

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №193/15.09.2020г. на ***на ***, с което на А.Ц.Б., ЕГН ********** ***, ***о управител /собственик на фирма ***е наложено наказание „глоба“ в размер на 500 лв., на основание чл. 53, чл. 27, чл. 24, ал. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 30, чл. 28, ал. 1 и чл. 3, ал. 1 от Наредба № 14 на ***за търговс***а дейност на територията на ***, за нарушение по чл.3 ал.1 от Наредба №14 на ***, ***о   НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд Плевен в 14 дневен срок от получаване на съобщението, че същото е изготвено.

 

                                                      РАЙОНЕН  СЪДИЯ: