Решение по дело №49/2023 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 декември 2023 г. (в сила от 20 декември 2023 г.)
Съдия: Павлина Димитрова Георгиева-Железова
Дело: 20237210700049
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юни 2023 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е      66

 

гр. Силистра, 20.12.2023 г.

 

В     И  М  Е  Т  О     Н А     Н  А  Р  О  Д   А

      

Административен съд - Силистра, в открито съдебно заседание на двадесет и втори ноември, две хиляди двадесет и трета година, в състав:

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ :Елена Чернева

                                                             ЧЛЕНОВЕ : Павлина Георгиева-Железова

                                                                                        Маргарита Славова

при участието на секретаря Анета Тодорова, както и с участието на прокурора от Окръжна прокуратура гр.Силистра–Теодор Желев, разгледа докладваното от съдия П. Георгиева-Железова КАНД № 49/2023 г. по описа на Административен съд Силистра, и, за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл.208-228 от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във вр. чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на М.С.М., чрез адв. П., против Решение № 77 от 16.05.2023 г. постановено по АНД № 733/2022 г. по описа на Районен съд – Силистра, с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-1099-001566 от 03.10.2022 г. на началник група в ОДМВР – Силистра, Сектор „Пътна полиция“ – Силистра, с което на касационния жалбоподател е наложена санкция глоба в размер на 200,00 (двеста) лева на основание чл. 175, ал. 3, предл. първо от Закона за движение по пътищата. Изпълнителното деяние се изразява в управление на моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред.

Изложените в касационната жалба доводи касаят постановяване на съдебния акт в нарушение на процесуалните правила и материалния закон, като е изтъкнато, че съдът не е успял да изясни фактическата обстановка по делото и е кредитирал избирателно събраните по делото доказателства, което в крайна сметка е довело до неправилния извод, че управляваното превозно средство подлежи на регистрация. Извеждат се изводи, че представената по делото фактура за покупка на електрически велосипед е индиция за това, че превозното средство не е мотопед по смисъла на закона, а е велосипед. Последният не подлежи на регистрация в КАТ. Моли се за отмяна на съдебния акт и за отмяна на наказателното постановление и за присъждане на направените по делото разноски.

Ответникът, чрез писмено становище, оспорва жалбата като неоснователна. Поддържа общи доводи, относими за обичайния административно-наказателен процес. Моли за потвърждаване на първоинстанционния съдебен акт и за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в настоящото производство.

Окръжна прокуратура, чрез прокурор Желев, счита жалбата за неоснователна и предлага оспореният акт да се потвърди.

Касационната инстанция, въз основа на установените от районния съд факти и след преценка на касационните основания, изложени в жалбата, намира за установено следното от правна страна:

Материално-правната норма, послужила за ангажиране на административно-наказателната отговорност на касатора, е чл. 175, ал. 3 от ЗДвП - управление на МПС без регистрация и без регистрационни табели.

С оспореното Решение № 77/16.05.2023 г. по АНД № 733/2022 г., Районен съд – Силистра е потвърдил Наказателно постановление № 22-1099-001566/03.10.2022 г. на началник група към ОД на МВР – Силистра, с което на М.С.М. *** е наложено наказание „глоба“ в размер на 200 (двеста) лв. за извършено нарушение по чл. 175, ал.3 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) - управление на МПС по пътища, отворени за обществено ползване, без средството да е регистрирано по съответния ред.

За да отмени санкционния акт, районният съд е преценил, че в административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на производствените правила, съставляващи отменителни основания. По отношение материалния закон е съобразил, че установените по делото факти сочат за наличие на извършено нарушение по повдигнатото обвинение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП „по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само МПС, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер“. В тази връзка законосъобразно е и приложението на разпоредбата на чл. 175, ал. 3 от ЗДвП, съгласно която водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред, се наказва и с глоба от 200 до 500 лв.

В светлината на § 1, т. 4 от Допълнителните разпоредби на ЗАНН е преценил, че случаят не е маловажен в сравнение с обичайните хипотези на нарушения от същия вид, тъй като не са посочени или установени каквито да са обстоятелства в тази връзка.

Решаващият състав на въззивната инстанция е установил обективната истина спрямо правно-значимите обстоятелства по повдигнатото обвинение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП – управление на МПС без регистрация в пълен обем. Установените факти попълват фактическия състав на приложената от административно-наказващия орган норма на чл. 175, ал. 3 от ЗДвП, предписваща и наказание глоба от 200 до 500 лева на водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по съответния ред. Изпълнителното деяние е осъществено от обективна и субективна страна, в какъвто смисъл са и мотивите на въззивния съд.

На основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН касационната инстанция препраща към мотивите на въззивния съд, които в случая са подробни, относими и достатъчни, за да се разбере съдържанието им. Обобщени са резултатите от съдебно-автотехническата експертиза с въпроси, които отговарят на относимия по делото въпрос – "Мотопед” е дву- или триколесно пътно превозно средство, чиято конструктивна максимална скорост не надвишава 45 км/ч . Процесното пътно превозно средство е такова, което отговаря на изискванията за развиване на скорост до 45 км./час и се задвижва благодарение на двигател (§ 1, т. 14 от ДР на ЗДвП). Този вид ППС подлежат на регистрация в КАТ, каквато по делото е установено, че не е извършена.

Неоснователно е възражението на касатора за неизясняване на обективната истина по делото и за необсъждане на доказателствата по делото. Видно от мотивите, всички доказателства (поискани от страните и такива, които са служебно допуснати) са анализирани в съвкупност.

Константно е разбирането в правото, че нарушаването на установения правов ред, особено свързано с управлението на МПС по пътища, отворени за обществено ползване, е деяние с риск за нарушаване живота и здравето на участниците в това движение. В тази ситуация хипотетично би могло да е налице и маловажност - за да се защитят интереси, надделяващи тези за обществения интерес, извънредни и очевидни признаци, които отличават дееца и дея

нието му от обичаните за този вид нарушения и др. Но в процесната хипотеза признаци от посочения вид не се разпознават.

В заключение, касационната инстанция възприема изводите на въззивната инстанция като обосновани, мотивирани и подкрепени с достатъчно фактологически и правни съображения, поради което на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63а от ЗАНН, както бе посочено по-горе, препраща към мотивите на оспореното решение.

В полза на ответника следва да се присъдят разноски в размер на 150 лева.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63в от ЗАНН, Административен съд гр. Силистра

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 77/16.05.2023г. по АНД № 733/2022 г. на Районен съд – Силистра, с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-1099-001566/03.10.2022 г. на началник група към ОД на МВР – Силистра.

ОСЪЖДА М.С.М., ЕГН: *********** ДА ЗАПЛАТИ на ОД на МВР-Силистра разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 150 (сто и петдесет) лева.

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                   ЧЛЕНОВЕ:1.                          2.