Присъда по дело №274/2017 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 юли 2017 г. (в сила от 2 август 2017 г.)
Съдия: Атанас Тодоров Динков
Дело: 20175540200274
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 27 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р И С Ъ Д А  № 10

 

гр.Чирпан, 18.07.2017г.

                                                                                

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ЧИРПАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД на осемнадесети юли две хиляди и седемнадесета година в открито съдебно заседание в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАС ДИНКОВ

 

Секретар: МИЛЕНА ТАШЕВА

Прокурор: ГЕОРГИ ВИДЕВ

 

като разгледа докладваното от Председателя АТАНАС ДИНКОВ НОХД № 274 по описа за 2017г.

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимата М.И.И. - родена на ***г***, обл. Стара Загора, ул. Христо Ботев № 39А, българска гражданка, неграмотна, неомъжена, безработна, неосъждана, ЕГН: ********** за ВИНОВНА в това, че на 10.02.2017 г. в дома си в с. Черна гора, обл. Стара Загора, е съхранявала незаконно добит от другиго – И.З.И.дървен материал – 1 пр. куб. м. дърва – „дъб“, на обща стойност 43. 80 лв., като деянието представлява маловажен случай, поради което и на основание чл. 235 ал. 6 във вр. с ал. 2 предл. 5, във вр. с ал. 1 от НК във вр. с чл. 373 ал. 2 от НПК във вр. с чл.54 от НК я ОСЪЖДА на ГЛОБА в размер на 300 лв. платима в полза на Държавата.

ОСЪЖДА подсъдимата М.И.И., със снета по делото самоличност и ЕГН, на основание чл.53, ал.2, б.„б” във връзка с чл.235, ал.7 от НК да ЗАПЛАТИ в полза на Държавата, по сметка на Чирпанския районен съд, левовата равностойност на предмета на престъплението – 1 пространствен куб.м. от дървесен вид „дъб”, а именно – сумата от 43. 80 лв.

ОСЪЖДА подсъдимата М.И.И., със снета по делото самоличност и ЕГН да заплати по сметка на ОД на МВР разноските в размер на 31. 74 лв., направени в досъдебното производство за СОЕ.

ПРИСЪДАТА подлежи  на обжалване и протест в петнадесетдневен срок от днес пред Окръжен съд гр.Стара Загора.

 

 

                                      

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………….

Съдържание на мотивите Свали мотивите

М О Т И В И

 

към Присъда 10 от 18.07.2017 год. по НОХД № 274/2017 год. по описа на Районен съд Чирпан

 

          Внесен е обвинителен акт против подсъдимата М.И.И. за престъпление по чл.235, ал.6 във вр. с ал. 2, предл. 5 във вр. с ал. 1 от НК.

Представителят на Районна прокуратура гр.Чирпан в съдебно заседание поддържа обвинението спрямо подсъдимата М.И.И., както по отношение на фактическата обстановка, изложена в обвинителния акт, така и по отношение на правната квалификация на деянието. Пледира на подсъдимата да бъде наложено наказание глоба, съобразена с имотното състояние на подсъдимата. Вещите, предмет на престъплението, пледира да бъдат отнети в полза на държавата на осн. чл. 235 ал. 7 от НК, а ако същите липсват да бъде присъдена тяхната равностойност.

Подсъдимата в съдебно заседание признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, съгласно разпоредбата на чл.371, т.2 от НПК, като изразява съгласие да не се събират доказателства за тези факти.

Защитникът на подсъдимата в хода на съдебните прения заема становище на подсъдимата да бъде наложено наказание глоба в рамките на минимума.

Съдебното следствие по делото е проведено по реда на чл.372, ал.4 във връзка с чл.371, т.2 от НПК, предвид направеното от подсъдимата признание на фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и изразеното съгласие от негова страна да не се събират доказателства за тези факти.

Съдът, като взе предвид направеното самопризнание от подсъдимата, събраните на досъдебното производство писмени и гласни доказателства, които подкрепят самопризнанието на подсъдимата, при условията на чл.373, ал.3 от НПК, ведно със становищата и доводите на страните, намери за установена следната фактическа и правна обстановка:

 

І. ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

    

Подсъдимата М.И.И. - родена на ***г***, обл. Стара Загора, ул. Х.Б.№ ***, българска гражданка, неграмотна, неомъжена, безработна, неосъждана, ЕГН: **********.

На 09.02.2017г. около  полунощ подсъдимата И. ***, където отишъл свидетеля И.З.И., който и казал, че кара дърва за огрев. Тъй като подсъдимата се нуждаела от дърва за през зимата, се съгласила да ги купи. Дала на свидетеля И. сумата от 30 лева. И. разтоварил дървата пред дома й и си тръгнал. Свидетелят И.  нямал превозен билет за дървата, а дървата нямали контролна горска марка, но въпреки това подсъдимата закупила дървата и ги прибрала в двора си.  На 10.02.2017г. в РУ Чирпан постъпил сигнал относно това, че подсъдимата И. ***  дърва за огрев. Било извършено посещение в дома на подсъдимата от страна на полицейски служители. Същите  установявайки верността на сигнала, от  своя страна, сигнализирали свидетелите Я.Д.Г.и В.Т.Т., служители в ДГС Чирпан. При посещение в дома на подсъдимата, свидетелите Т. и Г. установили при извършената проверка, че действително в двора на къщата на  подсъдимата са налице дървета от дървесен вид „дъб”. Същите нямали поставена контролна горска марка, след измерване на отсечените дървета било установено, че количеството им е 1 пространствен кубичен метър. Установили също, че подсъдимата  няма превозен билет. На 10.02.2017г. предвид констатираните нарушения на Закона за горите, свидетелите Г. и Т.  съставили на подсъдимата  И.  2 бр.  АУАН за нарушения на чл. 213 ал. 1 т. 1 и т. 2  от ЗГ, които били подписани от последната. На подсъдимата била съставена Разписка за отговорно пазене серия ИО6А № 000039/10.02.2017г., с която същата поела задължение да съхранява с грижата на добър стопанин  и да пази от повреди 1 пр. куб. м. дървета от вида „дъб”, както и да ги представя веднага щом се изискат от компетентните органи.

Видно от заключението на назначената в хода на разследването съдебно – оценителна експертиза, стойността на 1 пр. куб. м. дърва за огрев -  дъб възлиза на 43,80 лв.

Изложената фактическа обстановка се установява от самопризнанията на подсъдимата, от събраните на досъдебното производство писмени и гласни доказателства: обяснения на обвиняемата - л. 25, свидетелски показания - л. 29-32, съдебно-оценителна експертиза - л.33-34, справка за съдимост - л. 27, характеристична справка – л. 28, Декларация за СМПИС – л. 26, докладна записка на РУ Чирпан – л. 11, копия от АУАН – л. 19-20, копие от разписка на ДГС  за отговорно пазене – л. 21, писмо – справка от ДГС Чирпан – л. 23, както и от приетата в хода на съдебното следствие - справка за съдимост на подсъдимата, като в тази насока следва изрично да се отбележи, че не се събраха доказателства, които да си противоречат, поради което и не се налага отделното им обсъждане.

Съгласно разпоредбата на чл.373, ал.3 от НПК в случаите на чл.372, ал.4 от НПК, съдът в мотивите на присъдата приема за установени обстоятелствата, изложени в обвинителния акт, като се позовава на направеното самопризнание и на доказателствата, събрани в досъдебното производство, които го подкрепят.

Посочените доказателства подкрепят самопризнанието на подсъдимата, като съдът ги цени при условията на чл.373, ал.3 от НПК.

 

ІІ. ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ДЕЯНИЕТО:       

 

         При така установената фактическа обстановка, съдът намира за доказано по несъмнен и безспорен начин, че подсъдимата М.И.И. е осъществила от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 235 ал. 6 във връзка с ал. 2, предл. 5 във вр. с ал. 1 от НК, тъй като на 10.02.2017 г. в дома си в с. Ч.г., обл. Стара Загора, е съхранявала незаконно добит от другиго – И.З.И.дървен материал – 1 пр. куб. м. дърва – „дъб“, на обща стойност 43. 80 лв., като деянието представлява маловажен случай.

Непосредственият обект на деянието са обществените отношения, свързани с опазването, стопанисването и ползването на горските територии в Република България, с цел гарантиране на многофункционално и устойчиво управление на горските екосистеми. В рамките на тези отношения се извършва и съхраняването на българските гори като национално богатство. От материалите по делото се установи, че деянието е довършено, тъй като са причинени вреди, изчислени по пазарни цени.  В случая, предметът на деянието са 1 пр.куб.м. дърва за огрев – дъб са били съхранявани от подсъдимата в дома и в с. Ч.г., обл. Стара Загора, без да има издадено писмено позволително за това.

От установената в с.з. фактическа обстановка и от обективираните действия на подсъдимата следва извода, че към момента на деянието е действала с пряк умисъл. Тя е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждала е обществено опасните последици и е искала настъпването им. Знаела е, че за съхраняването на дървета е следвало да има издадено позволително, като е съзнавала, че не притежава такова.             

За да приеме, че случаят е маловажен по смисъла на чл.93, т.9 от НК, съдът изходи от сравнително малкото количество - 1 пр.куб.м. дърва за огрев – дъб на стойност 43,80 лв. (по-малко от размера на една минимална работна заплата за Република България, към момента на извършване на деянието) на вещите, предмет на престъплението, разкриващи незначителност на вредните последици, предвид които престъплението представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от този вид.

 

ІІІ. ОТНОСНО ВИДА И РАЗМЕРА НА НАКАЗАНИЕТО.

 

При определяне вида и размера на наказанието, съдът се съобрази с двата основни принципа, върху които е изградена наказателно правната ни система, а именно - принципа на законоустановеност и принципа на индивидуализация на наказанието, както и с целите на наказанието, залегнали в чл.36 от НК.

Съгласно първият принцип в специалния текст на НК, за извършеното престъпление алтернативно са предвидени по вид и размер наказания - лишаване от свобода до една година или пробация, или глоба от 100 до 300 лева.

С оглед спазването на втория принцип, съдът обсъди обществената опасност на деянието, личността на подсъдимата, мотивите и за извършване на престъплението, както и всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства по смисъла на чл.54 от НК.

Като смекчаващи вината обстоятелства, съдът отчете направените от подсъдимата самопризнания и изразеното от нея критично отношение към извършеното.

Отегчаващо отговорността обстоятелство за подсъдимата не се отчетоха.

Ето защо съдът определи и наложи на подсъдимата М.И.И., наказание „глоба” в размер на 300 лева.

Съдът на осн.чл.53, ал.2, б.„б“ вр.чл.235, ал.7 от НК осъди подсъдимата да заплати сумата от 43,80 лева, представляваща левовата равностойност на предмета на престъплението - 1 пр.куб.м. дърва за огрев – дъб.

Съдът присъди в тежест на подсъдимата, направените по делото съдебни и деловодни разноски в размер на сумата от в размер на 31.74 лева. 

 

IV. ПРИЧИНИ И УСЛОВИЯ, СПОСОБСТВАЛИ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО:

 

Причините и условията за извършване на конкретното престъпление са желанието на подсъдимия да се облагодетелства по престъпен начин, ниското правно съзнание на подсъдимия и незачитане на установените норми на поведение.         

Водим от горните мотиви съдът постанови присъдата.

      

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: