Р Е Ш Е Н И Е
№ 25/14.1.2020 г. 14.01.2020г.
гр. Ямбол
В ИМЕТО НА НАРОДА
ЯМБОЛСКИЯТ
РАЙОНЕН СЪД – наказателно отделение,ІХ
състав в
публично заседание на тринадесети януари две хиляди и двадесета година:
Председател: НИКОЛАЙ КИРКОВ
секретар В.Г.,
като разгледа докладваното от съдия Кирков
АНД № 1350/2019 г. по описа на ЯРС,
за да се произнесе взе предвид следното:
Производството по делото е
образувано по жалба на Г. И.К. *** , ЕГН:**********, против наказателно
постановление № 19-0813-001205/28.10.2019г.,издадено от началник сектор към ОД
на МВР-Ямбол, с което за нарушение на чл. 483,ал.1,т.1 от КЗ, на основание
чл.638,ал.1,т.1 от КЗ и е наложена глоба
в размер на 250 лв.
В жалбата се твърди ,че жалбоподателката не е извършила описаното
в наказателното постановление нарушение,тъй като деянието не е осъществено от субективна страна.
В съдебно заседание жалбоподателката редовно призована се явява и моли съда да
отмени наказателното постановление.
Въззиваемата страна,чрез процесуалния си представител моли съда да остави жалбата без уважение , а наказателното постановление като правилно и законосъобразно да бъде потвърдено.
ЯРС, след като прецени събраните по делото доказателства, наведените в жалба доводи, възраженията и изразените становища на страните, прие за установена следната фактическа обстановка:
На 31.07.2019г. жалбоподателката закупила л.а. „Ситроен Ц-2 „ и сключила задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите по номер на рама, тъй като бил нов внос и заплатила цялата застрахователна премия. Застраховката била с валидност до 30 07.2019г.
След регистрацията на автомобила с рег. № У 6299АХ жалбоподателката не уведомила застрахователното дружеството за настъпилата промяна в собствеността ,поради което и договора бил прекратен на 01.09.2019г.
Този факт не бил известен на жалбоподателката ,която на 19.10.2019г. около 13.58 часа при управлението на процесния автомобил в с.Окоп в посока към гр.Елхово била спряна за проверка от служители на към ОД на МВР-Ямбол.В хода на проверката жалбоподателката представила на контролните органи полица за застраховка „Гражданска отговорност“ на „ЗАД Далл Богг:Живот и Здраве“ АД.
При проверка он-лайн
от служебния таблет, служителите на сектор „ПП“,установили,
че за този автомобил няма валидна действаща застраховка „Гражданска
отговорност“.
На място на жалбоподателката
бил съставен АУАН за нарушение на чл.483,ал.1,т.1 от КЗ, който подписала без възражения.
В последствие въз основа на АУАН , при идентично фактическо и юридическо описание на нарушението е издадено и обжалваното наказателно постановление.
Горната фактическа обстановка съдът прие за установена от приложените и приобщени по делото писмени доказателства.
При така установената фактическа
обстановка съдът прави следните правни изводи:
Жалба е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна, по следните съображения:
Съдът намира за основателни доводите на жалбоподателката ,че не е извършила описаното в наказателното постановление нарушение по чл.483,ал.1,т.1 от ЗДвП, тъй като деянието не е осъществено от субективна страна.
Съгласно чл.6,ал.1 от ЗАНН административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.Деянието е извършено виновно, когато е умишлено или непредпазливо. При умишленото деяние деецът съзнава обществено-опасния характер на деянието, предвижда настъпването на обществено-опасните последици и иска или допуска този резултат.Предвиждането е процес на отражение в съзнанието на дееца на обективните свойства на деянието, който протича до започване на изпълнителното деяние. Когато няма предвиждане, поради незнанието от страна на дееца на елементи от обективната действителност , то тогава не може да протече и предварителния процес на отражение на обективните свойства на деянието и съответно не се формира интелектуалния компонент на вината. Без интелектуален компонент пък, не може да се формира и волеви, защото не може да има целево отношение, без представи за резултат и насока към цел.
Безспорно установено е по делото ,че на процесната дата жалбоподателката е управлявала автомобил, без сключена застраховка „гражданска отговорност“, но съдът счита ,че в конкретния случай липсва вина от нейна страна. Същата е мислела и е била сигурна, че управлява МПС с валидна застраховка „Гражданска отговорност“.Това е можела да види и като прегледа полицата за застраховка на „ЗАД Далл Богг:Живот и Здраве“ АД, за която не е била уведомена ,че е прекратена.Така на посочената в АУАН и НП дата жалбоподателката е управлявала лекия автомобил със субективната сигурност и увереност ,че всичко е наред и има застраховка ГО за управлявания от нея автомобил.Поради което няма как да се приеме, че от субективна страна е осъществила състава на нарушението по чл.481,ал.1,т.1 от КЗ. За съставомерността на всяко нарушение следва да са осъществени признаците както от обективна, така и от субективна страна и липсата на който и да е от тези признаци винаги обуславя извод за несъставомерност на извършеното.
С оглед изложеното и на основание чл. 63, ал. 1, от ЗАНН, съдът
Р Е Ш И
:
ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0813-001205/28.10.2019г.,издадено от началник сектор към ОД на МВР-Ямбол, ,с което на Г. И.К. *** , ЕГН:**********, за нарушение на чл. 483,ал.1,т.1 от КЗ, на основание чл.638,ал.1,т.1 от КЗ и е наложена глоба в размер на 250 лв.
Решението може да се обжалва пред
Административен съд – Ямбол, в 14 - дневен срок от получаване на съобщението,
че е изготвено.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: