Решение по дело №10/2021 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 февруари 2021 г.
Съдия: Росица Радкова Цветкова
Дело: 20217250700010
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 20

 

гр. Търговище, 25.02.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Административен съд - Търговище, в открито съдебно заседание на шестнадесети февруари две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ЦВЕТКОВА

ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА СТЕФАНОВА

ИВАНКА ИВАНОВА

 

 

 

при секретаря Стоянка Иванова и с участието на прокурора Драгомир Сяров, като разгледа докладваното от председателя КНАХД № 10 по описа на АС – Търговище за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба на В.Я. с адрес *** против решение № 266 от 17.12.2020г. на Търговищкия районен съд, постановено по НАХД № 822/2020г. Касационните основания, които се сочат са нарушение на закона, съществено процесуално нарушение и явна несправедливост на наложеното наказание. Поддържа се, че районният съд необосновано не е приел възраженията за липса на доказателства относно теглото на състава, за техническата годност на кантара, с който е извършено замерването, а отделно от това не е наложил наказание в минимален размер. По подробно изложени съображения се прави искане съдът да отмени решението и да отмени наказателното постановление, в условията на евентуалност – да намали размера на наложеното наказание. Претендират се разноски по делото.

Ответникът – Агенция „Пътна инфраструктура“ – София, РД „АА“ – Русе, чрез процесуален представител чрез отговор на касационната жалба изразява мотивирано становище, че решението е правилно и следва да бъде оставено в сила.

Представителят на ТОП дава заключение за неоснователност на жалбата. Счита, че  решението на ТРС следва да бъде потвърдено.

Административен съд – Търговище, втори касационен състав, при преценка на допустимостта на жалбата и след като извърши касационна проверка на обжалваното решение, с оглед наведеното с жалбата касационно основание и правомощията си по чл. 218, ал.2 от АПК, установи следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК от надлежна страна и е процесуално  допустима.

С обжалваното решение ТРС е изменил наказателно постановление № 38-0001219 от 08.09.2020г. на директор на РД „АА“ - Русе, с което на В.Т.Я. с адрес *** за това, че 24.07.2020г. около 13.45ч. на главен път София – Варна на разклона за с. Васил Левски е управлявал извънгабаритно ППС, надвишаващо с 7960кг.  нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството - нарушение на чл.139, ал.1, т. 2, пр.2 от ЗДвП във вр.с чл.6, ал.1, т.3, б.“а“ от Наредба № 11/03.07.2001 на МРРБ и на основание чл.177, ал.3, т.1, пр.2 от ЗДвП е намалил наказанието на глоба в размер на 700лв.

За да постанови този резултат районният съд е приел от фактическа страна, че жалбоподателят е управлявал извънгабаритно ППС, надвишаващо с 7960кг.  нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, без да спазва установения ред за това. Въз основа на тези констатации е прието, че са били налице основания за ангажиране на административно наказателната отговорност на водача на автомобила, както и че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да са основание за отмяна на наказателното постановление. Прието е, че постановлението е издадено от компетентен орган, в предвидената от закона форма, както и че деянието на жалбоподателя не съставлява маловажен случай. Съдът е преценил, че наложеното наказание е явно несправедливо, поради което го е намалил до 700лв., като подробно е обосновал защо не намира основания да наложи глоба в минимален размер.

 Решението е правилно. То е постановено при напълно изяснена фактическа обстановка и при липса на съществени процесуални нарушения. Съдът е изложил подробни мотиви при оценка на доказателствата, които се споделят напълно и не необходимо да бъдат преповтаряни. Възраженията на касационния жалбоподател в тази връзка намират отговор в мотивите на РС. В административното-наказателното производство важат общите правила за доказателствената тежест на документите – официални и частни. Нормата на чл. 166, ал.2, т. 8 от ЗДвП дава право на контролните органи да използват технически средства за измерване, към които законът е въвел към тях определени изисквания, за да се избегне административен произвол. Законът обаче не въвежда изискване нарушенията да се установяват само и единствено със замервания, извършени от контролните органи. Изводът за теглото на ППС се основава на информацията, съдържаща се в кантарната бележка, а не в пътния лист, който при автомобилния транспорт играе ролята на товарителница. В приложения по делото пътен лист липсва информация за тежестта на товара. Удостовереното от кантарната бележка не е било оспорено пред РС и няма основание този документ да се изключи от доказателствата по делото. Той удостоверява неизгодни за водача и негов приносител факти и като такъв правилно е ценен от съда като достоверен. Съдът подробно е обсъдил всички елементи от състава на административното нарушение, формата и съдържанието на АУАН и НП и не е допуснал нарушение на материалния закон приемайки, че са налице предпоставки за ангажиране отговорността на водача. Правилен е изводът на съда, че в хода на административното производство не се били допуснати процесуални нарушения, в частност че в АУАН и в НП се съдържа ясно и точно описание на нарушението. С оглед на това съдът приема, че оспореното решение е съобразено изцяло с материалния закон. Няма каквото и да било основание да се приеме, че деянието се отличава с незначителна степен на обществена опасност от типичната за случая и респ., че са били налице основания за прилагане на чл. 28 от ЗАНН. Съдът е изложил подробни съображения защо наказанието следва да се определи в размер на 700лв. и защо конкретно не са налице условия за определяне на наказанието в минимален размер от 500лв. – наличието на отегчаващо отговорността обстоятелство, каквото е размерът на претоварването.

В контекста на изложените съображения настоящият съдебен състав счита, че ТРС е постановил законосъобразно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН,  Административен съд – Търговище, 

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 266 от 17.12.2020г. на Търговищкия районен съд, постановено по НАХД № 822/2020г.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

 

2.