О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
2021 Дупница
Номер Година Град
ГО, V-ти
Районен съд – Дупница състав
23.04. 2021
на Година
закрито Мирослав Саневски
В заседание
в следния състав:
Председател
Членове
Съдебни заседатели:
1.
2.
Секретар:
Председателя на
състава
Прокурор:
Като разгледа докладваното от
гражданско 546 2021
дело № по описа за година и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано по искова молба, подадена от Производството е образувано по искова молба, подадена от депозирано от „ПРОФИ КРЕДИТ България” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „България“ № 49, бл. 53 Е, вх. В, с правно основание чл. 51 от Закона за наследството.
Искането е съдът да определи срок, в който наследниците по закон на Ц.Д.К., ЕГН: **********, да заявят пред съда приемат ли наследството на своя наследодател или се отказват от него, като съответните изявления да бъдат вписани в обособената книга.
С определение от 19.03.2021г. съдът е оставил молбата без движение и е указал на молителя да посочи трите имена, ЕГН и адреси за призоваване на наследниците на Ц.Д.К..
В изпълнение на дадените указания, с молба вх. № 264976/23.04.2021г. молителят е посочил, наследник по закон на посоченото лице е неговата непълнолетна дъщеря Николета Николова Малкочева, ЕГН: **********.
С оглед на това обстоятелство, съдът намира, че производството по делото е недопустимо, доколкото непълнолетните не могат да изразяват сами воля за приемане на наследство, поради което и чл. 61, ал.2 от ЗН предвижда приемането на такова да става единствено и само по опис. Следва да се уточни, че недееспособните (в т.ч. ненавършилите пълнолетие - чл. 5 от ЗЛС), държавата и обществените организации приемат наследството само по опис. Наследник, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство (чл. 60 от ЗН). По делото няма данни, а и от служебно направената от съда справка в книгата за приемане и отказ от наследство, водена в РС-Дупница, не се установява непълнолетната наследница на Ц.Д.К. да са приели наследството й по опис.
Неблагоприятните последици, предвидени в чл. 51, ал. 2 ЗН, са неприложими по отношение на ненавършилите пълнолетие и те не биха могли до навършване на пълнолетие да загубят възможността да упражнят това право. Липсва правна норма, която да задължи законните представители (родителите) на малолетните наследници да предприемат действия по приемането на наследството, а не е законово уредена и санкция за тяхно пасивно поведение в една такава хипотеза. Предвид защитния характер на нормите, бездействието на родителите да предприемат необходимите действия за закрила интересите на децата (да приемат откритото наследство по опис) не може да доведе до накърняване на интересите на децата. Според съществуващата към момента нормативна уредба, съдът няма нормативно уредено задължение, при бездействие на законните представители на децата, служебно да разпореди вписване в особената книга на съда отказ от наследство, нито има механизъм да задължи представителите да приемат наследството по опис.
Воден от горните съображения и на основание чл.130 от ГПК, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 546/2021г. по описа на РС –Дупница, поради недопустимост на предявения иск.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд – Кюстендил в едноседмичен срок от връчването му на молителя.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: