Решение по дело №7/2021 на Районен съд - Козлодуй

Номер на акта: 260001
Дата: 20 януари 2021 г. (в сила от 5 февруари 2021 г.)
Съдия: Галя Василева Петрешкова-Ставарова
Дело: 20211440200007
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 януари 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ №

 

гр. Козлодуй, 20.01.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Козлодуйският Районен съд, наказателна колегия в публично заседание на  20.01.2021 г. /Двадесети януари, две хиляди и двадесет и първа година/ в състав:

                          Председател: ГАЛЯ ПЕТРЕШКОВА- СТАВАРОВА

 

при секретаря Валентина Гъркова и в присъствието на прокурор Геновева Георгиева,  като разгледа докладваното от съдия Галя Петрешкова-Ставарова АНД № 7 по описа за 2021година на Козлодуйския Районен съд, въз основа на данните по делото и закона

 

РЕШИ:

ПРИЗНАВА

М.Х.Л. - роден на *** год. в гр. София , жител и живущ ***, българин, български гражданин, основно образование, безработен, женен, ЕГН - **********, не осъждан

ЗА ВИНОВЕН ЗА ТОВА, че на 12.09.2020 г., около 15,50 часа в с. Бутан, общ.Козлодуй, обл. Враца, по ул. „Даниел Баи“ срещу дом № 4 е управлявал моторно превозно средство /МПС/ - мотопед, марка „Пежо“, без поставена регистрационна табела, с рама № VGA42300000013362, без данни за собственост, като МПС-то не е регистрирано по надлежния ред - член 140, ал. 1 от ЗДвП - „По пътищата отворени за обществено ползване се допускат само МПС и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места“, чл.140, ал.2 от ЗДвП - „Условията и редът за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства се определя с наредба на Министъра на вътрешните работи, съгласувано с Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Министъра на отбраната“, чл.3, ал.1 от Наредба №1-45 от 24.03.2000 год. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства - „Моторните превозни средства и ремаркетата се регистрират в срок до един месец от придобиване на собствеността или оформянето на вноса (постоянен или временен) от съответния митнически орган“, чл.4, ал.1 - „Собственикът е длъжен да представи превозното средство и необходимите документи в определения срок за извършване на регистрация, промяна в регистрацията или прекратяване на регистрацията“ - престъпление по чл. 345, ал.2, вр. ал.1 НК, поради което и на основание чл.78, ал.1 НК ГО ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ – ГЛОБА в размер на 1000.00 /Хиляда/ лева.

 

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред ВОС в петнадесетдневен срок от датата на постановяването му.

 

Решението да се публикува съгласно чл. 4, ал.2, т.2 ВПОПСА в КРС.

 

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

 

Съдебната фаза на наказателното производство е образувана с Постановление на Районна прокуратура, гр. Враца, с което е направено предложение обвиняемият М.Х.Л. - роден на *** год. в гр. София , жител и живущ ***, българин, български гражданин, основно образование, работи като общ работник в гр.София, женен, не осъждан, ЕГН - **********, да бъде освободен от наказателна отговорност по реда на глава двадесет и осма от НПК и да му бъде наложено административно наказание на основание чл. 78а НК за това, че на 12.09.2020г., около 15,50 часа в с. Бутан, общ.Козлодуй, обл. Враца, по ул. „Даниел Бай“ срещу дом №4 е управлявал моторно превозно средство /МПС/ - мотопед, марка „Пежо“, без поставена регистрационна табела, с рама № VGA42300000013362, без данни за собственост, като МПС-то не е регистрирано по надлежния ред - член 140, ал. 1 от ЗДвП - „По пътищата отворени за обществено ползване се допускат само МПС и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места“, чл.140, ал.2 от ЗДвП - „Условията и редът за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства се определя с наредба на Министъра на вътрешните работи, съгласувано с Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Министъра на отбраната“, чл.З, ал.1 от Наредба №1-45 от 24.03.2000 год. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства - „Моторните превозни средства и ремаркетата се регистрират в срок до един месец от придобиване на собствеността или оформянето на вноса (постоянен или временен) от съответния митнически орган“, чл.4, ал.1 - „Собственикът е длъжен да представи превозното средство и необходимите документи в определения срок за извършване на регистрация, промяна в регистрацията или прекратяване на регистрацията“- престъпление по чл. 345, ал.2, вр. ал.1 НК.

Обвиняемият М.Х.Л. редовно призован, явява се лично, като признава вината си и предоставя на Съда. В съдебно заседание потвърждава казаното от него на досъдебното производство и липсата на регистрация, както и че е знаел, че това е нарушение. При последна дума признава нарушаване на закона и изказва съжаление за извършеното.

          Прокуратурата редовно призована – явява се прокурор Геновева Георгиева, която поддържа изцяло така повдигнатото обвинение, като счита за безспорно установено по делото обвиняемият да е осъществил състава на престъплението по чл. 345, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК и че са налице предпоставките на чл. 78а от НК, за което предлага същият да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба в размер около минимума на предвиденото в закона..

Защитникът адвокат Пламен Генов счита, че на обвиняемия не следва да бъде налагано наказание, включително и по реда на чл. 78а от НК, но ако съдът го намери за престъпление, моли производството да бъде прекратено по реда на чл. 9, ал. 2.Алтернативно моли, ако Съдът намери М.Х. за виновен да е извършил деянието по чл. 345, ал. 2 от НК, да му бъде наложено административно наказание в минимален размер, съгласно предложението на прокуратурата, което ще изиграе възпитателното въздействие по отношение на обвиняемия.

От доказателствата по делото съдът прие за установено от фактическа страна следното: 

          Досъдебното производство е образувано на основание чл. 212 ал.1 НПК с постановление на РП- Козлодуй на 02.11.2020г., за извършено престъпление по чл.345, ал.2 вр. ал.1 НК.

          На 21.12.2020 год. разследващият орган е привлякъл като обвиняем М.Х.Л. ***, ЕГН- **********, за извършено от него престъпление по чл. 345, ал.2, вр. ал.1 НК, по който текст е приключено делото с мнение да бъде предаден на съд.

          От проведеното разследване се установява, че на обвиняемият М.Х.Л. от Сектор „ПП” при ОД на МВР гр. Враца е издадено СУМПС № ********* , което е отнето по административен ред с акт и същият е правоспособен водач на МПС. /л.7-10/

          Съгласно разпоредбата на член 140 ал.1 от ЗДвП - „По пътищата отворени за обществено ползване се допускат само МПС и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места“.

          Съгласно разпоредбата на чл.140 ал.2 от ЗДвП - „Условията и редът за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета, теглени от тях се определя с Наредба на Министъра на Вътрешните работи съгласувано с Министъра на Транспорта, информационните технологии и съобщенията и Министъра на Отбраната“.

          Съгласно разпоредбата на чл.З ал.1 от Наредба №1-45 от 24.03.2000 год. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните ППС, издадена от Министъра на Вътрешните работи, обн. ДВ. Бл. 31 от 14.04.2000г., поел. изм. и доп. бр. 30 от 15.04.2016г. - „ МПС и ремаркета се регистрират в срок до един месец от придобиване на собствеността или оформянето на вноса /постоянен или временен/ от съответния митнически орган.

          Съгласно разпоредбата на чл.4 ал.1 - „Собственикът е длъжен да представи превозното средство и необходимите документи в определения срок за извършване на регистрация, промяна в регистрацията или прекратяване на регистрацията“.

          Съгласно разпоредбата на чл.150 от ЗДвП всяко пътно превозно средство, което участва в движението по пътищата отворени за обществено ползване трябва да се управлява от правоспособен водач. За да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление валидно за категорията към която спада управляваното от него превозно средство /чл.150а от ЗДвП/.

          Обвиняемият М.Х.Л. е закупил на неустановена дата през месец юли 2020 г. като нов внос от чужбина без писмен договор мотопед, марка „Пежо“, без поставена регистрационна табела, с рама № VGA42300000013362.

          На 12.09..2020г. обвиняемия М.Л. излязъл с мотопеда от домът си в с.Бутан, като пътник с него пътувал и синът му Християн Миленов Л. на 12 години. Около 15.15 часа на 12.09.2020г. в с.Бутан , по ул. „Даниел Бай“ срещу дом № 4 , св. Тихомир Валериев Георгиев от РУ „МВР“-Козлодуй /л.23/ и св. Николай Василев Цолов от РУ „МВР“- Козлодуй /л.22/ са спрели за проверка мотоциклета управляван от обвиняемия М.Х.Л. . При проверката е установено, че обв. Л. не притежава СУМПС / същото било отнето по административен ред/ и мотоциклетът не е регистриран по надлежния ред. Съставени са АУАН /л. 16/.

          При разследването обвиняемия М.Х.Л. , се е признал за виновен, като е дал подробни обяснения по случая ,които изцяло се подкрепят от събраните писмени и гласни доказателства, /л.61/

Съдът намира от правна страна, че с деянието си обвиняемият М.Х.Л. осъществява обективните и субективни признаци от състава на престъплението по 345, ал. 2 във връзка с ал. 1 от НК за това, че на 12.09.2020г., около 15,50 часа в с. Бутан, общ.Козлодуй, обл. Враца, по ул. „Даниел Бай“ срещу дом №4 е управлявал моторно превозно средство /МПС/ - мотопед, марка „Пежо“, нерегистрирано по надлежния ред.

От обективна страна с действията си обвиняемият осъществява обективните признаци от състава на посоченото престъпление, защото на инкриминираната дата управлява нерегистрирано по надлежния ред моторно превозно средство.

От субективна страна обвиняемият извършва деянието, за което е ангажирана отговорността му, с пряк умисъл – съзнава, че моторното превозно средство не е регистрирано по надлежния ред и въпреки това го управлява, с което настъпват и обществено опасните последици от поведението му - предвидени и искани.

Нормата на чл. 345, ал. 2 НК визира престъпление против транспорта и съобщенията, с което се засягат обществени отношения, свързани с безопасността на транспорта или безаварийната транспортна дейност, чието накърняване води до поставяне в опасност или реално увреждане на имуществени или неимуществени интереси на неограничен кръг от хора. При транспортните престъпления като вид общоопасни престъпления състоянието на обща опасност се дължи на особеностите на предмета, върху който се въздейства, поради което управлението на нерегистрирано по надлежния ред моторно превозно средство не дава основание за правен извод, че в конкретния случай се касае за малозначителност на деянието, съгласно разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК.

В тази връзка са несъстоятелни доводите на процесуалния представител на обвиняемия за приложението на посочения законов институт - визираните обстоятелства характеризират степента на обществена опасност на деянието да бъде криминализирано от законодателя като престъпление с изменението на НК (ДВ, брой 95 от 29.11.2016 година), а фактът, че обвиняемия е с отнето по административен ред свидетелство и спрямо същия е водено бързо полицейско производство по описа на РП за същото нарушение и то няколко дни преди да извърши настоящето, като му е дадена възможност да бъде еднократно санкциониран по административен ред.

С оглед на така установената правна квалификация на извършеното от обвиняемия М.Х.Л. престъпление Съдът намира, че същият следва да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба на основание чл. 78а от НК, тъй като са налице всички кумулативни предпоставки за приложението на този законов институт.

Престъплението, извършено от него, предвижда наказание лишаване от свобода до една година или глоба от 500 до 1000 лева. Обвиняемият е пълнолетно лице с чисто съдебно минало, друг път не се е ползвал от привилегията на този законов институт и не е налице някое от отрицателните условия, посочени в разпоредбата на чл. 78а, ал. 7 от НК.

За да определи размера на глобата, съдът отчита като отегчаващо отговорността обстоятелство, че обвиняемия е с отнето по административен ред свидетелство и спрямо същия е водено бързо полицейско производство по описа на РП за същото нарушение, но се имат предвид и смекчаващите такива – чистото съдебно минало, оказаното съдействие за разкриване на обективната истина на досъдебното производство, направените самопризнания, както и фактът, че лицето се грижи за неработещи членове на семейството си.

Всички тези обстоятелства, съпоставени в относителната си тежест и имащи значение за отговорността на обвиняемия, го характеризират като лице с невисока, степен на обществена опасност, а обществената опасност на деянието му е отчетена в предвиденото по закон наказание за този род престъпления.

С оглед на горното настоящата инстанция е на мнение, че размерът на наказанието глоба следва да се определи в минимума на посочения в нормата на чл. 78а, ал. 1 от НК, а именно 1000 (хиляда) лева.

Това наказание е най-справедливо, съответства на обществената опасност на деянието и на дееца, на семейното и имущественото му положение и е в състояние да постигне целите, предвидени в чл. 36 от НК.

Причини за извършване на деянието - ниска правна култура и незачитане на установения в страната правов ред, регулиращ обществени отношения, свързани с безопасността на транспорта, чието накърняване води до поставяне в опасност или реално увреждане на имуществени или неимуществени интереси на неограничен кръг от хора.

 

Водим от горните съображения, съдът постанови решението си.

 

Да се публикува съгласно чл. 4, ал.2, т.2 ВПОПСА в КРС.

 

 

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: