Присъда по дело №118/2016 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: 22
Дата: 29 юли 2016 г. (в сила от 15 август 2016 г.)
Съдия: Снежана Василева Стоянова
Дело: 20165230200118
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 26 май 2016 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

 

№………….                                      2016 година                         град Панагюрище

 

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

ПАНАГЮРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                   

на 29 юли                                                                                     2016 година

В публично заседание в следния състав:

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: СНЕЖАНА С.

                    Членове:

  Съдебни заседатели:      1.                                  2.

                                                                      

Секретар: Н.С.

Прокурор: Николай Топкаров

като разгледа докладваното от съдия С.

Наказателно общ характер дело № 118 по описа за 2016 година

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимият И.П.С., роден на ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, неженен, със средно образование, работещ, неосъждан, с ЕГН **********,за ВИНОВЕН в това,че в гр.Панагюрище,след като е осъден с решение по гр.д. № 62/2015 г. по описа на Районен съд Панагюрище, влязло в сила на 19.06.2015 г. да издържа свои низходящи – малолетния си син П.И.С. на 12 г., съзнателно не е изпълнил това си задължение в размер на повече от две месечни вноски, а именно за периода от 19.06.2015 г. до 19.03.2016 г., или 9 месечни вноски от по 150,00 лева всяка или общо в размер на 1 350,00 лв. - престъпление по чл.183, ал.1 от НК,поради което и на посоченото основание и при условията на чл.54, ал.1 от НК, във връзка с чл.42а, ал.2, т.1 и т.2 от НК го ОСЪЖДА на наказание пробация със следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес при периодичност на явяване два пъти седмично за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

 

Присъдата е неокончателна и подлежи на въззивно обжалване и протест пред Пазарджишкия окръжен съд в 15-дневен срок от днес. 

 

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                                          

 

 

Съдържание на мотивите

НОХД №118/16 год.

МОТИВИ:

 

Обвинението е против подсъдимия И.П.С. от село Лопян,обл.Софийска  с ЕГН:**********   за престъпление по чл.183 ал.1 от НК,за това,че в град Панагюрище,след като е осъден с решение по гражданско дело №62/2015г. по описа на Районен съд гр.Панагюрище,влязло  в сила на 19.06.2015г. да издържа свой  низходящ – малолетния  си син П.И.  С.  на 12 години,съзнателно не е изпълнил това си задължение в размер на повече от две месечни вноски за периода от 19.06.2015г. до 19.03.2016г. или 9 месечни вноски от по 150 лева всяка,общо в размер на 1 350 лева.  

Представителят на Районна прокуратура гр.Панагюрище поддържа изцяло така повдигнатото обвинение. Излага съображения. Не представя нови доказателства и не прави нови искания.Пледира на подсъдимия да бъде наложено наказание пробация.

            Подсъдимият се явява в съдебно  заседание,признава се  за виновен по така предявеното му обвинение и дава обяснения.Служебно назначеният му защитник пледира за наказание пробация в минимален размер.  

Районният съд,след като обсъди и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност,при спазване разпоредбите на чл.301  от НПК, прие за установено следното:

            От месец февруари 1998г. до началото на 2008г. подсъдимият  И.С. и св.В.Т.  живели на съпружески начала в град Етрополе.От съвместното им съжителство,на 19.06.2004г. се родило детето П.И.  С..

През 2008г. подсъдимият и св.Т.  се разделели,като последната  заживяла в родния си град Панагюрище,заедно с детето си П..Грижите за малолетния,който имал вродено заболяване,           изискващо специални грижи и лечение,били поети изцяло от св.Т..

През 2015г. св.Т.  подала искова молба срещу подсъдимия в РС Панагюрище за присъждане на издръжка на детето П..Било образувано гражданско дело №62/2015г.,приключило с решение,по силата на която подсъдимият С.  бил осъден да заплаща на детето  си П.И.С. месечна издръжка в размер на 150  лева.Съдебният акт влязъл в сила на 19.06.2015г.,като оттогава до 19.03.2016г. подсъдимият не изпълнявал задължението си за издръжка.Причина за това било финансовото му затруднение,породено от безработицата и ниското заплащане на труда,който полагал периодично.      

С жалба св.Т.  е сезирала Районна прокуратура гр.Панагюрище  за това,че  бащата  на детето й П. не  е изплатил дължимата издръжка за периода след влизане в сила на съдебното решение по гр.д.№62/2015г.,след което било отпочнато настоящото наказателно производство.В хода на същото подсъдимият не платил издръжката за инкриминирания период,както и след това.

            Тази фактическа обстановка,съдът възприе въз основа на обясненията на подсъдимия и показанията на св.В.Т.  и писмените доказателства,инкорпорирани в доказателствения материал по делото по реда на чл.281 от НПК.

При тези данни, съдът прие,че подсъдимият И.П.С.   е осъществил от обективна и субективна страна признаците на престъпния състав на чл.183 ал.1 от НК,тъй като в град Панагюрище,след като е осъден с решение по гражданско дело №62/2015г. по описа на Районен съд гр.Панагюрище,влязло  в сила на 19.06.2015г. да издържа свой  низходящ – малолетния  си син П.И.  С.  на 12 години,съзнателно не е изпълнил това си задължение в размер на повече от две месечни вноски  за периода от 19.06.2015г. до 19.03.2016г. или 9 месечни вноски от по 150 лева всяка,общо в размер на 1 350 лева. 

 Престъплението е извършено в град Панагюрище,тъй като задължението за издръжка е носимо задължение.

            Авторството на деянието и другите обстоятелства по времето и мястото на извършване се доказват по един несъмнен начин.Подсъдимият е имал представа за всички обективни елементи на състава на престъплението-съзнавал е ,че е осъден с влязло в законна сила съдебно решение  да заплаща ежемесечна издръжка в размер на 150 лв. на сина си П. ,чрез неговата  майка и законен представител.Макар и да е бил финансово затруднен през  процесния период,т.к. е бил безработен,той  е имал съзнание за дължимата парична престация под формата на издръжка и като не я  е плащал,набавяйки средства по какъвто и да е друг законен начин е предвиждал конкретно настъпването на общественоопасните последици и е искал тяхното настъпване,т.е. действал е с пряк умисъл по смисъла на чл.11 ал.2 от НК.Освен това,видно от обясненията на подсъдимия,той отделя финансови средства за цигари и алкохол,каквито консумира ежедневно и чиито месечен размер е приблизително колкото дължимата месечна издръжка. /Вж. обясненията на подсъдимия : „Пуша по 10 цигари на ден….По една ракия пия на ден.“/.

            При определяне вида и размера на наказанието,което следва да бъде наложено на подсъдимия за извършеното от него престъпно деяние,съдът се ръководи от разпоредбите на чл.36 от НК,относно целите на наказанието и изискванията на чл.54 от НК - относно неговата индивидуализация.

Съдът прецени обществената опасност на деянието,която е висока, предвид това,че е насочено против интересите  на ненавършили пълнолетие  деца.Обществената опасност на самия деец е ниска  с оглед на обстоятелството,че същият не е осъждан  и е положително охарактеризиран по местоживеене.

Причината за извършеното престъпление е липсата на родителски чувства и загриженост у подсъдимия към роденото  от съжителството му със св.Т. дете.

   Като отегчаващо отговорността обстоятелство съдът прие значително дългия период,през който подсъдимият не е плащал издръжка за детето си П.,още повече че последното се нуждае от специални грижи,изискващи финансови средства.Смекчаващи отговорността обстоятелства са  чистото съдебно минало,позитивната характеристика,направеното самопризнание,а така също и недоброто финансово състояние на подсъдимия.  

С оглед на горното и като отчете относителната тежест на отегчаващото  и смекчаващи отговорността обстоятелства,съдът наложи на подс.И.С.  наказание  „пробация”.При определяне на конкретните пробационни мерки,съобразявайки разпоредбата на чл.42а ал.4 от НК и като отчете обстоятелствата от значение за индивидуализацията на наказанието,съдът определи пробационни мерки по чл.42а ал.2,т.1 и т.2 от НК.Пробационната мярка „задължителна регистрация по настоящ адрес” и „задължителни периодични срещи с пробационен служител” съдът наложи като задължителни такива,за срок от шест  месеца,с което ще се постигнат целите на наказанието .   

            По изложените съображения, съдът постанови присъдата си.

 

 

    РАЙОНЕН СЪДИЯ: