Присъда по дело №331/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 20
Дата: 12 август 2019 г. (в сила от 20 август 2019 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20191400200331
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 1 август 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А 

 

гр. Враца 12.08.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в публичното заседание на дванадесети август две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

                    

                      СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:Е.М.

                                         Р.Й.

 

при секретаря Хр. Цекова, в присъствието на прокурора Ас. Пашански, като разгледа докладваното от съдия Вълчева НОХД № 331 по описа на съда за 2019 год. и въз основа на закона и доказателствата

 

 

П Р И С Ъ Д И:

 

 

ПРИЗНАВА подсъдимия К.Й.С. роден на *** г. в гр. Белоградчик, живущ ***, български гражданин, с средно образование, неженен, осъждан, ЕГН**********, за ВИНОВЕН в това, че на 18.07.2019 г. около 22,30 ч. в с. Хайредин, обл. Враца на ул.“***“ срещу дом № 85 е направил опит да даде дар на полицейските служители Н.М.Н. и Ц.И.П.- полицаи към РУ Козлодуй - една банкнота с номинал 50 /петдесет/ лева, серия № БП 5119932, за да не извършат действия по служба- да не уведомят контролните органи от сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР гр. Враца, за установените при извършената му от тях проверка в качеството му на водач на МПС - лек автомобил марка „Фолксваген“ модел „Пасат“ с № на рамата WVWZZZ31ZLE281548, негови нарушения по Закона за движение по пътищата предвид правомощието на тези контролни органи да осъществяват дейности по контрол на пътното движение и в тази връзка да съставят актове за установяване на административни нарушения по ЗДвП, които действия не попадат в кръга на правомощията на патрулиращия екип, като от деянието, макар и довършено, не са настъпили предвидените от закона и искани от дееца обществено опасни последици - дарът не е приет, поради което и на основание чл. 304а, вр. чл. 304, ал. 1, вр. чл. 18, ал.1, вр. чл.58а, ал.4, вр. чл.55, ал.1, т.2, б."б" НК ГО ОСЪЖДА на "ПРОБАЦИЯ" със следните пробационни мерки:

- Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от две години, с периодичност за явяване и подпис пред пробационен служител два пъти седмично;

- Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години;

- безвъзмезден труд в полза на обществото от 180 часа годишно за срок от две години.

 

На основание чл.55, ал.3 НК съдът НЕ НАЛАГА предвиденото в закона по-леко наказание "Глоба".

 

На основание чл. 307а, вр. 53, ал.1, б."а" от НК ОТНЕМА в полза на Държавата един брой банкнота с номинал от 50 /петдесет/ лева, серия № БП 5119932.

 

ОСЪЖДА подсъдимият К.Й.С., със снета по- горе самоличност да заплати направените по делото разноски в размер на 45.41 лв. /четиридесет и пет лева и четиридесет и една стотинка/ в полза на Държавата, по сметка на ОД МВР гр. Враца.

 

ПРИСЪДАТА може да се обжалва или протестира в 7- дневен срок от днес пред САС.

 

 

 

 

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                    СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към присъда №..../12.08.2019г., постановена по НОХД № 331/2019год. по описа на ВрОС

Окръжна прокуратура Враца е внесла обвинителен акт срещу К.Й.С. с ЕГН ********** ***, за това, че на 18.07.2019 г. около 22,30 ч. в с. ***, обл. Враца на ул.“***“ срещу дом № 85 е направил опит да даде дар на полицейските служители Н.М.Н. и Ц.И.П.- полицаи към РУ Козлодуй - една банкнота с номинал 50 /петдесет/ лева, серия № БП 5119932, за да не извършат действия по служба- да не уведомят контролните органи от сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР гр. Враца, за установените при извършената му от тях проверка в качеството му на водач на МПС- лек автомобил марка „Фолксваген“ модел „Пасат“ с № на рамата WVWZZZ31ZLE281548, негови нарушения по Закона за движение по пътищата предвид правомощието на тези контролни органи да осъществяват дейности по контрол на пътното движение и в тази връзка да съставят актове за установяване на административни нарушения по ЗДвП, които действия не попадат в кръга на правомощията на патрулиращия екип, като от деянието, макар и довършено, не са настъпили предвидените от закона и искани от дееца обществено опасни последици - дарът не е приет, с което от обективна и субективна страна е осъществил състава на престъпление по чл.304а, вр. чл.304, ал.1, вр. чл.18, ал.1, пр.2 от НК.

В хода на съдебното заседание, подсъдимия заявява, че е запознат с обвинителния акт и желае делото да бъде разгледано при условията и по реда на Глава 27 НПК, както и че се признава за виновен по повдигнатото му обвинение по чл. 304а, вр.чл. 304, ал. 1, вр.чл. 18, ал. 1 НК. Заявява също, че признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, че е съгласен да не се събират допълнителни доказателства за тези факти, както и че е съгласен така направените от него признания да се ползват при постановяване на присъдата, без да се събират допълнителни доказателства за това.

Имайки предвид горното, както и обстоятелството, че направените от подсъдимия самопризнания се подкрепят от събраните на досъдебното производство писмени и гласни доказателства, съдът постанови съдебното производство да бъде разгледано по диференцираната процедура по чл. 371, т. 2 и сл. от НПК, като на основание чл. 372, ал. 4 от НПК с нарочно определение освободи свидетелите от участие в процеса и ОБЯВЯВИ на страните по делото, че при постановяване на присъдата си ще ползва направените от подсъдимия самопризнания, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

На основание чл. 373, ал. 2, вр.чл. 283 и чл. 284 от НПК, съдът приобщи събраните на досъдебното производство доказателства и предяви на подсъдимия веществените такива.

Въз основа на така изложеното по-горе и на основание чл. 373, ал. 3 от НПК, съдебният състав прие за установена следната фактическа обстановка:

Подсъдимият К.Й.С. ***, където живее на ул. „***“ № 1. Притежава свидетелство за управление на МПС № *********, категория В, А, М, издадено от ОД на МВР гр. Монтана. Наказван е с НП от 16.06.2014 г. за нарушение на ЗДвП, няколкократно с фишове, осъждан е за престъпление по чл.343Б, ал.1 от НК.

На 18.07.2019 г. вечерта, около 22.30 ч., К.Й.С. управлявал в тъмната част на денонощието, теглен л.а. "Фолксваген Пасат", без регистрационни табели, с рама № WVWZZZ31ZLE281548 собственост на С.И.Д. от гр. Козлодуй в с. ***, общ. *** по ул. „***" срещу дом №85. Автомобилът бил без включени къси светлини и без да има отзад в лявата страна червена светлина, спрян от движение по надлежния ред /служебно прекратена регистрация/ поради липса на Застраховка "Гражданска Отговорност" на 20.02.2017г. Автомобилът е теглен с мека връзка от лек автомобил "Ауди 80" с peг. № М***ВР, управляван от правоспособния водач Ц.Г.Ц..

Около 22.30часа, в с. ***, общ. *** по ул. ***", срещу дом № 85, с посока на движение север- юг, били спрени за проверка с подаване на светлинен и звуков сигнал с обозначен полицейски автомобил „Шкода" с рег. № СВ2493НР, управляван от св. Н.Н.- полицай в група „Охранитела полиция" към РУ-Козлодуй при Областна дирекция на МВР Враца

Свидетелите полицай Цв. П., полицай Л. К. и полицай Н. Н., по това време били на работа, по утвърден график на Началника на РУ Козлодуй, за времето от 20.00 часа на 18.07.2019г. до 08.00 часа на 19.07.2019г. Около 21.00ч. са изпратени да посетят сигнал за възникнал скандал в с. *** с обозначен полицейски автомобил „Шкода" с peг. № СВ2493HP.

След като подсъдимият и водачът на другия автомобил спрели автомобилите си, св. Л. К. се приближил до водача на теглещия автомобил и проверил документите му и тези на автомобила, а свидетелите Цв. П. и Н. Н. се приближили до автомобила на подсъдимия, като го помолили да представи документите на автомобила и на водача за проверка. Констатирано било пред него, че е управлявал автомобила без поставени peгистрационни табели, без включени къси светлини и без да има отзад в ляво на автомобила, червена светлина. Обяснили му, че трябва да изчака идването на колегите им от сектор „Пътна полиция при ОД на МВР Враца, за да му съставят акт за констатираните нарушения и да бъде проверен за употреба на алкохол.

Съгласно действаща Заповед на Министъра на вътрешните работи с №8121з-515/14.05.2018г., само служителите на звената „Пътен контрол", „Пътна полиция" „Престъпления по пътищата" и „Сигма" в СДВР и ОД на МВР имат право да осъществяват дейности по контрол на пътното движение и в тази връзка да съставя актове за установяване на административни нарушения по „Закона за движение по пътищата" и по „Кодекса за застраховането", каквито правомощия свидетелите не притежавали. Свидетелите Н. Н. и Цв. П. се отправили към служебния си автомобил, като св. Н. Н. седнал на мястото на водача, а св. Ц. П. седнал на предна дясна седалка и оставил вратата отворена, за да извършат справка за автомобила и водача.

По това време, подсъдмият се приближил до служебния автомобил и попитал дали може да почерпи, за да бъде пуснат и да не се викат служители на КАТ, които да му съставят АУАН, при което св. П. му обяснил, че това няма как да се случи, а това което предлага е престъпление. Подсъдимият въпреки това продължил да настоява и пуснал една банкнота от 50 лева в скута на св. П., като казал „да вземат парите и да го пуснат да си ходи и че това не било голямо нарушение".

Виждайки действията на подсъдимия и чувайки думите му, св.П. излязъл от автомобила и затворил дясната врата, а банкнотата останала на предната дясна седалка. Св. Н. също излязъл от автомобила, а св.К. се приближил, след като бил извикан и поставил белезници на подсъдимия. Бил уведомен дежурния ОДЧ на РУ Козлодуй и свидетелите зачакали пристигането на полицаи от пътна полиция, както и дежурно- следствена група, начело с разследващ полицай. След пристигането им на място, с първо действие по разследване- оглед на местопроизшествие, започнал в 00.15 минути на дата 19.07.2019г., било дадено началото на настоящето бързо производство.

При извършения от 00.15 до 00.45 часа оглед на паркирания полицейския автомобил с peг. № СВ2493НР, на предна дясна седалка е установена един брой банкнота с номинал от 50/петдесет/ лева и със серия № БП 5119932 приложена като веществено доказателство по делото. Същата била фотографирана и приложена като ВД по делото.

Горната фактическа обстановка се установява както от самопризнанията на подсъдимия, така и от събраните на досъдебното производство гласни и писмени доказателства - показанията на свидетелите Н., П., К., Ц. и М., от протокола за оглед на местопроизшествие и протокола изземване на веществени доказателства, АУАН № 131460/18.07.2019 г., № 131459/18.07.2019 г. и № 131458/18.07.2019 г., 4 бр. Удостоверения от МВР ОД Враца „Човешки ресурси“ за длъжностното качество на Ц.И.П., Н.М.Н., Л.К. К. и Ж. Х. М., заедно с длъжностните характеристики на четиримата свидетели, Заповед на министъра на вътрешните работи № 8121з-515/14.05.18г., свидетелство за съдимост и справка за характеристични данни на С..

Към момента на извършване на деянието подсъдимият е могъл да разбира и е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си. Към настоящия момент той е годен да участва в наказателното производство.

Качеството "длъжностно лице" на свидетелите Н. и П. по смисъла на чл.93 т.1 б."а" НК, се доказва от представените писмени доказателства - 2 бр. Удостоверения от МВР ОД Враца „Човешки ресурси“ за длъжностното качество на Ц.И.П. и Н.Н., заедно с длъжностните характеристики на тези свидетели. Всеки от тях по време на деянието е бил на работа като П. заема длъжността „разузнавач VI- степен“ в група „Криминална полиция“ в полицейски участък *** към РУ Козлодуй, а Н. длъжността „полицай“ в група "Охранителна полиция" към РУ Козлодуй.

При така изложената фактическа обстановка изведена от безпротиворечивите доказателства,  приобщени по реда на чл. 283 НПК и описани в съдържателната част, които изцяло кореспондират с признанията на подсъдимия, направени в неговите обяснения и които съдът кредитира изцяло, могат да се направят правни изводи, че на процесната дата и място подсъдимия С. е дал дар - парична сума - една банкнота с номинал от 50 лева, серия № БП 5119932 на свидетелите Ц. П. и Н.Н.— всеки от тях длъжностно лице по смисъла на чл.93 т.1 б."а" НК - първият на длъжност „разузнавач VI- степен“ в група „Криминална полиция“ в полицейски участък *** към РУ на МВР- Козлодуй, а вторият на длъжност "полицай“ в група "Охранителна полиция" към РУ Козлодуй, за да не извършат действия по служба, а именно да не уведомят контролните органи от сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР Враца , за установените при извършената му от тях проверка в качеството му на водач на МПС- лек автомобил марка „Фолксваген“ модел „Пасат“ с № на рамата WVWZZZ31ZLE281548, негови нарушения по Закона за движение по пътищата предвид правомощието на тези контролни органи да осъществяват дейности по контрол на пътното движение и в тази връзка да съставят актове за установяване на административни нарушения по ЗДвП, които действия не попадат в кръга на правомощията на патрулиращия екип. Този дар е предложен лично от подсъдимия, за да не понесе неблагоприятните последици на евентуална административна санкция, която би последвала от действията на длъжностните лица. Деянието обаче е останало недовършено по независещи от подсъдимия причини - не са настъпилите предвидените в закона и искани от дееца последици, тъй като дарът не е бил приет.

От обективна и субективна страна е осъществен състава на престъплението визирано в чл. 304а, вр.чл. 304, ал. 1, вр.чл. 18, ал.1 НК.

От обективна страна категорично е установено, че свидетелите Ц. П. и Н.Н. са констатирали допуснато от С. нарушение на Закона за движение по пътищата- управлявал автомобила без поставени peгистрационни табели, без включени къси светлини и без да има отзад в ляво на автомобила, червена светлина, предложил им паричната сума от 50 лева, с което желаел да ги мотивира да не извършат действия по служба, а именно да не уведомят контролните органи от сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР Враца, за установените при извършената му от тях проверка в качеството му на водач на МПС- лек автомобил марка „Фолксваген“ модел „Пасат“ с № на рамата WVWZZZ31ZLE281548, негови нарушения.

Изпълнителното деяние е осъществено чрез извършването на конкретни действия, насочени към тези свидетели и изразяващи се в предоставянето на конкретна парична сума на тяхно разположение и в тяхна власт, респективно в отправяне на покана към свидетелите за установяване на фактическа власт върху паричната сума и за придобиване собственост върху тези пари. Действията на подсъдимия по вземането  на банкнотата, пускането й през отворения прозорец на предна дясна врата на полицейския автомобил, с последващо падане на същата на предна дясна седалка, съпроводено с думите " да вземат парите и да го пуснат да си ходи и че това не било голямо нарушение", са били насочени към получаване на съгласие от страна на тези свидетели да приемат фактически и да придобият дадените от подсъдимия процесни пари. Деянието обаче, макар и да е довършено, не са настъпилите предвидените в закона и искани от дееца последици, тъй като дарът не е бил приет.

От обективна страна предложените пари представляват дар, тъй като в случая парите са в наличност и като такива по своята правна характеристика се явяват вещи, а в частност ценни книжа на приносител, които материализират в себе си права, включително и имуществени.

Освен това, от обективна страна подсъдимият е предложил дар /процесните пари/ на две длъжностни лица - служители на МВР, които към момента на деянието са изпълнявали постоянно и срещу заплащане, служба в държавно учреждение– свидетеля П. е заемал длъжността „разузнавач VI- степен“ в група „Криминална полиция“ в полицейски участък *** към РУ на МВР- Козлодуй, а свидетеля Н. е заемал  длъжността „полицай“ в група "Охранителна полиция" към РУ Козлодуй.

Другият обективен признак на деянието е, че подсъдимият е предложил парите на длъжностни лица, за да не извършат конкретно действие по служба, а именно да не уведомят контролните органи от сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР Враца, за установените при извършената му от тях проверка в качеството му на водач на МПС- лек автомобил марка „Фолксваген“ модел „Пасат“ с № на рамата WVWZZZ31ZLE281548, негови нарушения. Възприемайки техните действия, подсъдимият се е опитал да ги мотивира, като за целта им е предложил сумата от 50 лева.

От субективна страна деянието е извършено с пряк умисъл, тъй като подсъдимия е съзнавал обществено-опасния характер на деянието си и обективно е направил всичко необходимо за настъпване на обществено опасните последици - засягане дейността на държавни органи в частност по контрола за спазване на обществения ред и търсене на административно-наказателна отговорност.

Формата на вината се установява както от обясненията на подсъдимият и признаване на виновността му, така също и от психическото му отношение към деянието и свързания с него резултат към момента на извършването му.

Подсъдимият безспорно е имал в съзнанието си представа, че свидетелите са длъжностни лица, полицейски органи, осъществяващи охрана на обществения ред, били са в униформа и са се движили в служебен автомобил със съответни обозначения. С. е имал и съзнанието, че предлага на проверяващите го сумата от 50 лева, както и че това го прави с единствената цел, да не понесе неблагоприятните последици на евентуална административна санкция, която би последвала от действията на длъжностните лица. Подсъдимият е имал в съзнанието си формирана представа, че свидетелите са констатирали извършено от него нарушение на Закона за движение по пътищата, както и че свидетелите са предприели действия да уведомят контролните органи и да му бъде съставен акт за установяване на извършеното от него. Той е съзнавал характера и съществото на допуснатите нарушения.

При горните съображения съдът с присъдата си призна подсъдимия К.С. за виновен в извършено "престъпление против дейността на държавни органи, обществени организации и лица изпълняващи публични функции" - активен подкуп, като е дал дар на длъжностни лица - полицейски органи, за да не извършат действие по служба. Деянието макар и да е довършено, от него не са настъпилите предвидените в закона и искани от дееца последици, тъй като дарът не е бил приет, поради което и го осъди и по чл. 304а, вр.чл. 304, ал. 1, вр.чл. 18, ал.1 НК, по който текст му наложи наказание.             

При определяне вида и размера на наказанието, което наложи на подсъдимия, за деянието по чл. 304а, вр.чл. 304, ал. 1, вр.чл. 18, ал.1 НК, съдът взе предвид смекчаващите отговорността му обстоятелства - обстоятелството, че се касае за човек добрите характеристични данни, трудовата му ангажираност, баща на четири деца за които полага грижи, тежкото му материално състояние, породено от влошено здравословно състояние на едно от децата му, както и критичното му отношение към извършеното от него деяние, но и отегчаващите отговорността му обстоятелство - високата степен на обществена опасност на това деяние.

Съдът не третира направеното от С. самопризнание като допълнително смекчаващо отговорността му обстоятелство, доколкото същото на практика представлява признаване изцяло на обвинението и е послужило за провеждането на привилегировано съдебно производство.

Съобразно разпоредбата на чл. 373, ал. 2 НПК в случаите по чл. 372, ал. 4 НПК, какъвто е настоящия случай, съдът следва задължително да определи наказанието при условията на чл. 58а НК.

При така дефинираните рамки на индивидуализация на наказателната отговорност на подсъдимия и ръководейки се от правилата на общата част на НК за отмерване на единственото справедливо наказание, за престъплението по чл. 304а, вр.чл. 304, ал. 1, вр.чл. 18, ал.1 НК, съдът съобрази като отегчаващо вината обстоятелство сравнително високата степента на обществена опасност на деянието. Като смекчаващи отговорността обстоятелства ВрОС прие добрите характеристични данни, трудовата му ангажираност, баща на четири деца за които полага грижи, тежкото му материално състояние, породено от влошено здравословно състояние на едно от децата му, както и критичното му отношение към извършеното от него деяние.

Именно и поради това, съдът споделя становището и на обвинението и на защитата на подсъдимия, че в случая са налице многобройни смекчаващи вината обстоятелства, поради което и прие, че следва да определи наказанието на този подсъдим при условията на чл. 55, ал. 1, т. 2, б. "б" НК и му наложи наказание – ПРОБАЦИЯ, определяйки му за изтърпяване следните пробационни мерки:

- Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от две години, с периодичност за явяване и подпис пред пробационен служител два пъти седмично;

- Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години; и

- безвъзмезден труд в полза на обществото от 180 часа годишно за срок от две години.  

При индивидуализацията на кумулативно предвиденото наказание „глоба”, съдът отчете наличието на посочените по-горе многобройни смекчаващи вината обстоятелства и материалното състояние на подсъдимия, поради което и на основание чл. 55, ал. 3 НК, НЕ НАЛОЖИ предвиденото в закона наказание "Глоба".

С така определените по вид, размер и начин на изтърпяване наказания, съдът приема, че ще бъдат постигнати в максимална степен целите, предвидени в чл.36 НК за поправяне и превъзпитание на подсъдимия и същевременно ще се въздейства възпитателно и предупредително върху другите членове на обществото.

На основание чл. 307а, вр. чл.53, ал. 1, б."а" от НК, съдът постанови предмета на престъплението - един брой банкнота, с номинал от 50 лв., серия № БП 5119932, да бъде отнета в полза на Държавата.

С присъдата си съдът осъди С. и на направените по делото разноски в размер на 45.41лв. в полза на ОД на МВР Враца.

При горните съображения съдът постанови присъдата си.

                             

 

  12.08.2019г.                ПРЕДСЕДАТЕЛ: