Определение по дело №149/2016 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 12
Дата: 8 януари 2019 г.
Съдия: Лилия Маркова Руневска
Дело: 20161800900149
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 септември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

    О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  10

 

гр. София, 08.01.2019 г.

 

                   Софийски окръжен съд, търговско отделение, ІV-ти състав, в открито заседание на двадесети декември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛИЛИЯ РУНЕВСКА

 

като разгледа докладваното от съдията т. д. н. № 149 по описа за 2016 г. на СОС, намира следното:

Производството е по чл. 692, ал. 2 и следв. ТЗ.

Синдикът на „Н.В.” ЕООД /н./ е съставил списък на неприетите от синдика вземания на кредитори на „Н.В.” ЕООД /н./ в производството по несъстоятелност, предявени в срока по чл. 688, ал. 3 ТЗ.

Списъкът е обявен на основание чл. 689 ТЗ в търговския регистър на 18.10.2018 г. и депозирани пред съда с молба на синдика от 15.10.2018 г., като е оставен на разположение на кредиторите и на длъжника в канцеларията на СОС в законово-установения срок за възражение. В срока за възражения е постъпило възражение от НАП.

Постъпило е становище от синдика по чл. 690, ал. 2 ТЗ, в което са изложени  доводи за частична основателност на възражениеято.

Длъжникът не е изложил становище по възражението.

Съдът, като обсъди доводите на страните във връзка със събраните по делото доказателства, намира следното от фактическа и правна страна:

Възражението е неоснователно. Съображенията на съда са следните:

Синдикът на „Н.В.” ЕООД /н./ е съставил списък на служебно вписаните вземания, в който са включени вземания за трудово възнаграждение на 41 работници и служители на „Н.В.” ЕООД /н./. Списъкът е одобрен с определение на съда от 12.12.2017 г.

С молба от 31.08.2018 г. НАП е предявила на основание чл. 28, ал. 3 Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя вземания в общ размер от 44767.35 лв. въз основа на 26 разпореждания на Фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“, приложени към молбата, касаещи изплащане на трудови възнаграждения на 26 работници и служители на „Н.В.” ЕООД /н/.   

Синдикът е включил така предявените вземания в списъка на неприетите вземания по съображения, че тези вземания вече са включени в списъка на служебно вписаните вземания.

В депозираното от НАП възражение са изложени доводи, че не може да се установи идентичност между служебно вписаните вземания и предявените с молбата на НАП, а списъкът на служебно вписаните вземания не можел да бъде променян след одобряването му от съда, поради което синдикът следвало да включи платените от фонда и предявени от НАП вземания в списъка на приетите вземания, а впоследствие при разпределяне на сумите, постъпили при осребряването на масата на несъстоятелността, да отчете настъпилата суброгация.

В становището си синдикът е изложил доводи за частична основателност на възражението с оглед само частичната идентичност между предявените от НАП вземания, платени от фонда, и част от вземанията, включени в списъка на служебно вписаните вземания.

След съпоставка между одобрения списък на служебно вписаните вземания и вземанията, предявени от НАП с молбата от 31.08.2018 г. /в молбата същите не са индивидуализирани, но кредиторът се позовава на 26 разпореждания на фонда, представени с молбата, от които съответно се установява определената за плащане на всеки работник и служител сума/, съдът констатира, че имената на работниците и служителите, за които се отнасят разпорежданията, са включени в списъка на служебно вписаните вземания, като между предявените от НАП вземания и тези, включени в списъка на служебно вписаните вземания, има малки разминавания в сумите – по отношение на работниците и служителите Я. Я., С. Х., О. С., Х. Х. и Н. А. сумите, определени за плащане в разпорежданията, са по-малки от тези, включени в списъка на служебно вписаните вземания, а по отношение на работниците и служителите К. С., Б. З., А. П., В. В., И. М., М. Н., М. Ф., Л. Н., С. Р., П. А., П. Ц., Т. И.С. Б., С.М., Т. Р., Х.Б., Х. М., Х. С., Ф. С. и Ц.Ц. сумите, определени за плащане в разпорежданията, са по-големи от тези, включени в списъка на служебно вписаните вземания. По отношение на работника/служителя Л.Д. сумата, определена за плащане в разпореждането, е идентична с тази, приета в списъка на служебно вписаните вземания.

От представените с молба от 26.11.2018 г. на НАП писмени доказателства – писмо от фонда и платежни нареждания, се установява, че разпорежданията са влезли в сила и определените в тях суми са платени на работниците и служителите на 07.08.2018 г.

С оглед обстоятелството, че до депозиране на молбата на НАП от 31.08.2018 г. по делото няма данни за наличие на други вземания на 26-те работници и служители за трудово възнаграждение, освен включените в списъка на служебно вписаните вземания, одобрен от съда с определение от 12.12.2017 г. /било предявени от работници и служители, било служебно вписани/, съдът приема, въпреки че в списъка на служебно вписаните вземания не са посочени периодите, за които се дължи възнаграждението, че предявените от НАП вземания са идентични по период с тези, включени в списъка на служебно вписаните вземания.

Съдът приема освен това, че действителният размер на вземанията на 26-те работници и служители е този, включен в списъка на служебно вписаните вземания, а не този, предявен от НАП. Списъкът на служебно вписаните вземания е съставен от синдика въз основа на представените му от длъжника счетоводни книги, срещу същия не са постъпили възражения и списъкът е одобрен, съответно относно размера на тези вземания не съществува спор, а НАП от своя страна не е ангажирала доказателства, установяващи, че действително дължимите суми са тези, посочени в разпорежданията, а не включените в списъка на служебно вписаните вземания.

Съгласно чл. 28, ал. 2 от Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя във връзка с възстановяването на изплатени гарантирани вземания на работници и служители вземанията на фонда се ползват със същата правна защита, предвидена в Търговския закон за вземания за трудови възнаграждения.

Съответно за възникналите в резултат на извършените плащания на 26-те работници и служители вземания фондът следва да се удовлетвори от масата на несъстоятелността и то със същата поредност на удовлетворяване, с която биха се удовлетворили работниците и служителите. Това удовлетворяване обаче следва да бъде осъществено не чрез включване на предявените вземания в списъка на приетите вземания /тъй като това би създало за длъжника задължение за плащане два пъти на едно и също задължение от страна на несъстоятелния длъжник - чрез удовлетворяване веднъж на работника и служителя и втори път на фонда досежно едно и също вземане/, а при разпределянето на сумите, постъпили при осребряване на масата на несъстоятелността, когато синдикът следва да отчете, че работникът и служителят е удовлетворен чрез плащане от фонда и съответно да разпредели на фонда  платената от него сума. Удовлетворяването обаче следва да бъде съобразно размерите на отделните вземания на 26-те работници и служители, включени в списъка на служебно вписаните вземания /съгласно изложените по-горе от съда съображения/, съответно по отношение на работниците и служителите, на които от фонда са изплатени по-малки суми от приетите в списъка на служебно вписаните вземания, при разпределяне на сумите, постъпили при осребряване на масата на несъстоятелността, синдикът следва да отчете, че работникът и служителят е удовлетворен частично и разликата ще му се дължи, а по отношение на работниците и служителите, на които от фонда са изплатени по-големи суми от приетите в списъка на служебно вписаните вземания, при разпределяне на сумите, постъпили при осребряване на масата на несъстоятелността, синдикът следва да разпредели на фонда не по-голямата платена от него сума, а тази, включена в списъка на служебно вписаните вземания. По отношение на работника/служителя Л. Д., по отношение на когото няма разминаване в сумата, платена от фонда, и тази, включена в списъка на служебно вписаните вземания, при разпределяне на сумите, постъпили при осребряване на масата на несъстоятелността, синдикът следва да отчете, че работникът/служителят е удовлетворен изцяло чрез плащане от фонда и съответно да разпредели на фонда цялата платена от него сума на този работник/служител.       

Воден от горното, съдът                                                                                                        

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

                   ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ възражението на кредитора НАП срещу включването на   вземане в общ размер от 44767.35 лв., представляващо изплатени гарантирани вземания на 26 работници и служители на „Н.В.” ЕООД /н./ от Фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“, в списъка на неприетите вземания, предявени в срока по чл. 688, ал. 3 ТЗ, съставен от постоянния синдик на  „Н.В.” ЕООД /н./ с ЕИК ******** и обявен в ТР на 18.10.2018 г.   

     Определението да се обяви в търговския регистър и да се впише в нарочната книга по чл. 634в, ал. 1 ТЗ на Софийски окръжен съд.

Определението не подлежи на обжалване.

                                                               

                                                                             СЪДИЯ: