Решение по дело №9573/2017 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 268
Дата: 24 февруари 2020 г.
Съдия: Мариана Костадинова Тодорова Досева
Дело: 20174430109573
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 декември 2017 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ

 

гр. Плевен, 24.02.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛЕВЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД,  Х-ти  граждански състав, в закрито  заседание на двадесет и четвърти февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИАНА ТОДОРОВА

 

Като разгледа докладваното от съдията  Тодорова  гр.дело №9573  по описа за 2017 година и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното::

         

Производство по реда на чл.247 , ал. 1  ГПК.

Постъпила е писмена молба /озаглавена „жалба“/ от В.Т.Г., ЕГН**********,*** в която по същество е прави искане за отстраняване на допуснати очевидни фактически грешки в мотивите на Решение №2253/08.11.2019г. по гр.д.№ 9573/2017г. на РС-Плевен. Твърди, че на стр. 3 от решението неправилно е интерпретирана позицията на молителката относно статуса на С./П./ М. Х.а, а именно че е твърдяла, че не е наследник на М.Х. Б.. Твърди, че това не е нейно твърдение, а нейната позиция била относно процесуалноправната легитимация на страните, а именно, че спорните 4 дка трябва да бъдат предмет на отделен спор между наследниците на С./П./ М. Х.а и наследниците на Д. М.Х.. Твърди, че е приложила към гр.д..№154/2013г. Удостоверение за идентичност на имена от кметството на ***. Твърди, че на стр. 5 неправилно е записано „Видно от л.207 по делото, Д. М.декларира участие в ***с ниви от 36.567 дка отстъпени му от ***И. М.”. Твърди, че това абсолютно не е вярно, тъй като приложената декларация по дело №154/2013г. се отнася за декларация между дядото на молителката И. М.Х. и *** ѝ Т.К.Ц., който му е ***. Заявява, че се надява това да са технически грешки, допуснати по дело №9573/2017г., но апелира към господа съдиите да четат внимателно всичко как е написано от секретаря, защото така се компрометират факти и обстоятелства, за кои го вече има сила на присъдено нещо.

В законовия срок не е в***о становище от  останалите страни по делото.

Съдът намира молбата за неоснователна по следните съображения: Съдебният акт (решение или определение) с който съдът се произнася по повдигнатия пред него спор, има съдържанието посочено в разпоредбата на чл. 236, ал. 1 от ГПК, съответно чл. 254, ал. 2 от ГПК. По силата на чл. 236, ал. 2 от ГПК, съответно чл. 254, ал. 1 от ГПК съдът е задължен да изложи мотиви към постановения от него акт, в които да отрази начина на формиране на волята си така както тя е намерила външен израз в постановения акт. Разпоредбата на чл. 247, ал. 1 от ГПК, касае очевидна фактическа грешка, допусната в съдържанието на съдебния акт, уредено в чл. 236, ал. 1 от ГПК, съответно в чл. 254, ал. 2 от ГПК, но не и в мотивите към тази част. Това е така тъй като само произнасянето на съда по съществото на спора обвързва страните по него, поради което и то следва да отразява точно волята на съда. Сами по себе си мотивите към съдебния акт не отразяват волята на съда по съществото на повдигнатия пред него правен спор, а само начина на формиране на тази воля. В случаите, когато съдебният акт подлежи на обжалване, при несъгласие с него всяка една от страните би могла да го обжалва като същевременно с това поиска постановяването на нов акт със същите, различни или изменени мотиви. Страната обаче не може да обжалва само мотивите, когато произнасянето е в нейна полза тъй като няма правен интерес от това. Мотивите към съдебния акт нямат задължителна сила, каквато притежава съдебният акт по същество и затова не представляват част от него, а само както се посочи по-горе отразяват начина на формиране и формираната воля на съда, докато диспозитива, който е и същинския акт по смисъла на чл. 247, ал. 1 от ГПК, представлява изрично изразената воля. Очевидна фактическа грешка е всяко разминаване между така формираната воля и изрично изразената такава, което се дължи на техническа грешка или пропуск при изготвяне на акта и изразяването на волята. При това разминаването трябва да е явно и да не се извлича чрез тълкуване на мотивите на съда или на допълнителна преценка на доказателствата по делото, а да може да се установи без каквито и да са допълнителни преценки. Затова мотивите към постановения съдебен акт не могат да бъдат поправяни по реда на чл. 247, ал. 1 от ГПК и допуснатите в тях очевидни фактически грешки са без правно значение. /така Определение № 465/27.12.2018г. по гр.д.№ 781/2018г. на 4-то г.о на ВКС/

В случая се иска поправка на очевидна фактическа грешка в мотивите към постановеното по делото на Решение №2253/08.11.2019г. по гр.д.№ 9573/2017г. на РС-Плевен, които обаче не са намерили отражение в диспозитива на решението и затова не подлежат на поправка по реда на чл. 247, ал. 1 ГПК.

Водим от горното,съдът

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на В.Т.Г., ЕГН**********,***,  на осн. чл.247 ГПК, за отстраняване на очевидни фактически грешки в Решение №2253/08.11.2019г. по гр.д.№ 9573/2017г. на РС-Плевен като неоснователна.

Решението може да се обжалва пред Плевенски Окръжен Съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

         

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: