Определение по дело №142/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 116
Дата: 21 януари 2020 г. (в сила от 21 януари 2020 г.)
Съдия: Александър Антонов Митрев
Дело: 20207180700142
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 116

 

Административен съд-Пловдив, ХVІ състав, в закрито заседание, проведено на 21.01.2020 г. по АХД № 142 по описа на съда за 2020 година, председателствано от

 

СЪДИЯ АЛЕКСАНДЪР МИТРЕВ

 

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба от 13.01.2020 г. на С.С.К.,***, ЕГН ********** против СНЦ Съюз на слепите в България- гр. София; Район р-н Илинден; Квартал ИЛИНДЕН; ул. НАЙЧО ЦАНОВ  172.

В исковата молба се съдържат твърдения за незаконосъобразни действия на служители в Съюза на слепите в България-София. С допълнителна молба от 20.01.2020 г. са претендира осъждането на ответника да заплати на ищеца обезщетение за неимуществени вреди в размер на 30 000 лв.

Съдът намира, че неправилно производството е образувано пред Административен съд – Пловдив.

Според чл. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност, като исковете се разглеждат по реда, установен в АПК. Съобразно чл. 203, ал. 1 от Глава ХI на АПК исковете за обезщетения за вреди, причинени на граждани или юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица се разглеждат по реда на тази глава, като съгласно чл. 204, ал. 4 от АПК незаконосъобразността на действието или бездействието се установява от съда, пред който е предявен иска по обезщетението.

Следователно, за да възникне право на иск за обезщетение е необходимо да са налице няколко кумулативни предпоставки: имуществена или неимуществена вреда; незаконосъобразен акт, действие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата или общината, при или по повод изпълнението на административна дейност; пряка и непосредствена причинна връзка между незаконосъобразния акт, действието или бездействието и настъпилата вреда. В конкретния случай тези предпоставки не са налице. Посоченият от ищеца ответник- СНЦ Съюз на слепите в България-София не е нито административен орган, нито длъжностно лице по смисъла на чл. 1 от ЗОДОВ и чл. 203 от АПК.

Пред административния съд са допустими само искове за обезщетение от вреди, причинени на граждани или юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица. От твърденията в молбата е видно, че отношенията между страните по спора не се характеризират с белези на власт и подчинение и поради това не подлежат на регулиране от административното право.

Видно от наведените обстоятелства като основания на иска, ищецът има претенции за имуществени вреди, които обаче той следва да реализира по гражданскоправен ред, като предяви иск пред съответния граждански съд, в случая Софийски градски съд, съобразно цената на исковата претенция и седалището на ответника.

 

Воден от горното, на основание чл. 135, ал. 2 от АПК, съдът

                  

О П Р Е Д Е Л И :

 

ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Софийски градски съд.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по АХД № 142/2020 г. по описа на Административен съд – Пловдив, ХVІ състав.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

СЪДИЯ: