Решение по дело №28/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 78
Дата: 22 март 2022 г.
Съдия: Райна Димова Тодорова
Дело: 20227240700028
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 януари 2022 г.

Съдържание на акта

                                 Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                                               

 

            78         22.03.2022 година    град Стара Загора

 

             

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на десети март през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

 

                                       Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА  

 

                                                 Ч                                                                 Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                    РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретар  Зорница Делчева        

и с участието на прокурор Гриша Мавров                                               

като разгледа докладваното от  съдия  Р. Тодорова КАН дело № 28 по описа за 2022г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

           Образувано е по касационна жалба на Н.М.С. ***, против Решение № 220 от 14.12.2021г., постановено по АНД № 942/ 2021г. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 21-0284-001474 от 09.08.2021г., издадено от Началник сектор в Районно управление – Казанлък към Областна дирекция на МВР – Стара Загора.

           В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона -  касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63в от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като необоснован направения от въззивния съд извод, че при съставянето на акта за установяване на административно нарушение и при издаването на наказателното постановление не са допуснати процесуални нарушения. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено Наказателно постановление № 21-0284-001474 от 09.08.2021г. на Началник сектор в РУ – Казанлък  към ОД на МВР – Стара Загора.

 

Ответникът по касационната жалба – Районно управление – Казанлък към Областна дирекция на МВР – Стара Загора, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител по делото и не взема становище по основателността на жалбата.

 

   Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

           Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

           Производството пред Районен съд – Казанлък се е развило по жалба на Н.М.С. ***, против Наказателно постановление /НП/ № 21-0284-001474 от 09.08.2021г., издадено от Началник сектор в Районно управление – Казанлък към ОД на МВР – Стара Загора, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ серия GА № 193842/ 23.07.2021г., на Н.С. са наложени административни наказания - глоба в размер на 2 000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, на основание чл. 174, ал.3, предл. първо от ЗДвП, за нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 23.07.2021г. около 01.40 часа в гр. Гурково, на ул. „Прохода“ № 37, Н.С. управлява собствения си л.а с рег. № ******, като при проверка водачът отказва да бъде тестван с техническо средство алкотест дрегер за установяване употребата на алкохол. На водача е издаден талон за медицинско изследване № 0050358, който лицето отказва да получи и да подпише и да избере един от двата начина на изследване.  

           Казанлъшкият районен съд е потвърдил обжалваното наказателното постановление, по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност.  Въззивният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания и процесуални правила.  Въз основа на събраните по делото доказателства съдът е направил извод, че по безспорен и несъмнен начин е установена и доказана описаната в наказателното постановление фактическа обстановка и извършването от санкционираното лице на съставомерно деяние, правилно квалифицирано като административно нарушение по чл. 174, ал.3, предл. първо от ЗДвП, за което на Н.С. са наложени предвидените в закона по вид и размер административни наказания.

 

Решението на Казанлъшкия районен съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона.  

 

Изцяло се споделя извода на въззивния съд, че административно наказателното обвинение за извършено от Н.С. нарушение по чл. 174, ал.3, предл. първо от ЗДвП, е фактически, правно и доказателствено обосновано. Обосновано от гл.т на доказателствата и правилно от гл. т. на закона съдът е приел, че Н.С. е осъществил виновно състава на вмененото му административно нарушение. Правилен е и извода че са спазени изискванията на Наредба № 1 от 19.07.2017г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози при издаването на талон за изследване № 0050358, в хипотезата на обективиран отказ на водача на МПС да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване на употреба на алкохол.

 

Възраженията на касационния жалбоподател за необоснованост и неправилност на решението на Казанлъшкия районен съд „поради противоречие на доказателствата относно установените по време на съдебното следствие обстоятелства и необсъждане в пълнота на допуснатите процесуални нарушения при съставянето на АУАН и в обжалваното НП“, са абсолютно бланкетни. При формиране на вътрешното убеждение, фактическите и правните изводи, не са установени порочни действия на въззивния съд, като обосновано съдът е приел, че описаната в наказателното постановление фактическа обстановка и извършването на нарушението по време, начин и място, посочени в АУАН и в НП, се потвърждава по категоричен начин. Всъщност единственото конкретно посочено от касатора нарушение се свежда до това, че едно и също лице е подписало АУАН като свидетел при извършване и установяване на нарушението и като свидетел на отказа на нарушителя да подпише и да получи съставения му АУАН. Доколкото липсва законово въведено ограничение относно лицата, които могат да удостоверят с подписа си в качеството на свидетели отказа на нарушителя да подпише АУАН в хипотезата на чл.43, ал.2 от ЗАНН, соченото обстоятелство само по себе си не може да обуслови извод за допуснато съществено нарушение в хода на административнонаказателното производство, съставляващо абсолютно основание за отмяната на наказателното постановление, като незаконосъобразно.  Константна е съдебната практика, че нарушаването на правно регламентираните процесуални изисквания, които следва да се спазват при съставянето на АУАН, е основание за отмяна на издаденото наказателно постановление, само когато в резултат на конкретното нарушение има вероятност установените от актосъставителя факти да са неистински, неточни и непълни; ако недопускането на нарушението би довело до възприемане на друга фактическа обстановка или правна квалификация на деянието или ако в резултат на нарушението съществено е накърнено правото на дееца да участва в административнонаказателното производство. В случая такива съществени нарушения при съставянето на АУАН, които обективно да са довели до ограничаване правото на защита на санкционираното лице, не се констатират. Връчването на АУАН е извършено в хипотезата на отказ на нарушителя за подписване и получаване на АУАН, който отказ е надлежно удостоверен съгласно изискванията на чл.43, ал.2 от ЗАНН.

 

 

            С оглед на изложените съображения съдът намира че не е налице твърдяното касационно основание, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо и постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

         

            Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

 

                                 Р     Е     Ш     И :

 

           ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 220 от 14.12.2021г., постановено по АНД № 942/ 2021г. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление № 21-0284-001474 от 09.08.2021г., издадено от Началник сектор в Районно управление – Казанлък към Областна дирекция на МВР – Стара Загора.

       

 Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

 

   

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

 

                                                                   2.