Решение по дело №1299/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1718
Дата: 18 октомври 2023 г.
Съдия: Владимир Стоянов Вълчев
Дело: 20237180701299
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 май 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 1718

гр. Пловдив, 18.10.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХI състав, в открито заседание на двадесет и седми септември през две хиляди и двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКО АНГЕЛОВ

ЧЛЕНОВЕ: ЙОРДАН РУСЕВ

                    ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

при секретаря Полина Цветкова и участието на прокурора Иван Илевски, като разгледа КАНД № 1299/2023 година по описа на съда, докладвано от съдия Вълчев, за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по чл. 208 и сл. АПК, вр. чл. 63в ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Г.В.Г., ЕГН **********, с адрес ***, чрез адв. М., против Решение № 446 от 14.03.2023г., постановено по АНД № 6144/2022г. по описа на Районен съд Пловдив, ХVI наказателен състав, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 22-1030-003454 от 07.06.2022г., издадено от Началник сектор „ПП“ в ОД на МВР – Пловдив, с което на Г. е наложено на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП административно наказание глоба в размер на 50 лв. за нарушение по чл. 137А, ал. 1 от ЗДвП, както и административно наказание глоба в размер на 10 лв. за нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 и административно наказание глоба в размер на 10 лв. за нарушение по чл. 100, ал. 1, т. 2 от ЗДвП на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 3 от ЗДвП. Касационният жалбоподател излага съображения, че постановеното решение е неправилно, незаконосъобразно и необосновано, постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон, поради което моли за неговата отмяна и отмяна на НП, алтернативно делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на районния съд.

Касационният ответник, редовно призован, не изразява становище по допустимостта и основателността на касационната жалба.

Контролиращата страна, чрез участвалия по делото прокурор при Окръжна прокуратура – Пловдив, дава заключение, че касационната жалба е неоснователна, а първоинстанционното съдебно решение следва да се остави в сила.

Касационният съдебен състав, след като се запозна с обжалваното съдебно решение, обсъди наведените касационни основания, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес,  поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е частично основателна, поради следните съображения:

Предмет на обжалване пред районния съд е било Наказателно постановление № 22-1030-003454 от 07.06.2022г., издадено от началник сектор в ОД на МВР Пловдив, с-р Пътна полиция, въз основа на АУАН Серия GA № 643616 от 19.04.2022г., съставен от С.Г.Т. на длъжност мл. автоконтрольор при ОД на МВР – Пловдив, с-р „Пътна полиция“ за това, че на 19.04.2022г. в 14,34 часа в община „Родопи“ на път II-86 км 12+429, като водач на лек автомобил „Ситроен Ксара Пикасо 1.6 ХДИ“ с рег. № ***, касаторът управлява същия: без поставен обезопасителен колан по време на движение, с който автомобилът е оборудван; при извършената проверка не представя контролен талон към СУМПС; при извършената проверка не представя свидетелство за регистрация на МПС – част II. С оглед на така установеното, е прието, че Г. е извършил следните нарушения: на разпоредбата на чл. 137А, ал. 1 от ЗДвП – водач на МПС от категории М1, М2, М3 и N1, N2 и N3, когато е в движение, не използва обезопасителен колан, с който МПС е оборудвано; на разпоредбата на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП – не носи контролния талон от свидетелството за управление; на разпоредбата на чл. 100, ал. 1, т. 2 от ЗДвП – не носи свидетелство за регистрация на МПС, което управлява, поради което са му наложени следните наказания: на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП - глоба в размер на 50 лв.; на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 2 от ЗДвП - глоба в размер на 10 лв.; на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 3 от ЗДвП - глоба в размер на 10 лв.

За да постанови обжалваното в настоящото производство решение, районният съд е приел, че от събраните в производството гласни и писмени доказателства безспорно се установява, че Г. е управлявал МПС, без да е сложил обезопасителен колан, с който е оборудван автомобилът, не е носил контролен талон и СРМПС. Посочил е, че не са представени доказателства, а и в справката за нарушител липсват данни контролният талон да е бил в контролните органи, поради предхождащи оспорвания, в този смисъл това възражение е прието за неоснователно. На следващо място е прието, че НП е издадено, съответно АУАН е съставен от компетентни органи, в двата акта нарушителят е точно индивидуализиран и не буди съмнение неговата идентичност. Мотивирано е, че не са налице нарушения в хода на административнонаказателното производство – АУАН е съставен, съответно НП е издадено при спазване императивните изисквания и в сроковете по чл. 34 от ЗАНН, същите съдържат всички необходими реквизити, визирани в чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, в хода на административнонаказателното производство не са допуснати процесуални нарушения, правилно се сочи, че са приложени нарушените и санкционните норми от страна на актосъставителя и наказващия орган.

Съгласно чл. 63в от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията, предвидени в НПК по реда на глава XII от АПК. Съгласно чл. 218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон следи и служебно.  Районният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата. Наведените в обжалваното съдебно решение изводи на съда за липса на съществени пороци на проведения административнонаказателен процес, се явяват законосъобразни. Атакуваното НП е било издадено от компетентен административнонаказващ орган в изпълнение на законово регламентираните изисквания по чл. 57 от ЗАНН. Като основание за ангажиране на административнонаказателната отговорност на лицето са посочени обстоятелствата по извършените нарушения, които са описани при пълнота и конкретна яснота на нарушенията и обстоятелствата, при които те са осъществени. В този смисъл касационната инстанция изцяло споделя мотивите на първоинстанционния съд, като няма смисъл същите да бъдат преповтаряни, а съобразно възможностите на чл. 221, ал. 2, изр. 2 от АПК изцяло препраща към тях.

Наведените в касационната жалба оплаквания, касационната инстанция преценя като неоснователни, като при правилна преценка на събраните гласни и писмени доказателства по делото и при правилно приложение на материалния закон, направените от първоинстанционния съд изводи се явяват обосновани, като е формирано правилно вътрешно убеждение. Искане за разпит на друг свидетел, различен от актосъставителя, не е било направено от страна на жалбоподателя, поради което и наведените в тази връзка възражения, настоящият съдебен състав намира за неоснователни.

Относно законосъобразността на решението на ПРС в частта, с която е потвърдено НП по т. 2 обаче, е необходимо да бъде съобразено, че в редакцията към датата на извършване на нарушението разпоредбата на  чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП е въвеждала задължение за водачите на моторни превозни средства да носят свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролен талон към него. Към настоящия момент е налице влязъл в сила по-благоприятен закон, който не предвижда задължение за носене на контролен талон, налице е и изменение на разпоредбата на чл. 183, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, която вече не предвижда административно наказание за водачи, които не носят талон към СУМПС.

Съгласно разпоредбата на чл. 3 от ЗАНН за всяко административно нарушение се прилага нормативният акт, който е бил в сила по време на извършването му (ал. 1), като, ако до влизане в сила на наказателното постановление последват различни нормативни разпоредби, се прилага онази от тях, която е по-благоприятна за нарушителя (ал. 2). По-благоприятен във всички случаи е този закон, който изключва наказуемостта на даден вид деяние, третирано дотогава като административно нарушение, или предвижда по-леко наказание по размер или вид. Както вече се посочи по-горе, с измененията на разпоредбата на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП (обн. ДВ, бр. 67 от 04.08.2023г.) е отпаднало задължението на водача на МПС да носи контролния талон към СУМПС. От това следва, че е отпаднала наказуемостта по отношение на деянието за неносене на контролен талон, макар същото да е попадало под административнонаказателния състав на изменената разпоредба към датата на извършването му, поради което и решението в частта, с която е потвърдено НП по т. 2 следва да бъде отменено, като НП се отмени в тази част.

По отношение на останалата част от съдебното решение, съдът намира, че не са налице твърдените касационни основания, поради което същото като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

Предвид изложеното и на основание чл. 221, ал. 2 във връзка с чл. 222, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Пловдив, ХХсъстав,

РЕШИ :

ОТМЕНЯ Решение № 446 от 14.03.2023г., постановено по АНД № 6144/2022г. по описа на Районен съд Пловдив, ХVI наказателен състав, в частта, с която е потвърдено Наказателно постановление № 22-1030-003454 от 07.06.2022г., издадено от Началник Сектор в ОД на МВР Пловдив, с-р „Пътна полиция“, в частта, в която на Г.В.Г., ЕГН **********, на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, предл. 2 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 10 лв. за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, КАТО ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 22-1030-003454 от 07.06.2022г., издадено от Началник Сектор в ОД на МВР Пловдив, с-р „Пътна полиция“, в частта по т. 2, с която на Г.В.Г., ЕГН ********** ***, на основание чл. 183, ал. 1, т. 1, предл. 2 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 10 лв. за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 446 от 14.03.2023г., постановено по АНД № 6144/2022г. по описа на Районен съд Пловдив, ХVI наказателен състав в останалата му част.

 Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                 2.