Определение по дело №462/2017 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 958
Дата: 11 юли 2017 г.
Съдия: Николинка Георгиева Чокоева-Милева
Дело: 20174500100462
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 юли 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д E Л Е Н И Е   958

 

Гр. Русе, 11.07.2017 г.

 

Русенският окръжен съд гражданска колегия в закритото си заседание на 11 юли през 2017 година в състав:

                                                 Председател: Николинка Чокоева

при секретаря……………………………………………………………………………………………………………и  с участието на прокурора…………………………………………………………….изслуша докладваното от съдията Чокоева  гр. д. № 462 по описа за 2017 г., за да се произнесе, съобрази:

 

          Постъпила е искова молба, с която се претендира солидарно осъждане на ответниците за сумата от 68 454.04 лв. - имуществени вреди, причинени от ответниците на ищеца – техен работодател по повод изпълнение на трудовите им задължения, за която сума са подписали две споразумения.  

Съдът, след като извърши проверка на процесуалните факти по делото съобразно релевираните доказателства, прие, че:

Исковата молба не е депозирана до родово компетентния съд, тъй като претенцията е с правна квалификация чл.203 от КТ. Правопораждащият юридически факт за имуществената отговорност на работниците съгласно чл.203 ал.1 от КТ е вредата да е причинена при или по повод изпълнението на трудовите им задължения, в който смисъл са наведените твърдения в исковата молба, респ. в съдържащите се възражения в депозираните отговори по чл.131 от ГПК. Това квалифицира спора като трудов, тъй като тази имуществена отговорност по чл.203 ал.1 от КТ е самостоятелна и в своето приложно поле изключва общата отговорност по ЗЗД.

Следователно настоящият спор попада в изключенията, изрично изброени в чл.104 т.4 от ГПК и независимо от цената на иска, тъй като се касае за трудов спор, то родово компетентният съд е Районен съд Русе.

Горното обуславя недопустимост на настоящото производство, тъй като на основание чл.119 ал.1 от ГПК съдът следи служебно за наличието на родова подсъдност. Следователно е налице процесуална пречка за произнасяне на настоящия съд по спора и производството следва да бъде прекратено, без да се разглежда по същество, като делото се изпрати по подсъдност на РРС.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.118 ал.2 и чл.119 ал.1 от ГПК, Русенският окръжен съд

 

О       П       Р       Е       Д       Е       Л       И       :

 

          ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 462/2017 г. по описа на ОС – Русе, гражданско отделение и ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Районен съд - Русе.

 

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред ВТАС  в 1-седмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                                                                                                                                                                                               Окръжен съдия: