Определение по дело №277/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260201
Дата: 11 февруари 2021 г.
Съдия: Михаела Атанасова Добрева
Дело: 20215300600277
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Гр. Пловдив, 11. 02. 2021 г.

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателна колегия, в закрито заседание на единадесети февруари през две хиляди двадесет и първа година в състав:                                   

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Михаела Добрева

         ЧЛЕНОВЕ : Станислава Бозева

   Силвия Алексова

разгледа докладваното от съдия Добрева в.ч.н.д. № 277 по описа за 2021 година, и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.243 ал.7 от НПК.

Протестирано е определението на РС Асеновград с №260002 от 04. 01. 2021 г. по ч.н.д. № 950/ 2020 г., с което е отменено Постановление на РП Асеновград от 20.03.2020г. за прекратяване на наказателното производство по ДП № 209/ 2015г. по описа на РУ Асеновград при ОДМВР Пловдив (пр.пр.350/2020г. по описа на РП Асеновград) за престъпление по чл.209 ал.1 от НК.

В протеста се твърди, че определението на РС Асеновград е неправилно и незаконосъобразно. Твърди се, че по делото липсвали доказателства за субективната страна на престъпление по чл.209 ал.1 от НК. А поради това, че самият тъжител Г.В.В. като твърди, че е измамен изначално при закупуване на телефона от това, че не е оригинален – отново сключва договор с Р.Г., като му възлага да продаде телефона и да му върне парите – поради това липсвали данни и за извършено престъпление по чл.206 ал.1 от НК. Като счита, че в досъдебното производство са събрани максимално възможните доказателства, в това число и по отношение указаните от първоинстанционния съд в протестираното определение, протестиращият прокурор счита, че изводът на първоинстанционният съд е неправилен и незаконосъобразен и моли въззивният съд да го отмени.

Постъпило е и възражение срещу частния протест от пострадалото лице Г.В.В., в което се изтъква необоснования приоритет на доверие на прокуратурата в показанията на Р.Г.спрямо показанията на В..

Въззивният съд, след като се запозна с оплакванията в жалбата и при направената служебна проверка приема за установено следното:

Протестът е подаден в законния срок.

РП Асеновград с Постановление от 20.03.2020г. за прекратяване на наказателното производство по ДП № 209/ 2015г. по описа на РУ Асеновград при ОДМВР Пловдив (пр.пр.350/2020г. по описа на РП Асеновград) за престъпление по чл.209 ал.1 от НК., на основание чл.243 ал.1 вр. чл.24 ал.1 т.1 от НПК (в хипотезата не съставлява престъпление).

За да прекрати досъдебното производство, РП Асеновград е изложила мотиви, че по делото не са били събрани безспорни доказателства, за това обвиняемият да е осъществил състава на престъплението по чл.209 ал.1 от НК, действайки с измамлив умисъл при встъпване в договорни отношения с пострадалото лице, като анализът на събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност сочел на наличие на неуредени гражданско-правни отношения.

За да мотивира отмяната на това постановление първоинстанционният съд е приел, че така направеният от РП Асеновград извод е незаконосъобразен и неправилен и не съответства на събраните доказателства, че е направен при непълнота на доказателствата и при непълно изясняване и установяване на всички правно релевантни факти и че наличието на гражданско правен спор не изключва преценката за съставомерност на деянието. Според първоинстанционният съд, ако има извършено престъпление, то е започнало в момента, в който свидетелят Р.Г.е получил обратно телефона от пострадалия В. с обещанието, че ще му върне парите след като продаде телефона. А в случая Р.Г.не само, че не е върнал парите, за което е заблудил пострадалия с цел да получи вещта, но и сам твърди, че вече се е разпоредил с телефона, по начин, по който не може да върне нито парите, нито телефона – продавайки телефона на неустановено по делото лице в Пловдив. При този анализ на фактите и доказателствата първоинстанционният съд е указал продължаване на процесуално-следствените действия в досъдебното производство, за да се установи самоличността на посоченото от Р.Г. лице Х., включително и чрез установяване на телефонния номер на който Г. е осъществявал връзка с него; провеждане на очна ставка между Г. и В. за изясняване на противоречията в показанията им и преценка на достоверността им; характеристични данни за Г..

 

След самостоятелна преценка на доказателствата събрани от органа на досъдебното производство и отменителното определение на РС Асеновград, ОС Пловдив намира, че определението на РС Асеновград е законосъобразно и обосновано.

В протеста се изтъкват доводи, че липсват доказателства за субективната страна на престъпление по чл.209 ал.1 от НК, аргументирани с активност и доверие на пострадалия с възлагане на Р.Г.продажбата на телефона, за да си върне платените пак на него пари за този телефон. Същите мотиви се четат и в прекратителното постановление на РП Асеновград. Прави впечатление (макар и да не са коментирани поотделно и в съвкупност – представляващо липса на обоснованост и основание по чл.243 ал.5 от НПК за отмяна на постановлението за прекратяване), че тези мотиви в прекратителното постановление са изградени смислово и логически единствено върху показанията на свидетеля Р.Г.. Възприетите по същия начин отношения между В. и Г. са в основата на извода на прокурора и за липса на доказателства за извършено престъпление по чл.206 ал.1 от НК.

Липсата на анализ поотделно и в съвкупност на доказателствата, довели прокурора до извода за липса на съставомерност би бил пренебрежимо незначителен недостатък на прекратителното постановление, ако прокурорът не градеше изводите си върху изтъкнато и в частния протест противоречие – без положено усилие за отстраняването му чрез предвидения за това в НПК способ – очна ставка и без анализ и положени усилия да се отстранят противоречията в неколкократните разпити на самия Р.Г.. Нещо повече – липсват данни в досъдебното производство издирване на посоченото от Г. лице Х. да е извършвано на посоченото в разпита на Г. от 30.09.2020г. място, където въпросният Х. продавал автомобили.

 

Като установи горното въззивният съд намери, че правилно първоинстанционният съд е счел извода на прокурора за незаконосъобразен и неправилен и не съответстващ на събраните доказателства, направен при непълнота на доказателствата и при непълно изясняване и установяване на всички правно релевантни факти. Нещо повече според въззивният съд прекратителното постановление е и необосновано - в него липсва каквото и да е обсъждане на събраните по делото доказателства, липсва анализ на което и да е от тях самостоятелно, още по-малко е налице съпоставка между тях. Като следствие липсва и съотнасяне на събраните доказателства към съставомерни белези на престъплението. В този смисъл настоящият въззивен състав счита, че протестираното съдебно определение следва да се потвърди, като правилно и законосъобразно.

А прокурорът следва да съобрази действията си по разследването с изясняване на поставените от РС Асеновград въпроси, включително и с дадените указанията по-горе в настоящото определение.

Воден от горните мотиви, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

          ПОТВЪРЖДАВА определението на РС Асеновград с №260002 от 04. 01. 2021 г. по ч.н.д. № 950/ 2020 г., с което е отменено Постановление на РП Асеновград от 20.03.2020г. за прекратяване на наказателното производство по ДП № 209/ 2015г. по описа на РУ Асеновград при ОДМВР Пловдив (пр.пр.350/2020г. по описа на РП Асеновград) за престъпление по чл.209 ал.1 от НК.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                        ЧЛЕНОВЕ : 1.                            2.