Решение по дело №798/2018 на Районен съд - Тетевен

Номер на акта: 132
Дата: 12 август 2019 г. (в сила от 27 януари 2020 г.)
Съдия: Марио Димитров Стоянов
Дело: 20184330100798
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 август 2018 г.

Съдържание на акта

  Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

    Град Тетевен, 12.08.2019 година

 

В     ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ТЕТЕВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД-втори състав,в  публично заседание

На петнадесети юли,

През две хиляди и деветнадесета година,в състав:

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:МАРИО СТОЯНОВ

При секретаря: КАТЯ  ХРИСТОВА,

Като разгледа докладваното от Председателя  гр.дело № 798 по описа на Районен съд-Тетевен за 2018 година,със страни:

Ищец: А.С.Л. ***,

Ответник: Д.С.Л. ***,

И за да се произнесе,взе предвид следното:

 

         Производството е делбено-втора фаза, по извършване на делбата.

С влязло в сила Решение № *****. е допусната съдебна делба между съделителите  А.С.Л.,ЕГН:********** *** Д.С.Л.,ЕГН:********** ***, на съсобствените им,придобити по наследяване от А. М Л. *** покупко-продажба,НЕДВИЖИМИ ИМОТИ- ПОЗЕМЛЕН ИМОТ И СГРАДИ,находящи се в землище на село Г,Лов.обл.,а именно:

             -УРЕГУЛИРАН ПОЗЕМЛЕН ИМОТ,целият с площ от около 480 кв.м.,съответстващ на парцел ****/,с пл.№****/двеста петдесет и три/ в кв.14/четиринадесети/по ПУП на село Г,Лов.обл. от 1982 година,при граници и съдени:УПИ **** в кв.**на  М А Л.,УПИ **** в 14 на А. М Л. ,УПИ **** в кв.*** на К М Л. и УПИ *** в кв.** на М М Л.,както и построените в този имот МАСИВНА ЖИЛИЩНА СГРАДА с разгърната застроена площ от 128 кв.м./по декларирани данни/,         МАСИВНА СГРАДА/лятна кухня/със застроена площ от 21 кв.м. /по декларирани данни/ и МАСИВНА СТОПАНСКА ПОСТРОЙКА със застроена площ от 20 кв.м./по декларирани данни/, при следните квоти:   за ищеца А.С.Л. ***/6/две шести/идеални части от делбената маса,а за ответника Д.С.Л.-4/6 ид.ч. от делбената маса.

В първото заседание във втората фаза на делбения процес страните са заявили възлагателни претенции,на основание чл.349,ал.2 от ГПК,които е приета от съда,като допустими и своевременно заявени.В същото заседание всеки от съделителите е предявил облигационен иск,по реда на чл.346 от ГПК,за заплащане стойността на извършени подобрения върху съсобствения имот.

  С оглед предмета на делото и на основание чл.195 от ГПК,съдът е назначил съдебно-икономическа експертиза,на която е възложил задача да извърши пазарна оценка на допуснатите до делба имоти,както и да определи пазарната стойност на претендираните от страните подобрения в делбените имоти.В приетото и неоспорено от страните заключение на съд.-икономическа експертиза,изготвено и защитено обективно,компетентно и добросъвестно от вещото лице инж.Р.М.,е посочена пазарната стойност на делбените имоти- общо в размер на  34 890.00 лева,от която:пазарна стойност на урегулирания поземлен имот/дворно място/-5280.00 лева,пазарна стойност на двуетажна масивна жилищна сграда-25040.00 лева,пазарна стойност на масивна сграда-лятна кухня-3530.00 лева,пазарна стойност на масивна стопанска сграда-1040.00 лева. По предявения облигационен иск от ищеца е определена пазарната стойност на претендираните подобрения в размер на 9291.20 лева,а пазарната стойност на претендираните от ответницата подобрения е определена в размер на 3116.80 лева.

От становището на гл.архитект на Община-Тетевен,изх.№607/1/1 от 15.04.2019г.-стр.156-та от делото, се установява,че поземленият имот/УПИ ***в кв.** по плана на село Г,Лов.обл. не може да се раздели на два нови УПИ в посоченото от съда съотношение 2/6 към 4/6 ид.ч.,а за жилищните сгради,изградени върху поземления имот не може да се даде категорично и окончателно становище за поделяемост в посоченото от съда съотношение,поради липсата на данни за строителни книжа.

В изготвения доклад по делото,във втората фаза на делбата,съдът е приел,че делбеният имот е неподеляем,по изложените в доклада съображения,като е определил способи за приключване на делбения процес-чрез възлагане на неподеляемия имот,на основание чл.349,ал.2 от ГПК или чрез изнисането му на публична продан,съгласно чл.348 от ГПК.

Относно претенциите на страните по чл.349, ал.2 от ГПК/възлагателни претенции/:

Съгласно цитирания текст, ако неподеляемият имот е жилищевсеки от съделителитекойто при откриване нанаследството е живял в него и не притежава друго жилищеможе да поиска то да бъде поставено в неговия дялкато дяловете на останалите съделители се уравнятс друг имот или с пари.В настоящия казус се касае за т. нар. комбинирана /смесена/ съсобственост- същата е възникнала в резултат на повече от един юридически факт- по наследяване за страните и чрез покупко-продажби,      с които сделки останалите наследници на общия наследодател са им прехвърлили идеалните си части от делбения имот. Съгласно трайната съдебна практика, при съсобственост, възникнала в резултат на повече от един юридически факт, възлагането по чл.349, ал.2 от ГПК е недопустимо.В горния смисъл е т.8 от ТР №1/2004 г. на ОСГК на ВКС. Предвид това настоящият съдебен състав намира, че единственият способ за извършване на делбата е изнасяне на неподеляемите имоти,респ. на жилищния имот, на публична продан, съгласно чл.348 от ГПК.

По отношение претенциите по сметките между съделителите:

Ищецът А.С.Л. е предявил иск срещу ответницата за заплащане на извършени подобрения върху делбените имоти с цена на иска 11 020.26 лева/молба на стр.93-та от делото/,а ответницата Д.С.Л. е предявила иск срещу ищеца за заплащане на подобрения с цена на иска 6 900.00 лева/молба на стр.109-110-та от делото/.В изготвения доклад по делото съдът е квалифицирал исковете за подобренията по чл.30,ал.3 от ЗС,като е съобразил наведените факти по делото и в молбите по чл.346 от ГПК,както и гласните доказателства,доколкото в случая нито се твърди,нито се установява направените разноски за подобренията да са извършени в качеството на страните на владелци в хипотезата,разяснена с т.1.5 от ППВС №6/74г. Когато един съсобственик е извършил подобрения в съсобствен имот и упражнява фактическа власт над този имот/в случая върху жилищен етаж/, се счита, че той владее този имот както за себе си, така и за останалите съсобственици до доказване на противното.При това положение и при условие, че подобренията са извършени със знанието и без противопоставянето на останалите съсобственици /какъвто е и процесният случай/, то отношенията между тях по този повод следва да се уредят съобразно с нормата на чл. 30, ал. 3 ЗС, съгласно която всеки съсобственик участвува в ползите и тежестите на общата вещ съразмерно с частта си, като се дължи стойността на извършените разходи, а не увеличената стойност на имота.Събраните по делото доказателства и експертното заключение на съд.-техническата експертиза  установяват извършването на по-голямата част от претендираните подобрения върху имотите.

От гласните доказателства се установява,че по времето на извършване на подобренията съделителите са живели в делбения жилищен имот/двуетажната жилищна сграда/,съответно ищцата и св.Врачев в първия жилищен етаж,а сина на ищец;а Л. със  семейството си на втория жилищен етаж,владели са своите части от съсобствената вещ,както и подобренията са били извършвани от съсобственика със съгласието на другия съсобственик/в показанията си свидетелите М М С и А.С.В.дори твърдят,че част от подобренията са били извършени със съвместни средства и труд на съсобствениците-цокъла от каменните плочи от външната фасадна стена на жилищната сграда/.

            Съобразявайки писмените и гласни доказателства и заключението на съд.-техническата експертиза,съдът приема,че ищецът А.С.Л. е извършил подобрения върху съсобствения имот,възлизащи на сумата от 9 100.00 лева,като от общата посочена от вещото лице стойност на подобренията-9291.20 лева съдът приспада стойността на цокъла от каменни плочи от външната стена на жилищната сграда,в размер на 191.20 лева,за което подобрение се установи,че е правено със съвместни средства и труд на съделителите.Съдът не включва в стойността на подобренията и претенцията,посочена в т.1 от молбата по чл.346 от ГПК-сума в размер на 420.00 лева за узаконяване втори етаж от двуетажната жилищна сграда,доколкото в представените писмени доказателства-разписки на стр.96-та и 97-ма от делото,не е посочено основанието за извършения разход/конкретно за двуетажната жилищна сграда/,а и не може да се приеме,ч„е се касае за разход,увеличаващ стойността на делбените имоти.

            На основание същите доказателства,съдът приема,че ответницата Д.Л. е извършила подобрения в делбения имот,възлизащи на обща стойност от 1 563.00 лева,включващи посочените в таблицата на стр.23-та от заключението на съд..-техническата експертиза подобрения,без следните претендирани подобрения:направа на канализация в дворното място,изграждане на ограда по границите на имота и извършен ремонт на покрив на външна тоалетна.От гласните доказателства се установи,че канализацията е правена от трето лице/показания на св.З Л./,както и че останалите посочени подобрения в урегулирания поземлен имот/дворното място/са правени от наследодателите на страните.

            Подобренията,за които съдът приема исковете на съделителите по чл.30,ал.3 от ЗС за основателни,са констатирани като налични/извършени/ от вещото лице,като същите безспорно увеличават стойността на делбените имоти/в.ж. отразената в забележката на съд.-техническата експертиза-стр.186-та от делото/ и е отразено в експертизата,че в посочената справедлива пазарна стойност на делбените имоти е включена и стойността на подобренията.Т.е. дела на всеки от съделителите се е увеличил вследствие на извършените подобрения,увеличаващи стойността на имотите и всеки от тях дължи заплащане,съразмерно на дела си,на част от извършените от другия съделител подобрения.

            В предвид горните съображения,следва да бъде осъдена ответницата да заплати на ищеца сумата от 6 067.00 лева,съставляваща 4/6 ид. Част от стойността на извършените от ищеца подобрения върху съсобствения имот,а ищецът следва да заплати на ответницата сумата от 521.00 лева,съставляващи 2/6 ид.част от стойността на извършените от ответницата подобрения.За разликата до пълния претендиран размер,исковете по чл.30,ал.3 от ЗС следва да бъде отхвърлени,като неоснователни и недоказани.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

На основание чл. 355 от ГПК, във вр. с чл. 8 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата, всеки от съделителите следва да бъде осъден да заплати по сметка на Районен съд-Тетевен държавна такса в размер на 4% върху стойността на дела си от делбения  имот или в случая съделителят Льков следва да заплати държавна такса в размер на 465.20 лева,а съделителката Д.Л.-в размер на 930.40 лева.Съделителите следва да заплатят държавна такса и върху стойността на подобренията,за които съдът уважава исковете,както следва7съделителят Л. в размер на 242.68 лева,а съделителката Д.Л.- в размер на 50.00 лева.

   Водим от горното, съдът,

Р   Е   Ш   И   :

 

На основание чл.348 от ГПК  ИЗНАСЯ НА ПУБЛИЧНА ПРОДАН следните неподеляеми недвижими имоти,  находящи се в землище на село Г,Лов.обл.,а именно:

   -УРЕГУЛИРАН ПОЗЕМЛЕН ИМОТ,целият с площ от около 480 кв.м.,съответстващ на парцел **/***/,с пл.№****/ в кв.**/четиринадесети/по ПУП на село Г,Лов.обл. от 1982 година,при граници и съдени:УПИ *** в кв.** на  М А Л.,УПИ *** в ** на А. М Л. ,УПИ ** в кв.** на К М Л. и УПИ ** в кв.** на М М Л.,както и построените в този имот МАСИВНА ЖИЛИЩНА СГРАДА с разгърната застроена площ от 128 кв.м./по декларирани данни/,            МАСИВНА СГРАДА/лятна кухня/със застроена площ от 21 кв.м. /по декларирани данни/ и МАСИВНА СТОПАНСКА ПОСТРОЙКА със застроена площ от 20 кв.м./по декларирани данни/,

При обща пазарна стойност на имотите от  34 890.00/тридесет и четири хиляди осемстотин и деветдесет/лева,от която:

-5280.00  лева за  урегулиран поземлен имот –парцел **-пл.№***в кв.** по пУП на село Г,Лов.обл.;

-25.040.00  лева за  двуетажната масивна жилищна сграда в имота;

-3530.00 лева за  масивната сграда-лятна кухня в имота;

-1040.00 лева-за масивната стопанска постройка в имота.

 

Получената от продажбата сума да се разпредели между съделителите съобразно квотите им, определени в решението по допускане на делбата,а именно: за ищеца А.С.Л. ***/6/две шести/идеални части,а за ответника Д.С.Л.-4/6/четири шести/ идеални части.

 

ОТХВЪРЛЯ,като неоснователни възлагателните претенции,с основание чл.349,ал.2 от ГПК,на съделителите А.С.Л. и Д.С.Л.,*** Д.С.Л.,ЕГН:********** *** заплати на А.С.Л.,ЕГН:********** ***,сумата от 6 067.00/шест хиляди и шейсет и седем/лева,представляваща 4/6 ид.ч. от увеличената стойност на недвижимия имот-урегулиран поземлен имот и двуетажна масивна жилищна сграда,вследствие на извършените от Л. подобрения върху имотите,заедно със законната лихва върху тази сума,начиная от 18.02.2019г до окончателното и заплащане,а за разликата до пълния претендиран размер на иска за подобрения-до сумата от 11 020.26 лева,отхвърля иска,като неоснователен и недоказан.

ОСЪЖДА А.С.Л.,ЕГН:********** *** заплати на Д.С.Л.,ЕГН:********** ***,сумата от  521.00/петстотин двадесет и един/лева,представляваща 2/6 ид.част от увеличената стойност на недвижимия имот-урегулиран поземлен имот, двуетажна масивна жилищна сграда,масивна сграда-лятна кухня и масивна стопанска постройка,вследствие на извършените от Д.Л. подобрения върху имотите,а за разликата до пълния претендиран размер на иска за подобрения-до сумата от 6 800.00 лева,отхвърля иска,като неоснователен и недоказан.

ОСЪЖДА   Д.С.Л.,ЕГН:********** *** заплати по сметка на Районен съд-Тетевен държавна такса в общ размер на  980.40/деветстотин и осемдесет лева и четиридесет ст./лева.

ОСЪЖДА А.С.Л.,ЕГН:********** *** заплати по сметка на Районен съд-Тетевен държавна такса в общ размер на  707.88/седемстотин и седем лева и осемдесет и осем ст./лева.

 

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд-Ловеч,в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: