Определение по дело №220/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260207
Дата: 19 април 2021 г. (в сила от 27 април 2021 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20211400200220
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2021 г.

Съдържание на акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                       гр. Враца, 19.04.2021 год.

 

        Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на деветнадесети април през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                              Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

        с участието на секретаря В. Вълкова и прокурора Ив. Хайтов, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД № 220 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от Ю.Ю.Г., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода.

        Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяната част от наложеното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Ю.Г..

        В съдебно заседание осъденият Г., поддържа молбата с изложените в нея доводи и правят искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

        Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от половината от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

        Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

        Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

        С определение по ЧНД № 422/2020г. по описа на PC Плевен на л.св. Ю.Г. е определено едно общо най- тежко наказание измежду наложените му наказания по НОХД №429/2019г., НОХД №1422/2019г., НОХД №1818/2019г., НОХД №1977/2019г., НОХД №2038/2019г. и НОХД №354/2020г., всички на РС Плевен в размер на 1 година, което Г. е изтърпял в периода от 09.03.2020г. до 10.01.2021г. От същата дата е започнал да търпи опреденото му  по НОХД №1493/2020г. на РС Плевен наказание в размер на 6 месеца лишаване от свобода, като към настоящият момент е изтърпял фактически 3 месеца и 9 дни, като от работа му се зачитат 28 дни, а от предварителен арест 8 дни или общо изтърпяната част е 4 месеца и 15 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 1 месец и 15 дни.

        При това положение, съдът намира, че осъденият Ю.Г. е изтърпял фактически повече от ½ от наложеното му наказание, така, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

        От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначално отчетеният риск от рецидив е среден - 50 точки. Профилът на криминогенните нужди се определя от следните зони:настоящо правонарушение, нагласи - приема, че кражбите и грабежите са незаконни деяния, може да направи разлика между законно и незаконно, но се оправдава с обстоятелствата; злоупотреба с наркотици - редовно е употребявал марихуана, както и други наркотични вещества, деянията му са свързани с набавяне на средства за закупуване на наркотици.

        Анализът на риска от вреди е нисък за служителите на затвора и самия него. За останалите лишени от свобода рискът от вреди е среден с оглед на минало поведение. Показва толерантно отношение към служителите. В условията на контролирана среда лицето не е проявявало агресия към останалите лишени от свобода. Успява да контролира враждебните си нагласи. Рискът от вреди е определен среден за обществото след изтърпяване на наложеното наказание. Това се обуславя от престъпленията, които л.св. Ю.Ю.Г. е извършвал, като непълнолетен, а именно използвал е сила и заплаха.

        Заложените в първоначалния план на престоя цели и задачи са насочени към изграждане на умения за поставяне н а дългосрочни цели, а също така да приеме отговорността за извършеното престъпление и да осъзнае вредата, която е причинил.

        За периода на наблюдение е извършена междинна ревизия на оценката, регистрираната стойност е среден риск - 43 точки. Според затворническата администрация, с поведението си лишения от свобода показва силно желание за промяна в мисленето и нагласите. Непълнолетният спазва установените режимни изисквания, включва се активно в трудовите и културно-масови дейности в ПДНМ, посещава редовно училище в часовете работи добре, няма деструктивни прояви, сътрудничи на служителите на затвора. Рискът от вреди за обществото е определен среден с оглед престъпленията, които е извършил в миналото.,

        Проследявано е изпълнението на заложените дейности в плана на присъдата и активност по отношение на предлаганите възможности за ангажиране: посещава редовно учебните занятия, в часовете работи старателно, завърши успешно първия учебен срок, включва се в културните и спортни мероприятия в ПДНМ. Посещава следните социални програми:        „Сръчни ръце“; „Астрономия за любители“; „Художествено слово“ и „Спорт по интереси“.

        В доклада по чл.155 от ЗИНЗС е отчетена актуално извършената оценка, при която е регистриран среден риск от рецидив 43т. Съпоставена с предходната ревизия се отчита снижаване на числовата стойност със 7 точки, което произтича от настъпилата корекционна промяна в следните зони: злоупотреба с наркотици - приема напълно вредата от наркотиците и осъзнава, че те са го довели да криминално поведение; умения за мислене - ясно осъзнава и посочва проблемите си, осъзнал е, че има възможности за избор, осъзнава последствията и има ясно очертани цели.

        Отчетено е, че Ю.Г. има изградени трудови навици: поддържа се чист и спретнат, себе си и спалното помещение. В хода на провежданите регулярни беседи споделя очертаните за в бъдеще цели, които са свързани със спиране употребата на наркотици, което ще го доведе да спиране на правонарушенията. Ю.Г. желае да се върне при семейството и успешно да завърши 10 клас. Мечтае да стане международен шофьор и затова има ясна цел - да завърши успешно 10 клас и да изкара курсовете за професионален шофьор. Рискът от вреди е отчетен със средни стойности за обществото, което се обуславя от реализираните правонарушения в криминалното му минало.

        Становището на затворническата администрация е, че л.св. Ю.Ю.Г. съдейства за изпълнение плана на присъдата. Планираните дейности са изпълнени в голяма степен. Има положителна промяна в поведението му. В обсъждане на неговите криминални деяния се наблюдава съжаление и разкайване за извършеното и се регистрира желание и увереност за спазване на законите и живот съобразен с тях. Не е наказван, награждаван е два пъти с „Писмена похвала“ /Заповед № 1164/02.06.2020г./ и „Предметна награда“ /Заповед № 1- 594/11.03.2021 г./ за подчертана дисциплинираност и участие в културно- масовите мероприятия в ПДНМ.

        Прогнозни фактори, които биха повлияли успешната ресоциализация на Ю.Ю.Г. след освобождаването му са: сравнително младата възраст, добро интелектулно ниво, наличие на завършено основно образование и завършен 9-ти клас, както и първи срок на 10 клас, така също и ясни цели и мотивация за живот, съобразен със законите. Желание да живее със семейството си, което го подкрепя и да продължи образованието си. Заявява, че е осъзнал последиците от извършените деяния, за себе си и за семейството си, и желае да води законосъобразен начин на живот.

        В обобщение, следва да се посочи, че изготвената и приложена по делото изцяло положителна оценка е индикатор за положителни промени у осъдения. Лишеният от свобода Г. е предоставил доказателства за промяна в модела на мислене и в нагласите подкрепящи законосъобразно поведение при живота на свобода, което индикира реален шанс за успешна реинтеграция в обществото.

        В случая, от данните по делото е видно, че са налице и двете законови предпоставки за УПО, а именно Г. е изтърпял фактически повече от ½ от наложеното му наказание и същият с поведението си е дал доказателства за своето поправяне.

        При това положение л.св. Г. следва да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му наказание, която към настоящия момент е в размер на 1 месец и 15 дни.

        Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на Г. следва да бъде определен изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, а именно 1 месец и 15 дни.

        При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т. 1 и ал.6 НК, Врачанският окръжен съд

 

                       О П Р Е Д Е Л И:

 

        ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му наказание "лишаване от свобода" Ю.Ю.Г., роден на ***г***, с постоянен адрес ***, ЕГН **********, по НОХД №1493/2020г. по описа на РС Плевен в размер на 6 месеца, с остатък от наказанието 1/един/ месец и 15/петнадесет/ дни.

            

        На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на Ю.Ю.Г. изпитателен срок в размер на 1/един/ месец и 15/петнадесет/ дни.

 

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

 

        ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца и на РС Плевен– Бюро "Съдимост" за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

 

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: