Решение по дело №1438/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 176
Дата: 4 март 2021 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20207150701438
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 176/4.3.2021г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик, ХІІ състав, в открито съдебно заседание на трети февруари, две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Мариана Шотева

                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  1. Николинка Попова

                                                                             2. Христина Юрукова

При секретаря Тодорка Стойнова и с участието на прокурора Стефан Янев, разгледа докладваното от съдия Юрукова касационно административнонаказателно дело № 1438, по описа на съда за 2020 г. За да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК и е образувано по касационна жалба на  Г.П.Г.,***, против Решение № 260039/30.10.2020г. по АНД № 282/2020г. на Районен съд Велинград. В жалбата се излагат доводи за неправилност, незаконосъобразност и необоснованост на въззивното решение. Жалбоподателят счита, че неправилно е ангажирана административнонаказателната му отговорност. Посочва, че актът е съставен в РУ, където е отведен принудително, не му е разяснено какво подписва при съставяне на акта, а наложеното наказание не съответства на закона. Моли за отмяна на въззивното решение и отмяна на потвърденото с него наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба - Община Велинград, чрез упълномощен юрисконсулт, изразява становище за неоснователност на жалбата. Обосновава законосъобразност на наказателното постановление и предлага жалбата да бъде оставена без уважение, а решението на районен съд да се остави в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура Пазарджик счита решението на първоинстанционния съд за правилно и законосъобразно и моли същото да бъде оставено в сила.

Съдът, след като се съобрази с изложените в жалбата основания, доводите на страните и събраните доказателства, намери за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срок, от надлежна страна и е процесуално допустима, а разгледана по същество - неоснователна.

Предмет на въззивното производство е било Наказателно постановление № 42 от 03.08.2020 година на кмета на Община Велинград, с което на Г.П.Г. е наложена глоба в размер на 40 лева на основание чл. 3, ал. 4 от Наредбата за поддържане и опазване на обществения ред, чистота и имущество на територията на Община Велинград(Наредбата).

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел за установено от фактическа страна, че на 16.05.2020г., около 00,10 часа, служителите на РУ Велинград - свидетелите мл. инспектор РУ Велинград В. С. и И. И., получили сигнал от ОДЧ за скандал и силна музика в гр. Велинград на ул. „Макаренко“ № 26. Те са установили, че в многофамилна къща, на горния етаж на къщата, собственост на жалбоподателят Г.Г., се чувала силна музика. Служителите разпоредили на Г. да спре музиката и да не нарушава нощната тишина. Г. спрял музиката, след което слязъл от етажа и започнал да се саморазправя с полицейските служители, държал се агресивно, което наложило да бъде задържан и отведен в сградата на РУ Велинград. Там му бил съставен АУАН Серия АА № 455/265067 за това, че нарушава нощната тишина, като озвучава с висока музика етажа от къщата, в която живее и по този начин смущава спокойствието на гражданите и грубо нарушава обществения ред, с което нарушава чл. 3, ал. 4 от Наредба № 1 на ОбС Велинград. Със съдържанието на акта за  установяване на нарушение жалбоподателят бил запознат чрез прочитането му пред него, като отказал да го подпише и получи екземпляр от акта, удостоверено с подпис на свидетел. Въз основа на съставения АУАН серия АА № 455/265067 от 16.05.2020г., е издадено обжалваното наказателно постановление № 42 от 03.08.2020 година на кмета на Община Велинград, в което били възприети изцяло констатациите в АУАН, а деянието - квалифицирано по чл. 3, ал. 4 от Наредбата, за което било определено административно наказание „глоба" в минимален по наредбата размер 40 лева.

При така установените факти, районният съд е приел от правна страна, че административнонаказващият орган е приложил правилно материалния закон, тъй като безспорно е установено създаването на силен шум след нула часа през нощта. Приел е, че не са допуснати съществени процесуални нарушения, наказателното постановление е издадено в шестмесечния преклузивен срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН и от компетентен орган, за което са изложени подробни мотиви, които изцяло се споделят от касационната инстанция. По отношение на АУАН са направени правилни изводи, че при съставянето му и предявяването не са допуснати съществени процесуални нарушения. Съдът е отговорил подробно и мотивирано на възраженията на жалбоподателя по съставяне на АУАН, които съдът изцяло споделя и препраща към тях, тъй като са наведени и в касационната жалба, като ги счита за неоснователни. При връчването на АУАН е установено, че Г. е отказал да подпише АУАН, с което сам се е лишил от възможността да се запознае с неговото съдържание, доколкото съобразно чл. 43, ал. 5 от ЗАНН препис от акта се връчва при подписването му, каквото е било отказано. Във връзка с доводите във въззивната жалба, че на Г. не са били разяснени правата му при съставяне на АУАН, съдът счита, че няма съществено процесуално нарушение, тъй като обективно Г. не е бил лишен от възможност да направи възражение на място или в тридневен срок. Такова възражение не е направено.

Във връзка с възраженията за размера на административното наказание, районният съд е отчел, че е наложен минималният такъв. Възраженията на касатора, че по ЗАНН минималната глоба е 10 лева, и това противоречи на предвидения по наредбата, са неоснователни и несъстоятелни. Наложената глоба е в предвидения по Наредбата и законоустановен минимален размер. Наредбата е приета от Общински съвет Велинград, който е уредил обществени отношения, въз основа на своята компетентност. В Наредбата са определени съответните административни наказания, с които АНО изцяло се е съобразил и приложил. Същият е възприел, че за установеното нарушение следва да се наложи минималният размер на административно наказание глоба по чл. 3, ал. 4 от Наредбата.

При постановяване на решението районният съд не е допуснал нарушения на процесуални правила. Достигнал е до правилни изводи за съставомерност на деянието, което се доказва от събраните във въззивната инстанция гласни доказателства. Настоящият състав намира, че е налице правилно приложение на материално правни норми.

По гореизложените съображения, касационният състав приема, че решението на районния съд не страда от изложените в касационната жалба пороци и следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260039/30.10.2020г. по АНД № 282/2020г. на Районен съд Велинград.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване или протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

2./п/