Решение по дело №1384/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 260021
Дата: 14 август 2020 г. (в сила от 8 декември 2020 г.)
Съдия: Теодора Начева Петкова
Дело: 20204430201384
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

   ............

 

14.08.2020 г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         Плевенският районен съд, единадесети наказателен състав в публично съдебно заседание на десети август през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА НАЧЕВА

 

         При секретаря Иглика Игнатова  и в присъствието на прокурора .......... като разгледа докладваното от съдия Начева АНД № 1384 по описа на същия съд за 2020 г. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Постъпила е жалба от Б.М.Г. ***, с ЕГН ********** против наказателно постановление № 20-0256-000258 от 12.05.2020г. на *** РУ към ОД на МВР-Плевен, РУ-Долна Митрополия, с което на жалбоподателя: за нарушение на чл.103 от ЗДвП и на основание чл.175, ал.1, т.3 от ЗДвП е било наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца.

В жалбата се навеждат доводи за незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление. В заключение се моли съда за отмяна на НП.

В съдебно заседание жалбоподателят редовно призован, не се явява. вместо него се явява процесуалният му представител адв. Таня Конова от АК-Плевен, която излага подробни съображения относно незаконосъобразността на обжалваното наказателно постановление в писмени бележки и моли същото да бъде отменено. 

         Ответникът по жалбата – *** РУ към ОД на МВР-Плевен, РУ-Долна Митрополия, редовно призован, не се представлява, както и не ангажира становище по предмета на делото. 

         Съдът като съобрази изложените в жалбата доводи, събраните по делото доказателства и Закона, констатира следното:

 

         ЖАЛБАТА Е ПОДАДЕНА В ЗАКОНОУСТАНОВЕНИЯ СРОК, ПОРАДИ КОЕТО СЕ ЯВЯВА ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА.

РАЗГЛЕДАНА ПО СЪЩЕСТВО, СЪЩАТА СЕ ЯВЯВА НЕОСНОВАТЕЛНА

 

В АУАН Серия „GA“ бл. №173442 от 16.03.2020г. е посочено, че жалбоподателят Б.М.Г. управлявал личното си МПС – „Мерцедес Ц 220 ЦДИ“ с рег. № *** и че като водач на визираното МПС на 02.03.2020г. около 10:40 часа движейки се в с. Горна Митрополия, *** /сградата на бившето ТКЗС/, с посока на движение централна част, бил спрян за проверка от полицейски служители. Сочи се, че в хода на извършване на проверката същият я осуетил, като заявил, че полицейският служител „не е никакъв да го проверява”, след което без да му представи документи, потеглил към центъра на селото. По рег.номера на автомобила била установена самоличността на водача, а именно Б.М., Г., ЕГН **********.

Горното установили длъжностните лица при РУ-Долна Митрополия към ОДМВР-Плевен – актосъставителят Л.К.Х. и свидетеля П.И.К., като за установеното в съставения АУАН нарушение св. Х. вменил на Б.М.Г. нарушение на чл.103 от ЗДвП.

 

Въз основа на издадения АУАН е издадено оспореното НП, в което жалбоподателят е административнонаказан за нарушение на чл.103 от ЗДвП.

          

Горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства – свидетелските показания на Л.К.Х., П.И.К. и С.Х.С., които съдът кредитира, тъй като същите са непротиворечиви, обективни  и липсва индиция за тяхната заинтересованост. В показанията си и тримата свидетели си спомнят в детайли конкретната ситуация, а полицейските служители описват подробно и извършените нарушения. Действително св.С. не ангажира детайли по отношение на проведения между ж-ля и св.К. разговор, доколкото се е намирал на разстояние от тях, но съвсем добросъвестно описва времето и мястото на разговора и обстоятелството, че такъв разговор е проведен. Полицейските служители от своя страна са категорични в показанията, като обективно и добросъвестно излагат в детайли фактологията на извършеното нарушение, като св.К. дори посочва отправените към него думи от страна на ж-ля, въпреки че е бил с полицейската си униформа, а именно че „не е никакъв, че да го проверява”.  Свидетелските показания подкрепят изцяло събраните по делото писмени доказателства, а именно акт за установяване на административно нарушение АУАН Серия „GA“ бл. №173442 от 16.03.2020г. на л.5, който се ползва с презумптивна доказателствена сила на основание чл.189, ал.2 от ЗДвП, която не е опровергана; Постановление за отказ да се образува наказателно производство на РП-Плевен от 30.04.2020г. на лист 6-8 и Наказателно постановление № 20-0256-000258 от 12.05.2020г. на *** РУ към ОД на МВР-Плевен, РУ-Долна Митрополия на лист 4; заповед на МВР на лист 9-11 от делото, всичките неоспорени.

При така установената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

При извършена служебна проверка на приложените към преписката АУАН и НП съдът констатира, че същите са издадени от компетентните длъжностни лица съгласно ЗДвП и приложените по делото заповеди, в сроковете предвидени в нормата на чл. 34 от ЗАНН и съдържат формалните реквизити и предвидени в нормите на чл.42 и чл. 57 от ЗАНН. Както в АУАН така и в НП са посочени дата и място на извършване на нарушението, обстоятелствата при които е извършено. Нарушението е описано в достатъчна степен от фактическа страна, поради което нарушителят е разбрал какво точно нарушение му е вменено. В НП са посочени и данни позволяващи индивидуализацията на нарушителя в достатъчна степен – посочени са три имена, ЕГН, адрес, както и процесния лек автомобил, които данни безспорно позволяват да се индивидуализира жалбоподателя.

 

Нормата на чл.103 ЗДвП /която се сочи в НП като нарушена/ задължава, при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Последните са от съществено значение относно преценка осъществяване на нарушението и налагане на административно наказание по чл.175, ал.1, т.3 от ЗДП, по който текст е санкциониран жалбоподателя. Необходима предпоставка за съставомерността на нарушението е възприемането от водача на полицейския пост и подадения от контролният орган сигнал, и изпълнение на конкретно дадени указания.

От данните по делото се установява по категоричен начин, че водачът за кратко е спрял за да бъде проведен разговор между него и св.К., като след като последният му е изискал документи за проверка, не е предал документите си на органа за контрол, заявил му, че „не е никакъв за да го проверява”, потеглил е с автомобила и по този начин е осуетил извършването на проверката. Свидетелските показания в тази насока на св. К. са категорични, като същият си спомня добре конкретния случай. Следва да се посочи, че не са посочени никакви възражения в специално обозначената в АУАН графа. Съгласно нормата на чл.103 от ЗДвП /която се сочи в НП като нарушена/ и която кореспондира с приложената санкционна разпоредба /чл.175, ал.1, т.3 ЗДвП/, при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Доказано по този начин е нарушението, за което е санкциониран жалбоподателят Б.Г. относно отказа да се изпълни нареждане на органите за контрол, съгласно чл.175, ал.1 т.3 от ЗДвП. Отказал е да предаде документите си на органите за контрол и да изпълнява неговите указания, след което е продължил управлението на МПС, с което е осуетил извършването на проверка от органите за контрол и тези негови действия могат да обосноват отговорност по посочения в НП текст – този по чл.175, ал.1, т.3 ЗДвП.

 

Настоящата инстанция намира, че в случая и АУАН и НП относно нарушението по чл.103 от ЗДвП притежават изискуемите от закона реквизити, спазена е формата за тяхното съставяне и същите са годни да послужат за реализиране на административнонаказателна отговорност по отношение на жалбоподателя, по безспорен начин е доказано извършеното нарушение, нарушителят и неговата вина. Съобразени са и разпоредбите на чл.34, ал.1 ЗАНН.

По отношение наказанието за административното нарушение по чл.103 от ЗДвП съгласно нормата на чл.175, ал.1 от същия закон е наложено наказание глоба в максималния размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца /също максимален размер /. Според съда сочените административни наказания са справедливо наложени в максимален размер при съобразяване на целите на административното наказание, посочени в чл.12 от ЗАНН, както и с разпоредбата на чл.27 от ЗАНН в т.ч. самия интензитет на извъшеното нарушение и отправените реплики към полицейския служител.

В този смисъл следва да се потвърди НП и в тази част.

 

Поради това и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-0256-000258 от 12.05.2020г. на *** РУ към ОД на МВР-Плевен, РУ-Долна Митрополия, с което на жалбоподателя Б.М.Г. ***, с ЕГН ********** за нарушение на чл.103 от ЗДвП и на основание чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва по реда на АК пред АС-гр.Плевен в 14-дневен срок от получаване на съобщенията за постановяването му от страните.

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: