Решение по дело №828/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 750
Дата: 20 ноември 2020 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20207170700828
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

№ 750

 

гр. Плевен, 20.11.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, първи касационен състав, на шести ноември две хиляди и двадесета година в публично съдебно заседание в състав:

Председател: НИКОЛАЙ ГОСПОДИНОВ

Членове:       ЕЛКА БРАТОЕВА

  РАЛИЦА МАРИНСКА                       

                           

С участието на Прокурор от Окръжна прокуратура - Плевен:

ИВО РАДЕВ

При Секретар: БРАНИМИРА МОНОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Касационно административно-наказателно дело № 828/2020г. по описа на съда, на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и следващите от Административно-процесуалния кодекс вр. чл.63 ал.1 изр. 2 от  Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на Агенция Пътна инфраструктура, чрез юрисконсулт П.  срещу Решение № 105 от 31.07.2020 г. на Районен съд – Червен бряг, постановено по н.а.х.д. № 131/2020 г. по описа на съда.

С решението си съдът е отменил Наказателно постановление № 0012091/09.03.2020г. на Началник отдел „Контрол и правоприлагане“ Национално тол управление към Агенция “Пътна инфраструктура“ -  гр. София, с което на Д.М.Л. *** на основание чл.179, ал.3 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба” в размер на 300 лв. за нарушение на чл.139 ал.6 ЗДвП,  както и такса по чл. 10а, ал. 2 от ЗП в размер на 10 лв. на основание чл. 189е, ал. 7 от ЗДвП, затова че на 15.10.2019 г. около 12.30 часа управлява лек автомобил „Дачия Сандеро“ с рег. ***с обща допустима максимална маса 1500 кг, по републикански път 3-306, с посока на движение към гр. Кнежа, включен в обхвата на платената републиканска пътна мрежа, като за превозното средство не е  заплатена винетна такса съгласно чл.10 ал. 1 т.1 от ЗП, която да съответства на регистрационния номер и категорията на ППС, заплатена е винетна такса за МПС с рег. № ***, вместо ***, вследствие грешно деклариран регистрационен номер.

Касаторът обжалва решението с доводи за неговата неправилност, поради нарушение на материалния закон - касационно отменително основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Счита за неправилен извода на съда, че за процесното ППС е налице валидна електронна винетка. Посочва, че тълкуванието на разпоредбите на чл. 53, ал. 1 и чл. 27 от ЗАНН, е неправилно, тъй като деянието е извършено виновно - материалноправните норми се считат за известни на всички техни адресати от деня на влизането им в сила. Сочи, че определянето на нарушението като маловажен случай, създава предпоставки да се приема, че всеки водач, с невалидна или без заплатена винетна такса, може да ползва Републиканската пътна мрежа до и след установяване на нарушението. Навежда доводи, че отговорността за правилното деклариране на данните на ППС при заплащане на винетни такси, е изцяло на собственика, респ. ползвателя на ППС, поради което административно-наказващия орган правилно е констатирал нарушението и е ангажирал административно наказателната отговорност на водача на ППС. На следващо място счита, че не следва да се приложи чл. 28, б. „а” от ЗАНН, защото нарушението е формално и не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от останалите случаи на същия вид нарушение. В случая не би могло да се говори за липса или незначителност на вредните последици, тъй като посоченото нарушение е формално, на просто извършване и за довършването му не е необходимо настъпването на някакъв допълнителен съставомерен резултат. Намира за несъстоятелни доводите на Районен съд - Червен бряг, че самото устройство не предлага опция за въвеждане на данни на кирилица и че ако номерът е невалиден, системата няма да го приеме, които са довели до въвеждането на регистрационния номер на автомобила от жалбоподателя с латински букви, тъй като електронната система за заплащане на винетни такси е създадена и функционира като обслужва не само български, но и чуждестранни ППС. Моли да бъде отменено постановеното от РС – Червен бряг решение, а по същество – да се потвърди процесното НП, както и да бъдат присъдени разноски за юрисконсултско възнаграждение  на основание чл. 63, ал. 3 и ал. 5 от ЗАНН във връзка с чл. 143, ал. 3 от АПК.

Ответникът по касация – Д.М.Л. не изразява становище по касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че касационната жалба е основателна и следва да бъде уважена по изложените в нея съображения, като споделя доводите, че отговорността за попълване на данните е лична и персонална.

Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл.218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 ал.1 АПК, от надлежна страна и затова е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Решението на Районен съд – Червен бряг е валидно, допустимо и правилно с оглед доказателствата по делото и закона.

Съдът обосновано е приел за безспорно доказани описаните в АУАН и НП факти, от които е направил правилен извод, че на процесната дата 15.10.2019г. управляваният от Л. автомобил не е имал издадена винетка, удостоверяваща заплащането на дължимата винетна такса с коректно въведен номер на автомобила, видно от формалната справка в тол системата по номер на автомобила.

Но също така е съобразил и конкретните обстоятелства, при които е извършено на нарушението, които са описани в акта и НП,  а именно, че от показанията на свидетелите се установява, че още в хода на проверката жалбоподателят е представил квитанция за платена винетна такса за лек автомобил с погрешно добавени две цифри – 20, а именно  рег. № ***, какъвто номер не съществува, вместо коректния ***. Правилно съдът е съобразил какви са причините за извършване на нарушението и последиците от него, а именно че това се дължи на неволна техническа грешка но оператора при въвеждане на номера за закупуване на електронната винетка, а дължимата сума е постъпила по сметка на АПИ.

Волята на жалбоподателя е била да заплати едногодишна винетна такса за управлявания автомобил за периода 20.02.2019г. – 20.02.2020г., за да изпълни задължението си. Той не е целял настъпването на вредоносните обществено-опасни последици.

Правилно съдът е преценил при тези обстоятелства, че жалбоподателят формално е осъществил състава на визираното нарушение по чл. 139 ал.6 ЗДвП, според който водачът на ППС е длъжен преди движение по път включен в обхвата на платената пътна мрежа да заплати таксата по чл. 10 ал.1 т.1 ЗП и е следвало да извърши проверка за валидност на винетката. Но също така е съобразил и, че обективно въведената нова тол система не  дава възможност за отстраняване на грешката.  Нарушението е извършено при форма на вината непредпазливост и също е наказуемо съгласно чл. 7 ал.2 ЗАНН, според който непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи.

Дължимата сума за винетна такса е постъпила по сметката на АПИ, а несъответствието се дължи на техническа грешка – добавени допълнително две цифри на несъществуващ номер, каквато грешка тол системата не предвижда възможност да бъде отстранена дори и впоследствие, няма данни погрешно внесената сума да е била възстановена или отнесена към коректния регистрационен номер на автомобила.

Ето защо правилно съдът е преценил, че при конкретните обстоятелства случаят е маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН вр. 93 т.9 от ДР на НК вр. чл. 11 ЗАНН, тъй като разкрива по-ниска степен на обществена опасност спрямо обикновените случаи на нарушения от същия вид и на нарушителя не следва да се налага наказание, с оглед смекчаващите вината обстоятелства и липсата на настъпили вредни последици от нарушението. Правилно на това основание съдът е отменил НП като незаконосъобразно.

По тези съображения Решението на Районен съд – Червен бряг е правилно и следва да се остави в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р       Е       Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 105 от 31.07.2020 г. на Районен съд – Червен бряг, постановено по н.а.х.д. № 131/2020 г. по описа на съда.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

         ПРЕПИС от решението на осн. чл. 138 ал.1 АПК да се изпрати на страните и Окръжна прокуратура – Плевен.

                          

                          

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ: 1.                       2.