Присъда по дело №2908/2016 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 март 2017 г. (в сила от 5 юни 2017 г.)
Съдия: Радостина Ташева Гергичанова
Дело: 20164430202908
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 25 ноември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р И С Ъ Д А

 

№ ................                                година 2017                         град ПЛЕВЕН

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН съд

на петнадесети март

четиринадесети наказателен състав

година 2017

 

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

РАДОСТИНА ГЕРГИЧАНОВА

 

Секретар:  М.К.

Прокурор: **

Като разгледа докладваното от съдия ГЕРГИЧАНОВА

НОХД № 2908  по описа за 2016 година

И на основание данните по делото и закона

 

ПРИСЪДИ:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Г.Л.Д. - роден на ***г***, българин, български гражданин, със средно-специално образование, женен, не работи, неосъждан, ЕГН ********** за НЕВИНОВЕН в това, че на 29.09.2015г. в гр.Плевен, в съдебно заседание по НОХД № 484/2015г. по описа на РС - Плевен, като свидетел с Б.Е.Б., ЕГН ********** ***, съзнателно потвърдил неистина, а именно – че са сменили с Б.Е.Б. скоростната и раздатъчната кутии на л.а. „Ландровър“ с рег. № ЕН 3253 ВМ - престъпление по чл.290, ал.1 от НК и на основание чл.304 от НПК го ОПРАВДАВА по така повдигнатото обвинение.

ПРИЗНАВА подсъдимия Б.Е.Б. - роден на ***г***, българин, български гражданин, със средно-специално образование, женен, пенсионер, осъждан, ЕГН ********** за НЕВИНОВЕН в това, че на 29.09.2015г. в гр.Плевен, в съдебно заседание по НОХД №484/2015 по описа на РС - Плевен, като свидетел с Г.Л.Д., ЕГН ********** ***, съзнателно потвърдил неистина, а именно – че са сменили с Г.Л.Д. скоростната и раздатъчната кутии на л.а. „Ландровър“ с рег. № ЕН 3253 ВМ - престъпление по чл.290, ал.1 от НК и на основание чл.304 от НПК го ОПРАВДАВА по така повдигнатото обвинение.

          ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протест пред Плевенски Окръжен съд в 15-дневен срок от днес.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

 МОТИВИ към Присъда № 53/15.03.2017г., постановена по НОХД № 2908/2016г. по описа на Плевенски районен съд, ХІV-ти наказателен състав:

 

Плевенска районна прокуратура е внесла обвинителен акт против подсъдимите: І.) Г.Л.Д. за това, че 29.09.2015г. в гр.Плевен, в съдебно заседание по НОХД № 484/2015г. по описа на РС - Плевен, като свидетел с Б.Е.Б., ЕГН ********** ***, съзнателно потвърдил неистина, а именно – че са сменили с Б.Е.Б. скоростната и раздатъчната кутии на л.а. „Ландровър“ с рег. № ЕН 3253 ВМ - престъпление по чл.290, ал.1 от НК и ІІ.) Б.Е.Б.,*** за това, че на 29.09.2015г. в гр.Плевен, в съдебно заседание по НОХД №484/2015 по описа на РС - Плевен, като свидетел с Г.Л.Д., ЕГН ********** ***, съзнателно потвърдил неистина, а именно – че са сменили с Г.Л.Д. скоростната и раздатъчната кутии на л.а. „Ландровър“ с рег. № ЕН 3253 ВМ - престъпление по чл.290, ал.1 от НК.

В съдебно заседание представителят на РП-Плевен поддържа повдигнатите срещу подсъдимите Б. и Д. обвинения за извършени престъпления по чл. 290, ал. І от НК, като счита че същите са доказани по безспорен и несъмнен начин. Излага подробни доводи в подкрепа на обвинителната теза. Предлага на съда да определи и наложи на всеки от подсъдимите наказание лишаване от свобода при условията на чл. 54 от НК към минимума, предвиден от законодателя, които да бъдат отложени с подходящ изпитателен срок.

 Защитникът на подсъдимите – адв. А. К. от ПлаК пледира за постановяване на оправдателна присъда по отношение на подзащитните и. Развива подбробни доводи в подкрепа на защитната теза. Моли съда да признае подсъдимите Г.Л.Д. и Б.Е.Б. за невиновни по повдигнатите им от РП-Плевен обвинения за извършени престъпления по чл. 290, ал. І от НК и ги оправдае на осн. чл. 304 от НПК.

Подсъдимият Г.Л.Д. в праявото си на лична защита поддържа израеното от защитника му становище. При осигуреното му от съда право на последна дума заявява, че е казал истината.

Подсъдимият Б.Е.Б. поддържа изразеното от адв. А. К. становище. В правото си на последна дума заявява, че казал истината.

 Съдът, като прецени събраните и проверени в хода на съдебното следствие доказателства, както и доводите на страните, намира за установено следното:

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА

Подсъдимият Г.Л.Д. е роден на ***г***, българин, български гражданин, със средно-специално образование, женен, не работи, неосъждан, ЕГН **********.

Подсъдимият Б.Е.Б. е роден на ***г***, българин, български гражданин, със средно-специално образование, женен, пенсионер, осъждан, ЕГН **********.

Подсъдимите Б. ***, където по занимание извършвали различен вид автомонтьорски услуги. Двамата се познавали помежду си и във връзка със сходната си професионална ангажираност поддържали добри колегиални взаимоотношения.

В Районна прокуратура гр. Плевен било проведено разследване по досъдебно производство № Д 774/2010 и внесен обвинителен акт срещу К.К.Г. (свидетел в настоящото съдебно производство) от гр. Плевен затова, че през периода 07.08.2008г. – 18.11.2008г. в гр. Плевен, с цел да набави за ЕТ „***” имотна облага, възбудил и поддържал у представители на Застрахователна компания „***” АД: *** – Регионален директор ЗК”***”АД за Северна България, *** – експерт „Ликвидация на щети” в Централно управление и *** – Изпълнителен директор ЗК”***” АД заблуждение, че е осъществил ремонтни дейности – подмяна с нови на авточасти: скоростна кутия с № 0236051 и раздатъчна кутия с №А0082240 по повод настъпило застрахователно събитие по застраховка „Каско” на МПС – ПТП с материални щети по автомобил „Ландровър” модел „Рейнджровър” с рег. № ЕН 77 87 ВА, за което била заведена щета под № 07110153409/2008 и с това причинил имотна вреда на ЗК „***” АД в размер на 28215лв – големи размери – престъпление по чл. 210, ал. 1, т. 5 във вр. с чл. 209, ал. 1 от НК.

Образувано било нохд 484/2015 по описа на Районен съд гр. Плевен. В хода на проведеното наказателно производство била назначена и изготвена съдебна авто-техническа експертиза от вещите лица П., В. и В.. В качеството на свидетели били разпитани подсъдимите по настоящото наказателно производство - Б.Е.Б. и Г.Л.Д.. Двамата изложили пред съдебния състав показанията си, които не кореспондирали със заключението на вещите лица по изготвената тройна авто-техническа експертиза. В хода на проведено на 29.09.2015г. съдебно заседание по нохд 484/2015, конституираните в качеството на свидетели Г.Л.Д. и Б.Е.Б. (подсъдими в настоящото наказателно производство) заявили, че са извършили ремонт по лек автомобил „Ландровър” модел „Рейнджровър” с рег. № ЕН 77 87 ВА, изразяващ се в разглобяване и смяна на скоростна и раздатъчна кутии, както и че впоследствие подсъдимият Д. е направил от две отделни скоростни кутии една. Вещи лица по назначената от съда тройната авто-техническа експертиза дали заключение според което скорстната и раздатъчната кутии на посочения лек автомобил не са разглобявани.

С оглед различията в заключенията на вещите лица по изготвената тройна автотехническа експертиза и заявеното от подсъдимите Д. и Б., в качеството им на свидетели по нохд 484/2015 на ПлРС, е проведено разследване по настоящето досъдебно производство.

 По случая е образувано и проведено досъдебно производство № Д-351/2016г. по описа на РП-Плевен.

ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

Горната фактическа обстановка се установява по несъмнен и категоричен начин след анализ на ангажираните по делото писмени и гласни доказателства.

Съдът обсъди дадените от подсъдимите Б.Е.Б. и Г.Л.Д. обяснения, като съобрази, че същите освен доказателствено средство, са и средство за защита. След като прецени същите съобразно с останалия събран по делото доказателсетвен материал, съдът намери, че същите следва да бъдат приети с доверие, като логични, убедителни и неопровергани от останалите събрани в хода а проведеното наказателно производство доказателства. Подсъдимият Б. посочва, че познава свидетелят К.К.Г. от дете, тъй като бащата на последния бил негов дългогодищен клиент и многократно е осъществявал авто-тенекеджийски услуги на различни моторни превозни средства. Твърди, че преди около 7-8 години свидетелят К.Г. го потърсил, тъй като бил катастрофирал и го помолил да му помогне за отстраняване на повредите по автомобил – „Ландровър” модел „Рейнджровър”. Подсъдимият Б., след като огледал автомобила описал на лист повредите и казал, че би могъл да изправи ламарините, но не разбира от скоростни кутии, за което би могъл да потърси услугите на свой познат, който има нужните поднания – подсъдимия Г.Д.. Междувременно били осъществени три огледа от представители на застрахователното дружество, с което бил сключен договор за застраховка „Автокаско“ относно катастрофиралия автомобил - „Ландровър” модел „Рейнджровър”. След като било уточнено, че ремонтът ще бъде извършван в сервиза на подсъдимия Б., последният се обадил на подсъдимия Д. с оглед отстраняване повредата на скоростната кутия. В сервиза била получена нова скоростна кутия за посочения автомобил, поставена в сандък, оигурена от свидетеля К.К.Г.. Подсъдимият Д. се заел с подмяната на скорростната кутия, като бил подпомаган от подсъдимия Б. за отделяне на шасито от купето. Два-три месеца след приключване на ремонта, свидетелят К.К.Г. отново се обадил на подсъдимия Д. и му казал, че отново е катастрофирал със същия автомобил и отново има нужда от услугите му. Подсъдимият Б. и подсъдимият Д. огледали автомобила, при който оглед установили, че повредата е сериозна и се налага ремонт на скоростната и раздатъчна кутии. След като свидетелят Г. споделил, че старата скоростна кутия е при него, подсъдимият Д. му казал, че би могъл да ползва здравите части от старата и новата и така да сглоби една здрава, използваема скоростна кутия. В този смисъл са и обясненията на подсъдимия Г.Д., от които допълнително се изяснява, че същият има 20 – годишен опит като авто-техник на автомобили и камиони, както и 10-годишен опит като техник по поддръжката на самолетни двигатели и авиоизстребители.

Обясненията на подсъдимите Б. и Д. изцяло кореспондират с показанията на свидетелите К.К.Г., Е.А.П., В.Т.И., М.А.А., П.К.П., К.С.Р., чиито показания съдът приема с доверие като логични, убедителни и взаимнодопълващи се. Тези свидетели пресъздават свои преки и непосредствени впечатления относно релевантните за делото факти. Свидетелят Е.А.П. в качеството си на представител на ЗК „***“ присъставл при извършването на три огледа на автомобила – „Ландровър” модел „Рейнджровър” с рег. № ЕН 77 87 ВА. Същият пресъздава свои непосредствени възприятия, според които автомобила бил нов (под 3г.) и скъп, като твърди, че при наличието на тези предпоставки застрахователната компания следвало да признае стойността на щетата по фактури до цената на официалния вносител за съответната част. Убедително сочи, че в този случай е сладвало да се изпишат нови скоростна и раздатъчна кутии. Свидетелят В.Т.Т. към месец юли 2008 г.  е работил като вещо лице към ЗК „Интерамерикан“. Същият присъствал на два от огледите на лекия автомобил „Ландровър” модел „Рейнджровър” с рег. № ЕН 77 87 ВА, а именно на първия и на третия. Същият изяснява, че първият оглед се прави без да се повдигне автомобила и без извършен демонтаж на части от последния, поради което в съставения за това протокол липсва позиция за скоростна кутия. При третия от огледите били снимани и корпусите на скоростната и раздатъчната кутии, които били демонтирани преди извършване на огледа поради необходимото за това технологично време. Чрез сравняване детайлите по снимките, съпровождащи всеки от протоколите за оглед, включително степента на замърсеност и омасленост, присъставщите стигнали до извода, че няма изменение на състоянието и вида на скоростната кутия при различните огледи. Свидетелят М.А.А., който през 2008г. работил на длъжност „Мл. автоконтрольор“ към Сектор „ПП“ към ОДМВР-Плевен, пресъздава свои преки и непосредствени впечатления относно първото ПТП, възникнало при управлянието на лекия автомобил „Ландровър” модел „Рейнджровър” с рег. № ЕН 77 87 ВА. Същият е пристигнал на мястото на произшествието непосредствено след настъпването му. С оглед местоположението на моторното превозно средство и наличните следи, свидетелят А. констатирал, че автомобилът (джип) е преминал през разделителната затревена площ, преминал през насрещното платно и излязъл извън пътя в канавката, където имало бетонен блок и метална релса и самия автомобил бил паднал върху бетонни блок. Тези свои възприятия, свидетелят А. изложил в съставения Протокол за ПТП, приобщен към доказателствената съвкупност по делото по реда на чл. 283 от НПК. В съответствие с дадените от подсъдимите Б. и Д. обяснения, са и показанията на свидетелите К.С.Р. и П.К.П.. Свидетелят П. твърди, че от 15 години има собствен автосервиз. Лично познава подсъдимия Г.Д. и многократно го е търсил за техническа помощ относно ремонти на скоростни кутии. Твърди, че такива ремонти са извършвани в различни сервизи в гр. Плевен и е напълно възможно от две съвместими скоростни кутии част от вътрешните сегменти на едната от тях да бъдат преместени в другата, както и че за това не са необходими изключителни познания или твърде специфични инструменти. Свидетелят К. * Р. добросъвестно излага свои лични и непосредствени впечатления, които е придобил при ежедневната си трудова ангажираност в общо хале с подсъдимия Б.Б. и лично е видял, че двамата подсъдими са извършвали ремонт на автомобил „Ландровър” модел „Рейнджровър” двукратно. Твърди, че първоначално са подменили скоростната кутия с нова, която била доставена в сервиза в съндък, а впоследствие с оглед възникнало ново ПТП с посоченото МПС, подсъдимият Д. направил от двете скоростни кутии една. Изцяло в съответствие с дадените от подсъдимите обяснения са и показанията на свидетеля К.К.Г.. Същият подробно и последователно изяснява механизмите на настъпилите пътно-транспортни произшествия с автомобила „Ландровър” модел „Рейнджровър”, който управлявал лично. Посочва, че първото ПТП възникнало на пътя Русе-Плевен в участъка след село Гривица, Плевенска област. Описва конкретно, както причините за възникването му, така и състоянието на автомобила непосредствено след това. Лично е видял, че автомобилът се е забил в канвката, задната му част стърчала във въздуха, а под джипа имало „бетонни железа“, които стърчали. (В този аспект са и показанията на свидетеля М.А., обсъдени по-горе). От моторното превозно средство течали масло и антифриз, излизал и пушек. Подал сигнал на телефон 112 и се обадил за съдействие на „Пътна помощ“. Свидетелят Г. логично обяснява, че автомобилът бил закаран в сервиза на подсъдимия Б., тъй като знаел, че там има подемник над 2,5 тона, какъвто в случая бил необходим предвид масата на джипа. На следващия ден попълнил заявление за щета в ЗК „***“, с която е била сключена застраховка „Каско“ относно превозното средство. Проверил в оторизирания сервиз – „***“ и след като узнал, че биха могли да му доставят детайлите за срок от 6 до 9 месеца, решил да направи всичко възможно ремонтът да бъде осъществен в по-кратки срокове. За целта се обадил на телефон от публикувана в интернет обява за доставка на резервни части и след разговор с лице от женски пол узнал, че необходимите му детайли могат да бъдат доставени в месечен срок. Поради това предприел действия в тази насока и поради това предпочел сервиза на Б. за място, където да бъде извършен ремонта. След осъществяване на ремонта, свидетелят Г. взел джипа си от сервиза, но два –три месеца по-късно в района на гр. Монтана отново претърпял ПТП със същия джип. Твърди, че не се обадил на КАТ, тъй като преди това бил употребил алкохол и искал да избегне неблагоприятните последици от факта, че управлявал МПС под въздействието на алкохол. С помощта на свой приятел, който управлявал камион на „Пътна помощ“, джипът бил откаран отново в сервиза на Б. *** и тъй като Б. нямал фирма предварително се разбрал с лицето А. * да му фактурира услугите. В останалата част показанията му се припокриват с обясненията на подсъдимите относно вида и начина на извършване на втория ремонт, при който от поломената при първото ПТП скоростна кутия и подменената, подсъдимия Д. с помощта на подсъдимия Б. направил една скоростна кутия, ползвайки сегменти от двете.

Съдът приема с доверие показанията на свидетеля А.В.В. с доверие в частта, в която заявява, че няма пречка от две скоростни кутии да се сглоби една, ако човекът е грамотен. Видетелят В. като вещо лице, участвало в извършване на тройната съдебна авто-техническа експертиза по НОХД 484/2015г. по описа на РС-Плевен, лично е възприел факта, че при извършения огледсе виждало, че има обработване и последвало лепене върху скоростната кутия. В тези части показанията на свидетеля В. са обективни и кореспонидрат с обсъдените по – горе гласни доказателства. В останалата част показанията на този свидетел не възпроизвеждат негови лични впечатления  и наблюдения, а почиват на умозаключения и предположения, поради което съдът не кредитира с доверие.

В съответствие с възприетите от съда гласни доказателства са и приобщените към доказателствената съвкупност по делото по реда на чл. 283 от НПК писмени доказателства, а именно: фактура №**********/ 22.07.2008г., протокол за ПТП №1023874/22.07.2008г., фактура № **********/01.08.2008г. от „***“ ООД ведно с касова бележка, фактура № **********/05.08.2008г. от „***“ ООД ведно с касова бележка, уведомително писмо от „***“ от 08.08.2008г., опис и оценка на щетите на МПС - щета № 07110153409/22.07.2008г., опис и оценка на щетите на МПС - щета № 07110153409/30.07.2008г. втори оглед, опис и оценка на щетите на МПС - щета № 07110153409/07.08.2008г. трети оглед.

Съдът обсъди и показанията на свидетелите В.К.П. и П.И.В., след което намери, че не следва да бъдат възприети с доверие. Видно от приобщените към доказателствената съмкупност по делото по реда на чл. 283 от НПК Протокол от проведено на 29.09.2015г. съдебно заседание по НОХД № 484/2015г. по описа на РС-Плевен и Заключение по назначената и извършена по посоченото дело съдебна авто-техническа експертиза е видно, че двамата са участвали като вещи лица при изготвяне на назначените по НОХД № 484/2015г. по описа на РС-Плевен авто-технически експертизи. Дадените пред настоящия съдебен състав показания от тези свидетели представляват предимно преразказ на методиката, използвана при иготвяне на заключенията по друго наказателно производство, почиват на хипотези, разсъждения и житейска логика. Съгласно константната съдебна практика, в частност Решение по к. д. №1442/2014г. на ІІро н. д. на ВКС и Решение по н. д. №1/2001г. на І-во н. д. на ВКС е недопостимо да се прави извод за виновността на подсъдимите въз основа на заключение на вещо лице, което не е назначено и изслушано по съответното дело. Виновността на подсъдимите не може да се основава и на разпит като свидетели на вещи лица, в частта в която преразказват заключение, което не е проверено и обсъдено от решаващия съд.

 Възприетата от съда фактическа обстановка се подкрепя и от събраните в хода на проведеното досъдебно производство писмени доказателства, приобщени по реда на чл. 283 от НПК към доказателствата по делото.

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

Престъплението по чл.290 ал. І от НК законодателят е поставил в раздел ІІІ ”Престъпления против правосъдието”, където се засягат отношенията само в сферата на съдебната власт в Република България. Съгласно правната теория престъпленията против пправосъдието се подразделят на две групи според съдържанието на своя обект. В първата група престъпления се включват посегателствата, които възпрепятстват вземането на правилни решения от органите на съдебната власт (сред които е и по чл.290 от НК), а във втората група - посегателствата, които възпрепятстват изпълнението на вече взетите от органите на съдебната власт решения. Лъжесвидетелствуването е предвидено в чл. 290 от НК, като в ал.І на този член е посочено:”Който пред съд или друг надлежен орган на властта като свидетел устно или писмено съзнателно потвърди неистина или затаи истина,се наказва за лъжесвидетелствуване с лишаване от свобода до пет години”.

Субект на престъплението по чл. 290 ал. І от НК може да бъде само свидетел, тоест лице което е привлечено в процеса,за да изложи пред съд или друг надлежен орган на власт своите възприятия за определени факти от значение за делото-факти,включени в предмета на доказване по конкретното дело.

От обективна страна в състава на престъплението са установени две форми на изпълнителното деяние: 1) потвърждаване на неистината, а именно деецът в качеството на свидетел да каже нещо, за което знае, че не съществува в действителност; 2) затаяване на истината, а именно деецът в качеството на свидетел да не посочи нещо, за което знае, че съществува в действителност, твърдейки за него, че не му е известно, че не си спомня, забравил е и т.н. И двете форми на изпълнителното деяние следва да бъдат осъществени пред съд или друг надлежен орган на власт.

От субективна страна престъплението може да бъде извършено както при пряк, така и при евентуален умисъл.

Непосредствен обект на престъплението по чл. 290 ал. І от НК са обществените отношения, свързани с нормалното осъществяване на правосъдната дейност. При депозирането на неверни свидетелски показания пред съд или друг надлежен орган на власт съществува опасност да не бъде постигната основната цел на правораздавателната дейност, а именно разкриване на обективната истина относно фактите, обуславящи приложимия закон като предпоставка за правилнотго решаване на възникналия правен спор.

За да бъде признато едно лице за виновно  в извършването на определено престъпление,обвинението следва да бъде доказано по несъмнен начин съгласно императивната разпоредба, отразена в чл. 303 ал. ІІ от НПК. Това означава, че събраният и провереният в хода на съдебното следствие доказателствен материал, в неговата пълнота, следва да обосновава единствено възможния извод, че подсъдимият е автор на приписваното му престъпление. Само такъв извод може да служи за постановяване на осъдителна присъда, което е в съответствие и с разпоредбата на чл. 303 ал. І от НПК. Винаги когато обвинението не е доказано по посочения начин, съдът следва да признае подсъдимия за невиновен.

Основните аргументи на държавното обвинение в подкрепа на обвинителната теза се основават на показанията на свидетелите В.К.П., П.И.В. и А.В.В., които са били назначени за вещи лица по назначена в производството по друго наказателно дело, а именно НОХД №484/2015г. по описа на РС-Плевен тройна съдебно автотехническа експертиза и на изводите изложени в посоченото заключение, изготвено в друго наказателно производство, непроверено от настоящия съд. Тези доказателства и доказателствени средства не могат да обосноват извод за виновността на подъсидимите поради изложените по-горе фактически и правни съображения. Анализът на събраните в хода на настоящото наказателно производство доказателства разкрива фактическа обстановка, различна от описаната в обвинителния акт и обуславя извода, че подсъдимите Г.Л.Д. и Б.Е.Б. в качеството си на свидетели по НОХД №484/2015г. по описа на РС-Плевен са изложили пред съдебния състав свои лични възприятия и действия.

 Предвид гореизложеното, съдът намира, че единственият възможен извод, основан на доказателствения материал по делето е че подсъдимите Г.Л.Д. и Б.Е.Б. не са осъществили престъпния състав на престъплението по чл. 290, ал. І от НК, както от обективна, така и от субективна страна.

Предвид гореизложеното, съдът призна подсъдимия Г.Л.Д. *** с ЕГН ********** за невиновен в това, че на 29.09.2015г. в гр.Плевен, в съдебно заседание по НОХД № 484/2015г. по описа на РС - Плевен, като свидетел с Б.Е.Б., ЕГН ********** ***, съзнателно потвърдил неистина, а именно – че са сменили с Б.Е.Б. скоростната и раздатъчната кутии на л.а. „Ландровър“ с рег. № ЕН 3253 ВМ - престъпление по чл.290, ал.1 от НК и на основание чл.304 от НПК го оправда по така повдигнатото обвинение.

По изложените правни и фактически изводи, съдът призна подсъдимия Б.Е.Б. *** с ЕГН ********** за невиновен в това, че на 29.09.2015г. в гр.Плевен, в съдебно заседание по НОХД №484/2015 по описа на РС - Плевен, като свидетел с Г.Л.Д., ЕГН ********** ***, съзнателно потвърдил неистина, а именно – че са сменили с Г.Л.Д. скоростната и раздатъчната кутии на л.а. „Ландровър“ с рег. № ЕН 3253 ВМ - престъпление по чл.290, ал.1 от НК и на основание чл.304 от НПК го оправда по така повдигнатото обвинение.

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: