Решение по дело №438/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262526
Дата: 19 април 2021 г. (в сила от 8 юни 2023 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20191100100438
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

19.04.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

Разгледа в съдебно заседание на 18.03.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/ гражданско дело № 438/19г. и констатира следното:

Предявени са искове от М. П. против П.на РБ с правно основание чл. 2 от ЗОДОВ за сумите: 250 000 лева и 35 000 лева /обезщетения за неимуществени вреди и за имуществени вреди/. Претендира се /при условията на чл. 86 от ЗЗД/ и законната лихва върху първата главница за периода след 19.01.17г. Върху втората главница се претендира законна лихва за периода – след завеждане на делото.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Срещу ищеца е било водено наказателно производство и същото било прекратено с определение на СГС от 19.01.17г. по н.ч.д. № 146/17г. /постановено в хипотезата на чл. 369, ал. 4 от НПК/. Съдебният акт е влязъл в сила на 19.01.17г.

Искът за неимуществени вреди е основателен - до размера на сумата 30 000 лева:

Посоченият съдебен акт /влязлото в сила прекратително определение на съда/ удостоверява пряко /еднозначно – категорично/ предпоставката по чл. 2 от ЗОДОВ /във връзка с ТР № 3 от 04г. на ОСГК на ВКС/. Същото обстоятелство /основанието на исковете/ не се оспорва от ответника.

Принципно – във всички случаи /винаги/ когато са налице предпоставките на чл. 2 от ЗОДОВ пострадалото лице /обвиняемият, подсъдимият/ има право на обезщетение /във всички хипотези на цитираният законов текст - наличието на претърпени неимуществени вреди следва да се презумира/. В тази връзка:

Наказателно преследване по естеството си /по дефиниция, принципно/ е дейност, която оказва  /презумира се, че оказва/ негативно въздействие върху психиката /евентуално и физиката/ на обвиняемия, рефлектира негативно /с различна степен на интензитет – съобразно особеностите на конкретния случай/ и върху отношенията на подсъдимия в семейството му, с близки, приятели, колеги /обратен извод в същата насока би се явил в пряко противоречие с житейската логика/. С оглед това: председателят на състава намира, че събираните в процес като настоящия доказателства /досежно основанието и размера на иска/ могат да бъдат преценявани единствено в контекста на това - какъв размер обезщетение се дължи /а не в контекста на това - дали се дължи обезщетение/. Отделно от това /в същата връзка/ – по делото са и събрани редица доказателства /писмени, гласни и няколко експертни/ във връзка с процесното релевантно /спорно/ обстоятелство.

Процесното обезщетение се определя при условията на чл. 52 от ЗЗД /в контекста на горните принципни съображения/ и при съобразяване на конкретните /събрани по делото/ доказателства /писмени и гласни и експертни/. Съдът отчита също - продължителността на наказателното производство /като цяло/ във времето и наличието на доказателства, че в рамките на процеса - спрямо ищеца е била приведена в изпълнение мярка за процесуална принуда: „задържане под стража“ /този вид ограничителна мярка - принципно засяга съществено, презумира се, че засяга сериозно в негативен аспект психическото и физическо здраве на обвиняемия/. Съдът съобразява и периода на действия на посочената мярка, както и обстоятелството, че – липсват доказателства /съответно и твърдения/ ищецът да е бил обвиняем /съответно осъждан/ по други наказателни производства.

Искът за имуществени вреди е основателен – частично:

Събраният по делото доказателствен материал /писмен, гласен и експертен – преценен в съвкупност/ удостоверява, че: до 16.06.11г. – ищецът е работил по трудово правоотношение /на посочената дата – договорната връзка е била прекратена в хипотезата на чл. 330, ал. 1 от ГПК/; за период от 11 месеца /времето през което е действала наложената мярка за процесуална принуда „задържане под стража“/ М. П. е бил обективно /реално, фактически/ възпрепятстван да полага труд /по трудово или друго правоотношение/. За такова време – обвиняемият е пропуснал възможността да получи работна заплата /по прекратеното трудово правоотношение/ в размер на общо 11 000 лева /изчислена на база месечна заплата в размер на 1 000 лева/. Посочената вреда - пропусната полза /но само за горния период – доколкото: само през посоченото време е съществувала фактическа пречка за реализиране на паричен доход/ също следва да бъде обезщетена при условията на чл. 2 от ЗОДОВ /тъй като се явява пряко следствие от - воденото наказателно производство и конкретно от - наложената в рамките на същото мярка за неотклонение/.

Основателен е и акцесорният иск:

Върху първата главница следва /по съображенията, изложени в ТР № 3 от 04г. на ВКС/ да се присъди /се дължи/ и законна лихва – считано от влизане в сила на прекратителното определение /19.01.17г./. Върху втората главница следва да се присъди законна лихва за периода – след завеждане на делото /както се претендира/.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСЪЖДА П.на Р.Б.да плати на М.Б.П. ЕГН ********** сумите: 30 000 лева  и 11 000 лева /обезщетения за неимуществени вреди и за имуществени вреди/ - на основание чл. 2 от ЗОДОВ; законната лихва върху първата сума от 19.01.17г. до цялостното й изплащане; законната лихва върху втората сума от 11.01.19г. до цялостното й изплащане и 218 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ исковете за сумите над 30 000 лева и над 11 000 лева.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: