Решение по дело №1138/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 392
Дата: 27 юли 2020 г. (в сила от 11 ноември 2020 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20205530201138
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер:                                     27.07.2020 год.                         гр.Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският районен съд                               Шести наказателен състав

На петнадесети юли                                             Година: 2020

В публичното заседание в следния състав:

 

                                               Председател: Златко Мазников

                                   Съдебни заседатели:

 

Секретар: Светла Иванова

Прокурор:

 

Разгледа докладваното от съдията Златко Мазников

а. н. дело № 1138 описа за 2020 година

 

 

               и за да се произнесе, съобрази:

               Обжалвано е НП (наказателно постановление) № 66 от 29.04.2020 г., издадено от д-р П. Георгиев Николов – председател на Патентно ведомство на Република България.

               Жалбоподателят „Данте Инвест“ ЕООД гр. Стара Загора твърди, че НП е незаконосъобразно, и моли същото да бъде отменено. Претендира за направените по делото разноски.

               Въззиваемата страна Патентно ведомство на Република България, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание.

               Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на НП, намери за установено следното:

               С обжалваното НП жалбоподателят е санкциониран на основание чл.81, ал.1 от ЗМГО за това, че на 11.06.2019 г. в търговски обект – магазин „Energy“, находящ се в гр. Стара Загора, бул. „Руски“ № 30, използвал в търговската си дейност по смисъла на чл. 13, ал. 2, т. 2 от ЗМГО, като предлагал с цел продажба стоки, означени с различни марки, без съгласието на притежателите на регистрираните марки (стоките, марките, с които те са били означени, и притежателите на последните са подробно описани, съответно – изрично посочени).       

               В НП (стр. 1, първи абзац) е посочено още, че то се издава въз основа на материалите от преписка № 4109/2019 г. на РП-Ловеч, каквито материали обаче не бяха представена с административно-наказателната преписка. Към последната са приложени материали друга прокурорска преписка – със същия номер, но на РП-Стара Загора, приключила с постановление от 10.10.2019 г. за отказ да се образува досъдебно (т.е. наказателно) производство по чл. 172б, ал. 1 от НК, в мотивите на което прокурорът е приел, че:

               на 11.06.2019 г. при извършена проверка от служители на ОД на МВР гр. Стара Загора в търговски обект, стопанисван от „Данте Инвест“ ЕООД гр. Стара Загора с управител ..– магазин за дрехи, находящ се в гр. Стара Загора, бул. „Руски“ № 30, било установено, че в търговската си дейност ..използвал – изложил за продажба, без съгласието на притежателите на изключителното право, стоки на известни търговски марки, идентични със стоките и марките, посочени в НП, които били иззети с протокол за доброволно предаване от 11.06.2019 г.;

               макар с деянието си .. да е осъществил състав на престъпление, предвидено в особената част на НК – чл. 172б, ал. 1 от НК, неговата обществена опасност е явно незначителна и съгласно чл. 9, ал. 2 от НК не е престъпление, но деянието му може да бъде квалифицирано като административно нарушение съгласно чл. 81, ал. 1 от ЗМГО.

               Предвид приетото от него прокурорът от РП-Стара Загора, след като отказал да образува досъдебно (т.е. наказателно) производство по случая, постановил изрично копия от постановлението да се изпратят на Председателя на Патентно ведомство за реализиране на административно-наказателната отговорност на ..и на последния, като е посочено, че постановлението подлежи на обжалване пред ОП-Стара Загора по реда на чл. 213, ал. 1, изречение второ от НПК.

               В НП (стр. 6, първи абзац) е посочено също, че „В процесния случай деянието, за което е съставен Акт 43“ е извършено на 31.07.2019 г.“, но акт с подобен номер също не е приложен към административно-наказателната преписка, като същевременно фактите, изложени в обстоятелствената част на НП, и фактическото формулиране на административно-наказателното обвинението в заключителната част на НП, касаят деяние, извършено на 11.06.2019 г.

               Вероятно, имайки предвид фактическата обстановка, описана в НП и съответстваща на изложената в обсъденото по-горе постановление на прокурор от РП-Стара Загора, ако в последното фактите да са изложени в значително по-сбит вариант, липсата на приложени към административно-наказателната преписка материали от преписка на РП-Ловеч и акт с № 43 и наличието в нея на материали от преписка на РП-Стара Загора, следва да се приеме, че става въпрос за допуснати очевидни фактически грешки в НП, за отстраняването на които обаче с оглед на особеностите на настоящото производство (различни са функциите на обвинителния и на НП, съответно – на произтичащите от тях правни последици) е неприложима процедурата, уредена в чл.248а от НПК, ако и чл. 84 от ЗАНН да препраща към НПК за неуредените от ЗАНН въпроси, касаещи производството пред съда по разглеждане на жалби срещу НП.  Следователно допуснатите в НП неясноти и несъответствия, доколкото не е предвиден законов ред за отстраняването им, а те касаят не само основанието (реда) за издаване на НП – ал. 1 и ал. 2 на чл. 36 от ЗАНН, респективно – преценката спазен ли е бил този ред, но и обективен признак от състава на нарушението, за което е било издадено НП – датата на извършването му, съставляват процесуални нарушения от категорията на съществените, обуславящи отмяна на НП като незаконосъобразно.

               Нещо повече: дори да се приеме, че се касае за технически грешки и съдържанието на НП в неговата цялост позволява да се направи извод, че то е било издадено в хипотезата на чл. 36, ал. 2 от ЗАНН въз основа вече цитираното постановление на РП-Стара Загора, то и в този случай НП се явява незаконосъобразно издадено, тъй като е налице несъответствие между извършителя (физическо лице) на деянието, квалифицирано от прокурора, паради ниската му обществена опасност, като административно нарушение, и санкционирания с НП нарушител (юридическо лице). Следователно постановлението на прокурора не би могло да изиграе процесуалната роля на акт за установяване на административното нарушение, за което е било издадено НП, още повече, че на санкционирания с НП нарушител – ЕООД, не е бил връчван препис от постановлението на прокурора (такъв, ако е бил връчен, доколкото липсват данни за това, с оглед на постановеното от прокурора е бил връчен на неговия управител, но не в това му на представляващ дружеството, а в качеството му на физическо лице, т.е. жалбоподателят в настоящото производство изцяло е бил лишен от възможността да упражни правото си на защита в предхождащата издаването на НП процедура. Ето защо, след като административно-наказващият орган е решил да санкционира субект, различен от приетия от прокурора като извършител на административното нарушение, то същият е следвало да разпореди съставянето на АУАН (акт за установяване на административното нарушение) срещу санкционирания впоследствие с НП  нарушител, като необходима предпоставка за издаване на самото НП, позволяваща на нарушителя да упражни правото си на защита от момента на повдигане на административно-наказателното обвинение срещу него. Именно това обаче не е било направено, поради което правото на защита на жалбоподателя в конкретния случай е било нарушено, т.е. допуснато е съществено нарушение на процесуалните правила, обуславящо отмяна на НП, като незаконосъобразно.

               В допълнение следва да бъде отбелязано, че НП не отговаря и на императивните изисквания на чл. 57, ал. 1, т. 7 от ЗАНН (не е посочен вида на наказанието), тъй като с него е наложено административно наказание „санкция“, каквото не е предвидено в закона (предвиденото такова за юридическо лице, какъвто е жалбоподателят, е „имуществена санкция“), а санкцията като понятие, за което липсва легална дефиниция, и доколкото не е уредена като вид наказание, може да бъде определена като наказание в най-общ смисъл, т.е. независимо от неговия вид.

               Предвид изложените съображения съдът намира, че обжалваното НП се явява незаконосъобразно и следва да бъде отменено на посочените формални (процесуални) основания, без да е необходимо разглеждането на спора по същество, като с оглед на изхода от делото въззиваемата страна следва да бъде осъдена да заплати на жалбоподателя направените от него разноски по делото в размер на сумата от 600 лева, съставляваща заплатеното адвокатско възнаграждение на  представлявалия го упълномощен защитник.

               Водим от горните мотиви, съдът  

         

                                                               Р  Е  Ш  И :

 

               ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 66 от 29.04.2020 г., издадено от д-р П. Георгиев Николов – председател на Патентно ведомство на Република България.

 

               ОСЪЖДА ПАТЕНТНО ВЕДОМСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ с адрес на регистрация гр. София, бул. „Д-р Г. М. Димитров“ № 52-Б, Булстат № 000 695 121, да заплати на „ДАНТЕ ИНВЕСТ“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр. Стара Загора, ул. „Кап. Никола Андреев“ № 17, ет. 4, ап. 16, ЕИК *********, направените от тях разноски по а.н.дело № ********* г. на Старозагорския районен съд в размер на сумата от 600 (шестстотин) лева, съставляваща заплатеното адвокатско възнаграждение на представлявалия го в съдебното производство упълномощен защитник.

 

               Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: