Определение по дело №5523/2017 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 3799
Дата: 4 октомври 2017 г. (в сила от 4 октомври 2017 г.)
Съдия: Вера Светославова Найденова
Дело: 20174430105523
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 юли 2017 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

 

Година 2017                                                                       Град ***

РАЙОНЕН СЪД ***                                    ІХ граждански състав

На четвърти октомври                       две хиляди и седемнадесета година 

В публично заседание в следния състав:

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВЕРА НАЙДЕНОВА

 

Секретар: Цецка Симеонова

Сложи за разглеждане докладваното от съдия НАЙДЕНОВА

Гр. д. № 5523 по описа за  2017 година.

На първо четене в 11.30 часа се явиха:

На второ четене в ...  часа се явиха:

 

ИЩЕЦЪТ Ж.С.С., редовно призована, явява се лично и се представлява от адв. Й.Я.-***,

ОТВЕТНИКЪТ Ц.И.В., редовно призован, явява се лично и се представлява от адв. Н.И.-САК.

ЗАИНТ. СТРАНА ДСП-*** и

ЗАИНТ. СТРАНА ДСП-ОЗД-***, не изпращат представител.

          ПО ДАВАНЕ ХОД НА ДЕЛОТО

АДВ. Я. – Да се даде ход на делото.

АДВ. И. –Да се даде ход на делото.

Съдът счита, че са налице процесуални предпоставки за даване ход на делото, поради което

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО и го ДОКЛАДВА на осн. чл. 146 ГПК

Съдът поддържа доклад, изготвен с Разпореждане от дата 19.09.2017 г. и дава възможност на страните да ангажират становище по доклада на съда, като в тази връзка съдът докладва постъпило становище от днешна дата.

АДВ. Я. – Нямам възражения по доклада, по правната квалификация, разпределението на доказателствената тежест. Поддържам исковата молба, оспорвам предявения насрещен иск, като поддържам подадения писмен отговор.

АДВ. И. – Нямам възражения по доклада на съда, изцяло сме запознати, както и с доказателствената тежест. Изложили сме в нашия отговор оспорваме ИМ, направили сме насрещен иск и с днешното становище на осн. чл. 214 ГПК  правим искане в случай на евентуалност да бъде определен един разширителен режим между бащата и детето.

Съдът,

 

ОПРЕДЕЛИ:

ОБЯВЯВА за окончателен доклад, изготвен с Разпореждане от дата 19.09.2017 г.

Докладва изискан и постъпил доклад от ДСП ***и ДСП ***, от които са видно условията за живеене както в дома на бащата, така и в дома на майката.

АДВ. Я. – Не сме запознати.

Съдът дава възможност на страните да се запознаят с доклада на ДСП ***.

АДВ. Я. – Запознахме се, да се приеме.

АДВ. И. – Запознахме се, да се приеме.

Съдът,

ОПРЕДЕЛИ:

ПРИЕМА И ВЛАГА в делото социален доклад от ДСП ***и ДСП ***, от които са видно условията за живеене както в дома на бащата, така и в дома на майката.

АДВ. И. – Относно доклада на ***, неправилно са формулирани времето за виждане на детето.

Въпрос на съда към ищцата – Вие към момента сте по майчинство?

ИЩЕЦЪТ – По майчинство съм.

Въпрос на съда към ответника – Вие работите ли?

ОТВЕТНИКЪТ – Работя на частно. Не съм на трудов договор. Ще ми помагат родителите. Да, претендирам предоставянето на родителските права върху детето да бъдат предоставени на мен. Възнамерявам да спра работа и да си го гледам. Средствата ще осигуря от спестявания, които предполагам, че ще стигнат до навършване на определената възраст за ясла и детска градина. Месечните нужди зная какви са на едно такова дете бебе. Разходите за едно дете са за пюрета, за памперси, а като цена също съм запознат и считам, че тези средства, с които разполагам ще ми стигнат. Разчитам и на финансова и морална подкрепа от родителите ми, по трудов договор са ангажирани.

ИЩЦАТА – От сключването на спогодбата по привременни мерки до сега в присъствието на детето няма неразбирателство между нас, няма викове, няма крясъци, разбираме се, но и двата пъти, когато трябваше той да го види детето беше болно, единият път с хрема – две седмици на антибиотик, не съм я дала болна. Дадох му я в неделята, връща ми я в понеделник и се започват едни сополчета. Помислих си, че е от зъбките, оказа се, че не е от зъбите, тъй като на сутринта първата ми работа беше да я заведа на педиатър, като там се установи, че не е вирус, а е държано на течение. Попитах къде са я водили, отговориха ми, че са я водили в Мол-а. Вторият път детето го дадох в 10 часа за виждане на бащата, при което той идва да ми я върне в пет часа, винаги е точно от негова и от моя страна. В пет и двайсет той си тръгна, аз в пет и тридесет аз отворих памперса и се уплаших какво ставаше там. Беше зачервено по влагалището и по дупето, с пъпчици, пищеше, не ми даваше да я избърша, не можех да я измия. Заведох я пак на лекар, попитах какви са причините. Докторката ми обясни, че или не е сменен памперса или не изчистено акото, както трябва. При което аз веднага съм му изпратила снимки със скрийншоп да види и да не каже, че аз лъжа. А той ми обяснява, че е от захранването. Докторката забрани да захранваме детето докато то беше на антибиотик. Така че не вярвам да е било от памперс или от храна по никакъв начин. И двата пъти беше на антибиотици, а то никога не е боледувало до момента. При последните две срещи детето ми се прибира болно, аз няма какво да направя освен да я лекувам. Казвам му за тези неща, а той казва, че няма вина за това нещо. Аз си познавам детето. То й казва, че няма вина за това нещо. Така, както са нещата за момента в споразумението няма проблем, никога не му е било отказвано той да вижда детето, аз наистина искам той да вижда детето. Предлагам около три-четири часа, в които да се вижда с детето, но за това което съм видяла след последните срещи, не съм съгласна, защото детето се мъчи. Така че не съм съгласна с този режим.

АДВ. И. – Отворени сме на един процес на медиация, имаме готовността и предлагаме на другата страна, в името на детето да си разрешат проблема. Идваме с тази идея да се постигне доброволно уреждане на отношенията.

ОТВЕТНИКЪТ – Желая да се реши спора с медиация, в полза на детето е, а не какво искаме ние, а да е в полза на детето.

ИЩЦАТА – Не желая медиация. Много пъти поисках от него да се споразумеем. Дори когато го уведомих по телефона, че ще се разделяме и т.н., казах му, че съм започнала делото и когато се прибере, можем да отидем и да се споразумеем, няма проблем. Той предпочете да ми напише насрещен отговор, в който пише много лъжи. Така че не му вярвам и просто не желая споразумение с него. До момента винаги е имало споразумения, след които после детето страда. Аз не мога да поема отговорността да я гледам по този начин. Аз съм човека, който трябва да я пази. Съгласна съм, че както съм аз, така и бащата ще я пази, но при положение, че детето ми пищи и плаче аз трябва нещо да направя, аз се мъча по този начин. След тези споразумения детето страда. Да разпитаме свидетелите. Не желая споразумение. Това, което предлагате не ни устройва.

ОТВЕТНИКЪТ – За отглеждането на едно дете е най-подходящо е да е до майка си, разбира се като изключим нашето положение, че сме разделени. Просто аз искам да имам повече контакти с детето, искам да прекарвам част от празниците с детето и не искам да се отчуждава и да се нарушава връзката между мен и детето. В интерес на детето е не да го водя по хотели или квартири, защото не е хигиенично или да пътува по час и половина в една посока. Съгласен съм да се намалят часовете за зимния период.

АДВ. Я. – Предлагаме три часа, просто да се намалят часовете. За празниците също по толкова време. За Нова година или Коледа през деня по три часа.

ИЩЦАТА – Притеснява ме това, което е в неговата къща. Той не разполага със собствено жилище, живее при родителите си. Била съм лично там, знам от баща му за какви обиди става въпрос как псува майка си. Жената спеше през нощта и трябваше да става в четири за работа. Той се прибра към един часа през нощта, пиян-залян, започна да я рита в кръста и да й казва: „Ставай боклук, майка ти ще еба“. Освен това той напада и мен и децата си, че са били некадърници, постоянно пие, постоянно обижда. На Нова година беше сцепил на жена си веждата, защото Ц. отиде по спешност да се кара с него. Пушките са навсякъде в коридора, не съм съгласна, че там е здравословна среда за детето. Аз не желая първата й дума да е това, което цитирах. Относно режима към настоящият момент този режим не е подходящ.

ОТВЕТНИКЪТ – Към настоящият момент живея на адреса при родителите ми в с. Струпец, но това не означава, че примерно след един месец или два месеца аз не мога да дойда тук на квартира, като си намеря работа. Това какво означава, че аз пак няма да мога да се виждам с детето.

ИЩЦАТА – Аз съм му предлагала три пъти да дойде тук и да си вземе квартира, но той е отказал.

ОТВЕТНИКЪТ - Отказал съм, защото аз нямам работа тук. В момента си търся работа, но след като до момента не съм си намерил как аз мога да дойда да плащам разходи за квартира, за ток, за вода няма как. Ако си намеря работа, да. Предлагам рождения ден да бъде отпразнуван съвместно. Никога не съм отказвал да давам пари за детето, предложих да взема обувчици за проходилка. Искам да кажа, че финансово няма да си изоставя детето.

ИЩЦАТА – Държим на издръжката да бъде 150 лв. Детето след последните две срещи с бащата беше болно и разходите ми се увеличиха. Преди привременните мерки беше изпратил веднъж 150 лева и после се пазари за 115 лв. По негови думи относно издръжката той не иска да се чувства задължен да плаща всеки месец по 150 лв. за детето и аз тогава му отговорих, че когато си решил да имаш дете, си длъжен да му осигуряваш на това дете нужните средства да съществува и да живее нормално.

АДВ. И. – Лично мое мнение е, че режимът до три годинки – три часа през две седмици е малък, казвам ви го от гледна точка на майка. Съгласна съм за такъв период до една годинка на детето, с оглед малката му възраст, после както е към момента – до пет часа.

ОТВЕТНИКЪТ – Тя твърди, че не иска да ме ограничава да виждам детето, дефакто три часа, това са четири в месеца по три часа са 12 часа. За мен това си е ограничаване. Аз имам желанието да прекарвам повече време с детето. Даже съм склонен да бъде в нейно присъствие не всеки път, но и с нейно присъствие ако тя се притеснява. Например в началото ако се притеснява, че няма да мога да се грижа за нея или някакви такива работи.

ИЩЦАТА – Моите притеснения са, че детето е малко и че той тук няма къде да го заведе, няма условия, след като го вземе, освен ако аз не го приема в моето жилище той да прекара три или четири часа. Иначе това дете ще бъде по улиците, в Мол-а, в кафене и т.н. Ако той беше в града, нещата щяха да са други, нямаше да има проблем.

ОТВЕТНИКЪТ- Да, точно това искам да се разберем, че ако дойда тук на квартира и започна тук работа, до три години ли ще останат тия три часа.

ИЩЦАТА – Кога ти е отказвано детето?

Въпрос на съда – До сега отказвана ли ви е среща с детето?

ОТВЕТНИКЪТ- Не, не ми е отказвана. Аз искам това да ми го отреди съда и да съм спокоен.

ИЩЦАТА – Е, за тези седем часа, които аз ти отредих, детето ми страдаше и аз се чувствах виновна. Не вярвам на нито една негова дума. Ако ние се разберем нещо, после аз ще имам нож в гърба и хиляда лъжи насреща.

Въпрос на съда – Вие г-н В. се съгласихте на режима, който ви предложих в началото, а после казвате друго.

ИЩЦАТА – Ето това имах предвид. После ще има пак обяснения и т.н. Отсрещните мотиви са: „Нали знаеш, винаги могат да се променят нещата. Нека, когато желае, да си ги промени. Разноски не претендирам.

ОТВЕТНИКЪТ – Аз също не претендирам разноски.

ИЩЦАТА – Казвам така – ако той не продължава да лъже и започне да бъде такъв, какъвто трябва да бъде, аз съм съгласна дори и да си го каня в къщи.

 

ПРИКАНВА СТРАНИТЕ КЪМ СПОГОДБА:

Съдът предлага на страните спогодба в следния смисъл: родителските права да бъдат предоставени на майката, местоживеенето на детето Анабел да бъде при майката. На бащата да се определи режим на лични отношения както следва:

1.                Всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10 до 13 часа по местоживеене на детето без присъствие на майката, както и по друго време през седмицата след предварителна уговорка и съгласие от страна на майката; Страните се съгласяват, че когато детето е болно, режимът ще бъде осъществяван в дома на майката или ще бъде осъществяван в същия времеви интервал през следващата събота и неделя;

2.                От 10 до 14 часа на 25 декември, 2 януари на всяка календарна година и първият ден от Великденските празници; Страните се съгласяват, че когато детето е болно, режимът ще бъде осъществяван в дома на майката или ще бъде осъществяван в същия времеви интервал през следващата събота и неделя;

3.                Три часа на рождения ден на бащата – 12 декември от всяка календарна година по местоживеене на детето и в дома на детето при неблагоприятни атмосферни условия, след предварително съгласуване на времевия интервал с майката;

4.                Петнадесет дни през лятото, които не съвпадат с платения годишен отпуск на майката, по местоживеене на детето, от 10 до 17 часа всеки ден без присъствието на майката;

5.                Страните се уговарят да празнуват съвместно рождения ден на детето 26 февруари, след предварителна уговорка на място и начин на празнуване на рождения ден;

6.                Страните се уговарят бащата да има право да присъства на всички месечни консултации при личния лекар на детето, след предварително уведомление от майката за ден и час;

Бащата ще заплаща месечна издръжка в размер на 130 лева, платима до пето число на текущия месец до настъпване на законни причини за нейното изменение или прекратяване.

Страните уговарят настоящото споразумение и се съгласяват същото да  бъде в сила до навършване на тригодишна възраст на детето, след което страните ще уредят отново отношенията си, съобразно евентуалните промени в обстоятелствата помежду им.

Разноските остават за страните така, както са направени до момента.

ИЩЦАТА – Съгласна съм на така предложената спогодба.

ОТВЕТНИКЪТ - Съгласен съм на така предложената спогодба.

 

 

 

СПОГОДИЛИ СЕ:

 

 

 

ИЩЕЦ:………………….                              ОТВЕТНИК:………………

       /Ж.С./                               /Ц.В./

 

 

Съдът счита, че постигнатата между страните спогодба не противоречи на закона и добрите нрави и следва да бъде одобрена. На основание чл. 78 ал. 6 от ГПК Ц.И.В., ЕГН ********** ***, следва да бъде осъден да заплати държавна такса върху определения размер на издръжката в размер на 93.60 по сметка на ПлРС. С оглед постигнатата между страните спогодба следва да бъде прекратено производството по делото.

Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

          ОДОБРЯВА постигнатата между Ж.С.С., ЕГН ********** *** като майка и законен представител на малолетното дете *** ЕГН ********** и Ц.И.В., ЕГН ********** ***, съдебна спогодба, по силата на която:

1.               ПРЕДОСТАВЯ на основание чл. 127 от СК упражняването на родителските права върху малолетното дете *** ЕГН **********, родена на *** г. на майката Ж.С.С. ЕГН ********** ***.

2.               ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на малолетното дете *** ЕГН ********** на адреса на майката в гр. ***.

3.               ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на бащата Ц.И.В. ЕГН ********** с малолетното дете *** ЕГН **********, както следва:

·                 Всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10 до 13 часа по местоживеене на детето без присъствие на майката, както и по друго време през седмицата след предварителна уговорка и съгласие от страна на майката; Страните се съгласяват, че когато детето е болно, режимът ще бъде осъществяван в дома на майката или ще бъде осъществяван в същия времеви интервал през следващата събота и неделя;

·                 От 10 до 14 часа на 25 декември, 2 януари на всяка календарна година и първият ден от Великденските празници; Страните се съгласяват, че когато детето е болно, режимът ще бъде осъществяван в дома на майката или ще бъде осъществяван в същия времеви интервал през следващата събота и неделя;

·                 Три часа на рождения ден на бащата – 12 декември от всяка календарна година по местоживеене на детето и в дома на детето при неблагоприятни атмосферни условия, след предварително съгласуване на времевия интервал с майката;

·                 Петнадесет дни през лятото, които не съвпадат с платения годишен отпуск на майката, по местоживеене на детето, от 10 до 17 часа всеки ден без присъствието на майката;

·                 Страните се уговарят да празнуват съвместно рождения ден на детето 26 февруари, след предварителна уговорка на място и начин на празнуване на рождения ден;

·                 Страните се уговарят бащата да има право да присъства на всички месечни консултации при личния лекар на детето, след предварително уведомление от майката за ден и час;

4. ОСЪЖДА Ц.И.В. ЕГН ********** да заплаща на малолетното дете *** ЕГН ********** чрез неговата майка и законен представител Ж.С.С. ЕГН ********** *** месечна издръжка в размер на 130.00  лева, платима до пето число на текущия месец до настъпване на законни причини за нейното изменение или прекратяване.

5. Страните уговарят настоящото споразумение и се съгласяват същото да  бъде в сила до навършване на тригодишна възраст на детето, след което страните ще уредят отново отношенията си, съобразно евентуалните промени в обстоятелствата помежду им.

6. Разноските остават за страните така, както са направени до момента.

          ОСЪЖДА Ц.И.В. ЕГН ********** да заплати по сметка на ПлРС държавна такса в размер на 93.60 лв.

          ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 5523/2017 г. по описа на ***ския районен съд, поради постигната спогодба.

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО за прекратяване на производството по делото подлежи на обжалване с частна жалба пред ПлОС в 7-мо дневен срок от днес.

          Протоколът написан в съдебно заседание, което приключи в 12.50 часа.

 

          СЕКРЕТАР:                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: