Определение по дело №387/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: 260114
Дата: 3 ноември 2020 г.
Съдия: Ива Спасова Димова
Дело: 20204200500387
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 21 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №

 

гр. Габрово, 03.11.2020  г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д  А

 

ГАБРОВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД в закрито заседание на трети ноември през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ПОЛИНА ПЕНКОВА

 

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ:  КРЕМЕНА ГОЛЕМАНОВА

                                                                                                       ИВА ДИМОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Димова в.ч.гр.д. № 387 по описа за 2020 г. и  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, т. 2 вр. чл. 419 ГПК.

Образувано е по частна жалба, подадена от „Ай тръст“ ЕООД, ЕИК *********, представлявано от управителя на дружеството И. Ш, чрез пълномощника юрисконсулт В. М., против Разпореждане № 4170 от 28.08.2020 г. издадено по ч. гр. д. № 1285/2020 г. по описа на Районен съд – Габрово.

В жалбата се излагат доводи, че разпореждането на съда е неправилно. Процесният договор за кредит е сключен във формата на електронен документ чрез размяна електронни волеизявления по чл. 2 и сл. от ЗЕДЕУУ          , Закона за предоставяне на финансови услуги от разстояние /ЗПФУР/ и приложимото законодателство. Договорът за кредит е подписан с обикновен електронен подпис по чл. 13, ал. 1 от ЗЕДЕУУ, който е електронен подпис по смисъла на чл. 3, т. 10 от Регламент /ЕС/ № 910/2014 г. На основание чл. 13, ал. 4 от ЗЕДЕУУ правната сила на електронния подпис е равностойна на тази на саморъчния подпис.

Длъжникът П.К. е кандидатствал на 19.03.2018 г. за потребителски кредит от „Кредисимо“, на интернет страницата, като е попълнил трите си имена, ЕГН, лична карта, адрес, електронен адрес, мобилен телефон и др. Предоставена му е своевременно преддоговорната информация на посочения от него електронен адрес. Кредитоискателят е въвел самостоятелно на указаното за това място в сайта на „Кредисимо“ команда „Декларирам, че съм получил СЕФ на посочения от мен e-mail и приемам Общите условия и Договора“. С това действие кредитополучателя е направил електронно изявление по чл. 2 от ЗЕДЕУУ, като е заявил съгласието си да бъде обвързан от процесния договор за кредит, СЕФ и ОУ. По същество действията на кредитополучателя представляват електронен подпис по смисъла на чл. 3, т. 10 от регламент 910/2014 г., който обвързва със силата на саморъчния подпис съгласно чл. 13, ал. 4 от ЗЕДЕУУ.

След сключването на договора за кредит е изпратено електронно съобщение до кредитоискателя с кредитната документация по сключения договор- Договор за кредит № 1046007 от 19.03.201 г., Приложение № 1 с погасителния план, приетите ОУ на „Кредисимо“ и СЕФ. Към жалбата прилагат копие на електронното съобщение и приложенията към него. Възпроизвеждането на посочените по-горе документи на хартиен носител не променят характера им на електронни документи.

При условията на алтернативност, моли ако се приеме, че договорът за кредит е недействителен поради липса на форма, то следва да бъде приложен института на неоснователното обогатяване.

В жалбата се твърди, че по изричен избор на кредитоискателя договорът за кредит е сключен под условие, че ще бъде обезпечен с поръчителството на одобрено от „Кредисимо“ лице, а именно "Ай тръст" ЕООД. Договорът за поръчителство между "Ай тръст" ЕООД и П.К. също е сключен като електронен документ по реда на чл. 13, ал. 4 от ЗЕДЕУУ, като е подписан от длъжника със СМС код, предоставен от "Ай тръст" ЕООД на телефонния номер на П.К.. Представя доказателства за това. Счита, че е доказано встъпването на поръчителя "Ай тръст" ЕООД в правата на кредитора „Кредисимо“.

Във връзка с гореизложеното моли да се отмени като неправилно, незаконосъобразно и необосновано обжалваното разпореждане и да се издаде заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК за всички претендирани от дружеството суми. В условията на алтернативност моли да се издаде заповед за изпълнение само за главницата.

Съгласно разпоредбата на чл. 413, ал. 2 от ГПК препис от жалбата не е връчен на лицето, участващо по делото като насрещната страна.

Габровският окръжен съд, като взе предвид постъпилата частна жалба и събраните по делото доказателства, намира следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок против подлежащ на обжалване съдебен акт и от легитимирано лице, поради което е допустима.

Разгледана по същество, жалба е основателна.

Производството пред Габровския  районен съд е образувано по заявление от "Ай тръст" ЕООД за издаване на заповед за изпълнение срещу П.И.К.. Във връзка с подаденото заявление е образувано ч. гр. д. № 1285/2020 г. по описа на РС – Габрово за заплащане следните суми: 742,23 лв., от които 400,00 лв. – главница; 36,09 лв. – административни разноски; 81,05 лв. – възнаграждение по договор за предоставяне на поръчителство; 71,87 лв. – договорна лихва за периода от 19.03.2018 г. до 10.12.2018 г.; 153,22 лв. – наказателна лихва за периода от 11.04.2018 г. до 03.08.2020 г., ведно със законна лихва върху главницата от подаване на заявлението – 27.08.2020 г. по окончателното плащане.

В заявлението са изложени обстоятелствата, от които произтича вземането: Неизпълнено парично задължение по Договор за кредит № 1046007 от 19.03.2018 г., сключен между "Кредисимо" ЕАД и П.И.К. за сумата от 400,00 лв., който е обезпечен с Договор за предоставяне на поръчителство от 19.03.2018 г., сключен между заявителя "Ай тръст" ЕООД и длъжника, като на същата дата е сключен и договор за поръчителство между заемодателя "Кредисимо" ЕАД и поръчителя "Ай тръст" ЕООД. Твърди се, че длъжникът не е изпълнил задължението си по договора за кредит и по договора за предоставяне на поръчителство, като последната погасителна вноска е падежирала на 10.12.2018 г. Предвид неизпълнението, на 05.08.2020 г. заемодателят е изпратил искане до поръчителя за плащане на задължението, който на 10.08.2020 г. е изплатил на кредитора всички дължими суми, уведомил е длъжника за извършеното плащане и встъпване в правата на кредитора, както и за дължимото възнаграждение по договора за предоставяне на поръчителство. Към заявлението е приложен договорът за кредит между длъжника и "Кредисимо" ЕАД, ведно с приложение № 1 към него и Общи условия, стандартен европейски формуляр за предоставяне на информация, договорът за поръчителство между кредитора и заявителя и договорът за предоставяне на поръчителство между длъжника и заявителя.

С обжалваното разпореждане съдът е приел, че ако договорът за кредит е бил сключен от разстояние чрез средствата за комуникация, доставчикът е длъжен да докаже, че са изпълнени задълженията за предоставяне на информация на потребителя и е получено съгласието на потребителя за сключване на договора, съгласно разпоредбата на чл. 18, ал. 1 от ЗПФУР. Към заявлението не са представени доказателства за комуникацията между страните по договора и за електронните им изявления, поради което е останало неизяснено какво е предложено на потребителя и по какъв начин е сключен договора. Приел е, че представеният договор не е подписан от кредитополучателя, което означава, че не е налице сключен договор за кредит.

Въззивният съд намира следното : 

         Правилно РС- Габрово е приложил разпоредбата на чл. 411, ал.2, т. 2 от ГПК съгласно която съдът е длъжен служебно да извърши проверка дали искането: не противоречи на закона. Съгласно изменението на ГПК /ДВ. бр.100/2019г./ съдът служебно следи за наличието на неравноправни клаузи в договор, сключен с потребител. Процесният договор безспорно е такъв. Законът задължава съда да откаже издаване на заповед за изпълнение, когато искането е в противоречие със закона.

            В мотивите си първоинстанционния съд никъде не се позовава на неравноправна или вероятно неравноправна клауза (чл.411, ал.2, т.3 ГПК), поради което посочването на т.3 е вследствие на грешка на съда. От мотивите на обжалваното разпореждане е видно, че същият е приел, че искането е в противоречие със закона.

            В заявлението не е посочено, че договора за кредит е сключен по реда на ЗПФУР, нито са представени доказателства за това към него. Едва с частната жалба заявителят представя такива и навежда такива основания, което е недопустимо. Първоинстанционният съд следва да издаде или откаже да издаде заповед за изпълнение въз основа на приложените към заявлението доказателства и не следва да гадае дали някъде, при някого съществуват доказателства, че страните са изразили волеизявления за сключване на договора по реда на ЗПФУР. След като не са представени такива и не се твърди договора да е сключен по този ред, то правилно районният съд е приел, че се касае за договор сключен в писмена форма, поради което предвид липсата на положени от страна на кредитополучателя подписи за първоинстанционния съд единствено възможно е било да приеме, че такъв договор не е сключван.

            Поради изложеното по-горе въззивният съд намира, че обжалваното разпореждане е правилно и следва да бъде потвърдено, поради което

 

                                               О П Р Е Д Е Л И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 4170 от 28.08.2020 г. издадено по ч. гр. д. № 1285/2020 г. по описа на Районен съд – Габрово.

 

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                     2.