Решение по дело №4708/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 4111
Дата: 28 октомври 2019 г.
Съдия: Тоско Петков Ангелов
Дело: 20195330104708
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 март 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е  4111

гр.Пловдив, 28.10.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ХIV гр. с., в открито съдебно заседание на двадесет и осми октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТОСКО АНГЕЛОВ

секретар: Росица Марджева,

като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 4708 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е осъдителен иск с правно основание чл. 49 ЗЗД, от „Електроразпределение Юг“ ЕАД, ЕИК ********* срещу Община Пловдив за заплащането на сумата от 364 лева за имуществени вреди – стойност на вложени материали и труд за възстановително – ремонтни дейности на увредено  имущество на ищеца, ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба.

Ищецът твърди, че като притежател на Лицензия № Л*****. за обществено разпределение на електрическа енергия, извършва услуги по пренос и разпределение на електрическа енергия. На 04.12.2018г. при кастрене на дървета и изваждане на коренища по ****, служители на Общинско предприятие „Паркове и градини“ към Община Пловдив повредили имущество, собственост на „Електроразпределение Юг“ ЕАД. Повреденото имущество, представлява кабел средно напрежение 20 kv „Кристал“, разположен между трафопост „*****. За установяване обстоятелствата във връзка с увреждането, настъпилите щети и причинно-следствената връзка бил съставен Констативен протокол № **** г. Същият бил подписан от Г. Г., в качеството му на **** на Общинско предприятие „Паркове и градини“ към Община Пловдив и от К. И. – ***** към ищцовото дружество. За отстраняване на причинената имуществена щета бил съставен Протокол за отстраняване на авария  от 04.12.2018г. Вложените материали и труд били описани подробно в Калкулация № **** г. в общ размер от 364 лева с ДДС и била издадена фактура от 15.02.2019 г. Счита, че общината отговаря за нанесените вреди, тъй като предприятието не било ЮЛ. Иска претенцията да бъде уважена. Претендира разноски. 

В срока по чл. 131 ГПК ответникът подава отговор на исковата молба, с който оспорва претенцията. Твърди, че от приложените доказателства не се установявали обстоятелствата относно собствеността на повредения кабел, като не е приложена и цитираната в исковата молба лицензия за обществено разпределение на ел. енергия. Нямало доказателства, установяващи по безспорен начин да установят настъпилото събитие, мястото на събитието, местоположението на кабела и твърдените повреди по същия. Не било ясно дали щетите са настъпили единствено и само по твърдения в исковата молба начин и кой точно е причинителят на повредата, като не били отчетени метеорологичната обстановка в деня на инцидента, както и други случайни фактори или човешко поведение, които биха могли да са допринесли за причиняването на вредите. В тази връзка прави възражение за причиняване на повредите по кабела от случайно събитие и възражение за съпричиняване на повредите от служители на ищцовото дружество. Нямало доказателства и за размера на вредите и за заплащането им от ищеца. Иска се отхвърлянето на претенцията. Претендират се разноски.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна следното:

От приетия по делото протокол от 04.12.2018г. се установява, че при кастрене на дървета и изваждане на коренище на ул**** е повреден кабел 20кв „Кристал, разположен между трафопост ***** Протоколът е подписан от представител на общинско предприятие „Паркове и градини“ към Община Пловдив, не е оспорен от ответника и установява описаното в него деяние.

Приетата ССЕ установява, че повреденото имуществото е било собственост на ищеца, като е включено в ДМА на КЕЦ ****.

От приетата по делото СТЕ, която съдът кредитира, се установява, че кабелът е бил подземен и не е поставен на изискуемата дълбочина от 0.8 метра и че при извършването на дейността общинското предприятие не е поискало справка от подземния кадастър относно, съществуващата подземна комуникация. Установява се, че повреденият кабел е бил разположен под тротоара *****.

Съгласно чл. 61, ал. 4 ЗУТ озеленените площи по ал. 2– собственост на държавата и общините, са публична собственост. В ал. 2 от разпоредбата са изброени  паркове, градини и улично озеленяване, като част от озеленените площи за широко обществено ползване, а съгласно чл. 2, ал. 1, т. 1 ЗОбщС, общинска собственост са имотите и вещите, определени със закон. Съгласно параграф 7, ал. 1, т. 4 от ПЗР на ЗМСМА зелените площи за обществено ползване са собственост на общината. Според чл. 3 от Наредба за развитие поддържане и опазване на зелената система на Община Пловдив, ответникът стопанисва, изгражда и поддържа зелената система за терените общинска собственост. В зелената система съгласно чл. 2 се включва и уличното озеленяване. Съгласно чл. 6 от Наредбата поддържането на общинските зелени площи се изпълнява от ОП „Градини и паркове”, към община Пловдив, което не е самостоятелно юридическо лице.

Съгласно закона, този който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа. Ответната община, в изпълнението на задълженията си по закона - чл. 61 - 63 ЗУТ, както и на Наредбата за изграждане, поддържане и опазване на зелената система на общината, е възложила дейността по изваждането на коренище на дърво на служителите от ОП „Паркове и градини“. В конкретния случай именно действията на последните са довели до неправомерното повреждане на имуществото на ищеца, съгласно приетата СТЕ, поради което и на основание чл. 49 ЗЗД ответникът носи отговорност за причинените вреди.

Установява се, че ищецът е понесъл имуществени вреди– направил е разходи за отстраняване на повредата, като съгласно приетата СТЕ сумата от 303.34 лева без ДДС (364.01 лева с ДДС), отговаря на действително вложените материали и труд, като  съответства на средните пазарни стойности.

Ето защо искът се явява доказан и основателен и следва да се уважи изцяло за сумата от 364 лева с ДДС.

Направеното от ответника възражението за съпричиняване не се установява. В действителност увреденият кабел не е бил поставен на изискуемата дълбочина от 0.8 метра. От ангажираните доказателства обаче не може да се направи категоричен и обоснован извод, че поставянето на кабела на изискуемата дълбочина би довело до избягването на това увреждане, предвид извръшваната дейност- изваждане на коренище. При липсата на категорични доказателства за наличието на причинно-следствена връзка между поведението на служителите на ищеца (по поставяне на кабела) и вредоносния резултат, не би следвало да се намалява дължимото обезщетение за вреди.

Относно разноските: 

При този изход на спора в полза на ищеца на основание чл. 78, ал. 1 ГПК следва да се присъди сумата от 380 лева разноски за д.т., СТЕ, ССЕ и юрисконсултско възнаграждение.

По изложените съображения, съдът 

Р Е Ш И:

ОСЪЖДА Община Пловдив, БУЛСТАТ *********, с адрес: гр. Пловдив, пл. „Стефан Стамболов” № 1, да заплати на „Електроразпределение Юг“ ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. Христо Г. Данов“ № 37, сумата от 364.00 лева /триста шестдесет и четири лева/– обезщетение за имуществени вреди от повреждане на кабел 20кв „Кристал“, разположен между трафопост ***** причинени на 04.12.2018г. от служители на ОП „Паркове и градини“ при изваждане на коренище на дърво, ведно със законна лихва върху присъдената сума от датата на подаване на исковата молба– 26.03.2019г., до окончателното погасяване, както и 380.00 /триста и осемдесет лева/- разноски по делото. 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- гр. Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.                

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

                                      /Тоско Ангелов/

Вярно с оригинала.

Р.М.