Определение по дело №88/2021 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 260079
Дата: 19 февруари 2021 г. (в сила от 30 март 2021 г.)
Съдия: Невена Иванова
Дело: 20215510200088
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 януари 2021 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

 

 

Година 19.02.2021                                                               Град Казанлък

Казанлъшки районен съд                                  І-ви наказателен състав

На деветнадесети февруари                                                              Година 2021

В публично заседание в следния състав:

                                                       

                                                          Председател: Невена ИВАНОВА

                                                         

Секретар: Ана ЦАНОВА

Прокурор: АНТОНИЯ ЕНЕВА- СПАСОВА

 

        Сложи за разглеждане докладваното от съдия-докладчика Невена Иванова АН дело № 88 по описа за 2021 година

 

На именното повикване в 09.45 часа се явиха:

 

НАРУШИТЕЛЯТ А.Б.А.  не се явява, редовно призован. За него се явява адв. Роман Желев от днес, преупълномощен от адв. М.П..

НАРУШИТЕЛЯТ Б.М.С.  не се явява, редовно призован. За него се явява адв. Роман Желев от днес, преупълномощен от адв. М.П..

НАРУШИТЕЛЯТ Е. М. Е.  не се явява, редовно призован. За него се явява адв. Роман Желев от днес, преупълномощен от адв. М.П..

НАРУШИТЕЛЯТ К.М.Ш.  не се явява, редовно призован. За него се явява адв. Роман Желев от днес, преупълномощен от адв. М.П..***- явява се  ПРОКУРОР ЕНЕВА- СПАСОВА. 

ПРОКУРОР ЕНЕВА- СПАСОВА – Да се даде ход на делото. Неявяването на нарушителите  на е пречка за даване ход на делото.

 

АДВ. ЖЕЛЕВ  – Да се даде ход  на делото.

 

СЪДЪТ намира, че ход на делото не следва да се дава и съдебното производство по делото следва да бъде прекратено на основание чл. 377, ал. 1 от НПК, тъй като на досъдебното производство са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемите по чл. 249, ал. 4 т. 1 от НПК , а именно това, че са нарушени правата на обвиняемите да научат за какво престъпление са привлечени в това качество. Съображенията за това са следните:  В постановленията за привличане на обвиняеми съответно на лист 168, лист 181, лист 184 и лист 198 от досъдебното производство, всеки един от четиримата обвиняеми е привлечен за това, че на посочените в постановленията дата и място по хулигански подбуди е причинил  на Ч. М. Ч. леки телесни повреди,  като  за  първата от тях, квалифицирана по чл. 130, ал. 1 от НК, е посочено, че е причинил лека телесна повреда, изразяваща се  във временно разстройство на съзнанието, неопасно за живота. Съставът на престъплението чл. 130, ал. 1 от НК обаче включва елемент  причиняване на телесна повреда чрез причиняване   другиму разстройство на здравето, а не на съзнанието, както е посочено в постановленията за привличане на обвиняеми. Същият недостатък е пренесен и в постановлението за освобождаване  от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, където в диспозитива Районна прокуратура – Стара Загора, ТО- Казанлък за всеки един от четиримата нарушители също е посочила за цитираната телесна повреда по чл. 130, ал. 1 от НК,  че се изразява във временно разстройство на съзнанието неопасно за живота, а не във временно разстройство на здравето, какъвто е съставът на това престъпление.

Поради това съдът намира, че така повдигнатото обвинение е  несъставомерно, тъй като такова престъпление, описано в постановленията за привличане на обвиняеми и в постановлението за освобождаване от наказателна отговорност не съществува в Наказателния кодекс, а не може да се  повдигне обвинение, което не съществува в Наказателния кодекс.

Съдът съобразява разпоредбата на чл. 377, ал. 1 от НПК, съгласно която основанията за прекратяване на съдебното производство в производството по Глава Двадесет и осма  от НПК са ограничени и се свеждат само до това ако са били ограничени процесуалните права на обвиняемия по  чл. 249, ал. 4, т. 1 от НПК. Но в настоящия случай съдът намира, че са ограничени правата на обвиняемите именно по  чл. 249, ал. 4, т. 1  от НПК, тъй като поради гореизложеното са нарушени правата на обвиняемите да научат за какво престъпление са привлечени в това качество.

Поради това съдът намира, че в случая са налице основанията по чл. 377, ал. 1 от НПК за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на Районна прокуратура – Стара Загора, ТО- Казанлък.

 На основание на горното и на основание чл. 377, ал. 1 от НПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

  НЕ ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

 

 ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД №88/2021г. по описа на КРС.

ВРЪЩА делото  на Районна прокуратура – Стара Загора, ТО- Казанлък.

 

 Определението подлежи на обжалване и протестиране  пред Окръжен съд- Стара Загора в  7- дневен срок от днес.

 

 

ПРОТОКОЛЪТ се изготви в съд. заседание, което приключи в 10.15 часа.

 

 

 

Секретар:                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: