Решение по дело №569/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 568
Дата: 5 ноември 2021 г.
Съдия: Даниела Василева Дилова
Дело: 20217170700569
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

 

гр. Плевен, 05.11.2021

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - гр. Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на пети октомври две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ДИЛОВА

                                   ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА

          СНЕЖИНА ИВАНОВА       

 

при секретаря Цветанка Дачева  и с участието на прокурора Анна Баракова, като разгледа докладваното от съдия Дилова касационно административнонаказателно дело № 569 по описа за 2021 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 63, ал. 1, изр. 2 ЗАНН, във връзка с чл. 348 НПК и чл. 208 и сл. АПК.

С решение № 289/18.06.2021 г., постановено по н.а.х.д. № 639/2021 г., Районен съд – гр. Плевен е потвърдил наказателно постановление /НП/ № 19-0938-006189 от 28.11.2019 година на Началника сектор към ОДМВР - Плевен, с което на основание чл.53 от ЗАНН и чл.175А, ал.1 пр.3  от ЗДвП  на М.М.А. ***, ЕГН ********** са наложени  административни наказания "глоба" в размер на 3000 /три хиляди/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца, за нарушение на чл.104Б, т.2 от ЗДвП.

 Против горното решение е постъпила касационна жалба от М.М.А., чрез адв.М.Б. от ПлАК, с която се иска съдебното решение да се отмени като незаконосъобразно, неправилно и необосновано, и да се присъдят разноски. Развити са оплаквания относно постановеното първоинстанционно решение с оглед неправилната оценка на събраните по делото доказателства, свързани с преценка свидетелските показания на актосъставителя и свидетелите. От свидетелските показания е видно, че е било налице изпреварване на друг автомобил, и няма данни за умишлено подаване на газ и повишаване на оборотите. Разпитаният полицейски служител – св.Б.М., посочва, че оставените следи на пътното платно може да са от занасяне на автомобила, но не може да каже точно. Св. сочат за навлизане в насрещното движение, насрещно движещ се автомобил, вероятно набиване на спирачка, и поради лошата пътна обстановка, колата е започнала да се върти и е ударен другият автомобил. Така описаните факти не изпълват състава на визираното нарушение и не сочат на умишлено подаване на газ и въртене на гуми, респективно привеждане на автомобила в странично движение, както е прието от съда. Твърди, че съставът на нарушението не съдържа създаването на опасност за останалите участници в движението, поради което е налице противоречие между правно и фактическо описание, което е основание за отмяна поради нарушаване на правото на защита. Моли да се уважи касационната жалба и да се присъдят направените разноски в производствата.

В съдебно заседание касаторът редовно призован, не се явява, представлява се от адв.С., преупълномощена от адв.Б.. Счита първоинстанционното решение за неправилно, незаконосъобразно и необосновано. Счита, че съдът превратно е тълкувал свидетелските показания, както и е пропуснал да забележи, че единият от свидетелите не е очевидец на твърдяното нарушение, а единият от свидетелите е майка на лицето, чийто лек автомобил е ударен, и въпреки това обаче същите описват фактическа обстановка различна от тази, възприета в АУАН и НП. С оглед на това моли да се отмени решението на първоинстанционния съд като неправилно и незаконосъобразно и да бъде отменено обжалваното наказателно постановление. Моли да бъдат присъдени направените по делото разноски.

Ответникът Областна Дирекция на МВР - Плевен, редовно призован, не се представлява и не ангажира становище по делото.

Представителят на Окръжна прокуратура- Плевен дава заключение, че касационната жалба е неоснователна, а решението на РС-Плевен кореспондира със събраните писмени и гласни доказателства.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, поради което е допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

Съобразно разпоредбата на чл. 218, ал. 1 АПК настоящият съдебен състав следва да обсъди само посочените в жалбата пороци на решението, а съобразно чл. 218, ал. 2 АПК служебно следи за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон.

В конкретния случай с касационната жалба се правят оплаквания за неправилност и необоснованост на въззивното решение, тъй като РС не е направил правилна оценка на събраните доказателства, касаещи нарушението, за което е санкциониран А. – настоящ касатор.

Настоящият съдебен състав намира, че горните оплаквания са неоснователни.

В обстоятелствената част на оспореното решение е изложена възприетата от РС - Плевен фактическата обстановка, че на 16.11.2019 година, полицейските служители Б.М. и А.Й. посетили сигнал, подаден от дежурния при ОД на МВР-Плевен, за настъпило ПТП в гр.Плевен, ул.“Димитър Константинов“ до №23, пред пицария „Темпо“. Провели разговор с А., със собственика на другия автомобил Ауди А6, и с А.Й. и П.М. – очевидци.  Въз основа на дадените от страна на тези лица обяснения и обективните находки по пътното платно – ясни следи от движението на автомобил „МЕРЦЕДЕС Ц 220“, с рег. № ****** лек автомобил по улица „Димитър Константинов“ от едната, до края на другата лента на пътното платно приели, че настъпилото ПТП /блъскане в паркираният лек автомобил Ауди А6/ е резултат от умишлено подаване на газ и повишаване оборотите на двигателя, превъртане на задвижващите колела на автомобила и привеждането му в странично движение с вратите напред, което довело до неконтролируемо движение на автомобила лява - в дясна пътна лента и от дясна - в лява пътна лена на пътното платно и то с несъобразена скорост, вследствие на което А. изгубил контрол над автомобила. РС е изложил и мотиви, че свидетелите са категорични относно времето и мястото на извършването на нарушението, както и неговият автор. Посочил е, че разпоредбата на чл. 104Б, т.2 от ЗДП съдържа императивното задължение, с което е изрично забранено да бъдат използвани пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари, и това свое задължение жалбоподателят не изпълнил. Показанията на разпитаните свидетели установяват по категоричен и несъмнен начин, че на посочената в акта и наказателното постановление дата жалбоподателят умишлено подал на газ и повишили оборотите на двигателя, което довело до превъртане на задвижващите колела на автомобила и привеждането му в странично движение с вратите напред, което довело до неконтролируемо движение на автомобила лява - в дясна пътна лента и от дясна - в лява пътна лента на пътното платно, с което осъществил фактическия състав на нарушение по чл. 104 Б ЗДП. Посочил е, че липсва повторно санкциониране за същото нарушение, поради което е мотиви е потвърдил НП.

По наведените касационни основания съдът съобразява следното:

Твърденията в касационната жалба, че РС не е извършил правилна оценка на събраните по делото доказателства, свързани с преценка свидетелските показания на актосъставителя и свидетелите, са неоснователни. Видно от показанията на св.М., от следите по пътя е видно, че автомобилът на А. е преминавал от едната в другата лента, като това е станало два или три пъти, преди да спре в паркиралия автомобил. Посочил е също, че има занасяне от лента в лента, и категорично следите са от дрифт. Следите са започвали от кръстовището, което е на повече от двадесет метра от мястото на ПТП, и няма как да са от спирачен път.

Въпреки че същият свидетел не е очевидец на настъпването на ПТП, същият е очевидец по отношение на оставените следи от автомобила на касатора. Нещо повече, другите двама свидетели подробно разказват за движението в другата лента, за насрещен автомобил, за настъпилия удар между автомобила на А. и паркирания автомобил, доколкото са били в непосредствена близост със същия паркиран автомобил, но не са изследвали оставените следи от гумите на автомобила на касатора и няма как да дадат показания относно същите. Те дават показания само относно обстановката непосредствено преди удара, като по тази причина техните показания не са в противоречие с показанията на св.М., а взаимно се допълват и отразяват различни периоди от движението на автомобила на касатора преди настъпването на ПТП.

От така изложените пред него обстоятелства РС е направил правилен извод, че е осъществено нарушение на чл.104б, т.2 от ЗДвП, за което А. е привлечен към отговорност. Защото при изпреварване, дори да е неправилно и с висока скорост, и рязко спиране следи от спирачен път ще са налични едва след началото на това спиране. В случая явно гумите са превъртани, тъй като са оставени следи от тях, и то значително преди сблъсъка с паркиралия автомобил – още от светофара, който е на двадесет метра от мястото на ПТП. Именно по тази причина са оставени следи, каквито не биха останали дори при движение с висока скорост и неправилно изпреварване, ако не са задействани спирачките. В случая от следите от гумите на автомобила на касатора е видно, че е налице преминаване от едната в другата лента, и то два или три пъти, и именно от оставените следи е направен изводът, че е било налице странично движение на автомобила с вратите напред.

Следва да се посочи, че създаването на опасност за останалите участници в движението не е част от състава на нарушението. Но наличието на такава опасност в случая не означава, че е налице противоречие между правно и фактическо описание, което да е основание за отмяна поради нарушаване на правото на защита. Нарушението на чл.104б, т.2 от ЗДвП съществува и при опасност, и при липса на опасност за другите участници в движението. За друго административно нарушение, осъществено със същото деяние, А. е наказан с друго НП. Липсва нарушаване на правото на защита.

С оглед на изложеното, РС правилно е установил фактите. Към така установените факти правилно е приложил материалния закон, като е съобразил, че за извършеното нарушение е предвидено наказание в абсолютен размер.

При направената служебна проверка, по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК, настоящата инстанция констатира, че решението Районен съд – Плевен е валидно, допустимо, съобразено е с материалния закон и следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл. 63, ал. 1, от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

 

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 289/18.06.2021 г., постановено по н.а.х.д. № 639/2021 г. на Районен съд – гр. Плевен.

Решението не подлежи на оспорване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ:   1.   

 

      2.