Решение по дело №6523/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4742
Дата: 5 август 2020 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20181100106523
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 май 2018 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

05.08.20г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 09.07.20г /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 6523/18г. и констатира следното:

Предявен е иск от С. Т. против „ДЗИ – О.З.“ ЕАД с правно основание чл. 226 от КЗ за сумите: 50 000 евро - обезщетение за имуществени вреди: разход за лечение в клиника в Москва – Русия през периода 17.04.15г. – 17.06.15г. /претендира се и законната лихва върху посочената сума за периода след 14.04.15г./; 3 583, 5 лева - обезщетение за имуществени вреди: разходи за пътуване до Москва /претендира се и законната лихва върху посочената сума за периода след 09.04.15г./; 6 153, 6 лева – обезщетение за имуществени вреди: разходи за покупка на мотопед /претендира се и законната лихва върху посочената сума за периода след 25.06.15г./; 14 487 евро – обезщетение за имуществени вреди: разходи за лечение в Солун – Гърция през периода 07.10.16г. – 02.12.16г. /претендира се и законната лихва върху посочената сума за периода след 07.10.16г./; 21 112 евро – обезщетение за имуществени вреди: разходи за лечение в Солун – Гърция за периода 06.02.17г. – 16.04.17г. /претендира се и законната лихва върху посочената сума за периода след 13.03.17г./.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 12.03.14г. е настъпило ПТП-е и в резултат на същото - ищцата е получила физически увреждания /травми/. Произшествието е причинено от Д. К.. Обстоятелствата, свързани с процесното ПТП-е /в това число: деянието на делинквента, противоправността на деянието, вредоносния резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата, и вината на Д. К./ са удостоверени със събрания по делото доказателствен материал /преценен в съвкупност/, съответно – при условията на чл. 300 от ГПК и с влязъл в сила съдебен акт на наказателен съд. Същите обстоятелства са установени и с влезли в сила съдебни решения /на граждански съдилища - СГС и САС/. Към датата на ПТП-е – Д. К. е имала действаща застраховка „Гражданска отговорност” при ответника.

Главните искове са основателни:

Събраният по делото доказателствен материал /писмен и експертен – преценен в съвкупност/ удостоверява, че:

Ищцата е сторила /през периодите – посочени в исковата молба, съответно - конкретизирани и от приетите по делото експертизи/ разходи за: лечение и рехабилитации в клиники /в Русия и в Гърция/, пътуване /със самолет/ до Москва /с оглед провеждане на посоченото лечение/, покупка на мотопед /специален уред за изпълнение на рехабилитационни процедури/. Удостоверените от счетоводната експертиза разходи – съвпадат по размер с претендираните по делото /разлика е констатирана само спрямо разхода за пътуване до Москва, който е установен от вещото лице до размера на сумата 3 517, 95 лева/. С оглед горното – главните искове следва да се приемат за установи по размер. Претенциите се явяват удостоверени и по основание. В тази връзка:

Всички процесни разходи /представляващи за пострадалата имуществена вреда по смисъла на чл. 51 от ЗЗД – принципно подлежаща на обезщетяване при условията на чл. 226 от КЗ/ са били направени с оглед /с цел; във връзка с/ лечение /рехабилитиране/ на травмите /уврежданията/ получени от ПТП-е. Разходите /съгласно констатациите на приетата по делото комплексна – разширена медицинска експертиза; в това число и – обясненията на вещите лица от съдебното заседание/ са довели до реално /фактическо/ подобрение в здравословното /физическо/, съответно /което обстоятелство в случая следва да се презумира/ и психологическо състояние на пострадалата. С други думи – в случая може да се приеме /обосновано/, че проведените лечебни и рехабилитационни интервенции /процедури/ са били – необходими за стабилизиране /и поддържане/ на здравето на ищцата /от друга страна – в същата връзка: вещите лица констатират изрично, че проведената в Москва лечебна процедура принципно не е могла да бъде извършена в България, предвид липсата на технологична и процедурна обезпеченост за това/.

С оглед изложеното /предвид това, че предпоставките на чл. 226 от КЗ се явяват удостоверени в процеса/ главните искове следва да бъдат уважени до заявените /съответно – установени от счетоводната експертиза/ размери.

Действително:

Събраният по делото доказателствен материал /писмен и експертен – преценен в съвкупност/ удостоверява /а това обстоятелство не е и спорно между страните/, че: в полза на ищцата е била открита /във връзка с договор от 28.03.14г./ дарителска банкова сметка. *** /е била набрана/ сума в размер на общо 162 597, 49 лева, която след извършване на съответни разходи е била редуцирана до наличен остатък в размер на 2 340, 38 лева. Разпоредбата на чл. 4, ал. 1 от горния договор постановява изрично /на практика такава е логиката на тази клауза/, че – набраната сума се предоставя /постъпва/ изцяло и безусловно в патримониума /в собственост; в полза; в разпореждане/ на пострадалата. С оглед това /предвид този договорен текст/ и поради обстоятелството, че преводите по сметката са били правени от дарителите единствено по лични - емоционални /нравствено – етични/ съображения /а не в изпълнение на законово задължение за обезщетяване на вреди – каквото задължение е регламентирано императивно само в тежест на застрахователя/ в случая /и в подобни хипотези/ следва да се приеме, че: покриването на процесните разходи за лечение и рехабилитация със средства от дарителската сметка – не погасява /не дерогира; не изключва/ нормативно скрепеното задължение на дружеството да репарира причинените на пострадалата имуществени вреди. В същата връзка:

Принципно /такова е законовото правило/ всяка вреда /имуществена или неимуществена/ подлежи на еднократно обезщетяване. Този принцип обаче е приложим само в хипотеза – когато две или повече лица носят /на различно основание/ отговорност /имат възложена от закона тежест/ да обезщетят съответната вреда. Само тогава – извършено от едно от лицата плащане ползва и останалите /т.е. – погасява изцяло или частично и техните задължения спрямо пострадал от ПТП-е; а отношенията между длъжниците подлежат на допълнително уреждане/. Настоящата хипотеза не е такава: в случая /както е посочено по-горе/ само застрахователят е натоварен с подобно задължение /но не и дарителите/.

Основателни са и акцесорните искове:

В полза на ищцата следва да бъде присъдена /при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД/ и законна лихва върху претендираните главници за периодите – визирани в исковата молба, съответно – удостоверени от приетата по делото счетоводна експертиза /в случая процесната законна лихва се следва за времето от извършване на съответните разходи до цялостното изплащане на заявените главници/.

С оглед правилата на Наредба № 1 и предвид фактическата /съответно – правна/ сложност на процесния правен спор, преценена в контекста на: вида, естеството и обема на извършените по делото процесуални действия – в полза на адв. Г. следва да се присъди възнаграждение /адвокатски хонорар/ при условията на чл. 38 от ЗА в минимален размер. Фактът, че ищцата разполага с парични средства /заради получени от застрахователя предходни обезщетения/ - не изключва правото на С. Т. /като тежко пострадало от ПТП-е лице/ да ползва безплатна правна помощ. Възраженията на ответника в последната връзка са - неоснователни.

С оглед изложеното, съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСЪЖДА „ДЗИ – О.З.“ ЕАД да плати на С.Г.Т. ЕГН ********** сумите: 50 000 евро - обезщетение за имуществени вреди: разход за лечение в клиника в Москва – Русия през периода 17.04.15г. – 17.06.15г.; законната лихва върху тази сума от 14.04.15г. до цялостното й изплащане; 3 517, 95 лева - обезщетение за имуществени вреди: разходи за пътуване до Москва; законната лихва върху тази сума от 09.04.15г. до цялостното й изплащане; 6 153, 6 лева – обезщетение за имуществени вреди: разходи за покупка на мотопед; законната лихва върху тази сума от 25.06.15г. до цялостното й изплащане; 14 487 евро – обезщетение за имуществени вреди: разходи за лечение в Солун – Гърция през периода 07.10.16г. – 02.12.16г.; законната лихва върху тази сума от 07.10.16г. до цялостното й изплащане; 21 112 евро – обезщетение за имуществени вреди: разходи за лечение в Солун – Гърция за периода 06.02.17г. – 16.04.17г.; законната лихва върху тази сума от 13.03.17г. до цялостното й изплащане.

ОТХВЪРЛЯ иска по чл. 226 от КЗ /заявен в размер на 3 583, 5 лева/ за сумата над 3 517, 95 лева/.

ОСЪЖДА „ДЗИ – О.З.“ ЕАД да плати на СГС 7 083 лева - държавна такса и 850 лева – съдебни разноски /на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК/.

ОСЪЖДА „ДЗИ – О.З.“ ЕАД да плати на адвокат Г. 5 072 лева – адвокатски хонорар /на основание чл. 38 от ЗА/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: