О П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е
Номер 167 Година 2019,08.02. Град Бургас
Бургаски окръжен съд граждански състав
На осми
февруари
Година две хиляди и деветнадесета
В закрито заседание в следния състав:
Председател:Антоанета Андонова – Парашкевова
Членове:………………………………………
Съдебни
заседатели:..……………………………………...
Секретар
Прокурор
като
разгледа
докладваното
от съдията
търговско дело
номер 634 по описа за 2018 година
и за да се произнесе,взе предвид следното:
Ищецът Х.Д.К. чрез пълномощника адв.Ц.В. с адрес ***, офис 5 е поискал от съда с исковата си молба да бъде освободен от задължението да заплати държавна такса и разноски за производството по настоящото дело. Твърди, че не разполага с достатъчно средства за заплащането им. Представя,в изпълнение на указания на докладчика по делото , подписана от него декларация за материално и гражданско състояние ,както и други писмени доказателства..
Молбата е с правно основание в чл.83,ал.2 от ГПК.
Бургаски окръжен съд като обсъди доводите на молителя, данните по делото и представените доказателства и декларация,намира следното:
По отношение на релевантните правни въпроси е налице постоянна практика на ВКС, съгласно която по молба на страната за освобождаване от държавна такса и разноски на основание чл. 83, ал. 2 ГПК съдът следва да извърши преценка налице ли са предпоставките за освобождаване на молителя от внасяне на държавна такса и разноски въз основа на доказателства за доходите на лицето и на неговото семейство,имущественото състояние на лицето, семейното му положение, възраст, здравословното му състояние, трудова заетост и всички обстоятелства, относими към възможността за изпълнение на законоустановеното задължение за внасяне на държавна такса и разноски за производството по делото. След изясняване на общото материално състояние на страната и останалите относими обстоятелства,съдът е длъжен да ги съпостави с цената на иска/исковете и пълния размер на държавната такса и очакваните разноски. Материалното състояние на страната следва да бъде преценено към момента на поемане на фискалното задължение за заплащане на държавна такса.
В настоящия случай дължимата от ищеца държавна такса за настоящата първа инстанция е в размер от 5200 лв., като претенцията на ищеца е една - обезщетение за неимуществени вреди в размер на 130000 лв. , в резултат от деликт-пътнотранспортно произшествие,за което няма предпоставки да бъде признато с влязла в сила присъда за престъпление,тъй като с постановление за прекратяване на наказателно производство на прокурор от Окръжна прокуратура Бургас от 15.11.2018 год. по ДП № 431 ЗМ-6/2018 по описа на Първо РУ-Бургас при ОД МВР –Бургас ,Пор. № 276/2018 год. по описа на ОП-Бургас ,водено за престъпление по чл.343,ал.1,б.“в“ вр. чл.342,алб.1 от НК ,образуваното досъдебно производство е преустановено поради смърт на дееца.Отправени са доказателствени искания за осъществяване на две експертизи-съдебно автотехническа и комплексна съдебно-медицинска експертизи за доказване на исковите претенции.Обичайният размер на възнагражденията на вещи лица за такива експертизи е в общ размер до около 400 лв. При това положение не са налице основания по чл.83,ал.1,т.4 на ГПК за констатация,че ищецът е освободен по силата на закона от задълженията да заплати такси и разноски за настоящото производство.Следователно искането по ал.2 на чл.83 от ГПК е допустимо.
Видно от писмените доказателства, приложени от ищеца , той е родена през 1948 год., следователно към настоящия момент е на възраст-навършени 70 години. Семеен е ,като съпругата му е на възраст 61 години.Има пълнолетен син в трудоспособна възраст-37 навършени години, комуто е предоставил представителна власт и който е преупълномощил адв. В. с правата,предоставени му от баща му.Няма данни за настоящия адрес на сина на ищеца,от които да се направи извод дали тримата живеят в едно домакинство,дали синът му е семеен,има ли деца.От приложените писмени доказателства е видно,че ищецът и съпругата му са пенсионери,като той получава пенсия в размер на 549,69 лв. месечно от 20.07.2018 год. , а съпругата му - в размер на 274,97 лв. месечно от 05.07.2018 год.Живеят в жилище от 60 кв.м. ,което е семейна имуществена общност,тъй като ищецът е декларирал собственост по отношение на 1/ 2 от него.Няма данни някой от съпрузите да развива търговска дейност под каквато и да е форма и да получава доходи от такава,като при проверка в електронния търговски регистър не се установи вписване,респ. заличаване за никой от двамата.Ищецът декларира,че не притежава МПС или влогове на свое име,като липсват данни за имуществено състояние на съпругата.Не се установява съпрузите да получават доходи от заплати,наеми,рента и аренда от земеделски земи и други имоти,дивиденти или доходи от дялово участие. Няма данни съпрузите са имат задължения към банки,финансови институции или други физически или юридически лица,нито задължения за издръжка на договорно или законово основание. От представения с исковата молба договор за правна защита и съдействие,ведно с адвокатско пълномощно се установява,че адв. В. оказва такива при условията на чл.38 от Закона за адвокатурата-лицето е материално затруднено,като не е уговорено адвокатско възнаграждение=
В резултат на пътнотранспортното произшествие ищецът е получил телесни увреждания,за възстановяване на които не сочи да прави регулярни разходи.Декларира стабилно здравословно състояние
При горната фактическа обстановка съдът намира,че искането за освобождаване от държавна такса и разноски за настоящото първоинстанционно производство следва да бъде отчасти уважено,като ищеццй бъде освободен от задължението да заплати държавна такса за делото,но в негова тежест следва да останат разноските по производството включително възнаграждения на вещи лица по експертизите,които ще бъдат евентуално допуснати за установяване на релевантните за делото факти и обстоятелства. Имущественото състояние на ищеца не му позволява да поеме разходите за държавна такса за една инстанция в размер на 5200 лв.,но домакинството разполага с парични средства месечно в общ размер от пенсии от 826 лв., които му позволяват да покрие разноските за експертизи.
При това положение искането е частично основателно и следва отчасти да се уважи.
По изложените съображения и на основание чл.83,ал. 2 от ГПК съдът
О
П Р Е
Д Е Л
И :
ОСВОБОЖДАВА
молителя-ищец Х.Д.К. от задължението за заплащане на държавна такса за настоящото първоинстанционно производството
в размер на 5200 лв.,като искането за освобождаването му от задължението да заплати разноските за настоящото първоинстанционно производство ОТХВЪРЛЯ.
Определението ,в частта,с която е отхвърлено искането за освобождаване
от заплащане на разноски за производството по настоящото дело,подлежи на
обжалване пред Апелативен съд гр.Бургас в едноседмичен срок от получаване на
препис от настоящото определение от ищеца
чрез пълномощника му ,а в останалата част е окончателно.
Съдия: