Определение по дело №212/2018 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 267
Дата: 3 април 2018 г. (в сила от 5 юли 2018 г.)
Съдия: Димитър Стефанов Михайлов
Дело: 20183130100212
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 13 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

Гр. Провадия, 03.04.2018 г.

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, трети състав, в публично съдебно заседание на трети април, две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                                          

          РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИМИТЪР МИХАЙЛОВ

 

при участието на секретаря Т. Т., сложи за разглеждане ч.гр.дело № 212 по описа на ПРС за 2018 г., докладвано от съдията.

 

На именното повикване в 11.11 часа се явиха:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

МОЛИТЕЛ БАНКА ДСК ЕАД, редовно призована, не изпраща представител или упълномощено лице.

ЗАИНТЕРЕСОВАНА СТРАНА К.М.К., редовно призован, не се явява, не се представлява.

ЗАИНТЕРЕСОВАНА СТРАНА Р.К.М., редовно призован, не се явява, не се представлява.

ЗАИНТЕРЕСОВАНА СТРАНА Н.К.М., нередовно призован, не се явява, не се представлява.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

СЪДЪТ съобрази, че в рамките на настоящото производство бяха направени всички усилия да се издири и призове лично лицето Н.К.М., като е направена справка НБД „Население“ и постоянния и настоящия адрес са един и същ и са изпращани съобщения, които се връщат с отбелязване, че на адреса никой не е открит, а на оставено съобщение никой не се явява да ги получи.

 

В Закона за наследството са уредени два способа за приемане на наследството- изрично с писмено заявление до районния съд, последвано от вписване в особена за това книга, или мълчаливо с конклудентни действия – чл. 49 ЗН.  Като в чл. 51 от ЗН е предвидена възможност в случай, че призованият към наследяване бездейства, всеки заинтересован да поиска от районния съд да бъде определен срок, в който да заяви приема ли наследството или се отказва от него. Именно по реда на чл. 51 от ЗН предявява своята молба и Банка ДСК в качеството й на кредитор на наследодателя.  В посочената разпоредба на чл.51 от ЗН са предвидени две хипотези - определянето на срок за приемане на наследството, което да се развива в самостоятелно охранително производство пред районния съд или в хипотезата на вече заведено дело срещу наследника, в рамките на това производство.  

В първата хипотеза на охранителното производство, законът предвижда лицето, което има право да наследява, да се призове, което предпоставя неговото редовно уведомяване. Приемането и отказът от наследство като едностранни и неотменими волеизявление следва да бъдат направени лично, те зависят от личната преценка на лицето, т.е. това са строго лични права. Действително съгласно чл. 540 ГПК в охранителното производство се прилагат съответно и правилата на исковото производство, но това приложение не следва да се тълкува разширително и да се пренебрегват особеностите и спецификата на правата, които следват да бъдат упражнени строго лично от лицето. Поради изложеното и настоящият състав счита, че в производството по чл. 51 ЗН се изключва приложението на предвидените в ГПК фикции по чл. 40 и чл. 41 ГПК, както и призоваване чрез залепване на уведомление или чрез „Държавен вестник”, които предполагат назначаване на особен представител. Особеният представител не би могъл да изрази воля в смисъл дали призованият към наследяване приема или се отказва от наследството, което зависи изцяло от личната преценка на призования наследник и се отразява в неговата имуществена сфера. Следва да се има предвид, че целта на закона е да се постигне равновесие в интересите на всички заинтересовани лица, без да се ограничава и нарушава правото на приемане на наследството. / В този смисъл и Определение No 315 от 23.06.2015г. на ВКС по ч.гр.д. 3092 / 2015г., I г.о., ГК/.

 

С оглед на изложеното и доколкото липсва обективна възможност за съда да изпълни отправеното до съда искане, производството следва да бъде прекратено.

 

Воден от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по ч.гр.д. № 212 по описа на Провадийски районен съд за 2018 г., трети състав, по отношение на наследника Н.К.М..

 

Определението подлежи на обжалване от молителя в едноседмичен срок от съобщаването му с частна жалба, пред Варненски окръжен съд.

ДА СЕ ВРЪЧИ на молителя препис от протоколното определение за прекратяване.

 

Останалите заинтересовани лица са редовно призовани, поради което съдът намира, че ход на делото следва да бъде даден, поради което и

 

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ГО ДОКЛАДВА

 

Производството по делото е образувано по повод предявена от „БАНКА ДСК” ЕАД, ЕИК ********* молба с правно основание чл. 51, ал. 1 ЗН, обективираща искане за определяне на срок на лицата, имащи право да наследят С.Р.К., ЕГН **********, починала на 05.09.2017 г. – кредитополучател по Договор за кредит от 14.06.2012 г., за да заявят дали приемат оставеното от него наследство или се отказват от същото.

 

СЪДЪТ, за да се произнесе по направените в молбата доказателствени искания, намира, че до събиране в рамките на настоящото производство следва да бъдат допуснати процесуално допустимите, относими към предмета на делото и необходими с оглед изясняване на действителните фактически обстоятелства по делото по смисъла на чл. 146, ал. 4 ГПК доказателства.

Ето защо и на основание чл. 148 ГПК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА И ПРИЛАГА като писмени доказателства по делото, представените с първоначалната молба и уточняващи молби заверени копия на писмени документи, както следва: договор за кредит за текущо потребление от 14.06.2012 г.; Общи условия – 4 листа;  удостоверение за наследници № 17/11.01.2018 г. С.Р.К..

 

СЪДЪТ като взе предвид, че заинтересовани лица К.М.К., ЕГН ********** и Р.К.М., ЕГН **********, като наследници по закон на С.Р.К., ЕГН **********, починала на 05.09.2017 г., са редовно призовани за днешно съдебно заседание, като в дадения им с определение № 140 от 20.02.2018 г. на основание чл. 51, ал. 1 ЗН срок, не са отговорили дали приемат или се отказват от наследството оставено от наследодателката С.Р.К., намира че на основание чл. 51, ал. 2 ЗН същите губят правото да приемат наследството и следва да бъде вписано това в особената книга на Районен съд Провадия.

С оглед изложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга, водена при Районен съд Провадия, че  К.М.К., ЕГН ********** и Р.К.М., ЕГН **********, като наследници по закон на С.Р.К., ЕГН **********, починала на 05.09.2017 г., са изгубили правото да приемат наследството оставено от наследодателката им, на основание чл. 51, ал. 2 вр. чл. 49, ал. 1 ЗН.

 

СЪДЪТ като взе предвид, че предметът на настоящото производство е изчерпан, намира че същото следва да бъде прекратено.

С оглед на изложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по частно гражданско дело № 212/2018 г. по описа на Районен съд Провадия, ІІІ състав, поради изчерпания му предмет.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок, считано от съобщаването за страните пред Варненски окръжен съд.

 

ПРОТОКОЛЪТ е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 11:16 часа.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

СЕКРЕТАР: