Присъда по дело №4242/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 268
Дата: 20 ноември 2018 г. (в сила от 6 декември 2018 г.)
Съдия: Доника Илиева Тарева
Дело: 20185330204242
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 2 юли 2018 г.

Съдържание на акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

№ 268

20.11.2018 г., град Пловдив

  

  В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

                                                                                

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                            ІІІ наказателен състав

На двадесети ноември                               две хиляди и осемнадесета година

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОНИКА ТАРЕВА

 

СЕКРЕТАР: МАРИЯ КОЛЕВА

като разгледа докладваното от Председателя

ЧХД № 4242 по описа за 2018 г.

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимата Г.С.Д. - родена на *** ***, обл. Пловдив, ул. „...“ № .., ..., българска гражданка, неосъждана, със средно образование, пенсионер, с ЕГН: ********** за НЕВИННА в това на 22.02.2018 г., в съдебна зала № 13 на Районен съд гр. Пловдив, по гр. д. № 19587/2017 г., 5 гр. с. по описа на Районен съд гр. Пловдив, да е отправила обидни реплики по отношение на Д.Я.Д., наричайки я „...“ и „...“, като обидата да е била нанесена публично – престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1, вр. чл. 146, ал. 1 НК, поради което и на основание чл. 304 НПК, я ОПРАВДАВА по така повдигнатото й обвинение.

ОТХВЪРЛЯ като неоснователен и недоказан така предявения от Д.Я.Д., с ЕГН: ********** срещу Г.С.Д., с ЕГН: ********** граждански иск за сумата от 2500,00 /две хиляди и петстотин/ лева, представляваща обезщетение за причинени от деянието по чл. 148, ал. 1, т. 1, вр.чл. 146, ал. 1 НК неимуществени вреди, изразяващи се в причинени болки и страдания, унижение и срам в резултат на деянието, предмет на настоящето обвинение, ведно със законната лихва, считано от инкриминираната дата до окончателното изплащане на сумата.

 

         Присъдата подлежи на обжалване по реда на гл. XXI НПК в 15-дневен срок от днес пред Окръжен съд-Пловдив.

 

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала! МК

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

от 21.11.2018 г. към Присъда № 268 от 20.11.2018 г.,

постановена по НЧХД № 4242/2018 г. ПРС, ІII н.с.

 

Производството по делото е образувано по тъжба на Д.Я.Д., с ЕГН: ********** против Г.С.Д., с ЕГН: **********, с която е повдигнато обвинение за престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1, вр. чл. 146, ал. 1 НК, а именно за това, че на 22.02.2018 г., в съдебна зала № 13 на Районен съд гр. Пловдив, по гр. д. № 19587/2017 г., 5 гр. с. по описа на РС-Пловдив, е отправила обидни реплики по отношение на Д.Я.Д., наричайки я „...“ и „...“, като обидата е била нанесена публично.

Приет за съвместно разглеждане е граждански иск, предявен от тъжителката Д.Д. срещу подс. Г.Д. с правно основание чл. 45 ЗЗД както следва: сумата от 2500 лева, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в причинени болки и страдания, унижение и срам в резултат на деянието, предмет на повдигнатото обвинение, ведно със законната лихва, считано от инкриминираната дата до окончателното изплащане на сумата, като тъжителката е конституирана като граждански ищец.

В съдебно заседание частната тъжителка Д.Д. лично и чрез нейния повереник – адв. Н.М., поддържа така повдигнатото обвинение, като счита, че престъплението е безспорно доказано, поради което моли съда да признае подсъдимата за виновна и да уважи предявения граждански иск, като поддържа същия в размер до 1500 лева.

Защитникът на подсъдимата – адв. А.Г., моли съда да признае подсъдимата за невинна и да я оправдае по повдигнатото с тъжбата обвинение, което счита са недоказано, като отхвърли и гражданския иск, като неоснователен.

От своя страна подс. Г.Д. отрича извършването на повдигнатото ѝ обвинение и моли да бъде призната за невинна.

Съдът след преценка на събраните по делото доказателства, преценени по отделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна следното:

Подсъдимата Г.С.Д. е родена на *** ***, обл. П., ул. „...“ № …, ..., българска гражданка, омъжена, неосъждана, със средно образование, пенсионер, с ЕГН: **********.

Подс. Г.Д. е майка на тъжителката Д.Д.. Тъжителката дълги години живeeла в …, където работела като ….. След претърпяна катастрофа и поради лични, семейни причини, същата решила да се прибере да живее в България, където живели децата ѝ, за чието отглеждане ѝ помагала нейната майка. След прибирането на тъжителката в България, обаче, отношенията ѝ с майка ѝ и сестра ѝ се обтегнали, поради спор за имоти. Причината за това била семейна къща, намираща се в град С., която подсъдимата и съпругът ѝ прехвърлили на тъжителката, като запазили правото си на ползване върху нея. В двора на къщата се намирала помощна пристройка, която подсъдимата и съпругът ѝ прехвърлили на другата им дъщеря със задължение на последната за гледане и издръжка. Тъжителката направила ремонт в къщата и заживяла в нея. Нейните родители също искали да живеят в къщата, но тъжителката не ги допуснала, защото била вложила всичките си спестявания в ремонта на къщата, а и защото смятала, че родителите ѝ  можели спокойно да живеят в дворната пристройка, на която направили ремонт. Този спор влошил отношенията им и предизвикал поредица от взаимни обвинения и жалби до различни институции. Във връзка с жалба на подсъдимата дори тъжителка та била задържана от органите на МВР и била задържана цяло денонощие. Фактът, че собствената ѝ майка е била причината за това, и особено предвид наличието на здравословни проблеми, свързани с наскоро претърпян инцидент, за когото майка ѝ била наясно, дълбоко огорчило тъжителката. От своя страна подсъдимата също била много обидена, че собствената ѝ дъщеря я е оставила да живее в мизерни според нея условия, като я е лишила от възможността да живее в къщата, която самата тя ѝ е прехвърлила, след цялата финансова помощ която ѝ е оказвала през годините.

 Горните обстоятелства обтегнали отношенията между страните и породили множество конфликтни ситуации. Част от тях станали повод за образуване на дела, в това число на такива по Закона за защита от домашно насилие. На 22.02.2018 г. в зала 13 на РС-Пловдив се провело поредното такова заседание с предмет жалба за домашно насилие по гр. дело № 19587/2017 г. по описа на РС-Пловдив, V гр. състав, инициирано от подс. Г.Д. и нейният съпруг срещу дъщеря им – тъжителката Д.Д.. В това производство подсъдимата и нейният съпруг били ищци и се представлявали от адв. Б.П., а тъжителката ответница и се представлявала от адв. С. и адв. С. … била свид. П.М., а … на съдебни състав … Д.А.. След приключване на съдебното заседание, ...та отложила делото и дала дата за ново такова. Непосредствено след това подс. Г.Д. се доближила до ...та и я попитала нещо, като ...та ѝ отвърнала да се обърне към адвоката си.

В последствие тъжителката депозирала процесната тъжба, твърдейки че именно след приключване на визираното съдебно заседание подс. Г.Д. се обърнала към дъщеря си и в присъствието на всички извикала, че е ... и ....

Горната фактическа обстановка, Съдът приема за установена от събраните по делото доказателства:

Като свидетели по делото са били разпитани адвокатите, представляващи двете страни в съдебното заседание по визираното гражданско дело, а именно адв. Д. С. и адв. Д.С. – представляващи тъжителката и адв. Б.П.-Я. – представляваща подсъдимта, както и …, протоколирал проведеното заседание – свид. П.М..

И двамата свидетели С. и С. са потвърдили, че на визираната в тъжбата дата са се намирали в съдебна зала № 13 на РС-Пловдив във връзка с провеждането на заседание по дело за домашно насилие, инициирано от подсъдимата и съпруга ѝ срещу тъжителката. Свид. С. е посочила, че след приключване на заседанието подс. Г.Д. се доближила до ...та и започнала да ѝ обяснява как е била изгонена от дъщеря си, при което ...та ѝ отвърнала, че е издала заповед за защита и си е свършила работата. След това, според свидетелката подсъдимата се обърнала към тъжителката и започнала да вика и крещи: …, …, хаир да не видиш. Тези обстоятелства /частично/ са потвърдени и от свид. С., според който подсъдимата се обърнала към дъщеря си с репликите: ..., ..., като и според този свидетел тези реплики са били изречени на висок тон, пред всички присъстващи в залата, като в този момент всички други мълчали.

За разлика от тези двама свидетели, визираните реплики, които се твърди подсъдимата да е изрекла, не са били възприети нито от … – свид. М., нито от процесуалния представител на подсъдимата и съпруга ѝ – свид. П.. И двете свидетелки са потвърдили, че на процесните дата и място са се намирали в зала № 13 на РС-Пловдив по повод делото за домашно насилие между страните, но заявяват, че нямат възприятия някой да е викал или обиждал с каквито и да е реплики. В тази връзка свид. М. е уточнила, че непосредствено след приключване на съдебното заседание със страните е излязла пред залата за да повика следващите страни, но изрично заявява, че вратата на залата е останала отворена.

От своят страна подсъдимата също е дала обяснения, в които с категоричност отрича да е изричала вменените ѝ обидни реплики. При преценката дали и в каква степен да кредитира обясненията на подсъдимата, съдът взе предвид тяхната двояка природа – на доказателствено средство и средство за защита. Предвид очевидния интерес в случая подсъдимата да отрича именно обстоятелствата, които биха я обвинили в извършването на вмененото ѝ деяние, съдът подложи под съмнение верността на твърденията й, поради което и базира своите изводи на показанията на разпитаните свидетели.

Видно е, че в случая се очертават две групи свидетелски показания – в едната попадат свидетелските показания на свидетелите С. и С., които подкрепят обвинителната теза, а в другата тези на свид. М. и свид. П., които го разколебават. Въпреки че като цяло показанията на свидетелите С. и С. създадоха у съда убеждение за добросъвестно пресъздаване на фактите и обстоятелствата, на които са станали свидетели, тъй като това са хора, упражняващи адвокатска професия, осъзнаващи важността на своето процесуално качество и чиито показания се отличават с подреденост и логичност, съдът подложи под съмнение възприятията им. От една страна причината за това е противоречието, което съдът констатира между техните показания досежно изречените реплики (според свид. С. ..., ..., хаир да не видиш“, а според свид. С.: ..., ...), а от друга – предвид категорично заявеното от двамата свидетели, че подсъдимата е викала и крещяла инкриминираните реплики, и то в тиха зала, тъй като всички мълчали, при което няма как другите две свидетелки да не са чули, ако не конкретните реплики, то поне виковете, суматохата, която се е създала в тази ситуация. Тук следва да се има предвид и наличието на хипотетична заинтересованост за тези свидетели да подкрепят именно тезата на страната, която са представлявали и чиито интереси са защитавали. В тази връзка следва да се посочи, че същата хипотетична заинтересованост съществува и за свид. П.. Въпреки че в случая не би могло да се отчете категорично проявление на тази заинтересованост, горното, в контекста на констатираните противоречия, мотивираха съда да приеме, че визираните в тъжбата обстоятелства не са доказани по несъмнен начин.

Тази фактическа обстановка и анализът на събраните по делото доказателства обосновават следните правни изводи:

Съдът, след внимателен анализ на всички събрани и приети в хода на производството доказателства, намира обвинението за недоказано.

В конкретния случай не се спори, че на процесната дата, тъжителката Д.Д. и подс. Г.Д. са се намирали заедно със своите процесуални предствители – свидетелите С., С. и П. *** по дело за домашно насилие, инициирано от подс. Г.Д. и съпруга ѝ срещу тъжителката Д.Д. – тяхна дъщеря. По делото, обаче не бе ангажиран достатъчен доказателствен материал, който да обоснове извод за несъмнена доказаност на процесната деятелност, а именно дали на посочените в тъжбата време и място подсъдимата е изрекла инкриминираните реплики. В тази насока са единствено свидетелските показания на свид. С. и свид. С.а, които съдът оцени като противоречиви и разколебани от показанята на свид. П. и свид. М..

Няма спор в съдебната практика, че за да е налице обида, то следва деецът да изрази чрез думи или действия отрицателна оценка или мнение, унижаващо чувството за лично достойнство на засегнатия, като с тези си действия, деецът изразява своето презрително отношение към личността на засегнатия, и то по начин противоречащ на морала. Няма спор също така, че тежестта да се установи наличието на обективните и субективните признаци от състава на визирания престъпен състав, лежи именно върху обвинението и доколкото съдът прие за недоказано подсъдимата да е изрекла посочените в тъжбата реплики, не се доказа и наличието на обективните и субективните признаци от състава на визирания престъпен състав, поради което липсва основание за ангажиране на наказателната отговорност на подсъдимата.

В случая е налице противопоставяне на две тези, които остават непроверими от събрания по делото доказателсвен материл, поради което и при лежаща доказателствена тежест върху тъжителката да докаже до степен на несъмненост и категоричност своята теза, съдът приема обвинението за недоказано.

Ето защо и подс. Г.Д. бе призната за невиннна в това да е извършила престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1, вр. чл. 146, ал. 1 НК, поради което на основание чл. 304 НПК бе оправдана по така повдигнатото й обвинение.

По въпроса за претенциите с правно основание чл. 45 ЗЗД:

В процесния случай неимуществените вреди се претендират на деликтно основание – чл. 45 и сл. ЗЗД. По делото обаче не се установи подс. Г.Д. да е извършила престъпление в т.ч. от вида на посоченото в тъжбата. При отсъствието на деликт в случая предявеният граждански иско като обезщетение за причинени неимуществени вреди от престъплението, както следва: 2500 лева - за причинени неимуществени вреди от престъплението по чл. 148, ал. 1, т. 1, вр. чл. 146, ал. 1 от НК, ведно със законната лихва, считано от датата на извършване на престъплението до окончателното изплащане на присъдената сума, съдът отхвърли, като неоснователен и недоказан, тъй като не се доказа виновно и противоправно поведение на подсъдимата Г.Д.. Същата бе оправдана по повдигнатото обвинение, поради което не е деликтно отговорна, респективно не може да бъда ангажирана нейната отговорност по чл. 45 от ЗЗД.  По тази причина съдът отхвърли и предявената акцесорна претенция за лихви от дата на деянието.

 

По изложените съображения, Съдът постанови Присъдата си.

 

 

                                                       РАЙОНЕН ...:

Вярно с оригинала! МК